Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.02.2011, 22:03:03
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Hai să nu ne mai sfințim pe noi, să ne sfințim doar telefoanele! Asta e o tâmpenie mai mare decât clopetele acționate prin satelit, măcar ele tot mai fac ceva util, sună punctual și cheamă credincioșii, dar asta chiar e o tâmpenie inutilă, ba chiar rea, că de fapt din cauza ei îți vei face cruce cu adevărat mai rar. Mă mir cum de totuși n-a pus iphone-ul să-și facă singur cruce, dacă tot e vorba de cruce virtuală.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 16.02.2011, 22:04:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
clopetele acționate prin satelit
Stai puțin, poftim ?? Am citit asta și nu știu dacă e pe bune sau nu.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 16.02.2011, 22:07:35
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
O mizerie ! Rușine ignorantului care a făcut-o !
Da de ce domnule să facem discret să nu atragem atenția ? Că se uită țiganu sau alt aiurit cu gura căscată dacă faci ? Să se aleagă, noi suntem creștini și nu ne este rușine să facem semnul Sfintei Cruci!

I-auzi la ei .... ce prostie strigătoare la cer !
De acord, cum adică să ne rușinăm de Hristos? Chiar El zice, că de cine se va rușina de El și Iisus se va rușina în fața Tatălui. Înțeleg să nu fim fanatici, dar nci pămpălăi câcăcioși.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.02.2011, 22:09:39
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Stai puțin, poftim ?? Am citit asta și nu știu dacă e pe bune sau nu.
Am văzut la tv că era un târg cu clopote acționate prin satelit, haine preoțești cu cristale svarovski și probabil alte tâmpenii. Nu știu dacă vreo biserică a achiziționat așa ceva, sper că nu.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 16.02.2011, 22:15:32
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
M-a mirat foarte tare cand am gasit articolul...voi ce parere aveti?

"Vesti bune pentru toti credinciosii tehnologizati care vor sa respecte canoanele bisericesti insa, in acelasi timp, deseori sunt prea ocupati, sau ar dori sa o faca intr-un mod modern, care sa nu atraga atentia in public. O firma de software din Bucuresti a lansat astazi pe piata prima aplicatie pentru facut semnul crucii pe telefonul mobil.
Adresata in special telefoanelor cu touch-screen si cu sistem de operare Android, Symbian sau IOS (Motorola, Htc, Samsung, Nokia, iPhone) aplicatia “Bogdaproste” permite utilizatorilor sai sa faca semnul crucii intr-un mod discret si modern, de fiecare data cand trec pe langa o biserica, direct pe ecranul telefonului mobil.

Conectata la GPS-ul telefonului, aplicatia sesizeaza momentul in care credinciosul se apropie la mai putin de 50 de metri de un lacas de cult, avertizandu-l pe acesta prin semnale auditive si luminoase sa scoata telefonul din buzunar si sa faca semnul crucii in mod corect, unind cele patru puncte de pe ecran in sensul indicat. In plus, daca utilizatorul face semnul crucii in fata aceleiasi biserici de mai multe ori in aceeasi saptamana, el primeste automat titlul de “Enorias fruntas” si poate debloca mai multe trofee, wallpaper-uri si ringtone-uri bisericesti.

“Ideea mi-a venit intr-o zi in timp ce mergeam pe strada”, spune Cristian Ionescu, creatorul aplicatiei. “Sunt crestin-ortodox practicant si fan iPhone si de multe ori in drumul spre serviciu sau spre casa treceam pe langa biserici fara sa-mi dau seama si fara sa-mi fac semnul crucii asa cum ar trebui. Lucrul asta ma tulbura teribil. Folosind “Bogdaproste” sunt sigur ca nu am sa mai ratez nicio biserica de acum inainte. In plus, toti prietenii mei de pe Facebook, Hi5 si Twitter vad cand fac semnul crucii pentru ca aplicatia se leaga automat la retelele sociale. Doar saptamana asta, de exemplu, am facut semnul crucii pe mobil in fata a 14 biserici si am acumulat 3200 de puncte. Daca trec de 5000 de puncte castig trofeul Sf. Petru!”.

Disponibila gratuit, atat in varianta pentru iPhone cat si in cele pentru Android si Symbian, aplicatia “Bogdaproste” a fost pana la aceasta ora descarcata deja de peste 5.000 de utilizatori. Creatorul sau nu vrea sa se opreasca aici. “La urmatorul update vreau sa introduc un modul special dedicat pelerinajelor la Sfintele Moaste”.

Contactat telefonic de reporterii nostri, purtatorul de cuvant al Bisericii Ortodoxe Romane nu a dorit sa faca niciun comentariu oficial pe aceasta tema".


Mi se pare o mare prostie, nu trebuie sa ti fie rusine sa faci semnul crucii in public , acuma ar mai trebui sa apara holograme cu Iisus Hristos si e toata gama, asta nu mai este credinta adevarata ci om metoda de a face bani pe seama unor nestiutori
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 16.02.2011, 22:18:48
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Mi se pare o mare prostie, nu trebuie sa ti fie rusine sa faci semnul crucii in public , acuma ar mai trebui sa apara holograme cu Iisus Hristos si e toata gama, asta nu mai este credinta adevarata ci om metoda de a face bani pe seama unor nestiutori
O să intre telefoanele celulare în rai, iar noi o să rămânem pe dinafară
Reply With Quote
  #17  
Vechi 16.02.2011, 22:28:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ca sa nu mai fie indoiala: am telefon cu touch-screen si sistem Android si tocmai am cautat pe piata de aplicatii: nu exista nici o aplicatie Bogdaproste. Asta daca se indoia cineva...
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 16.02.2011, 22:29:33
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ca sa nu mai fie indoiala: am telefon cu touch-screen si sistem Android si tocmai am cautat pe piata de aplicatii: nu exista nici o aplicatie Bogdaproste. Asta daca se indoia cineva...
Deci articolul acesta a fost făcut ca să distragă atenția de la lucrurile importante?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 16.02.2011, 22:36:03
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Deci articolul acesta a fost făcut ca să distragă atenția de la lucrurile importante?
...care lucruri importante?

De fapt, nu numai ca nu exista aplicatia Bogdaproste, m-am uitat pe piata de aplicatii pentru Android si nu exista nici o aplicatie pentru ortodocsi, in romaneste sau alta limba.

Catolicii stau mai bine: sunt cateva aplicatii. Una este foarte buna, cu lecturile zilnice, liturghia orelor, rozariu, via crucis, alte rugaciuni, o alta cu exercitiile spirituale ale Sf. Ignatiu de Loyola pe care nu reusesc sa o descarc... Si mai de curand aplicatia pentru spovedanie, dar deocamdata doar pentru iPhone.

Si sunt nenumarate versiuni ale Bibliei editate de protestanti. Dar si Vulgata in latina.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 16.02.2011, 23:25:59
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mela me Vezi mesajul
M-a mirat foarte tare cand am gasit articolul...voi ce parere aveti?
Un alt fel de-a fi... Ar trebui să ne gândim bine cei care atribuim valori, în C diez, Pascal și altele și ce cu ce egalăm cu drept de (dis)funcționalitate exemplară ... bla bla...și bla bla.

Eu pricep că omul e roata universului și are dreptul de a fi stăpân pe el, conferit de Cine Trebuie, dar nu pricep și n-am priceput tăiat-mort de ce omul alege să fie înafara existenței lui? Sau Apocalipsa Sf. Ioan începe să se întrevadă la orizont?
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cruce rosie-cruce neagra dianadi Diverse Sarbatori 5 01.10.2016 13:26:21
Sfanta Cruce impregnata de Sangele lui Dumnezeu facut Om, va fi adusa la Cluj delia31 Stiri, actualitati, anunturi 1 23.03.2012 16:04:13
Limba ebraica a VT. Aplicatie pentru cuvantul Sabat. AdrianAamz Din Vechiul Testament 9 08.02.2011 11:02:02
cruce rosie cruce neagra padrevicentiu Generalitati 1 07.08.2010 12:58:19
Sfanta Liturghie - cind a aparut pentru prima data? patinina34 Sfanta Liturghie 11 04.06.2009 03:11:51