Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.11.2009, 00:47:52
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Asa se intampla cand banii conduc o televiziune care reprezinta Biserica.
La aceasta televiziune "a iubirii" sunt prezentate materiale numai din eparhiile care contribuie cu bani la existenta ei, din acest motiv, spre exemplu, fiind excluse stirile din Mitropolia Moldovei.

Necesitatea acestui canal de televiziune este de necontestat, insa managmentul deficitar si cenzura groteasca au trimis aceasta initiativa buna, a Patriarhului nostru, intr-o directie falimentara, atat din punct de vedere moral cat si financiar.

Cred ca vor urma schimbari pozitive care vor duce la disparitia acestui "faliment".

Sper sa ma intelegeti corect........... sunt printre sustinatorii acestei televiziuni.
Da, Trinitas trebuie sa existe, pentru ca biserica trebuie sa fie misionara. In rest, chiar nu stiu ce sa spun...n-am informatii...cine conduce postul?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.11.2009, 01:46:03
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Asa o fi, or avea nevoie de bani, dar nu cred ca situatia e asa de disperata cum reiese din mesajul lui Florin-Ionut.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.11.2009, 02:27:14
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Mie imi place Trinitas chiar foarte mult. Imi place in special "Biblia in istorie", Pagini de istorie, Biserica Azi, daca invitatul ma intereseaza, imi plac scurtele emisiuni de cateheza care chiar cred ca pot sa ajute foarte multi oameni sa inteleaga credinta. Imi placea ca il dadeau destul de des pe parintele Teofil Paraian. Imi place ca nu m-au intoxicat deloc cu tot felul de stiri prapastioase cu cipuri, pasapoarte, Danion Vasile, Dan Puric, maica Fermo, monahul Filotheu, si vaccinuri si alte cele care ii pasioneaza pe unii ortodocsi care se cred extrem de nedreptatiti de Trinitas ca nu ii lasa sa mai otraveasca inca un spatiu virtual. Imi place ca sunt necomerciali si nu dau tot felul de reclame, si imi place ca folosesc tehnica audio-video chiar foarte bine. Si chiar prezinta o ortodoxie pe care eu o numesc normala, intr-un limbaj actual si cu un mesaj neimbacsit.

Nu sunt in masura acum sa fac donatii, dar cand voi fi, cred ca o voi face. Eu cred in misionarism, oricum cred ca Biserica trebuie sa fie vizibila. Daca sfintii apostoli nu ar fi fost misionari si nu ar fi incercat sa patrunda in tot felul de paturi ale societatii si parti ale lumii, noi astazi poate nu am fi crestini.

Nu, mesajul nu este asa de prapastios. Il au demult. Imi place cum spune ca cei care doresc sa isi arate sprijinul si aprecierea intr-un mod mai concret pot sa o faca la numerele de cont.... :D
Reply With Quote
  #14  
Vechi 03.12.2009, 15:12:08
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Mie imi place Trinitas chiar foarte mult. Imi place in special "Biblia in istorie", Pagini de istorie, Biserica Azi, daca invitatul ma intereseaza, imi plac scurtele emisiuni de cateheza care chiar cred ca pot sa ajute foarte multi oameni sa inteleaga credinta. Imi placea ca il dadeau destul de des pe parintele Teofil Paraian. Imi place ca nu m-au intoxicat deloc cu tot felul de stiri prapastioase cu cipuri, pasapoarte, Danion Vasile, Dan Puric, maica Fermo, monahul Filotheu, si vaccinuri si alte cele care ii pasioneaza pe unii ortodocsi care se cred extrem de nedreptatiti de Trinitas ca nu ii lasa sa mai otraveasca inca un spatiu virtual. Imi place ca sunt necomerciali si nu dau tot felul de reclame, si imi place ca folosesc tehnica audio-video chiar foarte bine. Si chiar prezinta o ortodoxie pe care eu o numesc normala, intr-un limbaj actual si cu un mesaj neimbacsit.

Nu sunt in masura acum sa fac donatii, dar cand voi fi, cred ca o voi face. Eu cred in misionarism, oricum cred ca Biserica trebuie sa fie vizibila. Daca sfintii apostoli nu ar fi fost misionari si nu ar fi incercat sa patrunda in tot felul de paturi ale societatii si parti ale lumii, noi astazi poate nu am fi crestini.

Nu, mesajul nu este asa de prapastios. Il au demult. Imi place cum spune ca cei care doresc sa isi arate sprijinul si aprecierea intr-un mod mai concret pot sa o faca la numerele de cont.... :D
Nu urmaresc Trinitas Tv , dar ascult Radio Trinitas. Aceleasi lucruri spuse mai sus se potrivesc si pt postul de radio.

Cristian_S, cum adica "banii conduc o televiziune care reprezinta Biserica "? Fa tu o televiziune fara bani...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 07.12.2009, 01:20:55
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
Nu urmaresc Trinitas Tv , dar ascult Radio Trinitas. Aceleasi lucruri spuse mai sus se potrivesc si pt postul de radio.

Cristian_S, cum adica "banii conduc o televiziune care reprezinta Biserica "? Fa tu o televiziune fara bani...
Nu spun ca banii nu sunt necesari, dar spun ca unele surse de finantare trebuie cenzurate in cazul unei televiziuni gen Trinitas.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.12.2009, 08:42:55
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Nu spun ca banii nu sunt necesari, dar spun ca unele surse de finantare trebuie cenzurate in cazul unei televiziuni gen Trinitas.
la care surse de finantare te referi? inafara de sprijinul Patriarhiei, a Mitropoliilor, a Episcopiilor...din tara nu mai sunt ajutati decat de la sponsorizari, nefiind o televiziune comerciala nu primesc bani din reclame, publicitate... si e f greu sa supravietuiasca pt ca sunt cheltuieli f mari.
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.12.2009, 10:19:57
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Le amintesc si preotilor care sunt putin mai instariti ca pot si ei sa contribuie cu cat pot la ajutorul Trinitasului. Dar stai, ca ei nu prea stau pe forumuri... Deci ne ramane noua sa facem ceva in privinta asta, fiecare dupa credinta si vointa si buzunarul lui. Mie personal nu mi-ar placea sa pice acest canal de televiziune din lipsa de fonduri.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.12.2009, 13:01:12
maniucu's Avatar
maniucu maniucu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2006
Locație: -
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Le amintesc si preotilor care sunt putin mai instariti ca pot si ei sa contribuie cu cat pot la ajutorul Trinitasului. Dar stai, ca ei nu prea stau pe forumuri... Deci ne ramane noua sa facem ceva in privinta asta, fiecare dupa credinta si vointa si buzunarul lui. Mie personal nu mi-ar placea sa pice acest canal de televiziune din lipsa de fonduri.
Sunt perfect de acord, ar fi mare pacat sa fie inchis acest post tv.
din cate stiu, fiecare preot paroh trebuie sa contribuie lunar cu o suma de bani pt tv Trinitas pt parohia pe care o pastoreste la Episcopia de unde apartine, sau ma insel?
__________________
"Să ne bucurăm si să mulțumim bunului si înduratului Dumnezeu pentru toate."
Părintele Paisie Olarul
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.12.2009, 23:39:34
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
la care surse de finantare te referi? inafara de sprijinul Patriarhiei, a Mitropoliilor, a Episcopiilor...din tara nu mai sunt ajutati decat de la sponsorizari, nefiind o televiziune comerciala nu primesc bani din reclame, publicitate... si e f greu sa supravietuiasca pt ca sunt cheltuieli f mari.
La sponsorizarile de la BNR care se dau la schimb cu participarea lansarii de carti masonice care nu prea au treaba cu ortodoxia...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.12.2009, 23:41:43
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maniucu Vezi mesajul
Sunt perfect de acord, ar fi mare pacat sa fie inchis acest post tv.
din cate stiu, fiecare preot paroh trebuie sa contribuie lunar cu o suma de bani pt tv Trinitas pt parohia pe care o pastoreste la Episcopia de unde apartine, sau ma insel?

Ca vor, ca nu vor...trebuie sa contribuie la acest canal tv.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manastirea ortodoxa romana de langa Bruxelles are nevoie de ajutorul nostru! Ion Pop Generalitati 0 22.03.2012 19:27:47
Si ei au nevoie de ajutorul nostru.... silvia55 Umanitare 0 08.09.2011 00:30:10
Un copil curajos are nevoie de ajutorul nostru E_my Umanitare 27 05.01.2011 20:54:54
Televiziunea TRINITAS , lansează pe piață, patru DVD-uri cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 26.10.2009 22:51:29
un preot are nevoie de ajutorul nostru cristy Umanitare 3 15.10.2009 11:36:32