Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #421  
Vechi 01.03.2015, 01:21:53
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cate pagini?
Stai linistit ca nu se punea problema sa aiba mai multe pagini.
Reply With Quote
  #422  
Vechi 01.03.2015, 01:45:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai, te-ai tulburat ca nu s-a citit sau te-ai tulburat ca i-ai judecat de ce nu s-a citit?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #423  
Vechi 01.03.2015, 02:23:25
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu, am dus un pomelnic mai lung si nu s-a citit, desi am dat aceeasi suma pe care au dat-o si cei care au facut parastase complete. Aceasta a fost ispita mea de astazi. Nu mi s-a mai intamplat pana acum asa ceva.
https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=25m56s
Reply With Quote
  #424  
Vechi 13.03.2015, 04:55:12
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de oaie_cugetatoare Vezi mesajul
Oiță, nu știi și nu cunoști, cât de viclan lucrează vrăjmașul.
Ești prins în mrejele lui, prin minciunile, de înșiruiri de 0 și 1, știi la ce mă refer, la jocurile cu care te "delectezi" adesea. Toate jocurile sunt doar o lungă înșiruire de 0 și 1. Timp pierdut.

Același părinte care l-ai citat tu, cu trimitere la youtube, în următoarele două minute, are 2 erezii: purgatoriul și indirect, apocatastaza.

Aici e purgatoriul, erezie: https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=27m24s

E bine că cercetezi părinții, dar ia aminte, ce iasă din urma cercetării tale.

Antonia P., stai liniștită, nu te teme, la parohii, dar mai ales la mănăstiri, călugării sau maicile, citesc în taină, pe cei care sunt de pomenit, mai ales la slujbele de 40 de Sfinte Liturghii, la toate slujbele care se fac, mai ales dacă e obște mare, se adună în jurul stranei, la catisme, sau acatiste, și citesc pomelnice.

Dar tu nu știi lucrul ăsta, Antonia, pentru că nu prea mergi la mănăstiri. Și te mai miri apoi de ce îți merge rău. Și te smintești, ușor, de tot nimicul, tot pentru că tu ești de vină, că nu prea mergi la mănăstiri, acuzi și judeci.

Deci te rog, iartă-mă că trebuie să spun acestea, poate par dur și neiubitor, dar trebuiesc spuse, ai grijă în afirmații. Nu te sminti ușor. Iar atunci când te smintești, nu pleca cu sminteala afară din localitatea ta. Caută să o deslușești acolo, pe loc, întreabă un părinte:
"Părinte, uitați ce gând am primit, așa și așa, spuneți-mi, vă rog, despre ce-i vorba?"
Și vei primi răspuns de la Însuși Duhul Sfânt, prin gura păcătoasă a acelui părinte.
Dar în nici un caz, nu veni să smintești și pe alții, cu siguranță mai slabi ca tine, că numai osândă îți aduni.

Ai grijă de tine, surioară iubită.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 13.03.2015 at 04:58:17.
Reply With Quote
  #425  
Vechi 13.03.2015, 08:18:40
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Oiță, nu știi și nu cunoști, cât de viclan lucrează vrăjmașul.
Ești prins în mrejele lui, prin minciunile, de înșiruiri de 0 și 1, știi la ce mă refer, la jocurile cu care te "delectezi" adesea. Toate jocurile sunt doar o lungă înșiruire de 0 și 1. Timp pierdut.
Bre, ce treaba au jocurile cu purgatoriu ala al tau ?
A, da vezi ca si tu scrii cu insiruiri "0" si "1" .Ca virgula, calculatorul nu stie caractere, nici gramatica. Iar unitatile
de stocare, nici ele nu stiu caractere.Totul este stocat si prelucrat in "0" si "1".Insusi aceste posturi. Ele nu sunt
stocate precum texte ci ca "0" si "1".Adica si "matalutza" la randul tau scrii cu insiruiri de "0" si "1".
Citat:
Același părinte care l-ai citat tu, cu trimitere la youtube, în următoarele două minute, are 2 erezii: purgatoriul și indirect, apocatastaza.
Citat:
Aici e purgatoriul, erezie: https://www.youtube.com/watch?v=tBYXmtmtxO0&t=27m24s
Bre, iarasi ai inteles pe-dos.Dar rau de tot.
Citat:
E bine că cercetezi părinții, dar ia aminte, ce iasă din urma cercetării tale.
Ia tu aminte la urmatoarea chestie: de ce exista Sambata Mortilor si de ce
Biserica face slujbe pt cei care nu mai sunt in viata pe acest pamant ?
De ce se dau acatiste ? De ce se face pomenirea mortilor ?
Un lucru iti spun sigur: ei nu se afla in treaba, spre deosebire de altii.

PS: mai degraba mergi la un duhvonic pt atacurile astea de panica pe care le ai.
Ca prea o iei des pe langa drum...

Last edited by oaie_cugetatoare; 13.03.2015 at 08:26:36.
Reply With Quote
  #426  
Vechi 29.04.2015, 20:29:30
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Fara indoiala nu imi place cand se merge cu discul. Deloc. Strica toata atmosfera.
Reply With Quote
  #427  
Vechi 30.04.2015, 08:25:32
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Fara indoiala nu imi place cand se merge cu discul. Deloc. Strica toata atmosfera.
Care disc? pentru ce?
Reply With Quote
  #428  
Vechi 08.05.2015, 11:20:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Care disc? pentru ce?
Pesemne ca se refera la cheta. Adica la banii recoltati de persoane desemnate ca donatii de la credinciosi in timpul slujbei.

Disc ? Pesemne ca la inceput era un cos sau o strachina. Dar, vazand cat de putini bani se aduna, parintele a decis ca un disc e suficient.

Desigur, a nu se confunda cu Sfantul Disc. Acela care face parte dintre odoarele unei biserici.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #429  
Vechi 08.05.2015, 13:52:15
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ar fi mai frumos sa convingi oamenii ca trebuie sa dea pentru un scop anume la care sa-i faci sa se simta implicati, decat sa strangi bani anonimi mizand pe sensibilitatea lor din cadrul slujbei - un soi de mic santaj psihologic.

Valabil si pentru romano-catolici.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #430  
Vechi 08.05.2015, 21:03:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ar fi mai frumos sa convingi oamenii ca trebuie sa dea pentru un scop anume la care sa-i faci sa se simta implicati,
Cel putin in parohiile noastre, cand exista un scop special, se anunta in timpul slujbei, la calendar. De exemplu, intr-o Duminica se ofera cheta pentru seminar. In alta pentru Caritas-ul diecezan. In alta pentru Vatican. Etc. Cand nu se anunta nimic, cheta merge la bugetul parohial. Ca sursa de venituri, cheta e a doua dupa taxa anuala si inaintea salariului preotului venit de la stat, a incasarilor din lumanari sau altor surse mai putin importante.


Citat:
decat sa strangi bani anonimi mizand pe sensibilitatea lor din cadrul slujbei - un soi de mic santaj psihologic.
Nu e niciun santaj psihologic decat in ochii care vor sa vada santaj psihologic peste tot. Pur si simplu, la slujba duminicala sunt mai multi oameni in biserica decat la slujbele de peste saptamana. Da cine vrea si pentru ce vrea. De exemplu, pentru Caritas-ul diecezan nu am dat niciodata nimic, fiindca stiu ca sunt o gasca de incapabili.

Cheta s-a facut mereu. S-a facut si pe vremea lui Isus. Scrie in Biblie. Acolo unde scrie de vaduva care a dat doi banuti. Aceea pe care Isus o lauda fiindca a pus din putinul ei la cheta.

Desigur, e de asteptat ca cei care nu au platit niciodata simbria anuala sa fie si contra chetei.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imi place de o verisoara - de gradul 2 Stefan500 Generalitati 42 27.09.2013 16:21:39
ce-mi place , ce nu-mi place maria55 Generalitati 267 20.10.2011 17:52:08
Ce ne place in biserica? Darius Biserica Ortodoxa Romana 57 09.06.2010 21:15:29
Ce va place, si ce nu va place, la propria dumneavoastra persoana??? lavinia40 Generalitati 32 11.12.2009 19:20:00