Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.12.2008, 10:44:54
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit Despre inmormantare la baptisti

Ar putea sa-mi spuna cineva cum se desfasoara inmormantarea la baptisti?
Numai la biserica sau si acasa. Ce anume se face si ce nu se face la o astfel de inmormantare?
Cine participa trebuie sa duca ceva anume? Nici nu mai stiu ce intrebari anume sa pun. Sper sa obtin cat mai multe informatii. Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.12.2008, 14:05:42
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Eu am participat la astfel de inmormantari, in zona mea, serviciul religios se face acasa , in alte zone in adunare
Nu trebuie sa duci ceva anume, eventual o floare sau o coroana de flori,
Nu trebuie sa duci lumanari, icoane, prosoape etc..
La ei nu exista slujba speciala de inmormantare, totul consta intr-o seride de predici despre viata vesnica, cantari adegvate momentului si rugaciuni spontane dar nu pt cel adormit cam atat...
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 28.12.2008, 18:08:08
cdiasimi cdiasimi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2006
Mesaje: 18
Implicit Haine in negru!?

Dar la priveghi (este asa ceva?) si chiar in ziua inmormantarii, cei care participa se imbraca in negru, sau numai rudele?

Multumesc pentru raspuns!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 28.12.2008, 19:24:00
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

In zona mea este si priveghi, aceeasi treaba, cantece si predici , de obicei te imbraci in negru la orice inmormantare, nush cum e in muntenia si moldova, in ardeal toti se imbraca in negru si preotii la ortodocsi, in zona Bucurestiului am vazut k nu toata lumea e in negru si am vazut preoti cu vesminte colorate,
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Invataturi corecte despre inmormantare si pomenirea mortilor Ekaterina Generalitati 16 10.06.2013 13:34:22
Dezbatere ortodocsi-baptisti; Chisinau Ioana-Andreea Secte si culte 44 06.11.2010 21:39:48
Baptisti elena_si Secte si culte 15 01.09.2010 21:28:04
Despre Penticostali, Baptisti, Adventisti danyel Secte si culte 741 11.08.2010 21:37:50