Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 30.10.2006, 10:13:42
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Desi subiectul a luat-o razna revin deoarece raspunsul dat de fiecare inseamna o marturisire de credinta(chiar asta am dorit), ca sa se vada cat de ortodocsi suntem. Si asta nu ca lauda, caci a fi ortodox inseamna a simti, a trai si a marturisi credinta ta prin vorbe si prin fapte.Si cine este Cel caruia noi credem? Este Dumnezeu desavarsit si Om desavarsit si numai pe Acesta trebuie sa-L urmam! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 30.10.2006, 10:33:00
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ecumest: "S-ar parea ca nu luati in calcul varsta.In adolescenta nu exista echilibru, ci exuberanta; dorinta de a fi oriunde si oricand,dorinta de a da oricat si a primi de oriunde, fara a se pune intrebarea:traiesc?.Aici totul e nimic si nimic este totul.E multa dreptate in ceea ce spune fiecare.De pe pozitia pe care se afla.Exista mai multe feluri de a sti:sa nu stii ca nu stii,sa nu stii ca stii, sa stii ca nu stii si sa stii ca stii.Se parcurg in etape.Unii trec mai repede pe fiecare dinte ele,altii raman o viata la a crede ca stiu.Sunt irecuperabilii.Ceilalti vor ajunge mai devreme sau mai tarziu in Lumina, dupa vointa Domnului , dar si dupa cata dorinta exista in ei.Priviti-i si intelegeti-i;ajutati-i, daca va e cu putinta".

Spus inteligent, intelept si pe intelese. Pe intelesul tuturor, adica.
Dar, va intreb cum sta treaba cu cei care pe o parte pozeaza in credinciosi, in buni ortodocsi si dau chiar si lectii, si pe de alta parte iau in deradere si batjocoresc oamenii, din dorinta de a-i pune in ridicol?
Spuneti-mi, va rog, cum ii numea Iisus Christos pe acesti falsi credinciosi? Oare a fi credincios inseamna a-l lovi, neaparat si pe nedrept, pe cel de langa tine care este sincer? De asta ne-am adunat aici?
Intrebarile sunt adresata lui ECUMEST
Reply With Quote
  #23  
Vechi 01.11.2006, 09:00:22
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Nu te rusina să Il marturisesti pe Domnul Iisus Hristos drept Fiul lui Dumnezeu Care S-a intrupat si a rascumparat prin moartea Sa pe cruce, prin invierea si inaltarea Sa, intrarea noastră în Imparatia Cerurilor. Daca te rusinezi si El se va rusina de tine „cand va veni în slava Sa si a Tatalui, impreuna cu sfintii ingeri“.-Sfantul Teofan Zavoratul.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 13.08.2009, 23:21:01
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
Am spus "de dupa majoritatea cuvintelor..."
Sa va intreb ceva: cati aveti curajul sa va expuneti publicului viata intima? Nici unul. Atunci asa-zisa voastra dragoste pentru Iisus de ce o faceti publica? E cam acelasi lucru. De ce trebuie sa stiu eu cu ce cuvinte iti mangai/iti alinti iubitul/iubita? Este dezgustatoare atata fatarnicie. Macar cei tineri sa inteleaga si sa nu-i imite pe fatarnicii care se despoaie in fata multimii pentru a arata cat de credinciosi sunt...
NU ai dreptate. Credinta nu este un lucru pe care sa-l faci la tine acasa, intim!
Recent am ascultat o predica ce spunea ceva gen "homosexualii sunt mandrii si strica SUNT HOMOSEXUAL! Respecta-ma!!"

Si noi, crestinii sa stam ascunsi??? Sa nu se vada crucile, sa nu se vada prin vorba si prin fapte ca suntem crestini?

Recunosc ca nu trebuie sa fii fatarnic, exagerat, fals.

Dar NICI FRICOS, LAS... Cand esti intr-un grup si incep sa spuna bancuri deocheate cu maicute sau mai stiu eu ce alte prostii ce faci? Razi ca prostul sau te simti ofensat, le spui de ce, si incerci sa-i faci sa inteleaga ca nu e bine ce fac? Eventual sa-i aduci pe calea adevarului?

Din pacate, prea multi oameni sunt in categoria in care nu fac nimic. Crestinismul e sub pres pt ei.

In privinta mea, nici eu nu sunt foarte deschis, si nu corectez pe altii, sunt mahnit in sinea mea si indur. Dar AS VREA sa am puterea sa-i corectez... Si oricum, am puterea de a spune daca ma intreaba cineva, si nu vede crucea de la gat "Sunt Crestin". Chiar si printre cei mai urati si demonizati oameni.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 14.08.2009, 00:19:48
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Pentru mine este o forta extrem de inteligenta,rationala,superioara din toate punctele de vedere omului si de neinchipuit omenirii dar in acelasi timp foarte aproape de oameni.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.08.2009, 01:53:07
racismdude
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mioara Vezi mesajul
"Tu esti Hristosul,Fiul lui Dumnezeu Celui viu".(Matei 16,16).Dar pentru voi,cine este El?

eu nu stiu in ce sa cred... oricum aici pe site nu pot sa-mi spun parerea pentru ca o sa fiu dat afara 8-|
messenger id: tdohrgnr
daca ma poate lamuri cineva si pe mine...
Reply With Quote
  #27  
Vechi 29.08.2009, 03:16:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit intrebarea intrebarilor (varianta mea)

m-a provocat titlul topicului si indraznesc sa va adresez si eu o intrebare a intrebarilor... (sper sa nu mi-o ia in nume de rau cel care a deschis initial subiectul)

DACA A-TI PUTEA SA-I PUNETI O INTREBARE LUI DUMNEZEU (UNA SINGURA!) LA CARE SA FITI SIGURI CA VA VA RASPUNDE, CE L-ATI INTREBA?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 29.08.2009, 03:22:45
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb viu este Domnul !

IL intreb zilnic pe Dumnezeu despre toate cate am de facut si ZILNIC imi raspunde bland si alinator!
Reply With Quote
  #29  
Vechi 29.08.2009, 11:34:29
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
IL intreb zilnic pe Dumnezeu despre toate cate am de facut si ZILNIC imi raspunde bland si alinator!
Cum adica iti raspunde?II auzi vocea?Simti o stare generala de bine?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 29.08.2009, 12:21:52
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb

In urma rugaciunii, gasesc raspuns bun la tot ce ma preocupa in timpul zilei. Iar solutiile imi creeaza o stare de liniste, de pace in suflet, chiar daca nu sunt pe voia mea.
Dialogul cu Dumnezeu este o taina a fiecaruia. Si Domnul isi manifesta dragostea fata de noi in taina, simplu, tihnit. Dintr-odata simti pe ce cale trebuie sa mergi.
Reply With Quote
Răspunde