Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2010, 23:30:49
arriel arriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2009
Locație: Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 164
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu e vorba de asta, dar e greșit. De ce să folosești o formă greșită când ai în fața ta forma corectă ?
Sunt de acord ca asa e corect insa am avut o discutie cu cineva pe tema aceasta si imi dadea de inteles ca mantuirea sta in doi de I...
__________________
atunci cand ne alegem gandurile,ne alegem viitorul
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.11.2010, 17:12:10
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Am vazut de multe ori ''Isus'' scris cu un singur i .de ce?
imi poate expilca cineva?
Nu cred ca e corect. Am citit undeva ca in limba greaca "isus" inseamna magar si Iisus= Mantuitor
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.11.2010, 17:29:54
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larisa maria Vezi mesajul
Nu cred ca e corect. Am citit undeva ca in limba greaca "isus" inseamna magar si Iisus= Mantuitor
Să nu vă bazați niciodată pe păreri, ci pe certitudini. În greaca koine a Noului Testament όνος [onos] însemna măgar, deci nici o afinitate cu Isus.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.11.2010, 18:12:37
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Să nu vă bazați niciodată pe păreri, ci pe certitudini. În greaca koine a Noului Testament όνος [onos] însemna măgar, deci nici o afinitate cu Isus.
Am spus ca am citit undeva, doar ca am uitat unde. Oricum nu cred ca ne doare mana sa scriem corect, cu atat mai mult cand vine vorba despre Dumnezeu.
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.11.2010, 20:47:17
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de larisa maria Vezi mesajul
Am spus ca am citit undeva, doar ca am uitat unde. Oricum nu cred ca ne doare mana sa scriem corect, cu atat mai mult cand vine vorba despre Dumnezeu.
În cazul de față, ce ar însemna "corect"? Să scriem rusește, slavonește sau grecește? Dacă răspunsul este "precum în grecește", consecvența ar cere să scriem Iisus Christos.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.11.2010, 20:51:22
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În cazul de față, ce ar însemna "corect"? Să scriem rusește, slavonește sau grecește? Dacă răspunsul este "precum în grecește", consecvența ar cere să scriem Iisus Christos.
Nu-i adevărat, căci este Χριστος (Hristos) și nu Κχριστος.

Χριστος:
Χ - H
ρ - r
ι - i
σ - s
τ - t
ο - o
ς - s


Eu nu văd nici un Kappa în Χριστος ca să fie „Christos”.

Din nou, nu ne pasă de legile de transliterație ale unei limbi! Transliterat Χ este Ch când el se pronunță H și nu C, întreabă orice grec!

Ce facem, dacă ne-ar fi impus că Χ este de fapt Jh, L-am fi numit Jhristos ?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.11.2010, 21:02:15
larisa maria's Avatar
larisa maria larisa maria is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.08.2010
Locație: M-Ciuc, Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
În cazul de față, ce ar însemna "corect"? Să scriem rusește, slavonește sau grecește? Dacă răspunsul este "precum în grecește", consecvența ar cere să scriem Iisus Christos.
Corect e cum apare scris in Biblia Ortodoxa: Iisus Hristos
__________________
Răbdare, răbdare, răbdare, răbdare, răbdare...! Și când simți că s-a gătat, iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare! Și iar: răbdare, răbdare, răbdare, răbdare!...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.11.2010, 21:19:44
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu-i adevărat, căci este Χριστος (Hristos) și nu Κχριστος.[...]

Eu nu văd nici un Kappa în Χριστος ca să fie „Christos”.
Nici eu nu văd, drept urmare nici nu am scris cu kappa, ci cu Χ (Chi): Iisus Christos.

De fapt puteți scrie cum doriți, însă nu-i mai acuzați pe alții (catolici ori neoprotestanți) că nu scriu corect, ori mai grav că scriu măgar!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.11.2010, 21:29:00
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Nici eu nu văd, drept urmare nici nu am scris cu kappa, ci cu Χ (Chi): Iisus Christos.

De fapt puteți scrie cum doriți, însă nu-i mai acuzați pe alții (catolici ori neoprotestanți) că nu scriu corect, ori mai grav că scriu măgar!
Tot nu înțelegi.

Χ nu se pronunță Ch
X se pronunță H
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.11.2010, 21:35:31
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Tot nu înțelegi.

Χ nu se pronunță Ch
X se pronunță H
Tot nu înțelegi că înțeleg! Eu mă refer la scriere (așa cum zice și topicul de față), nu la pronunție.
Asta e veșnica mare-mica problemă pe acest forum (și pe alte forumuri ortodoxe) că NP și catolicii nu scriu corect. Că de pronunțat oricum nu ne auziți pe forum.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ma simt singur... Sanduu Generalitati 204 31.07.2016 19:46:44
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 19:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 03:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 13:10:51
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 15:51:14