Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.04.2006, 18:11:21
grecu grecu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.04.2006
Mesaje: 26
Implicit

Hristos a inviat! Conform invataturii Bisericii Ortodoxe, invataturi aceleasi cu ale Bisericii celei Una Crestine, cum a fost pana la momentul 1054, asa zisa Biserica Romana(catolica in folosirea proprie lor a cuvantului) este schismatica si in urma ultimelor Concilii si eretica. Oare se poate pune problema unei uniri si a unor discutii? Pe ce baza? Este buna atitudinea de caldiceala si prietenie exagerata care se afla la moda azi in mediile bisericesti? Oare putem tacea si trebuie sa o facem?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.05.2006, 09:42:29
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de grecu
Hristos a inviat! Conform invataturii Bisericii Ortodoxe, invataturi aceleasi cu ale Bisericii celei Una Crestine, cum a fost pana la momentul 1054, asa zisa Biserica Romana(catolica in folosirea proprie lor a cuvantului) este schismatica si in urma ultimelor Concilii si eretica. Oare se poate pune problema unei uniri si a unor discutii? Pe ce baza? Este buna atitudinea de caldiceala si prietenie exagerata care se afla la moda azi in mediile bisericesti? Oare putem tacea si trebuie sa o facem?
Nu cred ca trebuie sa ne preocupe pe noi asemenea probleme inalte, nu ne va intreba Mantuitorul la Judecata de ele. Stiu sigur ca erau in tratative de unire de peste 25 de ani, dar nu stiu in ce stadiu mai sunt acum. Fata de credinciosii catolici eu, personal, nu am nici o rezerva, cunosc chiar crestini ortodocsi f. buni care se impartasesc si la ei (deoarece la noi sunt multi preoti care nu acorda Sf. Impartasanie decat rar), chiar daca unii prelati sau calugari sunt extrem de dogmatici si analitici si nu ma refer aici numai la cei din Romania. La Pasti, acum doi ani, o calugarita catolica s-a impartasit la biserica unde merg de obicei. Dar disensiunile (la 1054) au aparut la nivele inalte si tot de acolo trebuie inlaturate.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.05.2006, 13:31:07
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Scuze, maimuta aceea care face cu ochiul era de fapt paranteza inchisa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.05.2006, 14:17:34
MariaB MariaB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Catolic
Mesaje: 325
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
In ceea ce priveste dorinta de a ne impartasi mai des..., cred ca trebuie sa avem mai multa incredere
"Biserica Romana este eretica si un stat separat" - asa se pare, insa doar pare!

in ceea ce priveste impartasirea, Biserica ne spune exact ca in mesajul Irinei

daca sunt ortodocsi care se impartasesc la catolici, si catolici care se impartasesc la ortodocsi, aceasta este tot din ascultare (sau asa ar trebui sa fie - dar, pana la proba contrarie, oricine este nevinovat), adica putem considera ca a facut-o cu stiinta si la indemnul preotului

la Dumnezeu nu conteaza numarul impartasilor noastre, ci credinta cu care o facem
Reply With Quote
  #5  
Vechi 23.05.2006, 15:19:35
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

M-am referit la faptul ca trebuie sa avem mai multa incredere in preotii ortodocsi, chiar daca sunt mai exigenti decat cei catolici.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 23.05.2006, 22:28:53
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Nu cred ca se poate exprima cineva despre credinta catolica, cum ca n-ar fi mantuitoare, decat din necunoastere sau un dogmatism excesiv. Dar daca privim dupa roade, sfinti ca Don Bosco, Francisc de Assisi, sau padre Pio (i-am mentionat numai pe cei cativa despre care am citit), nu apar in erezie. De ce (neo)protestantismul n-a dat nici un sfant? "Dupa roadele lor îi veti cunoaste. Au doara culeg oamenii struguri din spini sau smochine din maracini? Asa ca orice pom bun face roade bune, iar pomul rau face roade rele. Nu poate pom bun sa faca roade rele, nici pom rau sa faca roade bune". (Mt. 7, 16-18).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.05.2006, 10:47:38
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

"Mantuirea este numai in Biserica (Sfantul Ciprian)".Iar in Crez marturisim ca Biserica este Una. Cum ramane cu Filioque, cu infailibilitatea Papei, cu interzicerea casatoriei preotilor si alte inovatii? Doar Ortodoxia a pastrat curat tot adevarul de la Apostoli. Am participat si eu candva la niste slujbe ale lor, si ma pot exprima cum ca nu se compara cu cele ortodoxe. In privinta roadelor, cred ar trebui judecate pe ansamblu, nu pe exceptii: si ortodocsii au trimis misionari in lume, dar nu au facut Cruciade.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.05.2006, 13:58:21
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Dar cel mai bine spune Parintele Arsenie: http://www.sfaturiortodoxe.ro/singur-ortodoxia/cv_1_singur_ortodoxia.htm
Reply With Quote
  #9  
Vechi 29.05.2006, 12:38:44
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

A spune ca, catolicii, sau protestantii, sau oricare ar fi ei, cat de departati ar fi de dreapta credinta, ca nu se mantuiesc, inseamna sa ne facem noi judecatori in locul lui Hristos. Sub acest aspect am spus ca nu cred ca-si poate asuma cineva, oricine ar fi el, judecarea altora. Pentru un crestin catolic sincer, nu cred ca e un impediment la mantuire nici unul din motivele invocate. Noi, sa multumim lui Dumnezeu ca suntem ortodocsi, si atat (fara partea de judecata).
Reply With Quote
  #10  
Vechi 29.05.2006, 13:19:37
Macarie Macarie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2006
Mesaje: 138
Implicit

Asa e, intr-adevar asta e principiul dupa care trebuie sa ne ghidam, in orice caz fata de catolici.
Viitorul nu ne e cunoscut, dar ne poate aduce mari evenimente, sa nu facem sa umbrim acum bucuria ce poate sa vina.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Ortodoxa Romana este ... savudanmihai Biserica Ortodoxa Romana 9 14.08.2013 13:19:52
Biserica ortodoxa romana din Copenhaga truthtostone Generalitati 0 21.08.2012 01:52:12