Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.07.2008, 16:15:55
elena1974 elena1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Inca ceva,trebuia sa vad inainte de casatorie lipsa de credinta.....dar nici eu nu aveam cunostinta de cele sfinte:( Doar problemele de sanatate inainte de-a avea copilasul m-au facut sa-l caut pe Dumnezeu.A fost singurul mod in care s-au rezolvat problemele de sanatate si am putut aduce pe lume un copil sanatos si frumos-Numai prin lucrarea lui Dumnezeu.
Dar drumul acesta ( 4-5 ani) m-a schimbat si pe mine, eu zic in bine,sotul meu crede ca in rau.Rade cand merg la spovedit:( Si spune de tatal meu care merge in fiecare duminica la biserica ca este cu capul...pana de curand ma feream sa nu ma vada cu cartea de rugaciuni in mana...
totusi sper ca o sa ajungem intr-o zi sa mergem impreuna toti trei la biserica,sa ne spovedim si impartasim impreuna...
cam asta e povestea mea :)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.07.2008, 23:22:06
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Of, Elena, te inteleg. Cunosc multe cazuri asemanatoare in care sufereau nu numai sotiile ci si sotii. In unele situatii s-a ajuns la divort si a fost mai rau si pentru sot si pentru sotie si pentru copii. In altele, prin rabdare, s-au mai indreptat lucrurile, iar in altele asa au dus-o pana la moartea unuia dintre soti. De regula, dupa moartea sotului care a facut necazuri, sotul supravietuitor, care a fost victima, nu s-a recasatorit. Intotdeauna i-am admirat pe acestia din urma.
Tu ai o intelegere crestineasca foarte buna si sunt sigur ca vei proceda corect. Am retineri in a-ti da sfaturi pentru ca, barbat fiind, ai putea sa ma suspectezi de partinire. Pot, in schimb, sa te asigur ca sunt alaturi de tine. Dumnezeu sa te ajute.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.07.2008, 04:03:59
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.565
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena1974
este abuzata psihic( jigniri,tipete,amenintari.....)
Dar oare tu cum il tratezi?

De unde stim ca nu minti si tu nu faci la fel sau poate mai rau il inciti dar fiind femeie se trece cu vederea chiar si de politie, deoarece prin definitie acceptata de societate femeia este slaba. Eu nu zic nimic pina nu-l cunoastem si pe sot. AM INVATAT LECTIA din multele exemple din jur.

Nu vorbesc aiurea ci direct de la tribunal, de la o ruda de a mea care este de 30 de ani judecator

... cautind pe internet veti vedea ca in ultima vreme cel mai mare trend este cel al barbatului abuzat insa ei se feresc sa denunte femeia care il asalteaza fizic si psihic cind are chef si atit ii trebuie barbatului sa ridice un deget sau sa zica ceva ca a si zburat din casa cu politia pentru minim un an de zile... Femeile la inceput se bucura de aceste noi legi women-friendly si se folosesc din plin insa mai tirziu relizeaza cit de manipulate de democratie sunt si uite asa isi distrug familia si ajung ca ignorantele de caruta
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.07.2008, 04:37:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

hai mai andrei, las-o mai usor cu legile astea women-friendly... auzi, barbatul abuzat! o fi, unul la o mie, dar cate femei nu sunt abuzate de soti mitocani si nu se plang? iar cand rupe una tacerea si se plange e acuzata ca e feminista sau mai stiu eu cum. rusine barbatilor care gandesc asa!

apropo, ce motiv ar avea elena sa ne minta pe noi aici?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.07.2008, 04:43:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia
ajung ca ignorantele de caruta
cum o fi asta?? se vede ce mult respect ai tu ptr femei, ma ierti ca-ti spun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.07.2008, 07:23:01
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de cozia
ajung ca ignorantele de caruta
cum o fi asta?? se vede ce mult respect ai tu ptr femei, ma ierti ca-ti spun.
Cel mai bine pentru femei este sa invete jujitzu:D.Cand se infierbnat masculul,pac,o lovitura subcentura:D,si liniste desavarsita.De fapt,se vor auzi niste icnete.ma iertati,eu azi chiar am chef de glume.Da oricum,femeia trebuie sa riposteze,si la o adica,sa divortezedecat sa stai cu un nebun in casa,mai bine singur.Apoi exista si alte feluri de ati bate joc de sotie.Eu stiu pe cineva,care adivortat(o femeie),cu 2 fete,pentru ca sotul se credea un sfant in viata.Adica...,intelegeti voi ce vreau sa spun.Si femeia i-a zis bye bye si la gara.:D
Reply With Quote
  #17  
Vechi 23.07.2008, 08:07:56
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elena1974
Am o intrebare.Ce ar trebui sa faca o femeie crestina care este abuzata psihic( jigniri,tipete,amenintari.....),sa indure, si sa accepte astfel de tratamente de la sotul ei,sau poate riposta si chiar inainta divort.
Sotul de care zici ca se poarta nebuneste si te "abuzeaza" ti la dat cineva cu fortza ca sa-l iei de barbat?, sau ti l-ai ales tu?
Daca ai fost obligata sa te mariti cu el, lasa-l si cautati altul mai bun. Dar daca tu ti l-ai ales, atunci rabda-l si sa-ti adunci aminte ca i-ai fagaduit lui Dumnezeu prin taina cununiei ca veti fi inpreuna la bine si la rau pana la ultima suflare. Barbatul necredincios trebuie sa se sfinteasca/indrepte prin femeia credincioasa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 23.07.2008, 11:33:21
elena1974 elena1974 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 11
Implicit

Citand Cozia

Dar oare tu cum il tratezi?

Iti dai seama ca nu-l aplaud cand vorbeste urat,am explicat de nenumarate ori ca nu prin tipete si vorbe urate ne impunem o parere ci prin argumente.Si daca nu avem acele argumente mai bine am renunta sa ne impunem punctul de vedere.
Problema nu este la mine ca nu mai suport,ci la el ca ma acuza ca nu-i mai ofer afectiunea pe care i-o ofeream cand se purta frumos cu mine.Cred ca gresesc dar nu mai pot sa mai fiu cum am fost.Il iubesc foarte mult,sentimentele puternice care au existat la inceput nu vor disparea niciodata definitiv...numai ca imi este frica sa mai sper ca va fi bine.Este bine o luna doua dupa care ma astept deja la ceva rau.
Imi spune ca m-am inchis intr-un glob de sticla.O sa spuneti ca asta inseamna ca nu pot sa iert...voi vorbi si despre aceste aspecte cu duhovnicul maine.
M-am indepartat de el tocmai pentru a nu mai fi afectata de comportamentul lui...dar nici macar nu poate sa astepte macar cu aceste tipete pana ce doarme copilul...cand vrea sa tipe...tipa.
I-am spus ca daca mai face circ de fata cu copilul..i-au baiatul si merg la prieteni si le spun ca astept la ei pane ce se mai racoreste sotul...s-a cam speriat..dar nu l-a tinut mult.
va iubesc
Reply With Quote
  #19  
Vechi 23.07.2008, 12:20:21
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Elena, dupa cele cate le-ai mai amintit acum, eu cred ca e bine sa ai rabdare cu el ca nu-i om rau, doar o face pe raul.
Intre timp, tu cauta sa-ti intaresti credinta in Dumnezeu si linistea launtrica. Si treptat se linistete si el! Deci, fa PROBA RABDARII CU BUCURIE INTRU DOMNUL:)nu cu sila! SI O SA VA FIE BINE!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 23.07.2008, 12:33:19
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
Citat:
În prealabil postat de elena1974
Am o intrebare.Ce ar trebui sa faca o femeie crestina care este abuzata psihic( jigniri,tipete,amenintari.....),sa indure, si sa accepte astfel de tratamente de la sotul ei,sau poate riposta si chiar inainta divort.
Sotul de care zici ca se poarta nebuneste si te "abuzeaza" ti la dat cineva cu fortza ca sa-l iei de barbat?, sau ti l-ai ales tu?
Daca ai fost obligata sa te mariti cu el, lasa-l si cautati altul mai bun. Dar daca tu ti l-ai ales, atunci rabda-l si sa-ti adunci aminte ca i-ai fagaduit lui Dumnezeu prin taina cununiei ca veti fi inpreuna la bine si la rau pana la ultima suflare. Barbatul necredincios trebuie sa se sfinteasca/indrepte prin femeia credincioasa
Pai la bine si la raul care vine din afara casatoriei,nu de le raul facut de un om sarit de pe sine.Si oricum,taina cununiei inseamna "taian dragsotei","a unirii","a armoniei",nu a tipetelor,racnetelor,jicnirilor,urii.Ce taina mai este si asta?Pai se vede si de pa marte cand unul nu mai tine la partenerul de viata.Si daca nu mai tine,insemna ca nu mai tine,adica d-ai drumul sa se duca.Nicaierinu zice Sf Ap Pavel ,ca barbatul rau sau nebun,se indreapta prin femeia normala la cap.Se referea la iubirile dintre cei de alta credinta,nu la lipsa dragostei.Nu mai incercati sa stramabati Evanghelia,ca sa dea bine.Mantuitorul spune ca in caz de adulter se pot desparti.Sotul care isi jicneste sotia in permanenta este adulter,adica este unit cu dracul,si sotia nu are de ce sa fie si ea in comuniune cu dracul.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Daca pot primi niste raspunsuri andrei23 Generalitati 28 19.06.2011 18:13:32
Ajutati-ma cu niste sfaturi , va rog . iulian92 Generalitati 30 25.05.2011 15:18:26
Am nevoie de niste sfaturi!! Calin21 Preotul 4 17.02.2011 15:32:09
As dori si eu niste sfaturi va rog ... gringo Stiri, actualitati, anunturi 24 31.01.2011 10:36:13
Am nevoie de sfaturi daca se poate cineva888 Generalitati 41 04.05.2010 18:25:29