Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 06.12.2021, 11:19:09
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Daca esti atacat de farmece, fermecatorie, deochieri, vraji, turnatorii, blesteme, uneltiri, rautati, isispite... etc. nu stii ce sa faci?

Simplu, nu pune botul, nu le crede, nu le da apa la moara, nu le lucra-urma caci sunt lucrari gLumesti adica razbunari ipocrite si spurcacacioase, un fel de banchet-baal-hazi-buli pe muzica sinistra cu sinucigasca de papusari-papuserpi-papusefi razburai ipocriti excrusivisti.

”Nu mancati din aluatul ipocritilor!” Asta ne sfatuieste Domnul Iisus Hristos-Cuvantul! (Fa ce zice popa si nu fa ce face ”popa” (prostul) autoțepuitorul)

----->

Vezi ca te iASIA sa te inchini la marele papalâc budik condus de satanițE-Uri ca sa-ti dea sa manci un fel de purcelaș cu ”marU” in gura cules din fricus ca sa ghU-știi.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.12.2021 at 17:47:00.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 06.12.2021, 17:59:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Psalm 23 Vezi mesajul
Nu exista vrăji, descântece sau farmece, ca și demersuri reale cu efecte reale. Sunt simple superstiții primitive, moștenite cel mai probabil din zorii umanității. În prezent au șanse de a fi crezute doar de nefericite minți aflate fie intr_o ignoranță totala fie în momente de cumpănă, când simțul rațiunii este întunecat de explicații instinctuale generate de traume sau angoase.
De ai vedea ce face o vrajitoare ti-ai musca limba de la prostia pe care ai spus-o mai sus.

Se pare ca nici de citit nu ai citit, dapai sa vezi ce fac aia la fata locului.

Ce spui intra in categorie ignoranta maxima.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 06.12.2021, 18:01:21
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca esti atacat de farmece, fermecatorie, deochieri, vraji, turnatorii, blesteme, uneltiri, rautati, isispite... etc. nu stii ce sa faci?

Simplu, nu pune botul, nu le crede, nu le da apa la moara, nu le lucra-urma caci sunt lucrari gLumesti adica razbunari ipocrite si spurcacacioase, un fel de banchet-baal-hazi-buli pe muzica sinistra cu sinucigasca de papusari-papuserpi-papusefi razburai ipocriti excrusivisti.

....

Cu dracul se lupta cu rugaciune, spovedire, impartasire. Cum a facut Sfantul Vasile cel Mare.

Cu dracul nu se joaca asa cum fac sectarii si protestantii.

Ce ai spus este ignoranta maxima.

Se pare ca nu stii nimic din cele duhovnicesti, ca daca le stiai, dadeai sfaturi mai potrivite, mai in acord cu invatatura ortodoxa.

Morocele, esti zero in experienta.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.12.2021, 18:42:57
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
[Cu dracul se lupta cu rugaciune, spovedire, impartasire. Cum a facut Sfantul Vasile cel Mare.

Cu dracul nu se joaca asa cum fac sectarii si protestantii.
Nu te contrazic. Te sustin. (Vezi filmuletele mele de pe youtube)

Citat:
Ce ai spus este ignoranta maxima.
Exact, am sfatuit la a nu crede in neascultatori si neimplinitorii gLumisti indemnand la ignorare maxima, la lepadare de lume si de grijile ei. Ceva simplu si la indemana tuturor streSSatilor nepasatori.

Citat:
Se pare ca nu stii nimic din cele duhovnicesti, ca daca le stiai, dadeai sfaturi mai potrivite, mai in acord cu invatatura ortodoxa.
Se pare ca iar tragi concluzii pripite!

Citat:
Morocele, esti zero in experienta.
Dupa concluzia pripita, intrata in capul tau, printro logica de baalta ea devine adevar stiintific rational, infailibil, incontestabil si in mod pripit declari cu tupeu maxim o minciuna totalitara nimicitoare la adresa mea. Morocel=0 adica indemni tu cititorii ”nu-l credeti!.. ca n-are experienta, (stiu ca-i sectant) ”. Iata socoteala ta pripita si formula ta gresita prin care devi un terorist si nicidecum un crestin darmite un ortodox.

In socoteala ta n-ai introdus si faptul ca daca n-aveam experienta si nu eram ortodox atunci nu indrazneam sa imi dau cu parerea. Dar n-ai observat nici macar faptul ca nu era parerea si experienta mea ci a poporului deci si ochiul tau cel drept iti este pripit.... practic esti anlfabet-pripit. Te rog sa mai ierti dar asa li se zice celor ce nu stiu sa citeasca, nu vad ce este scris, nu pricep dar raspund pripit corectand de parca ar fi profesori dand mereu lectii si punand ei pe altii la punct.

Pe de alta parte nu poti sustine printro lipsa a ceva ce tu nu vezi ca acel ceva lipseste, experienta mea.

Din ce am scris si am sustinut rezulta ca baza e tocmai experienta (de mirean) mai ales ca am folosit si o vorba populara pe care m-am bazat si care in mod evident reprezinta experienta milenara a poporului crestin care asculta si nu mananca aluat de farisei.

Pai tie dupa ce mergi sa te spovedesti, sa te impartasesti, ce crezi ca iti va zice popa? Ceva ce ti-am scris si io dar tu vrei sa faci mereu ce face ”popa” prostul, sa minti, sa te dai mare nimicindu-ma, calcandu-ma ca sa te ridici tu, in timp ce nici cu degetul nu te atingi sa faci practic ce invoci, lucrarile sfintilor, dovedind prin ce ai scris ca nu ai practicat niciodata ce a zis sf. Vasile cel Mare ducand lupta cea buna asa ca el ci ai practicat iata, razbunarea ipocrita si pripita, socoteala vrajitoreasca, barfa, matematicile i-rationale, insinuand viclean exact ca un ipocrit ca sa duci in iluzie cititorii sa creada ca defapt tu stii mai bine ca oricine ca io n-am experineta spre deosebire de tine care sigur ai desi nu se vede asta din ceea ce scri si din felul in care te comporti iar mandria si semetia asta a ta dovedeste ca defapt tu duci lupta cea rea, caderea in judecata si denigrare dand mereu gpalme asa ca orice sefulet-lupulet nu in haina de oaie ci in haina de sfant mare foarte mare luptator cu ereticii.

O fi avand sf. Vasile mare Har si experienta in lucrari si in lupte dar nici intrun caz tu nu-i semeni, tu care vrei mereu sa fi un mare sefulet trufas ca sa invoci sfintii pentru a face tereoare si nu urmare vrand sa ni se para ca tu lupti la fel ca ei fiindca iata ca dai de inteles ca l-ai urma pe ditamai sf. Vasile cel mare si prin asta sa-ti credibilizezi spusele pentru ca fraierii sa puna botul mai usor si sa te creada pe tine plin de experienta si nicidecum pe unul mine.

Deci crede-ma dragul meu coleg ca nu pun botul la vrajeala si nu pot sa-ti halesc astfel de ipocrisme crase prin care un pripit ca tine se auto-indreptateste mereu cazand in ispita ca un fraier in zi de sarbatoare tinuta in avans cu 13 zile, in ispita de a recidiva in provocari si judecati pripite dupa care pe baza lor executa si nimiceste pana la 0 dispretuind. Asa cad toti dracii in dracie si mai mare si nicidecum nu se duce asa lupta cea buna, crestin-ortodoxa in Cuvant.

Cand cazi si simti ca iar ai cazut la cine anume cazi tu? Cazi la ”fanta” ratiune si la marele papalâc sau la morala gLumii? Te pomenesti ca tu cazi din smintenia satanista din moment ce apoi vrei pentru ea mereu sa te razbuni si sa lovesti direct in Trambitele lui Dumnezeu.

Realizezi vrajeala in care te invarti de cateva luni ca un peste in cursa sau ca un pui de rechin in carligul mic aflat la capatul sforii de nilon bine camuflata, ca intr-un dr-ac mic ca un harpon mare capcaun?

Am experienta sa-mi dau seama ca iar te nimicesti si crede-ma ca nu asta-ti doresc. As vrea sa fi ramas si tu cu ceva din teologie daca tot te lauzi mereu ca ai fi studiat.

In loc sa practici experienta pripita a razbunarilor pripite si ipocrite, la nesfarsit, macar cu atat sa fi ramas din ce am scris:

”Nu mancati din aluatul ipocritilor!... caci ei spun dar nu fac” Asta ne sfatuieste Domnul Iisus Hristos-Cuvantul! (Fa ce zice popa si nu fa ce face ”popa” (prostul) care cade in autoțepuire, iar vorba asta de urmat vine dintr-o o experienta populara crestin-ortodoxa multi-milenara)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 06.12.2021 at 19:52:01.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.12.2021, 18:59:02
Sebastian_Stefan Sebastian_Stefan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.09.2021
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
De ai vedea ce face o vrajitoare ti-ai musca limba de la prostia pe care ai spus-o mai sus.

Se pare ca nici de citit nu ai citit, dapai sa vezi ce fac aia la fata locului.

Ce spui intra in categorie ignoranta maxima.
De a-ti vedea ce imi face mie vrajitorul de Adelin la orice ora din zi si din noapte v-ati speria. Omul acesta este un nebun. Ma descanta non stop pentru ca l-am pacalit 2 ani de zile de pe acel cont fals de fb

Mi-as dori tare mult sa se schimbe legile in Romania. Acesti oameni care te ataca aiurea prin magie si dvs nu le-ati facut un rau foarte mare sa fie inregistrati de psihiatrie prin serviciile secrete iar mai apoi saltati de aceasta.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.12.2021, 20:20:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu credeam in farmece nici eu, dar cand am vazut ca inca se mai fac manarii si au efect si inca exista, va dati seama ca mi-am schimbat opinia.
Dacă e să o iei logic preoții și familiile lor sunt cei mai atacați ca să li se strice lucrarea bisericească prin care se pot mântui mii și zeci de mii de oameni (deci vrăjmașul are zavistie pe ei și vrea să-i surpe) și aceia doar prin Sfintele Taine, Spovedanie, Împărtășanie, Maslu, smerenie, milostenie și rugăciune se apără.

Alege-ți un sfânt ocrotitor al casei, fă-i acatistele, sfințește casa când se apropie hramul lui, roagă-l să-ți apere casa de atacuri nevăzute
Primește și preotul când vine cu Boboteaza, eu sincer nici nu mă uit la 20, 50 de lei pe care-i dau la preot când pot să-mi aduc o binecuvântare în casă.

Tu mai ai un avantaj poți să iei Agheasmă Mare sfințită direct de la ierarh de la ÎPS Teodosie de pe faleză exact peste o lună pe 6 Ianuarie și poți să stropești casa cu ea.
Câți mai iau Aghiasmă sfințită direct de ierarh în toată România și diaspora ?

Poți să mergi săptămânal la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Tomitană la o liturghie unde preoții și diaconii sunt psalți de primă mână și „în Biserica Slavei Tale în Cer ni se pare a sta” cum au zis emisarii țarului trimiși în toată lumea să vadă care e credința cea adevărată, după ce au asistat la o liturghie greacă ortodoxă .

Câți ar vrea să-l vadă lunar slujind pe ÎPS Teodosie și minunatul cor Armonia și nu au ocazia ?

Vin colindătorii – Corala „Armonia”

https://www.youtube.com/watch?v=nUVRMtTPOy4

Folosește-te de toate frate drag cât ai timp biologic și cât ÎPS Teodosie e în viață și în putere să aibă misiunea dinamică pe care o imprimă pastorației sale.
Vei prinde alt ierarh și poate abia atunci vei vedea ce gol lasă actualul vlădic.

S-ar putea la judecata particulară a sufletului, unul care a avut un ierarh ce s-a îngrijit de toate cor, slujire la nivel maximal să fie judecat mai aspru că a avut în apropiere și nu s-a folosit, față de altul care n-are un ierarh atât de implicat(ar vrea să aibă) și a trebuit să facă eforturi ca să se apropie de Biserică.

Să ne folosim de binecuvântări cât avem timp, că vine bătrânețea, sau boala, sau alte ispite și nu vom mai avea ocazia, petrecerile, distracțiile trec și lasă un gol în suflet, bucuriile duhovnicești sunt mereu actuale și aduc nădejde și lumină, ne însuflețesc trecerea prin această viață.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.12.2021 at 20:29:19.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 06.12.2021, 20:47:32
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.227
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă e să o iei logic preoții și familiile lor sunt cei mai atacați ca să li se strice lucrarea bisericească prin care se pot mântui mii și zeci de mii de oameni (deci vrăjmașul are zavistie pe ei și vrea să-i surpe) și aceia doar prin Sfintele Taine, Spovedanie, Împărtășanie, Maslu, smerenie, milostenie și rugăciune se apără.

Alege-ți un sfânt ocrotitor al casei, fă-i acatistele, sfințește casa când se apropie hramul lui, roagă-l să-ți apere casa de atacuri nevăzute
Primește și preotul când vine cu Boboteaza, eu sincer nici nu mă uit la 20, 50 de lei pe care-i dau la preot când pot să-mi aduc o binecuvântare în casă.

Tu mai ai un avantaj poți să iei Agheasmă Mare sfințită direct de la ierarh de la ÎPS Teodosie de pe faleză exact peste o lună pe 6 Ianuarie și poți să stropești casa cu ea.
Câți mai iau Aghiasmă sfințită direct de ierarh în toată România și diaspora ?

Poți să mergi săptămânal la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Tomitană la o liturghie unde preoții și diaconii sunt psalți de primă mână și „în Biserica Slavei Tale în Cer ni se pare a sta” cum au zis emisarii țarului trimiși în toată lumea să vadă care e credința cea adevărată, după ce au asistat la o liturghie greacă ortodoxă .

Câți ar vrea să-l vadă lunar slujind pe ÎPS Teodosie și minunatul cor Armonia și nu au ocazia ?

Vin colindătorii – Corala „Armonia”

https://www.youtube.com/watch?v=nUVRMtTPOy4

Folosește-te de toate frate drag cât ai timp biologic și cât ÎPS Teodosie e în viață și în putere să aibă misiunea dinamică pe care o imprimă pastorației sale.
Vei prinde alt ierarh și poate abia atunci vei vedea ce gol lasă actualul vlădic.

S-ar putea la judecata particulară a sufletului, unul care a avut un ierarh ce s-a îngrijit de toate cor, slujire la nivel maximal să fie judecat mai aspru că a avut în apropiere și nu s-a folosit, față de altul care n-are un ierarh atât de implicat(ar vrea să aibă) și a trebuit să facă eforturi ca să se apropie de Biserică.

Să ne folosim de binecuvântări cât avem timp, că vine bătrânețea, sau boala, sau alte ispite și nu vom mai avea ocazia, petrecerile, distracțiile trec și lasă un gol în suflet, bucuriile duhovnicești sunt mereu actuale și aduc nădejde și lumină, ne însuflețesc trecerea prin această viață.
Bun si frumos sfat insa n-ai vrea sa faci tu toate astea pentru el? Stii tu, tu cu lucrul si el cu pomana. Fa tu toate astea pentru el.

Io v-am recomandat doar atata: ”nu mancati din aluatul fariseilor ipocriti si habotnici, caci ei zic dar nu fac si pun sarcini grele peste voi ca sa se laude cu ei insisi in trupurile voastre”

Sper ca nu te-ai suparat. Daca te-ai suparat atunci te rog sa ma ierti ca te-am intrebat si te-am sfatuit. Imi dau seama ca esti un ortodox practicant foarte riguros dar celui caruia i te adresezi e un cersetor. Chiar crezi ca te va putea el asculta?
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #38  
Vechi 06.12.2021, 21:47:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sper ca nu te-ai suparat. Daca te-ai suparat atunci te rog sa ma ierti ca te-am intrebat si te-am sfatuit. Imi dau seama ca esti un ortodox practicant foarte riguros dar celui caruia i te adresezi e un cersetor. Chiar crezi ca te va putea el asculta?
M-am adresat lui Adr.Iu91 (eu văd clar la ce am dat quote), care e de prin Dobrogea, nu domnului Sebastian, dar oricine poate prelua măcar sfatul cu sfântul ocrotitor al casei, măcar în parte dacă nu face sfeștanie măcar acatiste poate face, poate prăznui ziua sfântului din calendar, iar spovedania, împărtășania și maslul sunt accesibile.
Eu nu stau în Constanța, altfel aș merge măcar lunar la Catedrala de acolo, chiar și la sfințirea apei de pe faleza Tomisului de 6 ianuarie, sau la momentul pascal cu lumina când ÎPS Teodosie aduce lumina de pe apă ca o readucere aminte a sosirii apostolului Andrei în Scytia Minor.

Sfințirea de Bobotează ca la Tomis n-am mai văzut în altă parte, iar agheasma mare sfințită de un ierarh sigur are putere să binecuvânteze ogoarele și casa.

https://youtu.be/HUKwXz2hCjY?t=87
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.12.2021 at 22:23:19.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 06.12.2021, 23:05:57
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 378
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cu dracul se lupta cu rugaciune, spovedire, impartasire. Cum a facut Sfantul Vasile cel Mare.

Cu dracul nu se joaca asa cum fac sectarii si protestantii.
Corect, e adevarat.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dacă e să o iei logic preoții și familiile lor sunt cei mai atacați ca să li se strice lucrarea bisericească prin care se pot mântui mii și zeci de mii de oameni (deci vrăjmașul are zavistie pe ei și vrea să-i surpe) și aceia doar prin Sfintele Taine, Spovedanie, Împărtășanie, Maslu, smerenie, milostenie și rugăciune se apără.

Alege-ți un sfânt ocrotitor al casei, fă-i acatistele, sfințește casa când se apropie hramul lui, roagă-l să-ți apere casa de atacuri nevăzute
Primește și preotul când vine cu Boboteaza, eu sincer nici nu mă uit la 20, 50 de lei pe care-i dau la preot când pot să-mi aduc o binecuvântare în casă.

Tu mai ai un avantaj poți să iei Agheasmă Mare sfințită direct de la ierarh de la ÎPS Teodosie de pe faleză exact peste o lună pe 6 Ianuarie și poți să stropești casa cu ea.
Câți mai iau Aghiasmă sfințită direct de ierarh în toată România și diaspora ?

Poți să mergi săptămânal la Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Tomitană la o liturghie unde preoții și diaconii sunt psalți de primă mână și „în Biserica Slavei Tale în Cer ni se pare a sta” cum au zis emisarii țarului trimiși în toată lumea să vadă care e credința cea adevărată, după ce au asistat la o liturghie greacă ortodoxă .
Bun sfat pentru neamuri, sunt bune informatiile. O sa tin cont de ele, dar problema nu era la mine, era la neamurile mele.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Bun si frumos sfat insa n-ai vrea sa faci tu toate astea pentru el? Stii tu, tu cu lucrul si el cu pomana. Fa tu toate astea pentru el.

Io v-am recomandat doar atata: ”nu mancati din aluatul fariseilor ipocriti si habotnici, caci ei zic dar nu fac si pun sarcini grele peste voi ca sa se laude cu ei insisi in trupurile voastre”

Sper ca nu te-ai suparat. Daca te-ai suparat atunci te rog sa ma ierti ca te-am intrebat si te-am sfatuit. Imi dau seama ca esti un ortodox practicant foarte riguros dar celui caruia i te adresezi e un cersetor. Chiar crezi ca te va putea el asculta?
Ahh, te referi la mine? sau la Sebastian? Eu nu am fost problema. Nu am avut probleme de genu, multumita lui Dumnezeu. Era vorba despre niste neamuri de ale mele care au avut problema asta si s-a rezolvat la preot treaba.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
M-am adresat lui Adr.Iu91 (eu văd clar la ce am dat quote), care e de prin Dobrogea, nu domnului Sebastian, dar oricine poate prelua măcar sfatul cu sfântul ocrotitor al casei, măcar în parte dacă nu face sfeștanie măcar acatiste poate face, poate prăznui ziua sfântului din calendar, iar spovedania, împărtășania și maslul sunt accesibile.
Eu nu stau în Constanța, altfel aș merge măcar lunar la Catedrala de acolo, chiar și la sfințirea apei de pe faleza Tomisului de 6 ianuarie, sau la momentul pascal cu lumina când ÎPS Teodosie aduce lumina de pe apă ca o readucere aminte a sosirii apostolului Andrei în Scytia Minor.

Sfințirea de Bobotează ca la Tomis n-am mai văzut în altă parte, iar agheasma mare sfințită de un ierarh sigur are putere să binecuvânteze ogoarele și casa.

https://youtu.be/HUKwXz2hCjY?t=87
Sunt bune informatiile. Mersi frumos, o sa dau mai departe la cineva din neam sa ii ajute in continuare, mai mult pentru luminarea mintii acelei femei din ce am scris eu.

Deci Moroco, eu nu sunt problema, mai citeste o data ce am scris, vorbeam de neamuri!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #40  
Vechi 06.12.2021, 23:23:23
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul

Bun sfat pentru neamuri, sunt bune informatiile. O sa tin cont de ele, dar problema nu era la mine, era la neamurile mele.

Sunt bune informatiile. Mersi frumos, o sa dau mai departe la cineva din neam sa ii ajute in continuare, mai mult pentru luminarea mintii acelei femei din ce am scris eu.
Eu știu că nu era problema de la tine, s-a înțeles din mesajul de pe 5 decembrie că nu te simțeai bine în acea casă, dar poate ai mâncat din mâna aceleia sau ai purtat lucruri cu făcături etc.

Profilactic e bine să stăm cât mai aproape de Sfintele Taine și să încercăm să ne sfințim, scopul duhovnicesc al omului pe pământ e despătimirea și unirea sufletească cu Dumnezeu, deci cu cât începi mai repede ai șanse să sporești în înțelegere duhovnicească.

Iar lucrarea mântuirii se face începând din tinerețe, la tinerețe ai memorie la bătrânețe poate te lasă memoria, la tinerețe ai putere/vigoare la bătrânețe scade rezistența fizică, te dor oasele ai reumatism, poate nu mai ajungi la slujbă, la tinerețe vezi bine să citești și să acumulezi, la bătrânețe dacă nu ai citit din tinerețe cu greu să înveți atunci de la 0.

Toți călugării și mirenii care au ajuns sporiți duhovnicește și-au închinat tinerețile sfințirii și pe baza muncii din tinerețe au mers din creștere în creștere, dacă nu munceau duhovnicește din tinerețe, la bătrânețe le era greu să și înceapă și să și aibă salturi exponențiale.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare