Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 10.07.2011, 12:50:49
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Apropo,cauta sa vorbesti cu membrii forumului de aici,cu cine vrei tu,despre orice,ei iti vor raspunde,vei socializa.Forumul e si el o FAMILIE!
E adevărat că ar trebui să fim o familie...
Dar suntem o familie cam dezbinată.
Reply With Quote
  #192  
Vechi 13.07.2011, 00:25:03
Melissa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru că mă întreb dacă omul, fie el și potrivit, chiar te scoate din singurătate. Fiecare aleargă către celălalt cu singurătatea lui, sperând că îl va scăpa de ea. Dar, de multe ori, în loc de asta, vor fi două singurătăți alăturate. Așteptările pot depăși capacitatea celuilalt de a da.

De aceea mie mi se pare că golul acela din inimă care te face să te simți singur nu poate fi umplut decât de Dumnezeu.
Exista doua stari diferite : singuratatea si solitudinea. Singuratatea este o stare negativa pentru ca exprima ABSENTA CUIVA. Solitudinea este o stare pozitiva pentru ca exprima PREZENTA CUIVA : a ta insuti!

Sunt oameni care se simt foarte bine singuri, pentru ca nu sufera de singuratate ci traiesc fericiti in stare de solitudine. Acestia au toate sansele sa-si gaseasca perechea potrivita si sa se simta impliniti alaturi de ea, pentru ca nu asteapta ca ea sa-i implinesca ci sunt pregatiti sa o implineasca ei din preaplinul lor.

Din starea de singuratate iesi singur cand ai inteles ca tu si Dumnezeu sunteti suficienti pentru a fi fericiti. In aceasta stare de solitudine, un partener iti ofera posibilitatea de a-ti impartasi fericirea cu el.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 13.07.2011, 16:00:27
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Melissa Vezi mesajul
Din starea de singuratate iesi singur cand ai inteles ca tu si Dumnezeu sunteti suficienti pentru a fi fericiti. In aceasta stare de solitudine, un partener iti ofera posibilitatea de a-ti impartasi fericirea cu el.
Înțelept ai grăit. Dar, scăpat de singurătate, nu vei mai căuta neapărat un partener, pentru că nu ai nevoie de el. Nevoia ta devine una pozitivă, și anume de a împărtăși, de a te dărui. Poți să o faci către toți: soț(ie), copii, neamuri, prieteni, vecini, oameni în nevoie.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 13.07.2011, 18:42:38
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Salut Sandu,

Uite pe plan fizic iti pot recomanda niste ceaiuri: pentu emotivitate - talpa gastii+paducel iar pentru trsitete - ciubotica cucului. Si eu am fost un tip foarte emotiv iar cu aceste ceaiuri si un regim naturist am reusit sa imi recapat increderea in mine, sa ma redescopar ...sa-mi descopar multe calitati pe care le aveam dar erau stinse in mine. Acum sa stii ca toate starile noastre fizice sunt doar o reflexie a starii noastre pshihice adica trupul este o oglinda a sufletului....deci in concluzie trebuie sa ai grija in primul rand de suflet . Si cum avem grija de suflet: rugaciune, post si spovedanie. Uite iti dau si niste invataturi ale Parintelui Arsenie Boca pentru care eu am o mare evlavie. Citind cartile acestui mare duhovnic eu m-am retrezit la viata (recomand cu caldura sa citesti cartea Tinerii, Familia și copiii născuți în lanțuri). Ai sa-ti gasesti mute raspunsuril caror pana acum nu puteai sa le raspunzi.

"Rugăciunea e respirația sufletului, iar postul e apa care stinge văpaia patimilor."
"Spovedania deasă la Preot, postul trupului și al minții, rugăciunea și pocăința sunt cele mai puternice arme în lupta împotriva desfrânării."
"Dacă nu e sănătate e scăzută și credința."
"Viața înfrânată duce la redobândirea sănătății încât să poți deosebi binele de rău."


Acum referitor la faptul ca nu ai cunoscut nci o fata - sa o iei ca pe un mare dar...nu e o rusine...lasa-i pe cei din jur sa rada. Eu mi-as dori sa am varsta de 25 de ani si sa nu fi cunoscut vreo fata. Gandeste-te ca poate Dumezeu are un plan cu tine. Roaga-te sa iti afli drumul in viata ...si eventual mergi la un duhovnic bun (poate la o manastire) si cere un sfat.

Sa fie de folos!
Reply With Quote
  #195  
Vechi 13.07.2011, 20:23:48
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Salut Sandu,

Uite pe plan fizic iti pot recomanda niste ceaiuri: pentu emotivitate - talpa gastii+paducel iar pentru trsitete - ciubotica cucului. Si eu am fost un tip foarte emotiv iar cu aceste ceaiuri si un regim naturist am reusit sa imi recapat increderea in mine, sa ma redescopar ...sa-mi descopar multe calitati pe care le aveam dar erau stinse in mine. Acum sa stii ca toate starile noastre fizice sunt doar o reflexie a starii noastre pshihice adica trupul este o oglinda a sufletului....deci in concluzie trebuie sa ai grija in primul rand de suflet . Si cum avem grija de suflet: rugaciune, post si spovedanie. Uite iti dau si niste invataturi ale Parintelui Arsenie Boca pentru care eu am o mare evlavie. Citind cartile acestui mare duhovnic eu m-am retrezit la viata (recomand cu caldura sa citesti cartea Tinerii, Familia și copiii născuți în lanțuri). Ai sa-ti gasesti mute raspunsuril caror pana acum nu puteai sa le raspunzi.

"Rugăciunea e respirația sufletului, iar postul e apa care stinge văpaia patimilor."
"Spovedania deasă la Preot, postul trupului și al minții, rugăciunea și pocăința sunt cele mai puternice arme în lupta împotriva desfrânării."
"Dacă nu e sănătate e scăzută și credința."
"Viața înfrânată duce la redobândirea sănătății încât să poți deosebi binele de rău."


Acum referitor la faptul ca nu ai cunoscut nci o fata - sa o iei ca pe un mare dar...nu e o rusine...lasa-i pe cei din jur sa rada. Eu mi-as dori sa am varsta de 25 de ani si sa nu fi cunoscut vreo fata. Gandeste-te ca poate Dumezeu are un plan cu tine. Roaga-te sa iti afli drumul in viata ...si eventual mergi la un duhovnic bun (poate la o manastire) si cere un sfat.

Sa fie de folos!
Mersi pentru sfaturile tale, sa stii ca ce a fost mai greu a trecut, acum sint alt om, pe mine m-au ajutat mult scrierile Sf. Ioan Gura de Aur, am inteles multe lucruri de care inainte de a deschide aceasta tema habar nu aveam. Doamne ajuta la toti!
Reply With Quote
  #196  
Vechi 13.07.2011, 21:16:48
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit La multi ani!!!

buna seara Sandu! Eu ma numesc Daniela si ma bucur sa te cunosc si vreau sa iti fiu prietena. De fapt, abia astept sa vorbim despre orice vrei tu si despre tot ce ti-ai dorit vreodata sa vorbesti cu un prieten. nici eu nu am prieteni, dar imi doresc sa am,cel putin unul.
oricand vrei, poti sa imi scrii si putem vorbi ca intre prieteni, despre orice vrei tu.

La multi ani pt maine si sa stii ca Dumnezeu ne iubeste!
Reply With Quote
  #197  
Vechi 13.07.2011, 21:55:34
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dobra Daniela Vezi mesajul
buna seara Sandu! Eu ma numesc Daniela si ma bucur sa te cunosc si vreau sa iti fiu prietena. De fapt, abia astept sa vorbim despre orice vrei tu si despre tot ce ti-ai dorit vreodata sa vorbesti cu un prieten. nici eu nu am prieteni, dar imi doresc sa am,cel putin unul.
oricand vrei, poti sa imi scrii si putem vorbi ca intre prieteni, despre orice vrei tu.

La multi ani pt maine si sa stii ca Dumnezeu ne iubeste!
Buna Daniela, si mie mi-ar placea sa fim amici, intotdeauna e placut sa cunosti oameni noi cu care sa poti comunica.
Reply With Quote
  #198  
Vechi 14.07.2011, 07:46:47
Dobra Daniela Dobra Daniela is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.11.2010
Mesaje: 70
Implicit buna dimineata!

La multi ani Sandu si fie ca iubirea, lumina,caldura si Dumnezeu sa umple viata ta! Sa iti dea Dumnezeu tot ceea ce ai nevoie si sa fii tare fericit!
Reply With Quote
  #199  
Vechi 14.07.2011, 12:10:56
loredana_veronica loredana_veronica is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.12.2010
Mesaje: 1
Smile bravo

Citat:
În prealabil postat de alikmi Vezi mesajul
Si eu simt la fel ca tine si mai am putin pana implinesc 25 de ani... Si uneori imi e tare greu...
La fel ca tine sunt mai retrasa si nu am prea multi prieteni, dar imi fac curaj sa imi fac acum. Sunt in corul facultatii de teologie, mai intreb pe cineva cum il cheama, ii cer adresa de e-mail, nu e asa de greu cum mi se parea initial.
M-a ajutat mult sa fiu in cor... ca in rest si eu mergeam la scoala si ma intorceam acasa... nu faceam nimic interesant... Acum merg la lucru si la cor, pe langa stat acasa, si ma ajuta mult, nu ma mai simt asa de singura ca inainte.
Imi doresc mult si eu sa iubesc si sa fiu iubita, dar cred ca e important ca sa fie iubirea curata si binecuvantata de Dumnezeu (altfel dupa un timp iarasi te simti nelinistit si cu un gol in suflet...). Dar toate la timpul lor, poate nu am intalnit inca persoana potrivita :)
Nu te mai gandi ca esti urat... prietenii vad pana in suflet, si cine te va iubi te va iubi nu pentru cum arati pe dinafara ci pentru cum arati pe dinauntru. Si stii ceva? Cand ai sufletul curat si bun ti se lumineaza chipul... Mi s-a intamplat sa vad asta la mai multe persoane, pur si simplu li se citeste bunatatea pe chip, iti e drag sa le fii in preajma. Verifica si tu!
Stii ce poti sa te faci? Sa te rogi... Tu mergi la biserica? Mi-a spus cineva - cand sunt trista sa ma rog. si ma rog la Maica Domnului, si ma linistesc. Si simt ca Ea e langa mine si ma asculta. Ma duc cu sufletul tulburat la biserica si plec de acolo cu liniste in suflet. Mi se intampla si dupa Sfanta Liturghie, si dupa Vecernie. Se intampla pur si simplu, nu imi propun asta, ma trezesc cu liniste in suflet. Cauta si tu o biserica unde sa te duci cu drag.
Am primit pe e-mail o data o rugaciune pentru casatorie, spune-o din suflet si ai incredere ca Dumnezeu te va ajuta, dar lasa sa fie voia Lui si nu a ta... ca El stie cum e mai bine, poate ca chiar Acum nu e momentul potrivit.

Ai grija de tine si Dumnezeu sa iti ajute! La multi ani, Sandu!

Rugaciune pentru căsătorie
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, Cel Ce ai zis: „Cautati mai intai Imparatia lui Dumnezeu, si toate celelalte se vor adauga voua", daruieste-mi toate cele de trebuinta pentru a merge pe calea mantuirii.
In mainile Tale este viata mea si fara Tine nu pot cunoaste nici implinirea si nici bucuria cea adevarata. Stiind aceasta, avand dorinta de a purta crucea casatoriei, Te rog sa ma ajuti sa gasesc faptura potrivita alaturi de care sa infrunt marea vietii acesteia.
Ajuta-ma, Doamne, ajuta-ma, cum numai Tu ma poti ajuta. De multe ori ispita singuratatii mi-a ranit inima, de multe ori diavolul deznadejdii a lovit in poarta sufletului meu. De atata durere inima mea s-a strans, si nu este nimeni care sa imi aline durerea.
La Tine alerg, Doamne, nadejdea mea, intarirea mea, lumina vietii mele. Ajuta-ma sa am o familie bineplacuta Tie, o familie peste care sa se reverse multimea binecuvantarilor Tale.
Fereste-ma, Doamne, de tot raul. Fereste-ma de o alegere gresita. Fereste-ma de minciuni, de rautate, de desfrau. Sa nu ma insele frumusetea cea degrab trecatoare, ci sa caut mai ales frumusetea sufleteasca. Sa nu ma orbeasca dragostea patimasa, nici sa nu ma biruie patimile si poftele.
Tu stii, Doamne, nepriceperea si slabiciunea mintii mele. Izbaveste-ma prin harul Tau de neputintele care ma apasa.
Vino in ajutorul meu, Iubitorule de oameni! Daruieste-mi intelepciune si rabdare. O, grea este crucea rabdarii, si greu imi este sa nu fiu covarsit de ea. Dar in Tine imi pun nadejdea.
Ajuta-ma, Doamne, sa iubesc Biserica, sa starui in rugaciune si sa am ravna pentru implinirea poruncilor Tale. Sa ma spovedesc ori de cate ori umbra pacatului va tulbura mintea mea, mai inainte ca gandul murdar sa devina fapta. Daruieste-mi ca primind dezlegare de pacate sa-mi indrept viata dupa cum Iti este bineplacut Tie.
Fa sa-mi fie mie familia cale de mantuire, cale de bucurie. Sa nu caut implinirea cea inselatoare cu care ma ademeneste aceasta lume, ci sa caut dragostea pe care ai binecuvantat-o la nunta din Cana Galileii.
Sa imi fie familia prilej pentru a-Ti multumi in fiecare zi. Si la vreme potrivita, daruieste-mi, Doamne, copii credinciosi si sanatosi, care sa duca o viata curata si sfanta.
Rugatori aduc pentru mine pe toti sfintii, pe mai marii cetelor ingeresti, pe Inaintemergatorul Tau, pe inteleptii Apostoli, si impreuna cu acestia pe Preacinstita si Preacurata Maica Ta, ale caror rugaciuni primeste-le, Milostive Hristoase al meu, pentru folosul meu si pentru mantuirea mea.
Ca Tu Insuti esti, Bunule, sfintirea si luminarea sufletelor noastre si Tie dupa cuviinta, ca unui Dumnezeu si Stapan, toti slava Iti inaltam, in toate zilele. Amin.
Exact acelasi lucru am vrut sa scriu si eu...parca mai citit..pur si simplu miai citit gandurile...
Reply With Quote
  #200  
Vechi 23.05.2015, 08:13:46
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Apropo,cauta sa vorbesti cu membrii forumului de aici,cu cine vrei tu,despre orice,ei iti vor raspunde,vei socializa.Forumul e si el o FAMILIE!

Doamne ajuta!
Acum am vazut si eu post-ul, dupa 4 ani:))
Nu este acelasi lucru cand vorbesti cu o persoana reala si cand vorbesti pe forum sau orice alta retea de socializare. Relatiile interumane adevarate se cultiva in mediul real, in virtual nu poti spune ca cineva iti este prieten pentru ca in primul rand nu poti avea incredere. In spatele unui ecran se poate ascunde orice fel de om. Iti zic din proprie experienta ca poti ai pe internet zeci de persoane cu care sa vorbesti, tot singur te simti. Oamenii au nevoie de apropiere, iubire, relationare, avem nevoie sa fim in armonie cu cei din jur. Atunci cand suntem singuri ar trebui sa ne punem intrebarea: oare de ce? Posibil sa gresim cu ceva in atitudinea noastra, iar oamenii au tendinta de a ne evita. Nu mai sunt o fire sociabila, dar iubesc oamenii, iar cand ma baga in seama cate o colega/un prieten pur si simplu imi vine sa plang si sa ii multumesc de mii de ori, dar din dorinta de a nu-mi arata sentimentele par extrem de rece si lumea ma evita.
Draga Sandu, daca mai citesti forumul in ciuda timpului care a trecut de cand l-ai scris si daca nu te deranjeaza, si eu sunt dispusa sa tin legatura cu tine. :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cand unul din parinti ramane singur Carine Generalitati 15 27.08.2011 18:52:52
SF.Maslu cu un singur preot? anisoara Generalitati 10 12.07.2011 02:39:11
O singura turma si un singur pastor! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 4 16.02.2011 12:10:51
Isus cu un singur ''i'' Templier Knight Generalitati 63 12.12.2010 14:20:27
Unul singur vindecator - DOMNUL, MANTUITORUL LapetiteMoc Maslul 0 05.05.2009 14:51:14