Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.02.2011, 20:53:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Ce nu-ti va cere Dumnezeu niciodata . . . !

Nici cand Dumnezeu nu ne va cere ceva peste puterile noastre , sau sa vorbim despre ceva ce nu am auzit vreodata , si nici nu va da buzna in viata noastra . El , ne respecta voia , dorinta si decizia noastra , dar . . . , toate pana la un anumit punct . Totusi , pot spune cu mana pe inima , ca ferice este omul care se teme de Dumnezeu. " Cine se teme de Dumnezeu , nu-i place sa ia avutul altuia . Cine se teme de Dumnezeu , nu se duce la femeia altuia . Cine se teme de Dumnezeu , si cu sotia traieste in curatie , dupa randuiala Bisericii . Cine se teme de Dumnezeu , nu face avorturi , nu-i betiv , nu-i tutungiu , nu-i bataus , nu-i ravnitor de avere saina , nu-i nesupus . . . " , spunea atat de bine Parintele Cleopa , cum cine se teme de Dumnezeu nu-i manios , nu-i clevetitor pana-n sfarsit , nu-i hot , nu-i mandru , sau macar nu-i mandru pana peste cap , etc . Dumnezeu nu ne va obliga sau nu ne va cere niciodata sa avem frica de El , si mai cu seama sa-L iubim cu forta . Dumnezeu nu este dictator , El nu obliga , si de aceea ne-a dat voie libera , o voie pe care de multe ori o folosim inpotriva noastra si aceluia de langa noi . " Frica de Dumnezeu , cand ai vazut omul necajit , te duci si-l ajuti , te duci si-l mangai , te duci si-l sfatuiesti . In totdeauna frica de Dumnezeu iti este povatuitorul cel mai bun. Si de aceea toti Sfintii Parinti lauda frica de Dumnezeu " . Dumnezeu , rtotusi , nu-ti va cere niciodata sa ai frica de El , e o "frica " ce singur o dobandesti , o "ceri ". << Fericit barbatul , care se teme de Domnul , ca intru poruncile Lui va voi foarte >> . Am citit undeva ceva care mi-a mers la suflet , si de ce nu , mi-a dat de gandit intr un fel sau altul : " Dumnezeu nu-ti va cere sa spui ce suprafata are casa ta. . .dar iti va cere numarul celor pe care i-ai primit in casa ta . . . . Dumnezeu nu-ti va cere numarul hainelor tale , sau din dulapul tau . . .dar iti va cere numarul celor pe care i-ai imbracat . Dumnezeu nu-ti va cere sa-i spui cel mai mare venit pe care l-ai realizat. . .dar te va intreba daca ti-ai indeplinit slujba dupa maxima ta capacitate . Dumnezeu nu te va intreba cati prieteni ai avut. . .dar te va intreba cator oameni le-ai fost prieten . Dumnezeu nu te va intreba despre vecinatatea in care ai trait . . .dar te va intreba cum ti-ai tratat vecinii . Dumnezeu nu te va intreba despre culoarea pielii tale . . .dar te va intreba despre culoarea caracterului tau . Dumnezeu nu te va intreba de ce ti-a luat atat de mult ca sa gasesti Salvarea . . . dar te va duce , plin de iubire , in Ceruri , si nu la portile Iadului . . . " .Important sa vrem , chiar daca ne trezim in ceasul al 13-lea ! Important sa ne dorim , si sa nu deznadajduim ! Important sa Credem cu adevarat , si sa ne recunoastem deschis neputinta noastra , realizand cu luciditate , lasand orice gram de mandrie la o parte , ca fara ajutorul Lui , nimic bun si trainic nu putem realiza . Dumnezeu nu ne va cere nimic , peste puterile noastre ! Doamne ajuta-ne noua !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.07.2013, 22:24:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Siluan Athonitul - Despre voia lui Dumnezeu si libertate

Este bine sa te predai voii lui Dumnezeu. Atunci in suflet este numai Domnul si nu alte ganduri; si el se roaga lui Dumnezeu cu minte curata si simte iubirea lui Dumnezeu, chiar daca s-ar chinui cu trupul.

Cand sufletul s-a predat cu totul voii lui Dumnezeu, Domnul insusi incepe sa-l calauzeasca si sufletul este invatat in chip nemijlocit de Dumnezeu, in vreme ce inainte era povatuit de invatatori si de Scripturi. Dar rareori se intampla ca invatatorul sufletului sa fie Domnul insusi prin harul Duhului Sfant, si putini sunt cei ce cunosc aceasta; numai cei ce vietuiesc dupa voia lui Dumnezeu.
Omul mandru nu vrea sa vietuiasca dupa voia lui Dumnezeu: ii place sa se conduca el insusi si nu intelege ca omul nu are destula minte ca sa se conduca pe sine insusi, fara Dumnezeu. Si eu, cand traiam in lume si nu cunosteam inca pe Domnul si Duhul Sau Cel Sfant, nu stiam cat de mult ne iubeste Domnul si ma incredeam in mintea mea proprie. Dar cand, prin Duhul Sfant, am cunoscut pe Domnul nostru Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, atunci sufletul meu s-a predat lui Dumnezeu si de atunci primesc toate intristarile care vin asupra mea si zic: "Domnul se uita la mine, de ce sa ma tem?" Dar inainte nu puteam trai asa.
Pentru cel ce s-a predat voii lui Dumnezeu viata e mult mai usoara, pentru ca si atunci cand e in boala, in saracie si in prigoana, el gandeste asa: "Asa i-a placut lui Dumnezeu, iar eu trebuie sa indur aceasta pentru pacatele mele".
Iata ca de multi ani bolesc de dureri de cap, greu de indurat dar folositoare, pentru ca prin boala sufletul se smereste. Sufletul meu vrea fierbinte sa se roage si sa faca priveghere, dar boala ma impiedica, fiindca trupul bolnav are nevoie de liniste si odihna; si L-am rugat mult pe Domnul sa ma vindece, dar El nu m-a ascultat. inseamna ca lucrul nu-mi este de folos.
Dar iata ce s-a intamplat cu mine alta data, cand Domnul m-a ascultat degraba si m-a izbavit. intr-o zi de praznic s-a dat la trapeza peste; si mancand, am inghitit un os de peste care a ramas prins in piept. Am chemat pe Sfantul Mare Mucenic Pantelimon cerandu-i sa ma vindece, pentru ca nici doctorul nu putea scoate osul din piept. Si cand am spus: "Vindeca-ma", am primit in suflet raspunsul: "Iesi din trapeza, respira adanc si osul va iesi cu sange". Am facut asa: am iesit, am respirat adanc, am tusit si un os mare de peste a tasnit afara cu sange. Si am inteles ca daca Domnul nu ma vindeca de durerile mele de cap, inseamna ca e de folos pentru sufletul meu sa bolesc astfel.
Lucrul cel mai pretios pe lume e sa cunoastem pe Dumnezeu si sa intelegem, macar in parte, voia Lui.
Sufletul care a cunoscut pe Dumnezeu trebuie sa se predea intru toate voii lui Dumnezeu si sa traiasca inaintea Lui in frica si in iubire: in iubire, pentru ca Domnul este Iubire; in frica, pentru ca trebuie sa ne temem sa nu intristam pe Dumnezeu prin vreun gand rau.
O, Doamne, fa ca prin puterea harului Sfantului Duh sa vietuim dupa sfanta Ta voie. Cand harul e cu noi, mintea noastra e puternica; dar cand pierdem harul, atunci vedem neputinta noastra; vedem ca fara Dumnezeu nu putem nici macar gandi ceva bun.
Milostive Dumnezeule, Tu stii neputinta noastra. Ma rog Tie: da-mi duh smerit pentru ca, dupa milostivirea Ta, Tu dai sufletului smerit puterea de a vietui dupa voia Ta si-i descoperi toate tainele Tale, dandu-i sa cunoasca cat de nesfarsit ne iubesti.
Cum stii daca vietuiesti dupa voia lui Dumnezeu? Iata un semn: daca te intristezi pentru un lucru oarecare, inseamna ca nu te-ai predat pe deplin voii lui Dumnezeu, chiar daca tie ti se pare ca vietuiesti dupa voia Lui.
Cine vietuieste dupa voia lui Dumnezeu, acela nu se ingrijeste de nimic. Si daca are nevoie de vreun lucru, se preda pe sine insusi si lucrul de care are nevoie lui Dumnezeu. Si chiar daca nu-l dobandeste, ramane la fel de linistit, ca si cum l-ar avea. Sufletul care s-a predat voii lui Dumnezeu nu se teme de nimic: nici de furtuna, nici de talhari, de nimic. Si orice i s-ar intampla, el spune: "Asa i-a placut lui Dumnezeu". Daca e bolnav, gandeste: "inseamna ca am nevoie de boala, altfel Dumnezeu nu mi-ar fi trimis-o". Si asa se pastreaza pacea in suflet si in trup.
Cine-si face griji pentru sine insusi, acela nu se poate preda pe sine voii lui Dumnezeu astfel ca sufletul lui sa aiba pace in Dumnezeu. Dar sufletul smerit se preda voii lui Dumnezeu si vietuieste inaintea Lui cu frica si iubire: cu frica, ca sa nu intristeze cu nimic pe Dumnezeu; cu iubire, caci sufletul stie cat de mult ne iubeste Domnul. Lucrul cel mai bun este sa te predai voii lui Dumnezeu si sa induri intristarile cu nadejde. Iar Domnul, vazand intristarea noastra, nu ne va da niciodata peste puterile noastre.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CE NUUUU ITI VA CERE DUMNEZEU cristina_roxana Reguli in Biserica 5 19.10.2010 22:20:48
niciodata toamna aradeanu Pocainta 4 24.09.2008 10:59:28
Eroii nu mor niciodată! delaro Stiri, actualitati, anunturi 4 31.12.2007 17:32:19
sa nu uiti niciodata ca Dumnezeu e mare! georgiana_master Rugaciuni 0 08.09.2006 23:59:29