Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 19.04.2007, 00:20:53
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Hristos a inviat!
Daca cineva doreste cartea "Boldurile Sfintei noastre Biserici Ortodoxe de Rasarit" scrisa in anul 1924 de schimonahii Teofilact si Arsenie din schitul Sf Ierarh Vasile din Sf Munte Athos, va rog sa ma contactati. Este in format pdf si are 192 pagini (50MB). As prefera sa imi dati usere de messenger pentru a va trimite cartea.
Doamne ajuta!
  #172  
Vechi 20.04.2007, 14:54:42
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Exact de cand eram copil cunosc troparele si condacele Invierii,le-am invatat primele,si astazi cand le aud imi amintesc si de zilele acelea cand aveam 13-14 ani si le ascultam profund,fredonandu-le in sinea mea,odata cu strana.
  #173  
Vechi 25.04.2007, 00:24:15
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Hristos a inviat!
Daca cineva doreste cartea "Trambita sihastrilor din Sf Munte Athos" va rog sa ma contactati dandu-va un user de yahoo messenger.
Rugati-va si pentru mine catre acesti sfinti parinti ce au cautat pastrarea sfintei si adevarate credinte.
Dumnezeu sa ne ajute!
  #174  
Vechi 29.04.2007, 20:41:06
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

de ce suntetzi asa siguri k lumina va veni oricum, indiferent de data serbarii Invierii? ce dovezi avetzi, pe ce va bazati cand sustineti asta?
poate vi se pare o intrebare aberanta... dar mie mi se pare cel putin la fel de aberanta increderea oarba intr-o idee... increderea aia... mai mult paranoica... nu vreau sa jignesc pe nimeni... nu spun k nu ar veni Lumina dak s-ar serba intr-alta zi decat cea corecta, dar... de la a avea dubii pana la a-ti pune increderea totala intr-o conceptie neintemeiata e cale lunga...

si dak tot vorbesc de Paste... ma indoiesc k BOR serbeaza Invierea dupa calendarul Iulian doar de dragul celor din BOSV... "pt unire"... ci pt k atunci knd au serbat Invierea inainte de Pastele evreiesc au ras de ei evreii spunandu-le: "ce fel de crestini sunteti voi? cum serbati Ivnierea lui Iisus knd noi nici nu l-am rastignit?"... de rusine au ales sa serbeze Pastele dupa calendarul Iulian..
  #175  
Vechi 10.05.2007, 12:34:29
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

Luly, am cateva intrebari:
1. de ce BOSV nu se uneste cu cei de rit vechi? dak sunt tot ortodocsi si tin acelasi calendar, ce-i impiedica?
2. totusi de ce e nevoie de o alta mirungere knd cineva trece pe stil vechi? practic trece de la o Biserica Ortodoxa tot la Biserica Ortodoxa... :dontgetit:
3. aveti un site sau un forum? knd am vrut sa aflu informatii despre BOSV nu am gasit decat pe alte site-uri si... stiti si voi cate abureli s-au scris. intamplator am gasit topicul asta... m-a bufnit si rasul, knd l-am cautat nu l-am gasit. cred k ar fi bine k BOSV sa aiba un site numai al ei sau un forum in kre sa raspunda la intrebari, astfel lumea va fi mai bine informata. ;)
  #176  
Vechi 17.05.2007, 01:47:20
astrud astrud is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.01.2006
Mesaje: 74
Implicit

Hristos S-a inaltat!
  #177  
Vechi 18.05.2007, 03:55:30
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

HRISTOS S-A INALTAT
EU SUNT ORTODOX SI TIN AMBELE STILURI,ADICA CAND SUNT PE TERITORIUL UNEI TARI DE RIT VECHI (UCRAINA,RUSIA)TIN SARBATORILE PE VECHI,MA SPOVEDESC SI INPARTASESC IN BISERICI DE RIT VECHI,MAI ALES CA DUHOVNICUL MEU E UCRAINIAN,CAND SUNT IN ROMANIA TIN SARBATORILE PE NOU,MERG LA SLUJBE IN BISERICI DE RIT NOU,IAR IN CAZURI MAI SPECIALE MA SPOVEDESC LA UN PREOT PE NOU DUPA CARE MA INPARTASESC IN BISERICA DE RIT NOU.POSTURILE DE OBICEI LE TIN DUPA AMBELE CALENDARE SI NU CRED CA E CEVA RAU.IAR TOATE ASTEA NU LE FAC DE CAPUL MEU CI CU BINECUVANTAREA DUHOVNICULUI.INSA CU STILUL VECHI DIN ROMANIA NU STIU CE SA ZIC,DUHOVNICUL MI-A SPUS SA VA EVIT,DESI SI EL TINE STILUL VECHI.
IN FIECARE AN VIN GRUPURI DE RUSI SI UCRAINENI CARE VIZITEAZA MANASTIRILE DIN ROMANIA,IN SPECIAL CELE DIN NORDUL MOLDOVEI ,DAR DIN PACATE NICI UNUL NU MI-A ZIS DIN CATI CUNOSC CA AR FI FOST LA SLATIOARA,MULTI NICI NU AU AUZIT DE ACEASTA MANASTIRE.DE CE?
CEEA CE M-A INPRESIONAT A FOST FAPTUL CA ORTODOCSII DE STIL VECHI SI ORTODOCSII DE STIL NOU DIN REGIUNEA HERTA UCRAINA ASCULTA DE ACELASI MITROPOLIT ONUFRIE.
UN ALT LUCRU ESTE FAPTUL CA IN ACEEASI REGIUNE DIN UCRAINA INTR-O MANASTIRE DE STIL VECHI AM CUNOSCUT MULTI CALUGARI SI FRATI CARE SE DECLARAU PE STIL NOU,DESI SLUJBELE SE FACEAU PE VECHI,SI CULMEA SE INPARTASESC DIN ACELASI POTIR.DIN ACEASTA MANASTIRE ESTE SI DUHOVNICUL MEU.
ACELASI LUCRU AM VAZUT UNDEVA IN APRO[PIERE DE PSCOV RUSIA.
APOI DACA BOSV CONSIDERA CA CREDINCIOSII DE STIL NOU TREBUIESC REBOTEZATI,RECUNUNATI,IAR PREOTII PE NOU REHIROTONITI,DE CE GRUPURI DE ROMANI PE STILUL NOU SUNT INPARTASITI IN BISERICILE DIN RUSIA FARA A LI SE CERE ASA CEVA.SI DIN CONTRA PREOTII PE NOU SUNT PRIMITI SA SLUJEASCA ALATURI DE CEI PE VECHI.BA MAI MULT ACUM UN AN AM FOST MARTOR CUM EGUMENUL UNUI SCHI (NU-I MAI TIN MINTE NUMELE),A INGADUIT LA DOI PREOTI PE NOU SA SAVARSEASCA SF.LITURGHIE FARA A MAI FI ALT PREOT PE VECHI IN SF.ALTAR.
CAT PRIVESTE STILURILE,AM PARERI INPARTITE,AMBELE PARTI AVAND O PARTE DE ADEVAR.SI NU INTELEG DE CE IN ROMANIA EXISTA ASA DE MULTA VRAJBA INTRE CREDINCIOSII DIN CELE DOUA STILURI,DE CE NU ESTE PACE INTRE CELE DOUA BISERICI? PAREREA MEA E CA CINEVA A VRUT NUMAIDECAT SA DEZBINE UNITATEA ORTODOXIEI,SI SE PARE CA A REUSIT.
,,DOAMNE IARTAMA DACA AM GRESIT DIN NESTIINTA CU CEVA.'
  #178  
Vechi 20.05.2007, 22:20:12
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

si eu asa stiam ca singura deosebire este calendarul,adica diferenta de sarbatori de 2 saptamini.dar sf.munte a tinut calendarul pe stil iulian si numai GRECIA si ROMANIA IL TIN DUPA CALENDARUL GREGORIAN.[si Bulgaria cred]. rOG A SE CITI PE cristianf.home.ro la sectiunea CE ZICE SF.MUNTE articolulScrisoare privind atitudinea parinteluiIOSIF ISIHASTUL dela sf.munte privind problema calendaruluiREZ. CA A FOST INTRODUSA DE CAROLICI IN MOD CAM FORTAT si nu a fost acceptata de cele mai multe man. si schituri de la sf. munte.Gheron Iosif A FOST UN MONAH DEOSEBIT CU MULT HAR SI A SCRIS CARTEA MARTURII DIN VIATA MONAHALA 2 VOL care se gaseste de cumparat,probabil si on line.Eu am cumparat-o cu mai multi ani in urma de la catedrala din Timisoara si e f. interesanta sub aspect duhovnicesc,meritind a fi citita.
in legatura cu Trimbita monahilor isihasti de la muntele athoso am si este f. interesanta ea marturisind ca s-au facut minuni importante in sarbatorile tinute dupa calendarul iulian,semnificative. De altfel si sarbatoarea SF.PASTI se tine dupa calendarul vechi si de catre noi ortodocsii pe stil nou,gregorian.Oare daca s-ar tine dupa calendarul nou ar mai aparea lumina!?!?nu stim,asa-i?daca ierarhii nostri au hotarit asa ca macar invierea sa fie dupa calendarul vechi deja se ridica automat intrebarea de ce au facut-o daca ei considera ca au procedat corect tinind sarbatorile religioase dupa cel nou.de ce au considerat ca aceasta mare sarbatoare a crestinatatii tre tinuta dupa calendarul vechi,iulian?!de altfel la noi au fost persecutata bis. pe calendarul vechi.recent ,scrie in revista ortodoxa LUMEA CREDINTEI[nu mai stiu in ce numar] ca s-au descoperit par. GLICHERIE TANASE CU TRUPUL NEPUTREZIT CA SI AL SF.IOAN IACOB HOZEVITUL.aSA CA EU ,DESI SINT ORTODOXA DUPA CALENDARUL NOU ,CRED CA SI CEI DE LA SF. MUNTE CA S-A GRESIT ASCULTIND DE PAPA ,ASA CUM SI AZI SE GRESESTE ACORDINDU-SE DE CATRE BOR o prea mare importanta ecumenismului.Eu nu stiu dc ortodocsii de stil vechi au dispus masuri in sinul bisericii de stil vechi,normal nu ar trebui sa fie alta deosebire dacit diferenta de sarbarori de 2 saptamini.Sigur ca asta nu afecteaza mintuirea bunatatea lui DUMNEZEU FIID FOARTE MARE ,DAR DE CE SA NU TINA BIS SARBARORILE CIND TRE CU ADEVARAT,ADICA IN ZILELE CIND S-A PRODUS EVENIMENTUL SI NU DECALATE CU 2 SAPTAMINI! Nu vi se pare ca aci si-a bagat dracul coada !??
  #179  
Vechi 20.05.2007, 22:30:56
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

DE CITIT SIAVACUM,ZELOTUL CU PICIOARELE GOALE,O CARTE F. FRUMOASA CARE NE LAMURESTE IN PLUS PE NOI CEI CU CALENDARUL GREGORIAN.
  #180  
Vechi 30.05.2007, 12:18:09
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

ia uitati ce am gasit... http://www.mitropoliaslatioara.ro/
pana la urma mi-am raspuns singura dak BOSV are site :p dar forum vad k nu are
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
BISERICA ORTODOXA RUSA DE RIT VECHI Nosam Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 30 27.02.2008 14:30:37
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07