Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 19.09.2011, 17:18:56
cuvant cuvant is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.10.2008
Mesaje: 89
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu se compară liderul unei comunități mondiale de peste un miliard de credincioși cu liderul unei comunități locale de 5000 de credincioși. Cam atâta are patriarhul ecumenic în subordine, ca întâistătător. Vreți să spuneți că este liderul mondial al tuturor ortodocșilor ? Să fim serioși, pe patriarhul ecumenic nu-l ia nimeni în serios, începând cu ortodocșii de pe acest forum, care din mason, vândut, trădător etc nu îl scot.
Am fost de 2 ori la Istanbul cu intenția de a merge la o slujbă la "patriarhia ecumenică", dar, deși am întrebat 100 de turci care păreau intelectuali pe străzi, am nimerit la o biserică armenească. Este MULT mai ușor să găsești în Istanbul Hipodromul bizantin decât Patriarhia Ecumenică. Întrebați la Roma pe oricine de pe stradă unde este Vatican-ul, și veți primi un răspuns lămuritor, presupunând că nu vedeți binecunoscuta cupolă pe colină.

Pe urmă, cui totul altă atitudine au ortodocșii față de episcopii lor, decât au catolicii. Pentru noi, episcopul este Cristos în Biserica Locală, iar Papa este Cristos la nivelul Bisericii Universale. De aceea, pe episcopul nostru îl întâmpinăm cu bucurie, strigând în calea lui "Osana, fiule al lui David !"

De aceea, e normal ca, mai ales în state cu majoritate catolică precum Spania, sau în state în care catolicismul a devenit recent religie majoritară precum Germania, Cristos să fie întâmpinat cu oarecare demnitate când merge în pastorație să vorbească liderilor acelor țări.

"Dobandeste pacea si mii de oameni se vor mantui in jurul tau."
Pentru noi oamenii, ravna de a dobandi aceasta pace nu prea mai exista. Marii nostri Parinti Duhovnici dobandind acest dar de la Bunul Dumnezeu vietuiau in pustie, in grote, in pesteri. Si acolo in pustie multimile de pelerini ascultau cuvintele lor pline de invatatura, pustia avand si ea insemnatatea ei, drumul parcurs semnificand pentru toti crestinii, lepadarea de lume, lepadarea de egoism, de desertaciune .
Da, este o bucurie ca preotii, ierarhii sa fie intampinati de crestini, dar este o si mai mare bucurie ca omul sa dobandeasca pacea. De s-ar imbraca azi Mantuitorul in haine de cersetor cine L-ar mai intampina..? Un tata isi iarta mereu fiul cazut, la fel si un frate isi iarta fratele drag. Adevarurile de credinta nu pot fi schimbate, oricat ar incerca omul sa le modifice, caci temelia e mult prea puternica. Este frumos a invata sa iertam si sa nu ne mai tot judecam unii pe altii.
Ne bucuram sa fiti mereu printre noi, dar sa avem gandul cel bun care zideste..si gandul cel atotstiutor sa-l alungam de la noi.
Iertare
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.09.2011, 19:55:46
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Mai frate Zaharia "ortodoxia" fratiei tale seamana mai mult a donatism,sau cu elitismul de il insuflau duhurile rele pe fericitul Augustin de Hipo sa il propage.
Vezi ca sunt nu stiu cate minuni lucrate de Dumnezeu prin Sfinti asupra ne-crestinilor deschide Sfanta Scriptura si citeste la Sfintele Evanghelii vezi pe cati a vindecat Dumnezeu Iisus Hristos,de nu erau de neam iudeu,de religie iudaica.
Ce te inseala dracii pe fratia ta sa vrei sa faci din Biserica,club elitist?
Apoi te inseala dracii sa distorsionezi adevarul,acel patriarh care nu ii zicea Maicii Domnului "Nascatoare de Dumnezeu" era Nestorie si nu a fost alungat de poporul din biserica,ci contrazis si foarte probabil nu pe ton cruciat,cum te inseala dracii pe fratia ta sa vorbesti de multe ori,ci pe ton crestin ortodox cu smerenie,cu blandete etc.
Dupa ce te inseala pe fratia ta duhurile rele,daca cineva cade in erezie,ce ar trebui,sa fie ars pe rug?
De la o palma data de Sfantul Nicolae ca mustrare,ca a fost numai o palma si nu data tare,se ajunge ca dracii inseala pe unii sa zica sa faci prigoniri care pot sa puna in pericol viata biologica a celor ce cad in erezie.
(da sa aibe dansii mai intai blandetea si smerenia Sfantului Nicolae si sa gaseasca pe cineva care sa fie atat de inselat de draci ca Arie,sa isi permita sa dea aceluia o palma,dar nu tare ci numai asa usor,ca mustrare.
Ca doar zice ca Sfantul Nicolae i-a dat aceluia o palma,nu doua palme,sau zece,nici ca l-a luat la pumni,ca fiind Sfant putea sa zica numai cu cuvantul sa ii faca rau,daca dorea.)
Pai vezi mai frate ce zice Sfantul Ioan Gura de Aur,daca tot citezi de la ce a zis acest Sfant Parinte:
"Cine ucide un eretic acela face un pacat de neiertat" apropos de ce inselau dracii si pe unii din vremea acestui Sfant Parinte sa zica ,ca si atunci inselau dracii pe unii cu asa fel de "dreapta credinta" sau de "ravna".
Ai un mod cu totul particular de a intelege cuvintul scris . Am sesizat ca deobicei ai nevoie de multa talmacire la cuvintul scris .
Dar pt. ca esti mare , trebuie sa te lupti singur sa intelegi atit sensul direct cit si cel alegoric al unui text .
Ca asa vrei sa ma intelegi tu pe mine este numai treaba ta .
Nu este timp si nici ingaduinta ca sa stau si sa te tot blagoslovesc la cetit ! Esti baiat mare ! Ar sta rusine !

In concluzie , fiecare intelege cit poate ...dar puterea ta de intelegere, legata de mine, este tare departe de cuvintul meu !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.09.2011, 22:42:48
Savonarola Savonarola is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2011
Locație: Bizanțul de dupa Bizanț
Religia: Ortodox
Mesaje: 341
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ignatiu Vezi mesajul
100 de parlamentari au anuntat fara rusine ca nu vor participa la cuvantarea papei.
E clar că băiețașii ăștia eretici trebuie "arși pe rug"

cum își permit atâta nesimțire să nu stea la spiciul papalului
Reply With Quote
  #24  
Vechi 20.09.2011, 14:06:21
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din pacate 90% din opozitie care i se face Papei, ma refer in tarile catolice ii este titlu de glorie in fata lui Dumnezeu.

Corectati-ma daca gresesc, dar protestele astea sunt pentru ca Papa este inca un exponent a unor valori morale care nu vor sa moara in fata secularismului.

Oricate greseli am vedea ca ortodocsi in Papa si catolicism, atat timp cat exista protestele astea inseamna ca acolo a mai ramas ceva din crestinism.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2011, 14:19:11
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate 90% din opozitie care i se face Papei, ma refer in tarile catolice ii este titlu de glorie in fata lui Dumnezeu.

Corectati-ma daca gresesc, dar protestele astea sunt pentru ca Papa este inca un exponent a unor valori morale care nu vor sa moara in fata secularismului.

Oricate greseli am vedea ca ortodocsi in Papa si catolicism, atat timp cat exista protestele astea inseamna ca acolo a mai ramas ceva din crestinism.
N-ai greșit deloc, protestatarii sunt homosexualii, seculariștii, adepții unei stângi politice radicale (căreia mulți îi prevăd un mare viitor) și alte grupuri de indivizi a căror scop comun este dărâmarea tuturor valorilor care au stat la baza civilizației europene.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.09.2011, 17:52:33
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Din pacate 90% din opozitie care i se face Papei, ma refer in tarile catolice ii este titlu de glorie in fata lui Dumnezeu.

Corectati-ma daca gresesc, dar protestele astea sunt pentru ca Papa este inca un exponent a unor valori morale care nu vor sa moara in fata secularismului.

Oricate greseli am vedea ca ortodocsi in Papa si catolicism, atat timp cat exista protestele astea inseamna ca acolo a mai ramas ceva din crestinism.
Doamne ajută!
Și eu sunt de acord cu dvs pentru că, așa cum scria și Mihailc, cei care își exprimă nemulțumirea față de vizita Papei se manifestă, de fapt, împotriva credinței noastre creștine. Ei încearcă să inverseze ierarhia valorilor, astfel încât protestul față de afișarea publică a unor păcate strigătoare la cer (precum homosexualitatea) să fie considerat drept un act de intoleranță, iar manifestațiile împotriva vizitei unui reprezentant al creștinismului să pară a fi o atitudine corectă.

Dumnezeu să-i ierte și să-i lumineze!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #27  
Vechi 20.09.2011, 18:07:09
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
N-ai greșit deloc, protestatarii sunt homosexualii, seculariștii, adepții unei stângi politice radicale (căreia mulți îi prevăd un mare viitor) și alte grupuri de indivizi a căror scop comun este dărâmarea tuturor valorilor care au stat la baza civilizației europene.
Da... Ei nici nu vor să recunoască faptul evident că valorile creștine au stat la baza civilizației europene. Atunci când Papa Ioan Paul al II-lea a propus ca această idee să fie menționată în Constituția Uniunii Europene... știm care au fost reacțiile.
Mesajul dvs. îmi amintește de un articol al domnului Patapievici: "Noua Europă și vocea care lipsește: creștinismul".

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #28  
Vechi 20.09.2011, 18:34:23
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.173
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da... Ei nici nu vor să recunoască faptul evident că valorile creștine au stat la baza civilizației europene. Atunci când Papa Ioan Paul al II-lea a propus ca această idee să fie menționată în Constituția Uniunii Europene... știm care au fost reacțiile.
Mesajul dvs. îmi amintește de un articol al domnului Patapievici: "Noua Europă și vocea care lipsește: creștinismul".

Doamne ajută!
Uniunea Europeană, vorba maestrului Sorin Dumitrescu, este un proiect renascentist, adică o actualizare postmodernă a sincretismului neopâgân care a declanșat procesul de disoluție a valorilor ontologice a umanității. Ideologii UE au refuzat epitetul "creștin" întrucât ar lăsa pe dinafară civilizația greco-romană cu acumulările ei culturale, politice, tehnice etc.
Ca o ironie, deși "specialiștii"se feresc să vorbească deschis, arhetipul politic al UE este imperiul roman, chiar acela pe care l-a "cucerit" în mod pașnic Biserica transformându-l apoi în oikumena creștină. Prin urmare, UE este, voalat, revanșa așteptată timp de aproape două milenii pe care cezarul își imaginează că și-o ia în fața lui Hristos.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 20.09.2011, 19:11:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

In mesajul meu de pe prima pagina am scris motivele principale de protest, cel putin din punctul meu de vedere: protestele sunt in general ale homosexualilor, celor ce doresc liberalizarea (adica femei preoti, contraceptie, avort, acceptarea divorturilor), ateilor, dar si a celor ce sunt revoltati de cazurile de pedofilie din BC.
Sa nu uitam ca in occident exista o reacie puternica legata de cazurile de preoti pedofili. In Germania de exemplu exista aceasta reactie.
De exemplu pe forumul catolic cineva spunea de situatia preotilor din Irlanda, care au probleme din cauza asta.
Tot in mesajul meu mai aratam ca doar incepand cu Papa Ioan Paul II au inceput aceste vizite in alte tari, pana atunci ei nu faceau aceste vizite. E si un fel de reclama, propaganda.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 20.09.2011, 19:20:04
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Da, se mai întâmplă... Eu nu m-am supărat și cred că aceste scăpări nici nu merită luate în considerare. Importante sunt cuvintele pozitive pe care ni le adresăm. În felul acesta, ne vom ajuta unii pe alții să ne îndreptăm și să ne apropiem de Dumnezeu.
Vă mulțumesc mult pentru susținere. :) Observ că de fiecare dată postați mesaje deosebit de înțelepte și ziditoare de suflet. :)

Dumnezeu să fie cu dumneavoastră și să vă umple inima de bucurie duhovnicească!
Multumesc eu. In general nu reactionez, pentru ca stiu ca ocarile si apostrofarile sunt prilej de exersare a smereniei pentru orice crestin adevarat, dar, ma gandeam eu, in cazul dvs, al tineretii si inocentei, sa pun eu pielea mea tabacita la bataie, ca tot nu e buna decat de cojoc, eventual si ala rupt si sucit, dar ma bucur sa constat ca m-am inselat. Aveti si intelepciunea de-a primi lovituri si de a nu raspunde cu aceeasi moneda. Lucru mai rar intalnit mai ales pe un forum, fie el si ortodox. Ramaneti asa, ca inima va e buna si iertati un batran, macar pentru c-a avut intentie buna. Domnul cu dvs, sora mai tanara dar mult mai inteleapta decat mine!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
vizita la muntele Athos marius din Reguli generale de utilizare a forumului 4 31.10.2012 13:09:44
Vizita papala in 2013 ? Mihnea Dragomir Biserica Romano-Catolica 92 13.09.2012 22:04:03
Primul tweet al Papei Daniel_7 Biserica Romano-Catolica 0 29.06.2011 21:49:28
Sf.Sinod al BOR invita la dialog BRU si accepta vizita Papei Pr.Coriolan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 2 08.07.2010 14:54:27
Eventuala vizita a papei in Romania,ocazie de marturisire a credintei cu smerenie mihailt Biserica Romano-Catolica 39 18.02.2010 21:48:00