Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.04.2011, 20:42:58
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Arrow Cel mai bun argument!

Salutare, cind sinteti intr-o situatie de ai demonstra cuiva ca exista Dumnezeu cum o faceti ? ce exemplu aduceti pentru al convinge ca exista Dumnezeu si de al face sa fie un credincios.
Daca nu gresesc un Sfint spunea ca pentru al convinge pe cineva de existenta lui Dumnezeu trebuie sa ai puterea de a invia mortii. Sa-mi fie cu iertare.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.04.2011, 20:53:15
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Salutare, cind sinteti intr-o situatie de ai demonstra cuiva ca exista Dumnezeu cum o faceti ? ce exemplu aduceti pentru al convinge ca exista Dumnezeu si de al face sa fie un credincios.
Daca nu gresesc un Sfint spunea ca pentru al convinge pe cineva de existenta lui Dumnezeu trebuie sa ai puterea de a invia mortii. Sa-mi fie cu iertare.
Sfantul cred ca spunea ca o minune are mai mare putere de convingere decat vorbele. Dar nici asa nu se conving unii, Iisus a facut minuni si nu a fost crezut de toti evreii. Sfintii martiri faceau minuni si unii romani credeau, altii nu. Care e pregatit si luminat sa vada va crede, care nu nu va putea crede orice ar face cineva.
In zilele noastre putem arata cateva minuni, unele sunt si video: Sfanta Lumina de la Ierusalim, raul Iordan care curge in sens invers, serpii din insula greceasca, etc.
Dar uite ca si altii din alte culte stiu de minunea de la Ierusalim si nu devin ortodocsi. Pe un site neoprotestant scria ca daca minunea de la Ierusalim ar fi adevarata ortodocsii ar fi spus la toti si toti ar fi devenit ortodocsi. Cel ce scria concluziona ca, din cauza ca nu se intampla asta inseamna ca minunea nu e adevarata. Dar noi stim ca e adevarata, mai ramane partea cu spusul.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.04.2011, 20:58:02
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Dexemplu stati de vorba cu un om care nu crede ca exista un Dumnezeu cum il faceti sa-si schimbe parerea ? Stiu ca erau parabole cu ceasul si altele care demonstrau intr-un fel ca lumea aceasta a fost facuta de Dumnezeu.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.04.2011, 21:04:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.705
Implicit

Uite ce spune pe un site, cred ca cel ce se intreaba e ateu.

Dacă minunea e reală (e vorba de Lumina Sfanta), de ce nu e popularizată decât celor care, în mod convenient, cred deja în ea? Dacă eu aș fi preot și chiar aș crede în miracolul ăla, aș încerca să arăt lumii întregi Adevărul mântuitor (vorba lor), nu doar unor bisericoși deja convinși care se bat unul într-altul într-o peșteră și finanțează la greu conturile clerului.

Apoi alte intrebari:
1) De ce mai există oameni de alte religii decât creștinismul ortodox în zona mormântului dacă "minunea" e atât de evidentă?

Cum vezi, el intelege mai bine, doar ca nu crede ca e minunea adevarata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2011, 21:11:47
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Implicit

Eu asa in credinta mea slaba gindind citeodata compar pe Dumnezeu cu vintul nu-l vedem este invizibil dar il simtim cind bate cind ne mingie pe fata :)
Si insasi lumea care ne inconjoara varietatea de animale plante una mai frumoasa ca alta toate lucrurile parca facute special pentru ca planeta noastra sa poata vietui vorbesc de la sine .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.04.2011, 21:58:00
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Hristos a inviat!

Eu cred ca parintele acela are dreptate, doar Hristos, Cel care invie mortii (cei care nu cred sunt si ei morti sufleteste) le poate schimba sufletul.
Am vazut ieri franturi dintr-un film, Sfantul Augustin. La un moment dat e o replica exceptionala a episcopului Ambrozie - e sigur preluata de undeva: Nu omul gaseste adevarul, ci Adevarul il gaseste pe el!

Prin simple cuvinte nu poti face un om sa creada. Stii insa cine mai invie mortii? Dragostea. Dar pentru a dobandi acest fel de dragoste, e un urcus lung. Roaga-te pentru cei pe care ii stii ca nu cred si ai vrea sa ii faci sa creada. Alta solutie nu ai.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.04.2011, 22:04:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Salutare, cind sinteti intr-o situatie de ai demonstra cuiva ca exista Dumnezeu cum o faceti ? ce exemplu aduceti pentru al convinge ca exista Dumnezeu si de al face sa fie un credincios.
Daca nu gresesc un Sfint spunea ca pentru al convinge pe cineva de existenta lui Dumnezeu trebuie sa ai puterea de a invia mortii. Sa-mi fie cu iertare.
Existenta lui Dumnezeu este o convingere care se dobandeste personal de cel care este cu adevarat interesat de asta.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.04.2011, 23:00:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Dexemplu stati de vorba cu un om care nu crede ca exista un Dumnezeu cum il faceti sa-si schimbe parerea ? Stiu ca erau parabole cu ceasul si altele care demonstrau intr-un fel ca lumea aceasta a fost facuta de Dumnezeu.
Credința este dar de la Dumnezeu. Celor care, în bună conștiință, Îl caută, putem destul de ușor să le aducem argumente, fiindcă existența lui Dumnezeu este deplin abordabilă rațiunii. Dar celor care suferă de împietrirea inimii, de sklerocardia, orice argument rațional le-am aduce, va fi nefolositor pentru ei.

Primilor, iată ce le putem spune, de exemplu:
"Finalitatea unui lucru este scopul pentru care acel lucru a fost făcut. Finalitatea unui ceas este aceea de a arăta timpul. Finalitatea unui creion este de a scrie. Un lucru este bun în funcție de felul în care îndeplinește scopul pentru care a fost făcut. Un ceas poate fi foarte frumos făcut, cu tot felul de ornamente rare, dar, dacă nu arată timpul așa cum trebuie, vom spune că acel ceas nu este bun și nu este folositor ca ceas. Același lucru se poate spune despre un creion, sau despre orice altceva. Întrebarea care se pune acum este: care e scopul pentru care omul a fost creat ? Dacă descoperim acest lucru, atunci știm și care este finalitatea sa. Când privim în jurul nostru în lumea aceasta, vedem o finalitate (un scop) pentru orice. Vedem că solul este pentru ca să crească ierburile și copacii; dacă nu ar fi nici o nevoie ca să crească aceste lucruri, atunci ar fi mai potrivit să existe doar bucăți țepene de stâncă netedă pe care să umblăm, fapt care ne-ar scuti de nevoia de a mai face șosele. Dar plantele trebuie să crească, de aceea trebuie să avem sol. Mai apoi, plantele sunt făcute ca să se hrănească animalele. iar animalele sunt făcute pentru om, ca să îl servească sau să îl hrănească. Dar omul ? Atunci pentru ce a fost făcut omul ? A fost făcut pentru ceva din această lume ? Observăm că toate clasele de lucruri sunt făcute cu un scop mai înalt decât cele din planul lor. Plantele sunt existențe superioare solului, fiindcă plantele au viață, pe câtă vreme solul nu are. Animalele sunt superioare plantelor, fiindcă nu numai că au viață, dar sunt înzestrate cu simțuri. Omul este superior animalelor: nu numai că are viață și simțuri, dar are, de asemenea, rațiune, inteligență, este dotat cu înțelegere, pe când animalele nu. Prin urmare, trebuie să privim la ceva mai înalt decât omul însuși, numai că nu există ceva superior omului în lumea aceasta. Deci, trebuie să privim la ceva dincolo de lumea aceasta ca să aflăm pentru ce este omul făcut. Privind dincolo de lumea vizibilă și cugetând, aflăm că omul a fost făcut pentru Dumnezeu, ca să Îl cunoască, să Îl iubească, să Îl servească atât în lumea aceasta, cât și în lumea viitoare. "

Sursa este preambulul Catehismului de la Baltimore, disponibil pe situl meu, aici: http://www.catehism.ro/cb_Lectia01_f...tea_omului.htm
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.04.2011, 23:11:06
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Salutare, cind sinteti intr-o situatie de ai demonstra cuiva ca exista Dumnezeu cum o faceti ?
Existența Lui Dumnezeu nu se poate domonstra. Dar nici inexistența Lui. E o chestiune pură de credință.

Ateii au și ei zeii lor: este vorba de zeul Timp împerecheat cu zeița Șansă. :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.04.2011, 23:51:14
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Salutare, cind sinteti intr-o situatie de ai demonstra cuiva ca exista Dumnezeu cum o faceti ? ce exemplu aduceti pentru al convinge ca exista Dumnezeu si de al face sa fie un credincios.
Daca nu gresesc un Sfint spunea ca pentru al convinge pe cineva de existenta lui Dumnezeu trebuie sa ai puterea de a invia mortii. Sa-mi fie cu iertare.
Daca ne referim la Dumnezeu asa cum il inteleg crestinii,daca ne referim la Mantuitor,la Duhul Sfant,exista o cale corecta,adevarata de a demonstra existanta Sa: sa traiesti conform la ceea ce a cerut EL.Altfel esti doar un teoretician,in cazul cel mai grav un fariseu, iar in fata Lui,cum spunea regretatul Petre Tutea,geniul este var primar cu idiotul.
Intrucat trairea credintei crestine presupune sacrificiu,nici un om sanatos la teasta nu si-ar sacrifica viata pentru o fantasma.Poate unii sa faca asta dar aici vorbim de multi oameni care,de-a lungul istoriei,in conditii sociale diferite,din culturi diferite,avand acesta incredintare,au mers fara sa clipeasca pe drumul plin de spini al Credintei.

Ei sunt cei care ofera credibilitate prin exemplul personal,urmand ceea ce ne-a invatat Mantuitorul.Credinta trebuie traita,toata Biblia marturiseste acest adevar,este cea mai puternica dovada iar Mantuitorul ne-a incredintat ca asa va sti toata lumea ca acei oameni sunt ucenicii Lui.Proba existentei Adevarului este trairea lui si sacrificiul personal dar foarte putini dintre noi vom reusi asta.Asa cum a spus Mantuitorul,este o poarta foarte ingusta:

,,Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află.Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află."(Matei 7:13-14)

Cat despre noi,toti cei care nu traim in neprihanire(invit pe toata lumea sa se informeze exact despre semnificatia acestui termen in sens biblic.Multi vor avea surprize,poate mai dure,majore)sa nu ne amagim cui apartinem.Apostolul Ioan a spus clar:

,,Prin aceasta se cunosc copiii lui Dumnezeu si copiii diavolului. Oricine nu traieste in neprihanire nu este de la Dumnezeu; nici cine nu iubeste pe fratele sau"(I Ioan 3:10)

Last edited by Scotland The Brave; 25.04.2011 at 01:31:47.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Contra argument adus originilor Crestinismului in egiptul antic colaps Generalitati 37 11.05.2010 03:04:05