Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 08.05.2012, 16:52:08
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Gabriela nu pot sa te contrazic,aproape in nimic caci ai dreptate atunci cand vorbesti dupa cuvant.dar eu cred ca sunt mantuit si-ti dau o trimitere,asta nu-i lauda ca am primit ceva gratis cum zici tu.normal, lucrul muncit e mai pretios.pare a fi mai valoros dar daca primesti ceva de la iubit sau sot ceva ce nimeni nu-ti poate da?nu ai grije de lucrul acela?nu stiu eu parca as avea grije de ex de masina altuia mai mult decat a mea.nu vreau sa te conving dar ar mai fi un ex daca infiezi pe cineva e ca si copilul tau e al tau de fapt si daca el mai greseste e tot al tau.isi cere iertare si il ierti.iar altii care nu-s ai tai i-ai ierta dar nu i-ai infiat sa raspunzi de ei.asa e si cu mantuirea Domnul spune ca ne-a dat un Duh de infiere si suntem copiii Lui deci nu fortat desi ca si creatie suntem creati toti de El.dar ne naste din nou cu acceptul nostru.invatatura nu-i a mea sau a altora e a Domnului Gabriela.ma bucur de felul tau de gandire si cand te rogi spune-i aceasta problema Domnului ca nu intelegi sau ca vrei sa intelegi mai bine ca daca spunem inteleg, Domnul n-are intrare in inima noastra Domnul sa te binecuvanteze mai departe
Reply With Quote
  #72  
Vechi 08.05.2012, 17:31:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
Gabriela nu pot sa te contrazic,aproape in nimic caci ai dreptate atunci cand vorbesti dupa cuvant.dar eu cred ca sunt mantuit si-ti dau o trimitere,asta nu-i lauda ca am primit ceva gratis cum zici tu.normal, lucrul muncit e mai pretios.pare a fi mai valoros dar daca primesti ceva de la iubit sau sot ceva ce nimeni nu-ti poate da?nu ai grije de lucrul acela?nu stiu eu parca as avea grije de ex de masina altuia mai mult decat a mea.nu vreau sa te conving dar ar mai fi un ex daca infiezi pe cineva e ca si copilul tau e al tau de fapt si daca el mai greseste e tot al tau.isi cere iertare si il ierti.iar altii care nu-s ai tai i-ai ierta dar nu i-ai infiat sa raspunzi de ei.asa e si cu mantuirea Domnul spune ca ne-a dat un Duh de infiere si suntem copiii Lui deci nu fortat desi ca si creatie suntem creati toti de El.dar ne naste din nou cu acceptul nostru.invatatura nu-i a mea sau a altora e a Domnului Gabriela.ma bucur de felul tau de gandire si cand te rogi spune-i aceasta problema Domnului ca nu intelegi sau ca vrei sa intelegi mai bine ca daca spunem inteleg, Domnul n-are intrare in inima noastra Domnul sa te binecuvanteze mai departe
Nu atribui lui Dumnezeu toate povestile care ti le-a spus pastorul tau, chiar si daca insotite fiind de un sentimentalism ieftin dau impresia de adevar.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 08.05.2012, 17:35:16
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
mantuirea inseamna ceea ce avem noi nevoie si ceea ce ne ofera Domnul Isus ,
Nu, inseamna ceea ce iti ofera Hristos si inseamna si ceea ce iti insusesti tu din ce-ti ofera Hristos pentru ca daca el da si tu respingi, degeaba este.

Citat:
iertarea de pacate ,da , dar poate nu explic prea bine stiu doar ca Domnul vrea sa fim siguri de lucrarea Lui ca plata pacatelor a fost ispasita si noi nu mai dam socoteala de pacate Ioana .
Si uite asa ai dat pocainta la gunoi.
Nu stiu de ce va spune lumea "pocaiti" ca nu aveti treaba cu asa ceva.
Prin invatatura care o primiti nu mai lasati loc pentru pocainta si cum doar prin pocainta se primeste iertarea, iertarea o aveti in cap, ca o autosugestie, ca psiho-pseudo-terapie, dar nu in fapt, ca dar spiritual.

Citat:
citeste cuvintele Lui te rog Duhul Sfant ne indreapta catre Domnul Isus sa primim iertarea nu oamenii asa si pe tine asculta de indemnul Duhului Sfant care ii convinge pe oameni ca-s pacatosi si asculta mai departe, rezolva problema pacatelor daca ai.cum spune Domnul Isus ,,Duhul va lua din ce este al Meu si ma va proslavi ne trimite la cruce si Duhul Sfant ne face sa ne recunoastem pacatele si sa ne pocaim, e prezent in lume aceasta e lucrarea Lui lucreaza impreuna
Pai cand si de ce sa va mai pocaiti daca nu mai dati socoteala pentru pacate?
Reply With Quote
  #74  
Vechi 08.05.2012, 19:59:18
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Daca dumitale domnule Nicolae (si toti cei care cred ca dumneata) ai fi mantuit, deja ai fi in rai. Nu ai mai fi nevoit sa muncesti, sa te hranesti, ai trece prin ziduri etc. Ai fi intocmai ca Domnul Iisus Hristos dupa Invierea Sa, si nu cred ca este cazul sa ne comparam cu Cel fara de pacat...sa fim seriosi. Ca Dumnezeu primeste doar pe cei ce Il primesc, mi se pare normal. Dar ce facem in momentele de manie, de tristete, de neiertare a aproapelui, de desfranare, de judecarea aproapelui - cine nu se confrunta cu aceste trairi/stari/pacate? Daca ai fi mantuit nu ar trebui sa faci fata acestora. Mai are Hristos loc in inima noastra? A-L primi nu cred ca inseamna ca gata, dupa moartea trupeasca ma duc langa El, caci nu am eu de unde sti, ci ca ma lupt sa implinesc Cuvantul lasat si propovaduit de-a lungul viatii mele. Oare nu asa gandeau si iudeii ca sunt poporul ales? Si? Oare nu scrie chiar in Sf.Scriptura ca erau fatarnici? Si de unde mie sa ma cred mantuita cand eu sunt "vai steaua mea" si abia rezist tentatiilor acestei lumi si de cele mai multe ori cad? Dar asta nu inseamna ca imi pierd nadejdea ca Hristos ma va mantui. Atata timp cat traiesc este vreme si de pocainta si smerenie, ca doar asa ne mantuim. Nu chiar Sf. apostol Petru a primit iertare dupa ce s-a pocait? Si Sf. Apostol a plans cu amar desi fusese unul dintre ucenicii cei mai apropiati ai Domnului Iisus Hristos. P.S: Exemplul cu masina nu mi se pare un exemplu bun si de ce va spun asta? Lucrez la o companie care da masini pentru naveta angajatilor si, credeti-ma, ca angajatii care conduc aceste masini (cu cateva exceptii) nu au grija de ele, de modul in care conduc aceste masini etc.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 08.05.2012, 20:08:15
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
trebuie sa recunoastem, pentru ca suntem sinceri, urmatorul aspect al credintei:daca ne nasteam in alte zone ale lumii si aveam o alta religie ex musulmana sau hindusa care sunt apr 1 miliard sau in oricare alta am fi ales o alta credinta?o cautam chiar pe cea din tara numita romania?
dupa ce criterii?
.

Raspuns scurt si la obiect:

ei, nu in Romania neaparat, au gasit-o chiar la ei acasa, reinvie din catacombe!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...tit-musulmani/
urmariti filmul, e foarte recent, 23 aprilie 2012!
Zeci de mii de turci musulmani au venit să se închine la icoana făcătoare de minuni a Sfântului Gheorghe de pe Insula Prinților din Turcia.


Si ei sunt musulmani, nu-si zic crestini........ Cine are urechi de auzit, sa auda, si cine are ochi de vazut, sa vada!

Last edited by Adriana Cluj; 08.05.2012 at 20:29:55.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 08.05.2012, 20:26:30
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

daca nu fac raul asta nu inseamna ca sunt bun.mantuirea prin credinta in jertfa Domnului e o nebunie pentru unii,caci cine poate sa fie normal si sa afirme ca are pacatele iertate?da am ispite,am mai gresit ma lupt dar nu sa castig ci sa pastrez ceea ce am primit.mantuirea e un dar stiu ca credeti asta dar cand o primim?scriptura are o regula de interpretare pe care o da tot ea nu vreun pastor pamantesc.si acela e ca nici un verset nu-l poti lua din context sa faci o invatatura daca cel putin inca intr-un loc nu mai scrie acelasi lucru.scriptura e minunata.si pentru ca iubiti cuvantul va dau o adresa in care gasiti biblia in 3 variante parca si cea ortodoxa bineinteles, e un program de studiu foarte fain scri un cuvant si-ti apare in toata biblia unde e scris si are si diacritice eu mi-i le-am scris pe taste .e foarte fain de studiu.se numeste robible3 asta-i o adresa http://www.biblia.pentruviata.ro/robible.php daca vreti sa primiti iertarea numai dupa ce muriti cine va poate opri?? nici Isus Domnul nu se baga peste vointa noastra caci suntem liberi.aminteste-ti de corneliu Gabriela ce i-a zis Petru daca crezi esti mantuit nu daca faci ceva sau altceva el facea fapte bune si multe si se temea de Domnul si totusi nu era mantuit.Domnul l-a trimis expre pe petru acolo si stii bine cum a fost a primit mantuirea si sunt multe versete dar eu ma rog sa va deschideti inima sa intelegeti.Domnul sa va binecuvanteze
Reply With Quote
  #77  
Vechi 08.05.2012, 20:39:15
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul

Raspuns scurt si la obiect:

ei, nu in Romania neaparat, au gasit-o chiar la ei acasa, reinvie din catacombe!

http://www.razbointrucuvant.ro/recom...tit-musulmani/
urmariti filmul, e foarte recent, 23 aprilie 2012!
Zeci de mii de turci musulmani au venit să se închine la icoana făcătoare de minuni a Sfântului Gheorghe de pe Insula Prinților din Turcia.


Si ei sunt musulmani, nu-si zic crestini........ Cine are urechi de auzit, sa auda, si cine are ochi de vazut, sa vada!
da adriana dar daca ii intrebi personal ce au gasit ?mantuirea?viata vesnica?nu nici una si chiar daca vorbeste sau plange o icoana mantuirea n-o capeti in modul asta ci daca crezi in jertfa D.Isus asta vrea Domnul Isus m-as bucura daca fiecare ar pune pret pe cititul bibliei .Caci aminteste-ti ce a zis Domnul ramaneti la ce este scris .......si inca ceva m-am mirat fff mult cand l-am crezut pe Dumnezeu din biblie ca alte confesiuni ,alti crestini avem aceiasi biblie (da sunt cateva in plus dar nu schimba mesajul)si ei nu inteleg adevarul.aceleasi povestiri ,aceleasi cuvinte.credinta e o minune mai mare chiar daca ar invia Sfantul Stefan sa zic.NU UITA ASTA nu o insusire de reguli,dogme etc. e vorba de capacitatea de a crede biblia credinta mantuitoare nu credinta posibilei mantuiri
Reply With Quote
  #78  
Vechi 08.05.2012, 20:42:36
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
da adriana dar daca ii intrebi personal ce au gasit ?mantuirea?viata vesnica?nu nici una si chiar daca vorbeste sau plange o icoana mantuirea n-o capeti in modul asta ci daca crezi in jertfa D.Isus asta vrea Domnul Isus m-as bucura daca fiecare ar pune pret pe cititul bibliei .Caci aminteste-ti ce a zis Domnul ramaneti la ce este scris .......si inca ceva m-am mirat fff mult cand l-am crezut pe Dumnezeu din biblie ca alte confesiuni ,alti crestini avem aceiasi biblie (da sunt cateva in plus dar nu schimba mesajul)si ei nu inteleg adevarul.aceleasi povestiri ,aceleasi cuvinte.credinta e o minune mai mare chiar daca ar invia Sfantul Stefan sa zic.NU UITA ASTA nu o insusire de reguli,dogme etc. e vorba de capacitatea de a crede biblia credinta mantuitoare nu credinta posibilei mantuiri
N-o mai dati la-ntors!
Asta ati intrebat, asta v-am raspuns!!!

O sa rasuciti Biblia cu josu-n sus si cu susu-n jos.....( da'de iti gasi vreo justificare pentru stiti dvs ce)...... pana v-o iau si musulmanii inainte!

Luati aminte!
Reply With Quote
  #79  
Vechi 08.05.2012, 20:55:51
nicolae44 nicolae44 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2012
Locație: brasov
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 137
Implicit

bine multumesc,dar testul ar fi bine sa ni-l facem caci e vorba de viata noastra
Reply With Quote
  #80  
Vechi 08.05.2012, 20:58:26
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nicolae44 Vezi mesajul
bine multumesc,dar testul ar fi bine sa ni-l facem caci e vorba de viata noastra
Doamne ajuta! Sa fie de folos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
rezultate triplu test Mirela0110 Generalitati 6 11.11.2010 13:01:12
Dialogul ,intre sinceritate si viclenie flying Generalitati 3 08.06.2010 23:30:04
Un nou test sangvin detecteaza cancerul cu sase ani înainte de formarea tumorilor absolutep0wer Generalitati 7 08.06.2010 19:58:39