Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.10.2021, 01:01:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastian_Stefan Vezi mesajul
Nu prea am ce sa fac cu 15 lei. Daca doresti sa ma ajuti du-te la o banca Raiffeisen (la ghiseu) si spunele ca vrei sa depui in contul acela. De preferat daca poti de la 300 de lei in sus. Cu 10 - 15 lei imi iau niste covrigi de la luca intr-o zi, nu ma prea ajuta cu nimic.
Daca ai convinge 20 de oameni ar ajunge, numai ca nu suntem pe forum atatia.
Putem face si altfel.

Uite cum:
Iti trimi 300 RON daca te spovedesti la un preot.
Cauta un preot de la orice parohie care are sait cu numele si telefonul preotului afisate pe situl parohiei, vorbesti sa te spovedeasca (in care ii spui tot ce ne-ai spus aici plus toate cate mai ai de spus lui Iisus Hristos ca sa fii curat) ne spui aici cand ai programat spovada, iar eu imediat voi telefona preotului sa confirme ca spovada s-a facut si ca te-ai impartasit cu trupul si sangele lui Hristos, iar eu in ziua urmatoare iti voi trimite banii(300 RON) prin MoneyGramm pe care tu ii poti ridica si folosi in 10 minute.

Pentru asta eu am nevoie de numele tau complet din buletin, cu ajutorul caruia vei ridica banii, pe baza unui numar de parola pe care ti-l voi comunica pe casuta postala de MP dupa ce depun suma.
E atat de simplu!


P.S.Imi trimiti numele prin mesaj personal MP.
P.P.S. Ar fi bine sa-i spui si ca primesti bani ca sa te spovedesti si ca eu o sa-i dau telefon, ca altfel nu-ti trimit banii daca nu raspunde la apel.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.10.2021 at 01:19:46.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.10.2021, 01:32:30
Sebastian_Stefan Sebastian_Stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2021
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Daca ai convinge 20 de oameni ar ajunge, numai ca nu suntem pe forum atatia.
Putem face si altfel.

Uite cum:
Iti trimi 300 RON daca te spovedesti la un preot.
Cauta un preot de la orice parohie care are sait cu numele si telefonul preotului afisate pe situl parohiei, vorbesti sa te spovedeasca (in care ii spui tot ce ne-ai spus aici plus toate cate mai ai de spus lui Iisus Hristos ca sa fii curat) ne spui aici cand ai programat spovada, iar eu imediat voi telefona preotului sa confirme ca spovada s-a facut si ca te-ai impartasit cu trupul si sangele lui Hristos, iar eu in ziua urmatoare iti voi trimite banii(300 RON) prin MoneyGramm pe care tu ii poti ridica si folosi in 10 minute.

Pentru asta eu am nevoie de numele tau complet din buletin, cu ajutorul caruia vei ridica banii, pe baza unui numar de parola pe care ti-l voi comunica pe casuta postala de MP dupa ce depun suma.
E atat de simplu!


P.S.Imi trimiti numele prin mesaj personal MP.
P.P.S. Ar fi bine sa-i spui si ca primesti bani ca sa te spovedesti si ca eu o sa-i dau telefon, ca altfel nu-ti trimit banii daca nu raspunde la apel.
Poti sa le specifici celor de la moneygram sa puna banii direct in cont. Legat de spovedanie am cam facut-o aici deci o sa-i dau linkul preotului sa vada si urmeaza sa ma Impartasesc dar inainte de asta o sa fac si spovedania propriu zisa, oricum acolo nu o sa mai am foarte multe de spus dupa ce o sa vada tot ce am scris aici.

Last edited by Sebastian_Stefan; 08.10.2021 at 01:40:03.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.10.2021, 06:18:14
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastian_Stefan Vezi mesajul
Poti sa le specifici celor de la moneygram sa puna banii direct in cont. Legat de spovedanie am cam facut-o aici deci o sa-i dau linkul preotului sa vada si urmeaza sa ma Impartasesc dar inainte de asta o sa fac si spovedania propriu zisa, oricum acolo nu o sa mai am foarte multe de spus dupa ce o sa vada tot ce am scris aici.
Bine ca ai raspuns! Se vede ca e greu sa ajung cu tine la intelegere. Oare cand ai fost ultima oara la biserica?

Pe naiba, ba o sa ai de spus multe pentru ca aici a fost sters un sait de 30 de posturi, dar care era mult mai bogat in informatii importante de spovedit.
La spovada nu merge cu linkuri, ci ce spui tu cu gura ta, ca daca luam in considerare ce ai spus in celalalt topic si ce raspunsuri ai primit aici, se poate intelege ca familia din care faci parte (se pare ca) nu prea are legatura cu spovada, iar tu faci parte din ea si te plangi in loc sa te rogi pentru ea, caci orice-ai face esti pe veci legat de ea!

Facem altfel: eu iti voi trimite 500 RON(din care vei da 100 preotului!), dar faci spovada generala, atentie(!), spovada generala, asta sa-i spui preotului sa-ti faca; adica toate pacatele pe care nu le-ai spovedit in toata viata ta(si vei deveni curat ca lacrima), ca noua nu ne-ai spus inca daca tu ai facut vreodata o spovada pana acum(daca spui ca-i dai preotului linkul sa vada ce-ai scris aici, eu zic ca nu stii cum se face spovada) sau cand ai fost ultima oara spovedit, lucru care nici nu ne intereseaza pe noi, ci pe tine si pe preot(adica pe Hristos).

Dupa spovada generala vrajile nu vor mai avea cum sa te afecteze, daca ramai curat ca albul zapezii si te feresti de pacate si daca te vei apropia de biserica ascultandu-l pe preot. Eu il voi intreba pe preot daca ai facut spovada generala; sa-i spui si lui ce-l voi intreba, ca sa n-avem surprize.
Sa ne spui ce ai vorbit cu preotul, pe ce data ai programat spovada generala, ca e mai greu de facut o spovada generala si pentru preot; de-aia am spus ca 100 vei da lui.



P.S. Ca un ajutor si pentru preot, ar fi bine ca in pregatirea spovezii preotul sa citeasca si ce ai scris aici, ca sa fie informat cat mai pe larg de starea generala a lucrurilor din anturajul tau.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.10.2021 at 06:21:13.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.10.2021, 12:13:54
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Si crezi ca este spovedanie asta?

Crezi ca este pocainta si indreptare?

Crezi ca e constiinta lui acolo si ca ... doar decarteaza pacate?

Si crezi ca o face?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.10.2021, 12:28:58
Sebastian_Stefan Sebastian_Stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2021
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Bine ca ai raspuns! Se vede ca e greu sa ajung cu tine la intelegere. Oare cand ai fost ultima oara la biserica?

Pe naiba, ba o sa ai de spus multe pentru ca aici a fost sters un sait de 30 de posturi, dar care era mult mai bogat in informatii importante de spovedit.
La spovada nu merge cu linkuri, ci ce spui tu cu gura ta, ca daca luam in considerare ce ai spus in celalalt topic si ce raspunsuri ai primit aici, se poate intelege ca familia din care faci parte (se pare ca) nu prea are legatura cu spovada, iar tu faci parte din ea si te plangi in loc sa te rogi pentru ea, caci orice-ai face esti pe veci legat de ea!

Facem altfel: eu iti voi trimite 500 RON(din care vei da 100 preotului!), dar faci spovada generala, atentie(!), spovada generala, asta sa-i spui preotului sa-ti faca; adica toate pacatele pe care nu le-ai spovedit in toata viata ta(si vei deveni curat ca lacrima), ca noua nu ne-ai spus inca daca tu ai facut vreodata o spovada pana acum(daca spui ca-i dai preotului linkul sa vada ce-ai scris aici, eu zic ca nu stii cum se face spovada) sau cand ai fost ultima oara spovedit, lucru care nici nu ne intereseaza pe noi, ci pe tine si pe preot(adica pe Hristos).

Dupa spovada generala vrajile nu vor mai avea cum sa te afecteze, daca ramai curat ca albul zapezii si te feresti de pacate si daca te vei apropia de biserica ascultandu-l pe preot. Eu il voi intreba pe preot daca ai facut spovada generala; sa-i spui si lui ce-l voi intreba, ca sa n-avem surprize.
Sa ne spui ce ai vorbit cu preotul, pe ce data ai programat spovada generala, ca e mai greu de facut o spovada generala si pentru preot; de-aia am spus ca 100 vei da lui.



P.S. Ca un ajutor si pentru preot, ar fi bine ca in pregatirea spovezii preotul sa citeasca si ce ai scris aici, ca sa fie informat cat mai pe larg de starea generala a lucrurilor din anturajul tau.
Ok, așa am să fac.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.10.2021, 14:36:19
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.228
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de gpalma
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Ce sa faci? Pai Domnul a zis sa dam banii saracilor si sa-I urmam Lui... IH-CD.

Deci ai putea si tu sa dai banii saracilor ca sa ai comoara in Cer ca vad ca creierul iti functioneaza foarte bine.
Stii draga Moroncele, iti meriti soarta.
.......
Indemnul tau la prostie si irationalitate nu mi se pare corect.
De ce?

Orice sarac care vrea sa se imbogateasca, mai bine sa se imbogateasca in Cer decat pe pamant si asta se poate face numai ascultand de Domnul care a zis sa dam bani si din avere saracilor oricat ai fi de sarac.

Sfintii au dat nu numai banii si averea ci si haina de pe ei si bucatica de mancare din bild si din gura si au ramas ei fara haina si nemancati.

Stii de ce pentru tine e prostie si irationalitate? Pentru ca tu ai banii multi si avere mare si ca ipocritul faci aici pe forum pe marele duhovnic. De aia te si te pripesti aprinzandu-te pe sfinvers si sari la distrugere foarte furiosinvers mintind pentru Mine.

Cine te asculta crezand ca asculta de Dumnezeu se contamineaza cu ipocrizenia si mitomania ta de care nu-ti pasa caci ai bani multi si nu te lasi fraierit de povestea ”excrocilor”. Stiu ca nu-ti pasa si de aceea a intrebat Domnul pe toti fariseii ipocriti zicandu-le: Din prea plinul inimii vorbeste gura si cel bun si intelept scoate din ea la vreme pe cele bune facand mila deci voi cum puteti sa va aratati drepti si marinimosi in timp ce.... vrand sa dati lectii altora facandu-te exemplu de osandit dreptii si trimisii ca sa nu zic sfintii si pe insusi Imparatul Slavei?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 08.10.2021 at 14:41:03.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.10.2021, 16:17:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

La betiv nu ii dai bani.

La hoti nu le dai bani motivand "milostenia".

Asta nu e judecata crestina, sa fii prost cand ar trebui sa fii intelept.

Adica prostia in crestinism se numeste prostie si intelepciunea intelepciune.

Iar daca tu vrei sa fii prost cand ar trebui sa fii intelept poti sa judeci asa in dreptul tau nu sa faci o norma din prostia ta.


Banul nu se da ca prostul din mana si milostenia o dai unde trebuie nu la toti betivii sa-si cumpere bautura si apoi esti MARELE MILOSTIV.

Tu mananci prostii generale, si iti gasesti scuze in frazeologie biblica pe care nu o intelegi si care nu se aplica.


Nu te duce capul Moroco nici aici, ca prin nici un subiect de pe forum. Nu ai nici masura si nimic.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.10.2021, 16:19:56
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si crezi ca este spovedanie asta?

Crezi ca este pocainta si indreptare?

Crezi ca e constiinta lui acolo si ca ... doar decarteaza pacate?

Si crezi ca o face?
Da, cred ca amandoi(si preotul) se vor stradui.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.10.2021, 16:22:45
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Da, cred ca amandoi(si preotul) se vor stradui.
Merita incercat.

Eu am mari indoieli ca iese si umbra de spovedanie, o scriu aici.

Dar sa nadajduim ca si crestini la bine si nu la rau.

Oricum ai procedat frumos.

Increderea mea in astfel de situatii este absolut zero. E vorba despre om, despre materialul cu care lucrezi. Nu am in credere in astfel de material, care te face din vorbe.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.10.2021, 16:27:16
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Merita incercat.

Eu am mari indoieli ca iese si umbra de spovedanie, o scriu aici.

Dar sa nadajduim ca si crestini la bine si nu la rau.

Oricum ai procedat frumos.

Increderea mea in astfel de situatii este absolut zero. E vorba despre om, despre materialul cu care lucrezi. Nu am in credere in astfel de material, care te face din vorbe.
27. Apoi a zis lui Toma: Adu degetul tău încoace și vezi mâinile Mele și adu mâna ta și o pune în coasta Mea și nu fi necredincios ci credincios.(Ioan20,27)

Iisus Hristoos si-a dat viata pentru astfel de situatii, El iarta mai mult ca noi.
Alta cale nu este.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.10.2021 at 16:30:18.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare