Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.05.2010, 19:49:07
laurschepsis laurschepsis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 602
Implicit E ca si cum El ar fi in fata ta si tu te-ai intoarce cu spatele

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu am citit cateva capitole dar nu cuvant cu cuvant, adica de ex am citit psalmii, apocalipsa, evangheliiile, geneza si proverbele lui solomon. oare la judecata de apoi ne intreaba si ne trage la raspundere ca nu am citit toata biblia?
Doamne-ajuta!

Biblia nu este o simpla carte. Si nici o lectura suplimentara. Pentru cineva care a primit macar si numai Sfantul Botez, Biblia este tema obligatorie.

Intr-o calatorie ai nevoie de harta. Pentru cineva care nu vrea sa se rataceasca in viata aceasta si sa ajunga sa nu mai gaseasca drumul spre casa, Biblia este harta cu toate detaliile.

Eu nu stiu, si cred ca nimeni nu stie in detaliu in ce consta Judecata. Intrebarea ta pare a fi una de amanunt. Dar nu e. Sa iti spun de ce.

Vor veni vremuri grele. Deja le pregustam. Pentru unul care ar fi putut citi Sfanta Scriptura si nu a facut-o, va fi usor sa piarda Calea. Apoi va pierde Adevarul si in cele din urma si Viata.

Vei avea tu insuti intrebari si fara o lectura aprofundata vor aparea dubiile, incertitudinile, erorile de abordare a unor situatii.

Vei avea copii. Te vor intreba si va trebui sa le oferi explicatii valide si coerente. Fara o cunoastere in detaliu a Bibliei va fi greu sa oferi raspunsurile Adevarate. Si atunci vei ajunge in pragul neascultarii, caci Iisus Hristos ne-a spus sa lasam copiii sa vina la EL. Ori tu, dandu-le raspunsuri partiale vei fi contribuit la deruta lor.

Viata te va pune zilnic in pozitia de a discerne. Fara cunoastrea (nu doar lectura) Bibliei, ce sanse ai sa faci optiunea curata?

Dumnezeu ne-a dat liberul arbitru, dar ne-a dat si un set de valori ca sistem de referinta. Acest set de valori este amplu explicat si justificat in Biblie. Fara lectura ei si fara o minima citire din Sfintii Parinti, va fi greu sa ti-l insusesti si sa-l practici. Nu putine sunt clipele in viata cand este greu sa intorci si obrazul celalalt, cand trebuie sa faci bine unuia care iti face rau, cand trebuie sa platesti cinstit darile la stat cand statul nu conteneste sa iti mai fure cate ceva ... si multe, multe altele pentru care trebuie sa ai fundamentata in tine o credinta solida. Fara lectura Bibliei, cu greu vei putea sa fii ferm in optiuni.

Despre importanta lecturii Bibliei putem vorbi mult si bine. Nu este loc aici. Iti mai spun doar ca cel mai frumos si util canon pe care l-am primit acum cativa ani a fost sa citesc zilnic doua capitole din Noul Testament (desi o citisem deja). Nu mi-as fi inchipuit ca este atat de necesar. Il voi pastra toata viata. Iti ia 5-10 minute intr-una din pauzele din cursul zilei, dar iti ofera enorm.

Daca as tine cont doar de cele cateva aspecte punctate mai sus, probabil ca lectura partiala a Bibliei s-ar putea sa iti fie considerata pacat, avand in vedere ca puteai sa o faci si nu ai considerat-o necesara. Dumnezeu stie cum iti va socoti o asemenea postura. Dar ca necesitate pentru cunoasterea de sine, pentru raportarea la Dumnezeu si la aproapele tau, pentru N motive care culmineaza cu mantuirea ta, eu cred ca necitirea Bibliei (in situatia ta) este echivalenta cu indiferenta fata de Cuvantul Lui.

Doamne-ajuta!
__________________
Parintele Arsenie Boca: Am vrut sa pun mana pe radacina durerii, care nu este alta decat pacatul... Rugandu-ma - pentru Pacea a toata lumea si pentru bunastarea Sfintelor lui Dumnezeu Biserici - aud deodata in urechea dinauntru infruntarea amarnica: "Nu te ruga de Mine sa le dau Pace, roaga-te de oameni sa-si schimbe purtarile, daca vor sa mai vada Pace pe pamant"..."
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.05.2010, 19:52:14
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Si mie mi se da canon sa citesc din Biblie Cate 3 capitole si in special din Noul Testament! E mult folositoare lectura cu atentie a Sfintei Scripturi! In ea gasim multe raspunsuri la problemele si nevoile noastre!
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.05.2010, 20:53:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu am citit cateva capitole dar nu cuvant cu cuvant, adica de ex am citit psalmii, apocalipsa, evangheliiile, geneza si proverbele lui solomon. oare la judecata de apoi ne intreaba si ne trage la raspundere ca nu am citit toata biblia?
Anajannette, cand te vei mai duce la duhovnic, spune-i aceasta nedumerire a ta si roaga-l sa iti spuna cum si cu ce sa incepi din Biblie! El iti va da cel mai bun raspuns, pentru ca el iti cunoaste nevoile. Si citeste cu atentie postarea de deasupra a lui Laurschepsis! Doamne ajuta!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.05.2010, 21:35:40
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu am citit cateva capitole dar nu cuvant cu cuvant, adica de ex am citit psalmii, apocalipsa, evangheliiile, geneza si proverbele lui solomon. oare la judecata de apoi ne intreaba si ne trage la raspundere ca nu am citit toata biblia?
Te trage la raspundere daca ai citit-o degeaba.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.05.2010, 21:49:26
costin_byby costin_byby is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.04.2010
Mesaje: 38
Implicit

Doamne cat de superficial privim viata.Da ne va trage la raspundere daca nu am citit-o.Sa ai o viata intreaga la dispozitie si sa nu consulti tocmai cartea prin care Dumnezeu iti vorbeste e un mare pacat.Spuneti unii ca nu vom da extemporal la versete si citate si aveti dreptate.Dar viata de unde isi ia experienta desavarsita si lectia ei? Exact de-acolo din acele citate care sunt indrumari,sfaturi,porunci,cuvinte calauzitoare pentru ca fapta sa nu fie facuta la intamplare sau din instinct ci din convingere si ca sa fie o urmare a celor bineplacute lui Dumnezeu.Dumnezeu ne vb prin Scriptura si prin alesii sai.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.05.2010, 22:12:06
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

pai si daca de ex la judecata Dzeu ne intreaba ceva si eu zic : pai stii doamne eu nu am stiut si el imi zice ; de ce ti-am dat cuvantul meu sa il citesti (adica biblia) ce scuza mai am?
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.05.2010, 22:12:49
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
pai si daca de ex la judecata Dzeu ne intreaba si eu zic ; pai nu am stiut si el imi zice ; de ce ti-am dat cuvantul meu sa il citesti adica biblia ce scuza mai am?
Atunci pune-te si citeste :)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 16.05.2010, 02:40:47
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jane says Vezi mesajul
atunci pune-te si citeste :)
ai dreptate:))))
Reply With Quote
  #59  
Vechi 17.05.2010, 17:30:49
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
ai dreptate:))))
Daca citesti cu atentie, iti va placea!
Reply With Quote
  #60  
Vechi 17.05.2010, 18:11:04
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

In Biserica Ortodoxa, Sfanta Scriptura nu este absolutizata deoarece Dumnezeu nu a intentionat sa vorbeasca omului prin intermediul unor carti. Inca de la inceput, El i-a vorbit omului prin intermediul creatiei dar si in mod nemijlocit. Scriptura a aparut abia atunci cand omenirea a avut nevoie de ea. Putem spune in acest sens ca Sfanta Scriptura este un pogoramant.

Nu trebuie sa cadem intr-un legalism cu privire la citirea Sfintei Scripturi. Nu cunosterea legii ne face mai drepti, ci o viata conforma cu ea. Asadar, sa nu citim Biblia doar pentru faptul ca trebuie, ci pentru ca actul citirii ne devine ospat. Vorbim de o masa, in cadrul careia Cuvantul lui Dumnezeu ne devine hrana. In acest fel, reusim nu numai sa intrupam legea lui Dumnezeu, ci sa ne impartasim cu Hristos.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
M-am saturat ca Dzeu sa nu auda si sa nu vada! FireSpirit Generalitati 128 23.09.2011 12:45:46
De ce nu ni se arata Dzeu? annajanette Generalitati 90 02.04.2010 09:01:52
Minunile facute de Dzeu annajanette Generalitati 58 18.02.2010 21:43:57
Biblia Ortodoxa Si Biblia Sectara pac_man_c Generalitati 5 28.12.2009 03:52:06