Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.06.2010, 12:22:25
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Martiriu ortodox in zilele noastre - cuvintele nu sunt necesare

http://laurentiudumitru.ro/blog/2010...a-martiriului/
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2010, 14:04:23
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Cauta si tu pe forum inainte sa postezi chestii, mai e un thread deschis pe aceeasi tema aici.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.06.2010, 19:22:11
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit filmuletz cu executia HORROR

intre timp, am mai gasit inca un video EXTREM DE SOCANT, HORROR, tot cu executia aceluiasi soldat; postez si link-ul respectiv aici, dedesubt si mentionez ca eu inca n-am avut curajul si taria psihica de a-l viziona, ar fi fost prea mult pt. mine, atata CRUZIME/BESTIALITATE extrema, sataniceasca!... n-am suportat, ci am inchis imediat ce am vazut prima imagine de la inceputul clipului!... http://www.truthtube.tv/play.php?vid=3968 - TruthTube. tv WARNING: Video containing blood, 18+ GRAPHIC Beheading of White Christian Russian Soldier

Last edited by cherub; 02.06.2010 at 19:27:09.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.06.2010, 00:45:08
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Cauta si tu pe forum inainte sa postezi chestii, mai e un thread deschis pe aceeasi tema aici.
Cind vine vorba de asemenea cazuri destul de rare de martiri moderni, nu sunt de ajuns nici 10 thread-uri. Este foarte folositor sa constientizam temeinic cele petrecute.

Ar fi interesant de aflat totusi detaliile nepartinitoare acestui eveniment tulburator, de la ceilalti frati de arme care au fost de fata.

Decapitarea din video nu este a lui Evghenie ci a altora. Asta-i sigur!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.06.2010, 09:34:57
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cind vine vorba de asemenea cazuri destul de rare de martiri moderni, nu sunt de ajuns nici 10 thread-uri. Este foarte folositor sa constientizam temeinic cele petrecute.
Sunt perfect de acord cu asta. Ar trebui ca cel putin sa vada toti, sa stie macar, daca constientizeaza sau cred pe urma este alegerea lor, dar cel putin sa VADA!
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.06.2010, 09:46:21
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Nu pot sa inteleg si nu voi intelege niciodata. Ura pare o floare pe langa faptele unor oameni.
Nici macar nu trebuie sa fii ortodox sau de orice alta religie ca sa STII ca este rau sa faci asa ceva. Sa ucizi ca pe un porc o fiinta umana? Pana si porcii sunt tratati mai bine. CUM anume este posibil? CUM ESTE POSIBIL asemenea act de satanism, ca nu pot sa il numesc altfel. Uneori pe cuvant ca am impresia ca pana si diavolul e mai bun decat omul...
Ce este cu nebunii aia sa ma ierte Dumnezeu.. e cuib de psihopati si satanisti acolo? Pentru ca nu vad cum altfel ti-ai putea bate joc de cineva... in halul asta si apoi sa il omori ca pe un porc.
Aproape ca pot sa inteleg o crima din razbunare, din nervi, din orice altceva, DAR sa ucizi in bataia aia de joc un copil care nu vrea sa isi dea jos Crucea de la gat? Apoi sa trimiti MAMEI sale filmul si sa ii mai ceri bani si pentru trup? Iadul nu e mare destul(stiu suna cam razbunator pentru un crestin si voi regreta afirmatia asta, dar asta simt in momentul asta).
Aproape ca nici nu pot sa mai simt nimic, am plans doar. Cata durere pe biata mama si pe bietul tata.
DAR apoi m-am gandit ca nu pot decat sa ma bucur ca am mai castigat un sfant, nu pot decat sa ma bucur ca Dumnezeu il tine acum in bratele sale si iarasi ma bucur enorm sa stiu ca LE ESTE TEAMA si FRICA de Sfanta Cruce, din moment ce nu au avut curajul sa i-o dea jos de la gat. Si daca ar fi incercat probabil ca bine nu le-ar fi fost.
Sa ii ierte Dumnezeu pe toti totusi, sa ne ierte si pe toti si ii multumesc din suflet ca are atata rabdare pentru toate mizeriile pe care le facem. Ma mir ca ne mai suporta. MA MIR!
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.06.2010, 15:01:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-am inteles de unde reiese faptul ca a fost omorat pentru ca n-a vrut sa scoata crucea de la gat.

Ei au spus-o?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.06.2010, 15:16:23
Unknown's Avatar
Unknown Unknown is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.04.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 45
Implicit

Asa scria in articol... Nu stiu rusa, nici greaca, am citit doar ce era scris mai jos in romaneste... Dar asa scrie acolo, ca i s-a cerut sa isi scoata Sfanta Cruce si sa renunte la credinta.
__________________
"Dragostea îndelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. Dragostea nu se poarta cu necuviinta, nu cauta ale sale, nu se aprinde de manie, nu gandește raul. Nu se bucura de nedreptate, ci se bucura de adevar. Toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda. Dragostea nu cade niciodata." (Corinteni I-13)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.06.2010, 15:33:04
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Si ceilalti colegi ai lui de ce au fost ucisi? Ooare lor li s-a cerut lepadarea de credinta crestina ca lui Evgheni?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.06.2010, 15:45:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Unknown Vezi mesajul
Asa scria in articol... Nu stiu rusa, nici greaca, am citit doar ce era scris mai jos in romaneste... Dar asa scrie acolo, ca i s-a cerut sa isi scoata Sfanta Cruce si sa renunte la credinta.
Ma interesa contextul exact, cine a spus, sursa..etc.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se intampla minuni si in zilele noastre! viviana Generalitati 5 26.10.2011 10:27:24
Cuvintele nu sunt ale noastre florin.oltean75 Generalitati 10 07.05.2011 00:18:53
Sfinti din zilele noastre Juli Intamplari adevarate 4 28.01.2008 19:09:08
Teologia in zilele noastre ionita Stiri, actualitati, anunturi 15 27.12.2007 19:36:06
De ce sunt importante cuvintele de dragoste? andreiv Generalitati 1 13.12.2007 19:45:32