Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.02.2010, 18:03:05
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit Biserica si discriminarea femeii

Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.02.2010, 18:19:59
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Dar de asta ce mai zici, Golbi:

Am ales ca exemplu un caz extrem de practici discriminatorii împotriva femeilor, mutilarea genitală, mecanismul acestui tip de discriminare fiind același în toate celelalte cazuri. Mutilarea genitală a femeilor este cunoscută în comunitătile în care este practicată[9] sub denumirea de �circumcizie feminină�. Punctul general de vedere al justificării acestor practici este că femeile nu au dreptul de a se bucura de plăcerile sexuale, drept care le este recunoscut doar bărbaților. Semra Asefa[10] prezintă trei tipuri de circumcizie feminină, preluate din literatura medicală de specialitate, și echivalentele lor pentru bărbați:
1. Circumcizia Sunna, cea mai ușoară formă, constă în îndepărtarea prepuțului și a extremității clitorisului; în limba arabă, “sunna” înseamnă tradiție. Echivalentul acestei proceduri pentru bărbați ar fi tăierea capului penisului.
2. Excizia, sau Clitoridectomia, înseamnă înlăturarea în întregime a clitorisului ca și a țesuturilor adiacente ale labiilor mici. Pentru bărbați, aceasta ar echivala cu amputarea întregului penis.
3. Infibulația, sau Circumcizia Faraonică, cea mai drastică formă de mutilare genitală, este realizată prin îndepărtarea clitorisului, a labiilor minore și, diferit de la un grup etnic la altul, îndepărtarea unor părți de carne de pe ambele labii (mari) sau crestarea labiilor mari printr-o serie de mici tăieturi pentru a produce o rană deschisă[11]. Dacă s-ar practica și în cazul bărbaților, infibulația ar consta în înlăturarea penisului, a rădăcinilor țesuturilor sale musculare și a unei părți din pielea scrotală.
În cele mai multe cazuri de mutilare genitală infecțiile, de obicei fatale, sunt inevitabile din cauza condițiilor igienice necorespunzătoare în care sunt făcute operatiile. Instrumentele (foarfece, cuțite, lame, pietre, cioburi de sticlă) sunt spălate în ulei sau apă iar pentru oprirea sângelui sunt folosite excremente de animale, pământ sau cenușă.


Și cu toate astea, la ei nu a sarit nimeni in sus ca e discriminare! Dar noi ne osandim Biserica pentru 7 zile de ciclu si 40 dupa nastere!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.02.2010, 18:25:18
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Dar de asta ce mai zici, Golbi:

Am ales ca exemplu un caz extrem de practici discriminatorii împotriva femeilor, mutilarea genitală, mecanismul acestui tip de discriminare fiind același în toate celelalte cazuri. Mutilarea genitală a femeilor este cunoscută în comunitătile în care este practicată[9] sub denumirea de �circumcizie feminină�. Punctul general de vedere al justificării acestor practici este că femeile nu au dreptul de a se bucura de plăcerile sexuale, drept care le este recunoscut doar bărbaților. Semra Asefa[10] prezintă trei tipuri de circumcizie feminină, preluate din literatura medicală de specialitate, și echivalentele lor pentru bărbați:
1. Circumcizia Sunna, cea mai ușoară formă, constă în îndepărtarea prepuțului și a extremității clitorisului; în limba arabă, “sunna” înseamnă tradiție. Echivalentul acestei proceduri pentru bărbați ar fi tăierea capului penisului.
2. Excizia, sau Clitoridectomia, înseamnă înlăturarea în întregime a clitorisului ca și a țesuturilor adiacente ale labiilor mici. Pentru bărbați, aceasta ar echivala cu amputarea întregului penis.
3. Infibulația, sau Circumcizia Faraonică, cea mai drastică formă de mutilare genitală, este realizată prin îndepărtarea clitorisului, a labiilor minore și, diferit de la un grup etnic la altul, îndepărtarea unor părți de carne de pe ambele labii (mari) sau crestarea labiilor mari printr-o serie de mici tăieturi pentru a produce o rană deschisă[11]. Dacă s-ar practica și în cazul bărbaților, infibulația ar consta în înlăturarea penisului, a rădăcinilor țesuturilor sale musculare și a unei părți din pielea scrotală.
În cele mai multe cazuri de mutilare genitală infecțiile, de obicei fatale, sunt inevitabile din cauza condițiilor igienice necorespunzătoare în care sunt făcute operatiile. Instrumentele (foarfece, cuțite, lame, pietre, cioburi de sticlă) sunt spălate în ulei sau apă iar pentru oprirea sângelui sunt folosite excremente de animale, pământ sau cenușă.


Și cu toate astea, la ei nu a sarit nimeni in sus ca e discriminare! Dar noi ne osandim Biserica pentru 7 zile de ciclu si 40 dupa nastere!
1. Tu ai impresia că țările în care se întâmplă așa ceva au libertate de exprimare (pentru femei mai ales) sau accesul la protecție împotriva acestor mutilări?
2. Ți se pare normal ca o femeie să fie considerată murdară pentru că a născut? Nașterea e un lucru de condamnat?
3. Ți se pare corectă abordarea Bisericii? (am zis a bisericii, pentru că nu mai pun de ceva ani semnul egal între biserică și ideea de divinitate).
4. Ideea de discriminare pe orice bază, nu contravine ideii că toți suntem egali în fața lui Dumnezeu? Sau conform bisericii, bărbații sunt "mai egali" decât femeile?
5. Ideea de discriminare ți se pare plauzibilă? Vrei să spui că astfel de restricții ale bisericii nu reprezintă o manifestare a discriminării?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.02.2010, 19:36:48
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Sa va spun cum vad lucrurile din perspectiva mea, femeie ortodoxa fiind:
In primul rand , nu ma simt deloc discriminata. Si privilegiile de care ma bucur fata de barbat( posibilitatea de a purta un copil in pantece, sensibilitatea specifica femeilor), dar si neplacerile specifice ( perioada lunara, de exemplu) sau interdictiile( de a intra in altar sau de a nu ma impartasi in perioada lunara), toate astea ma fac sa ma simt femeie. Ma bucur ca nu pot eu sa fac de toate si am nevoie de un barbat care sa faca ce nu pot eu.
In momentul in care iti asumi firea pe care ti-a dat-o Dumnezeu, nu o sa te mai revolti, nu te mai simti discriminata. E ceva care tine de firea femeiasca. Ce-ar fi sa ma revolt ca nu am penis, ca nu imi creste barba, ca nu am si eu probleme cu prostata, ca dupa o excitatie sexuala prelunga daca nu ejaculez nu am si eu dureri groaznice de testicule( noi femeile avem dureri menstruale, iar barbatii au aceasta sensibilitate, sa zicem ca am facut o paralela).
Dupa neascultarea lui Adam si a Evei, au aparut si consecintele: moartea, castigarea painii prin munca, durerea , boala , nasterea in dureri, moartea si ...sexualitatea. Desi impreunarea trupeasca e binecuvantata de Dumnezeu prin Taina Cununiei, e totusi o consecinta a caderii omului. E aducatoare si de placere , dar si de durere in trup( si ma refer si la femei dar si la barbati). Da, nasterea e binecuvantata, e fireasca, nu e necurata, dar totusi e urmarea neascultarii primilor oameni. Interdictia de a intra lauza in biserica si rugaciunea de ,,curatireŽŽ e pusa poate pt. a ne smeri pt. neascultarea Evei. Prin asta, ne asumam firea Evei.
Dumnezeu de ce S-a facut Om? Pt. ca a vrut sa il mantuiasca pe Adam si pe urmasii lui, asumandu-si firea umana.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.02.2010, 19:52:41
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
In momentul in care iti asumi firea pe care ti-a dat-o Dumnezeu, nu o sa te mai revolti, nu te mai simti discriminata. E ceva care tine de firea femeiasca. Ce-ar fi sa ma revolt ca nu am penis, ca nu imi creste barba, ca nu am si eu probleme cu prostata, ca dupa o excitatie sexuala prelunga daca nu ejaculez nu am si eu dureri groaznice de testicule( noi femeile avem dureri menstruale, iar barbatii au aceasta sensibilitate, sa zicem ca am facut o paralela).
"Firea pe care ți-a dat-o Dumnezeu" - personal cred că e firea pe care au dat-o oamenii (bărbații adică) femeii.

Apoi, nu am spus că e vorba de faptul că femeile sunt fizic diferite de bărbați și că de ce nu se plâng, nu interpreta eronat. Am spus că femeia este considerată supusă bărbatului, supunere care în absența unei religii ar deriva din inferioritatea ei fizică (care se manifestă și în prezent în diverse forme, cum ar fi violența fizică împotriva lor). Însă aceste diferențe de abordare a femeilor față de bărbați se produc în biserică, iar eu personal nu cred că își au rostul...

Hai să spun altfel: din punct de vedere al respectării legilor, putem vorbi de existența a două legi, cea statală și cea religioasă. Prin faptul că cea religioasă spune că femeia este supusă bărbatului, acesta fiind capul familiei, ea este pusă într-o poziție inferioară, ceea ce poate fi numit discriminare. Prin constituție, însă, bărbații sunt egali cu femeile. Aici apare un conflict cel puțin moral. Nu poți urma două legi diferite în același timp. Înseamnă că una sau, mai rău, amândouă sunt greșite. Nu? Sau logica este ceva de nedorit pentru un bun ortodox?
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.02.2010, 20:34:38
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Citatul din Sf. scriptura cu supunera femeii fata de barbat este inteles gresit si superficial.
Ca si relatia Dumnezeu Stapan-om rob.Supunerea in dragoste nu este ceea ce intelegem noi in mod obisnuit despre supunere, ci este daruire.
Hristos ne-a dat exemplul suprem: EL, Stapanul, Creatorul cum s-a purtat la Cina cea de Taina cu slugile, creaturile Lui( apostolii)? Le-a spalat picioarele, adica a facut exact munca slugii pt. stapanul ei. ,,Deci, daca Eu,Domnul si Invatatorul, v-am spalat voua picioarele, si voi sunteti datori sa va spalati picioarele unii altora.ŽŽ( Ioan, 13,14). Deci menirea unui barbat( sot) ca si cap de familie nu este de a fi zbir si a bate cu pumnul in masa si a porunci femeii de pe o pozitie superioara, ci aceea de a purta greutatea familiei. Iar rolul femeii nu este acela de a tremura in fata sotului , ci acela de a fi ca o mama nu numai pt. copii , ci chiar si pt sot, de a aduce pace, armonie si mangaiere in familie.
In iubire, nici stapanul nu se poarta dispretuitor cu sluga, nici sluga nu isi uraste stapanul.
In iubire, nici sotul nu isi injoseste sotia, nici sotia nu considera injosire sa isi asculte sotul.
Daca nu exista iubire, atomat, citatul cu pricina e inteles pe dos si de aici discriminarea cu pricina.
Concluzia: nu religia ortodoxa e discriminatoare, ci felul cum e inteles acest citat din cauza lipsei de dragoste crestina, din cauza mandriei, a iubirii de stapanire, a trufiei.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.02.2010, 20:48:17
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Concluzia: nu religia ortodoxa e discriminatoare, ci felul cum e inteles acest citat din cauza lipsei de dragoste crestina, din cauza mandriei, a iubirii de stapanire, a trufiei.
Felul cum înțeleg oamenii să aplice învățături dintr-o carte scrisă acum aproape 2000 de ani a dus la nenumărate neînțelegeri și surse de dispute. A lua la propriu învățături neadaptate nivelului de dezvoltare a societății nu consider ca fiind ceva benefic. Învățăturile sunt bune, dar dacă sunt spuse "prostimii" așa cum mi le-ai explicat mie, ar fi mai bine. Trebuie avute în vedere valorile societății de atunci, când într-adevăr femeile erau mai mult desconsiderate decât sunt în prezent. A nu putea să îți alegi soțul, a nu putea să faci ce îți place, a nu putea să ai acces la educație.. Astea erau atunci (mai sunt și acum în țări islamice, care, culmea, aplică la propriu asemenea reguli și știm cu toții că femeile au libertăți îngrădite), dar acum trebuie explicate oamenilor aceste diferențe.

Degeaba înțeleg eu care e pasajul cu supunerea femeii față de bărbat, dacă pentru fiecare ca mine mai sunt 10 care iau la propriu.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...

Last edited by Golbi_; 12.02.2010 at 20:52:42.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.02.2010, 20:55:33
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:

http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)

Puteți citi tot, dar dau un exemplu care mi se pare cam exagerat:

"Biserica Ortodoxă consideră femeia murdară pentru că a adus pe lume un copil, practica bisericească interzicând femeii lăuze să intre în biserică până nu i se citesc moliftele de curățire: �(�) iartă pe roaba Ta aceasta, care a născut, (�) și o curățește pe ea de întinăciunea cea trupească, ca să intre cu vrednicie în biserica Ta, (�) spală-i întinăciunea trupului și necurăția sufletului, (�) iartă și pe ce care s-au atins de dânsa "

Să înțeleg că a naște e un păcat. Înțeleg că în opinia bisericii păcatul originar a făcut ca oamenii să se înmulțească, să se nască, să moară etc. Dar a considera nașterea un păcat... Haideți, chiar până acolo?

Dumnezeu a (ar fi) zis "înmulțiți-vă". Deci Dumnezeu ne-a sfătuit să păcătuim. De ce se continuă cu ideile astea aberante? Cum poți să îi spui unei femei că e întinată și că a păcătuit pentru că a adus pe lume un copil? Lăsând la o parte orice circumstanță... Cum?...
Femeia este discriminata nu numai in biserica, ci in multe locuri din societate, tragedia fiind ca multe s-au obisnuit spunand, "eh, asta e locul nostru". Ar fi mai bine pentru noi toti sa vedem cum s-a comportat Mantuitorul cu femeile si sa observam ce atitudine frumoasa a avut in fiecare dintre situatii. Daca Cristos a procedat intr-un mod absolut nediscriminatoriu, cine suntem noi sa facem altfel? Cand s-a apropiat femeia aceea de El cu scurgerea de sange, Mantuitorul nu s-a dat la o parte. Nu trebuie trecut de la discriminare la cealalta extrema, e nevoie de echilibru.

Ce ar trebui sa faca orice femeie discriminata? Foarte simplu, sa iasa din cadrul respectiv sau sa ceara sa i se explice un anumit comportament. Si nu cu explicatii de genu' "asa am apucat", "asta e obiceiu". Ca fiinte create barbatul si femeia sunt absolut egali inaintea lui Dumnezeu, complementaritatea intervine doar in cuplu, inclusiv Cuvantul numeste OM ca fiind un barbat si o femeie.

Spui ceva de pacatul originar legat de inmultirea oamenilor, care e legatura. Oamenii s-ar fi inmultit oricum ca doar nu i-a creat Domnul lui Adam o sotie ca sa stea singuri pe veci. Conditiile ar fi fost altele in cazul in care omul nu ar fi cazut. Mai e ceva, pacatul originar nu a fost comis de om, ci de Lucifer atunci cand a hotarat sa se desparta de Dumnezeu. Omul nu se naste cu asa ceva, ci cu ceea ce spune Cuvantul:"Lumina aceasta lumineaza pe orice om venind in lume", adica lumina Duhului Sfant prin care orice om, inca de mic este pus in situatia de a alege intre bine si rau, nu mosteneste pacatul de la ai lui ci se naste intr-o fire asemanatoare, vulnerabila, decazuta.

Last edited by almaris; 12.02.2010 at 21:03:18.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.02.2010, 21:04:19
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

[QUOTE
Degeaba înțeleg eu care e pasajul cu supunerea femeii față de bărbat, dacă pentru fiecare ca mine mai sunt 10 care iau la propriu.[/quote]
Asa e , dar vrei sa iti spun ceva? Brabatii care sunt neciopliti cu sotiile, nu fac asta din cauza acelui citat din Sf Scriptura( or mai fi si exceptii). Unii poate nici macar nu au auzit de el, sau nu au intrat in biserica decat la vreun botez sau cununie. Comportamentul lor nu are o baza religioasa, ci sunt asa din cauza exemplului oferit de tatal fata de mama in familie sau asa au invata de pusti sa se poarte cu fetele in cercul lor de prieteni.
Un barbat ,,religiosŽŽcu adevarat, va patrunde sensul adanc al cuvintelor si va interpteta corect acel citat.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.02.2010, 21:08:34
Golbi_ Golbi_ is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.01.2010
Mesaje: 98
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caliyo Vezi mesajul
Un barbat ,,religiosŽŽcu adevarat, va patrunde sensul adanc al cuvintelor si va interpteta corect acel citat.
Până acum, mai ales la sate (că la orașe nu merg așa mulți la biserică), din ce am observat eu, sunt oameni simpli, care aplică reguli și urmează reguli, nu mai mult. Nu e cazul de a pătrunde sensul adevărat al unor texte.. Pentru că de regulă e nevoie de educație și timp pentru a face asta.
__________________
Conform unor statistici, circa 80% din statistici sunt false!...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
intinaciune, moliftelnic, nastere, pacat

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Discriminarea și prigonirea Ortodoxiei și a ortodocșilor de către catolicism Decebal Biserica Romano-Catolica 37 25.08.2013 15:06:04
Discriminarea - o boala a societatii in care traim - razvan_andrei Generalitati 23 27.02.2012 12:47:06
Imaginea ideala a femeii laice in biserica sophia Tinuta in Biserica 55 22.01.2012 06:11:46