Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.06.2010, 18:39:37
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Dar a acceptat Iisus limitarile inerente naturii umane ?

De exemplu, cate limbi stia sa vorbeasca El ?

Sunt discutii despre limbile pe care le cunoastea, opinii despre daca vorbea sau nu greaca.

Ori, in calitate de Dumnezeu, putem presupune ca daca ar fi vrut, ar fi putut vorbi si engleza. Sau ?

draga Erethorn

inainte de a se putea raspunde la aceste intrebari, trebuie aprofundata o chestiune de teologie dogmatica - unirea ipostatica si consecintele ei dogmatice, adica unirea celor doua firi ale lui Hristos - divina si umana in acelasi ipostas (persoana).

pentru inceput iti recomand un mic articol aici http://www.crestinortodox.ro/dogmati...ice-69108.html

iar daca vrei sa aprofundezi punctul de vedere ortodox , iti recomand cu drag Dogmatica Parintelui Dumitru Staniloae.


Evident, avand fire dumnezeiasca, Hristos stie tot; problema e de fapt de comunicare a insusirilor divine si umane.

In baza comunicarii insusirilor, lucrarile lui Hristos sunt in acelasi timp si omenesti si dumnezeiesti, sunt teandrice.

Modul comu*nicarii insusirilor si teandria lucrarilor lui Hristos intrec puterea de intelegere a mintii omenesti. Dumnezeirea este prezenta in patima omeneasca, fara a o insusi, iar umanitatea este prezenta in dumnezeire fara a deveni atotputernica.


Cunoasterea lui Hristos (strict umana) este scutita de erori si rataciri dar nu devine atotstiinta divina.
Ca Dumnezeu, evident, nu numai ca stia stie toate limbile si intregul mecanism de formare a limbilor, dar aceasta insusire, a atotstiintei, nu se stie in ce masura a fost transferata firii Lui umane.

Repet, teologii au facut doar simple aproximari vagi si cred ca nu putem intelege noi, modul in care comunica insusirile divine cu cele umane in persoana lui Hristos.

Despre cunostintele lui Hristos (strict umane) se zice in scriptura ca au evoluat, au crescut si s-au dezvoltat: "Iar pruncul crestea si se inalta cu duhul" (Lc. 2, 52). Daca in Sf. Scriptura se spune ca "despre ziua aceea nu stie nimeni, nici ingerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatal", in legatura cu a doua venire, aceasta se face prin raportare la firea omeneasca.


cat despre limitarile inerente naturii umane (foamea, setea, oboseala) este adevarat ca Iisus a avut slabiciunile firii omenesti, dar n-a luat patimile reprosabile si pacatoase, ci doar pe cele ireprosabile si curate.
A acceptat suferinta din iubire fata de oameni si, prin atotputernicie, s-a folosit de ea pentru mantuirea omului. Ispita si pacatul au devenit nepu*tincioase in persoana lui Hristos.

imi cer iertare, nu ar trebui sa-mi dau cu parerea in probleme care depasesc cu mult intelegerea noastra.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.06.2010, 19:16:09
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Stiau ingerii ,stiau magii,stia intreg universul ,si El insusi sa nu stie?
Eu nu cred ca a existat vreo clipa in care Domnul sa nu stie despre Sine ca este fiu al lui Dumnezeu ,pentru ca asta ar contrazice unicitatea persoanei Sale.
Asa cum tu stii despre tine ca esti tu ,si eu imi cunosc tatal din fasa,asa si El,stia ca Tatal Sau este Dumnezeu . Pentru ca ,desi avea 2 firi,omeneasca si dumnezeiasca,avea totusi o singura persoana.Deci nu avea 2 minti ,2 vointe ,2 identitati,ci una singura : Fiu al lui Dumnezeu,nascut din vesnicie din Tatal ,si nascut dupa firea omeneasca din fecioara Maria si din acelasi Tata.
Asa cum la 1..2 ani tu sti ca esti pui de om,asa si El,stia la 1..2 ani ca este Fiu al lui Dumnezeu ,intrupat in om.Tot ce se poate zice ,e ca a fost prunc adevarat,ca mai devreme de 1..2 ani nu stia,dar doar dupa firea omeneasca, cine e,caci era inca prunc.Dar in acelasi timp,dupa firea dumnezeiasca ,tinea intreaga viata de pe pamant.Deci ,firea dumnezeiasaca nu se amesteca in cea omeneasca .
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.06.2010, 19:20:26
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Stiau ingerii ,stiau magii,stia intreg universul ,si El insusi sa nu stie?
Eu nu cred ca a existat vreo clipa in care Domnul sa nu stie despre Sine ca este fiu al lui Dumnezeu ,pentru ca asta ar contrazice unicitatea persoanei Sale.
Asa cum tu stii despre tine ca esti tu ,si eu imi cunosc tatal din fasa,asa si El,stia ca Tatal Sau este Dumnezeu . Pentru ca ,desi avea 2 firi,omeneasca si dumnezeiasca,avea totusi o singura persoana.Deci nu avea 2 minti ,2 vointe ,2 identitati,ci una singura : Fiu al lui Dumnezeu,nascut din vesnicie din Tatal ,si nascut dupa firea omeneasca din fecioara Maria si din acelasi Tata.
Asa cum la 1..2 ani tu sti ca esti pui de om,asa si El,stia la 1..2 ani ca este Fiu al lui Dumnezeu ,intrupat in om.Tot ce se poate zice ,e ca a fost prunc adevarat,ca mai devreme de 1..2 ani nu stia,dar doar dupa firea omeneasca, cine e,caci era inca prunc.Dar in acelasi timp,dupa firea dumnezeiasca ,tinea intreaga viata de pe pamant.Deci ,firea dumnezeiasaca nu se amesteca in cea omeneasca .
Un bob zabava, ca tocmai ai facut niste afirmatii incorecte pe care ortodoxia nu le accepta.

Hristos a este Unul dar a avut doua firi si doua vointe (omeneasca, respectiv dumnezeiasca)
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.06.2010, 19:21:03
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Adica asta ar fi eroarea: http://ro.orthodoxwiki.org/Monofizitism
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 27.06.2010, 19:40:30
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
Un bob zabava, ca tocmai ai facut niste afirmatii incorecte pe care ortodoxia nu le accepta.

Hristos a este Unul dar a avut doua firi si doua vointe (omeneasca, respectiv dumnezeiasca)
Bine,vedeti ca eu am gresit mai sus.
Hristos a avut 2 firi,am spus si eu,dar se pare ca avut si 2 vointe .A avut oare si 2 cunoasteri?
E cert insa doar ca avut o singura identitate.
Ei ,orcum,nu cred ca va fi cineva inselat de ce am scris eu,ci va vedea cat e de frumos acest subiect,cand e coborat din carti si vorbit pe intelesul tuturor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 27.06.2010, 19:42:36
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da,dar asa toti spunem metaforic ca Dumnezeu este tatal nostru..Tatal nostru care esti in ceruri...
Chiar si triburile se refera la Dunmezeu ca la un tata..deci nu este concludent, iar episodul dialogului intre Sinedriu si Hristos pe tema asta se pare ca nu a avut loc niciodata deoarece evreii au confirmat ca CU SIGURANTA AR FI RAMAS inscrisa in istoria lor FOARTE BINE DOCUMENTATA (cea mai bine inregistrata din lumea antica), iar ei nu au absolut nici o inregistrare a acestui proces...ca sa nu mai vorbim ca nu au nici o inregistrare a existentei pamintene a lui Hristos.
Citatul nu face parte din conversatiile lui Iisus cu evreii.. E o conversatie care a purtat-o cu parintii lui dupa trup la varsta de 12 ani cand a fost cu familia la Ierusalim.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 27.06.2010, 20:34:55
Sf.Asteapta's Avatar
Sf.Asteapta Sf.Asteapta is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2010
Locație: La 2 saptamani dupa Pastele Cailor
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Am si eu o INTREBARE Dumnezeu ne considera fii lui si invers dar in multe pasaje din biblie si nu numai se pune , chiar citez: " si la dat pe UNICUL SAU FIU, ca cel ce crede in el sa nu moara..etc.... ce sa inteleg...??? Suntem frati cu Isus sau cum ???
Reply With Quote
  #18  
Vechi 27.06.2010, 20:37:45
adriana92 adriana92 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Trimite un mesaj prin ICQ pentru adriana92 Trimite un mesaj prin AIM pentru adriana92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Va rog sa imi iertati ignoranta si poate e o intrebare stupida ,insa eu doresc sa cunosc si stiu ca de la voi aflu multe informatii utile.In timpul vietii Domnului IIsus, Dansul a stiut de cand era mic ca este fiul lui Dumnezeu sau a aflat mai tarziu la maturitate sau cum a fost?
A stiut bineinteles.uite iti dau un verset biblic care sper sa te limineze.Acuma in ce masura ramane de vazut:" Hristos Iisus, Care, Dumnezeu fiind în chip, n-a socotit o știrbire a fi El întocmai cu Dumnezeu, ci S-a deșertat pe Sine, chip de rob luând, făcându-Se asemenea oamenilor, și la înfățișare aflându-Se ca un om, S-a smerit pe Sine, ascultător făcându-Se până la moarte, și încă moarte pe cruce. "(Filipeni cap 2).Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 27.06.2010, 20:38:48
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

E clar ca problema e una de dogmatica care, cel putin pe mine, ma depaseste.

Si de aici se ridica o alta problema - cum ar trebui sa ne raportam la aceste chestiuni care, ca laici, ne depasesc ?

Sigur, avem posibilitatea sa le adancim, prin studiul dogmaticii; dar pentru multi dintre noi aceasta ramane o simpla potentialitate, atata vreme cat obligatiile de familie sau profesionale nu ne lasa suficient timp liber.

Si atunci nu ne ramane decat sa acceptam autoritatea Bisericii.

Imi aduc aminte ca, in timpul catehezei mele, am ridicat la un moment dat o asemenea problema dificila si preotul, vazand probabil ca am tendinta sa ma adancesc prea mult intr-o materie pe care nu o stapaneam, sau poate ca aveam retineri in a accepta o dogma pe care nu reuseam sa mi-o explic 100% logic, m-a intrerupt si mi-a povestit ca un profesor de-al lui obisnuia ca, atunci cand se ajungea la asemenea puncte moarte, sa ridice ochii si mainile spre cer si sa exclame "Mysterion !"

Face si asta parte din credinta. In definitiv, Dumnezeu e mai presus de intelegerea noastra (deocamdata, sper).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 27.06.2010, 21:15:50
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sf.Asteapta Vezi mesajul
Am si eu o INTREBARE Dumnezeu ne considera fii lui si invers dar in multe pasaje din biblie si nu numai se pune , chiar citez: " si la dat pe UNICUL SAU FIU, ca cel ce crede in el sa nu moara..etc.... ce sa inteleg...??? Suntem frati cu Isus sau cum ???
E dfiferenta dintre fii naturali si cei infiati.Noi nu ne-am nascut din vesnicie,ci doar de cateva zeci de ani .Dar Dumnezeu,in bunatatea Lui,a vreu sa ne infieze ,sa fim alaturi de Fiul Lui natural,nascut din vesnicie.Nu e putin lucru aceasta cinste ce ne-a facut-o Dumnezeu,ingerilor El nu a facut-o
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De ce este Isus fiul lui Dumnezeu? wassabi Generalitati 177 25.12.2013 23:05:33
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31