Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 03.07.2009, 16:28:32
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Drepta credinta si superstitiile se exclud reciproc. O persoana superstitioasa se increde mai mult in "zicalele batranilor" decat in dreapta credinta a Bisericii si in puterea harului Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.07.2009, 17:25:41
padurariucristi's Avatar
padurariucristi padurariucristi is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.06.2009
Locație: orvieto italia
Religia: Ortodox
Mesaje: 47
Red face

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
De fapt nici duminica nu-i voie sa tai, sa cosi, sa lucrezi, sa te speli pe cap, sa speli haine.Nu am inteles niciodata de ce.
Ziua de sambata este data sa ne pregatim pentru duminica.Duminica este ziua lui Dumnezeu de odihna:sase zile a muncit si a saptea s-a odihnit.Noi trebuie sa-i aducem lauda in aceasta zi prin mergerea la biserica,prin rugaciuni,prin cantece de preamarire a lui Dumnezeu.Daca te apuci de treaba ,mai ai timp si pentru Dumnezeu?Intradevar multi lucreaza Duminica ,dar lucrul acesta nu este totdeauna binevenit,cred eu.De exemplu,cand au fost inundatiile la noi in tara s-a lucrat si duminica,caci nu poti sa te uiti cum se usuca malul in case.Vaca care ne da laptic pentru copiii nostri sa creasca mari si frumosi trebuie s-o hranim si sa-i dam si apa ca nu poate sa stea o zi nemancata si insetata ca la noi este duminica si nu trebuie sa muncim.I-ti faci treaba repejor de dimineata(care nu necesita amanare ca ,da de,nu lasi vaca sa moara de foame si sete) si apoi te duci la biserica.Daca totusi nu ajungi sa te speli sambata ca nu ai avut timp dintr-un oarecare motiv,te speli de dimineata ,ca doar nu te duci la biserica nespalat sa mai faci si ispita altora ca sa strambe nasul.Cat despre haine mai bine lasale pe luni ca pot sa mai astepte.Tin minte de la bunica mea ca sambata spala hainele,ne spala si pe noi ,nepotii,mai cocea cate o placintuta cu branzuca,mai facea un pic de curat prin casa ,si duminica ne ducea la biserica.Si cel mai asteptat moment,cel care i-mi placea mai mult la mintea mea de copil,era atunci cand iesea preotul cu Sfintele Daruri pe usa Imparateasca.Daca bunica spala in acel moment si nu ne ducea la biserica nu mai aveam asa o amintire.Da ce mai asteptam sa iasa preotul,sa dea perdeluta la o parte,sa deschida portile nici nu va dati seama....(Ionela)
__________________
cristian-ionela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 10.07.2009, 22:23:18
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Superstitiile se vindeca prin cercetarea [COLOR=darkred]cartilor ce cuprin dreapta credinta[/COLOR].

Totul trebuie regasit la Sfintii Parinti. (cred)
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
Răspunde