Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2011, 19:53:02
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Taierea imprejur!!

Vreau sa stiu in ce consta aceasta tehnica , stiu doar ca se taie preputul copilului dupa cateva zile de la nastere, si fara aceasta tehnica nu te mantuiesti ma refer la evrei ,inca se mai practica aceasta tehnica? multumesc anticipat
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2011, 19:56:42
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Vreau sa stiu in ce consta aceasta tehnica , stiu doar ca se taie preputul copilului dupa cateva zile de la nastere, si fara aceasta tehnica nu te mantuiesti ma refer la evrei ,inca se mai practica aceasta tehnica? multumesc anticipat
Mi se pare că nu numai la evrei, ci și la musulmani. Pentru orice eventualitate mai informează-te, poate vorbesc prost.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2011, 20:20:35
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Mi se pare că nu numai la evrei, ci și la musulmani. Pentru orice eventualitate mai informează-te, poate vorbesc prost.
multi crestini fac asta. mai ales in America
.
cica e mai cool asa ...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2011, 20:33:32
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
multi crestini fac asta. mai ales in America
.
cica e mai cool asa ...
Aceștia trebuie să fie protestanți, poate chiar și unii catolici, cine știe, dacă fac yoga, de ce nu s-ar tăia și împrejur?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.01.2011, 12:02:55
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Mereu m'am intrebat de ce oare a ales Dumnezeu acest lucru drept semn al legamantului facut de El cu Avraam.
Nu pot spune insa ca "mor de curiozitate" sa aflu... caci curiozitatea in anumite Taine chiar "omoara" duhul si credinta.

*

Apoi a mai zis Avraam către Domnul: O, Doamne, măcar Ismael să trăiască înaintea Ta! Iar Dumnezeu a răspuns lui Avraam: "Adevărat, însăși Sarra, femeia ta, îți va naște un fiu și-i vei pune numele Isaac și Eu voi încheia cu el legământul Meu, legământ veșnic: să-i fiu Dumnezeu lui și urmașilor lui. Iată, te-am ascultat și pentru Ismael, și iată îl voi binecuvânta, îl voi crește și-l voi înmulți foarte, foarte tare; doisprezece voievozi se vor naște din el și voi face din el popor mare. Dar legământul Meu îl voi încheia cu Isaac, pe care-l va naște Sarra la anul pe vremea aceasta!" Încetând apoi Dumnezeu de a mai vorbi cu Avraam, S-a înălțat de la el.

Atunci a luat Avraam pe Ismael, fiul său, pe toii cei născuți în casa sa, pe toți cei cumpărați cu argintul său și pe toți oamenii de parte bărbătească din casa lui Avraam și i-a tăiat împrejur, chiar în ziua aceea, cum îi poruncise Dumnezeu (Facere 17,18-23).
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.01.2011, 22:17:28
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Aceștia trebuie să fie protestanți, poate chiar și unii catolici, cine știe, dacă fac yoga, de ce nu s-ar tăia și împrejur?
se spune ca aceasta "operatie" aduce un plus de curatenie.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 21.01.2011, 17:31:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
se spune ca aceasta "operatie" aduce un plus de curatenie.
Așa o fi, parcă auzisem și eu asta, dar nu-mi reprezint exact în ce constă, deci nu pot confirma, nici infirma. Cel mai bine ar putea spune băieții.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 21.01.2011, 17:42:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Așa o fi, parcă auzisem și eu asta, dar nu-mi reprezint exact în ce constă, deci nu pot confirma, nici infirma. Cel mai bine ar putea spune băieții.
sincer, cred ca niciodata nu am inteles in ce consta aceasta operatie.
adevarul e ca nici nu m-a interesat.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.01.2011, 17:53:40
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
sincer, cred ca niciodata nu am inteles in ce consta aceasta operatie.
adevarul e ca nici nu m-a interesat.
Se taie o pieliță de la o anumită parte a corpului, pe care o au doar bărbații. Dar nu mă întrebați ce face acea pieliță, că habar n-am.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.02.2011, 19:29:41
mirciulica mirciulica is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.02.2011
Mesaje: 6
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Mereu m'am intrebat de ce oare a ales Dumnezeu acest lucru drept semn al legamantului facut de El cu Avraam.
Eu mereu m-am intrebat cum poate un om cat de cat zdravan la cap sa ia de bune toate
vrajelile si toate elucubratiile unor salbatici de acum 4000 de ani. Cum poate un om zdravan la cap sa-si imagineze ca Dumnezeu chiar s-a revelat salbaticilor respectivi si le-a spus ba sa-si taie putza, ba sa se omoare intre ei cu pietre, ba sa ucida fara mila femei si copii (printre multe alte barbarisme de genul, de care cartea lor sfanta e plina) . E incredibil ca unii chiar si in secolul in care traim pun baza in continuare pe "marturiile" unor dementi barbari din epoca bronzului, a unor primitivi cu acte in regula a caror singura "calitate" era viclenia, siretenia. "Religia s-a nascut cand primul ticalos l-a intalnit pe primul prost" spunea Voltaire, si tare mi-e teama ca avea dreptate. Pentru ca numai un prost poate sa-i creada pe cuvant pe acei ticalosi, care ba spuneau "sa nu ucizi", ba te omorau fara mila pe motiv ca nu ascultai de "Domnul Dumnezeul" lor, adica de ei. Vedeti doar cate popoare au mazilit Moise & co. in numele acestuia, si culmea, se mai si mandreau cu asta. Se mandreau ca omorau oameni lipsiti de aparare in numele zeului lor de cacat, creat dupa chipul si asemanarea lor de barbari insetati de sange. Ia uitati aici, cu ce ocupau "copiii lui Israel", aia la ale caror carti va inchinati voi:

Citat:
Numeri 25:16-18
Si a grait Domnul cu Moise si a zis: "Vorbeste fiilor lui Israel si le zi:
Socotiti pe Madianiti dusmanii vostri si omorâti-i, bateti-i, ca s-au purtat cu voi dusmanos întru viclesugul lor,
Ademenindu-va cu Peor si cu Cozbi, sora lor, fiica unei capetenii a Madianitilor, care a fost ucisa în ziua urgiei celei pentru Peor".


Numberi 31:7-18
Au înaintat împotriva Madianului, dupa porunca pe care o daduse lui Moise Domnul; si au omorît pe toti barbatii.
Copiii lui Israel au luat prinse pe femeile Madianitilor cu pruncii lor, si le-au jafuit toate vitele, toate turmele si toate bogatiile.

....
Si Moise s'a mîniat pe capeteniile ostirii, pe peteniile peste o mie si pe capeteniile peste o suta, cari se întorceau dela razboi.
El le -a zis: ,,Cum? Ati lasat cu viata pe toate femeile?

Iata, ele sînt acelea cari, dupa cuvîntul lui Balaam, au tîrît pe copiii lui Israel sa pacatuiasca împotriva Domnului, în fapta lui Peor; si atunci a izbucnit urgia în adunarea Domnului.
Acum, dar, omorîti pe orice prunc de parte barbateasca, si omorîti pe orice femeie care a cunoscut pe un barbat culcîndu-se cu el;
dar lasati cu viata pentru voi toti pruncii de parte femeiasca si pe toate fetele cari n'au cunoscut împreunarea cu un barbat.



Deuteronom 3:
"Ne-am întors apoi de acolo si am mers catre Vasan, însa ne-a iesit înainte cu razboi Og, regele Vasanului, la Edrei, cu tot poporul sau.
Dar Domnul mi-a zis: Nu te teme de el, caci îl voi da în mâinile tale pe el si tot poporul lui si tot pamântul lui, si vei face cu el ce-ai facut cu Sihon, regele Amoreilor, care a trait în Hesbon.
Domnul Dumnezeul nostru a dat în mâinile noastre si pe Og, regele Vasanului, cu tot poporul lui, si noi l-am batut, încât nimeni de la ei n-a ramas viu.

În vremea aceea am luat toate cetatile lui, ca n-a fost cetate pe care sa n-o luam de la ei. Am luat saizeci de cetati, toata latura Argob, tara lui Og al Vasanului.
Toate cetatile acestea erau întarite cu ziduri înalte, cu porti si cu încuietori, afara de cetatile neîntarite care erau foarte multe.
Si le-am nimicit, cum facusem si cu Sihon, regele Hesbonului, pierzând fiecare cetate cu barbati, femei si copii.
Iar toate vitele si cele jefuite prin cetati ni le-am luat ca prada
.


1 Samuel 15:2-3
Asa vorbeste Domnul ostirilor: ,Mi-aduc aminte de ceeace a facut Amalec lui Israel, cînd i -a astupat drumul la iesirea lui din Egipt.
Du-te acum, bate pe Amalec, si nimiceste cu desavîrsire tot ce -i al lui; sa nu -i cruti, si sa omori barbatii si femeile, copiii si pruncii, camilele si magarii, boii si oile.
``


Iosua 6:20-21
Poporul a scos strigate, si preotii au sunat din trâmbite. Când a auzit poporul sunetul trâmbitei, a strigat tare, si zidul s-a prabusit; poporul s-a suit în cetate, fiecare drept înainte. Au pus mâna pe cetate,
si au nimicit-o cu desavârsire, trecând prin ascutisul sabiei tot ce era în cetate, barbati si femei, copii si batrâni, pâna la boi, oi si magari.


Iosua 11:19-20
N-a ramas nici o cetate, care sa fi facut pace cu copiii lui Israel, afara de Heviti, care locuiau în Gabaon; pe toate le-au luat prin lupta.
Caci Domnul a îngaduit ca popoarele acelea sa-si împietreasca inima si sa lupte împotriva lui Israel, pentru ca Israel sa le nimiceasca cu desavârsire, fara sa aiba mila de ele, si sa le nimiceasca, dupa cum poruncise lui Moise Domnul.

Cu crime, jafuri, si genociduri (exact dupa porunca "sa nu ucizi", "sa nu furi" etc.) Si e plina cartea lor "sfanta" de asemenea lucruri, care l-ar face pana si pe Hitler (un alt credincios care se simtea protejat/inspirat de divinitate) invidios. Pacat ca unii sunt spalati pe creier si nu pot face diferenta intre "Dumnezeu" si dumnezeul acestor salbatici, care in mod normal ar trebui sa starneasca repulsie si nu sentimente de adoratie sau evlavie in inimile credinciosilor iubitori de aproape. Decat daca sunt de acord cu faptele respectivilor, ceea ce cam trebuie sa fii, pentru ca altfel nu ai cum sa le consideri ca fiind "inspirate divin". Si-apoi daca e sa ne gandim bine crestinii nu numai ca au fost de acord, dar au si pus in aplicare secole la randul actiuni similiare celor descrise in biblie, celebrele cruciade. Pentru ca crestinii, vorba aia, nu puteau sa fie mai prejos decat mentorii lor spirituali, Moise, Iosua, etc. in ceea ce priveste faptele de glorie in numele Domnului. Trebuiau sa se duca si ei si sa cioparteasca niste (milioane de) pagani/eretici, inclusiv femei si copii, ca altfel nu se simteau bine. Voia Domnului trebuia satisfacuta.

Citat:
Nu pot spune insa ca "mor de curiozitate" sa aflu... caci curiozitatea in anumite Taine chiar "omoara" duhul si credinta.
Pai asta e si conditia pentru a fi un credincios adevarat: sa nu cercetezi, sa nu-ti pui intrebari. Sa crezi orbeste tot ce-ti spun popii. Si in general sa nu gandesti, pentru ca daca gandesti, se duce naibii duhul si credinta, si raman popii fara obiectul muncii: acela de a-i prosti pe credinciosi.

In fine, e bine totusi ca au inceput si credinciosii sa-si puna intrebari. Poate pana la urma isi vor da seama ca religia e o minciuna infecta care n-are nici o legatura cu Dumnezeu, ci doar cu viclenia anumitor oameni, care se pretind (sau se pretindeau) a fi inspirati de El.

"Religia - o fraza de dânsii inventata, Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug, Caci de-ar lipsi din inimi speranta de rasplata, Dupa ce-amar muncirati mizeri viata toata, Ati mai purta osânda ca vita de la plug?" (Mihai Eminescu)



Citat:
În prealabil postat de windorin
Apoi a mai zis Avraam către Domnul: O, Doamne, măcar Ismael să trăiască înaintea Ta! Iar Dumnezeu a răspuns lui Avraam: "Adevărat, însăși Sarra, femeia ta, îți va naște un fiu și-i vei pune numele Isaac și Eu voi încheia cu el legământul Meu, legământ veșnic: să-i fiu Dumnezeu lui și urmașilor lui. Iată, te-am ascultat și pentru Ismael, și iată îl voi binecuvânta, îl voi crește și-l voi înmulți foarte, foarte tare; doisprezece voievozi se vor naște din el și voi face din el popor mare. Dar legământul Meu îl voi încheia cu Isaac, pe care-l va naște Sarra la anul pe vremea aceasta!" Încetând apoi Dumnezeu de a mai vorbi cu Avraam, S-a înălțat de la el.

Atunci a luat Avraam pe Ismael, fiul său, pe toii cei născuți în casa sa, pe toți cei cumpărați cu argintul său și pe toți oamenii de parte bărbătească din casa lui Avraam și i-a tăiat împrejur, chiar în ziua aceea, cum îi poruncise Dumnezeu (Facere 17,18-23).
Hihi, mai toti sceleratii din istoria omenirii pretindeau (si pretind) ca Dumnezeu le porunceste lor diverse lucruri, sau ca barbariile pe care le fac ei sunt "inspirate de Dumnezeu". (vezi retardatii musulmani care dupa ce te omoara cu pietre sau te decapiteaza striga in gura mare "Allahu Akbar!", "Dumnezeu e mare !"). Asta nu inseamna ca noi trebuie sa-i si credem ! Unul, ca Moise, care sustine ca Dumnezeu ii cere sa omoare fara mila nu stiu cate popoare trebuie pus la stalpul infamiei nu venerat (el sau cartile lui) ! Si, culmea, tot el are tupeul sa dea altora lectii de moralitate, gen "sa nu ucizi". El, criminalul sef, care omoara femei si copii, ne spune noua sa nu ucidem ?? Asta e ca si cum ar veni Basescu si ne-ar spune "sa nu mintiti". Sau Udrea sa ne tina predici despre preacurvie si imoralitatea acestui act. Nu merge, nene, ca nu suntem oligofreni. Sau suntem ??

Last edited by mirciulica; 11.02.2011 at 19:53:25.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ruperea turtei si taierea motului Dumitru73 Generalitati 39 31.05.2013 18:42:37
ce inseamna 'taierea imprejur' mihaisepo Despre Sfanta Scriptura 5 21.10.2012 13:23:48
Taierea sub limba magdaiordache Vrajitoria 16 17.06.2012 14:48:05
Taierea motului, ruperea turtei kmicick Botezul 8 21.01.2011 18:06:20
Taierea Imprejur cea dupa trup a Domnului; Sfantul Vasile cel Mare eu putincredincioasa Intrebari utilizatori 1 01.01.2011 15:03:24