Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.08.2011, 20:10:42
Sanduu's Avatar
Sanduu Sanduu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 125
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Sanduu
Question Indrumare din partea vostra! AJUTOR

Buna la toti, am niste intrebari si va rog sa ma ajutati cum trebuie corect de facut principalu, cum ne invata biserica noastra.
1. Cum trebuie sa-i spunem unui frate s-au apropiat dex sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara al supara pe Dumnezeu, adica fara al ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
2. Daca dex cineva i-mi spune: ,,Spunei ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa" s-au cind esti la liceu si ai vazut cine a spart dex geamul si profesoara te intreaba, adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?
MErsi Anticipat
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.08.2011, 20:29:55
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
cum ne invata biserica noastra.
....
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?
Nu sti inca? Whatever you do, don't anger the invisible being...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.08.2011, 20:32:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna la toti, am niste intrebari si va rog sa ma ajutati cum trebuie corect de facut principalu, cum ne invata biserica noastra.
1. Cum trebuie sa-i spunem unui frate s-au apropiat dex sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara al supara pe Dumnezeu, adica fara al ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
2. Daca dex cineva i-mi spune: ,,Spunei ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa" s-au cind esti la liceu si ai vazut cine a spart dex geamul si profesoara te intreaba, adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?
MErsi Anticipat

Sandule, eu as vrea sa iti spun tie ca in acest mesaj al tau ai pus multe cratime unde nu trebuie si ai scris legat niste cuvinte care se scriu cu cratima. Daca imi raspunzi la intrebarea cum sa fac eu sa te mustruluiesc ca nu stii prea bine gramatica limbii romane, iti raspund cu placere la intrebari.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2011, 20:43:01
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
1. Cum trebuie sa-i spunem unui frate s-au apropiat dex sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara al supara pe Dumnezeu, adica fara al ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
Dacă fratele nu își face curat în sectorul lui și nu participă la curățenia casei, trebuie să-i spunem că are această datorie și să-i oferim exemplu personal. Dar nu îl putem ocărî, nici pedepsi în alt fel: numai părinții au acest drept și această datorie.

Citat:
2. Daca dex cineva i-mi spune: ,,Spunei ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa" s-au cind esti la liceu si ai vazut cine a spart dex geamul si profesoara te intreaba, adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?
MErsi Anticipat
Aici ați dat două exemple diferite. Primul este o minciună de conveniență, adică o minciunică. Nu e foarte frumos, dar nu este nici păcat grav. Al doilea este o minciună care este păcat grav: caz de spovadă.
În examinarea gravității unei minciuni, una dintre întrebările-cheie când ne facem examenul de conștiință aceasta este: avea sau nu dreptul persoana pe care am mințit-o să cunoască adevărul ?
De exemplu: dacă un prieten, coleg sau un vecin, ori chiar tata ne întreabă: "știi cumva cine a spart geamul ?", atunci nu avem datoria de a spune, fiindcă toți aceștia nu au nicio treabă cu geamul spart. Dar, dacă un profesor, în special dirigintele sau directorul, ne pune exact aceeași întrebare, trebuie să spunem, fiindcă ei "sunt în rolul lor".

Și invers, dacă un prof ne întreabă: "fratele tău sparge geamuri prin casă ?", atunci putem să ascundem: ce treabă are proful cu cine sparge geamuri la noi acasă ? Dar, dacă cel care întreabă e tata, atunci el are dreptul de a ști și nu putem, în bună conștiință, să-i ascundem acest lucru.

Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2011, 20:48:54
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
1.Cum trebuie sa-i spunem unui frate sau apropiat de ex. sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara a-L supara pe Dumnezeu, adica fara a-L ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
Va referiti la cineva care locuieste in aceeasi casa cu d-voastra? Daca vreti sa fiti ascultat e bine "sa-l duceti cu zaharelul" :) Nu-i bine sa-l cicaliti non-stop spunandu-i: "fa aia, fa asa, nu fa asa", caci el va bloca informatiile repetitive, mai degraba ii spuneti "mi-ar place ca ..." sau "ma simt mai bine atunci cand e ordine..." , adica il lasati pe el sa constientizeze ca nu e bine si sa ia el decizia sa faca curat. Nu faceti curatenie si in locul lui, ca-l veti obisnui prost.

Citat:
2. Daca de ex. cineva imi spune: ,,Spune-i ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa
hmmm.... spuneti-i : "am sa-i transmit ca l-ati cautat", iar dupa ii ziceti persoanei respective sa nu va mai puna in astfel de situatii, sa fiti nevoit sa mintiti, caci nu o veti mai face.

Citat:
... cind esti la liceu si ai vazut cine a spart de ex. geamul si profesoara te intreaba, adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
Domnul Mihnea Dragomir v-a dat un sfat bun, in mod normal, in situatia asta trebuie sa spuneti adevarul. Acuma, daca as fi pusa eu in situatia asta, mi-ar fi greu sa spun numele acelui elev eventual i-as spune: "doamna mi s-a parut ca e un elev din clasa X". Sa cerceteze ei mai departe :) insa eu ma duc la respectivul si-l conving sa-si asume vina.

Last edited by ioanna; 30.08.2011 at 21:01:58.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2011, 21:03:15
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Cei ce raspund ce fac, daca nu cad in ochii tai?

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna la toti, am niste intrebari si va rog sa ma ajutati cum trebuie corect de facut principalu, cum ne invata biserica noastra.
1. Cum trebuie sa-i spunem unui frate s-au apropiat dex sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara al supara pe Dumnezeu, adica fara al ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
2. Daca dex cineva i-mi spune: ,,Spunei ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa" s-au cind esti la liceu si ai vazut cine a spart dex geamul si profesoara te intreaba, adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?
MErsi Anticipat
1. Fa curat cu mainile tale
2. Depinde care e pedeapsa, nu ai specificat-o.

Intrebare limita:

Esti femeie romanca sau copil marisor, cum esti, in timpul razboiului, barbatul, tatal e plecat.
Vin doi rusi si i-ti cer adapost si ii iei, caci e scris sa i-ti iubesti dusmanul.
Vin apoi doi nemti inarmati si intreaba daca ai vazut cumva doi rusi,
si se uita iscoditori.
Aliatii la momentul respectiv sunt nemtii.
Ce face credinciosul in drumul spre mantuire?
Sunt zece porunci la credincios.
Pe una trebuie sa o calce, si sa cada ca o frunza.
Pe alta trebuie sa o respecte si sa inverzeasca frunza, si totusi atunci calca pe alta.
Ce faci? Cum faci in cele mici, daca nu stii in cele mari?

Last edited by Man Teo; 30.08.2011 at 21:05:32.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2011, 21:16:34
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Man Teo Vezi mesajul

Esti femeie romanca sau copil marisor, cum esti, in timpul razboiului, barbatul, tatal e plecat.
Vin doi rusi si i-ti cer adapost si ii iei, caci e scris sa i-ti iubesti dusmanul.
Vin apoi doi nemti inarmati si intreaba daca ai vazut cumva doi rusi,
si se uita iscoditori.
Aliatii la momentul respectiv sunt nemtii.
Ce face credinciosul in drumul spre mantuire?
Sunt zece porunci la credincios.
Pe una trebuie sa o calce, si sa cada ca o frunza.
Pe alta trebuie sa o respecte si sa inverzeasca frunza, si totusi atunci calca pe alta.
Ce faci? Cum faci in cele mici, daca nu stii in cele mari?
Nu ești sub arme, nu e războiul tău. Nu ai o datorie față de acei nemți care te întreabă. Dimpotrivă, ai datoria să-i aperi pe musafirii pe care i-ai acceptat. Ei se bazează pe protecția ta.
Deci, taci.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.08.2011, 21:23:13
GLAdoS GLAdoS is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Locație: Apeture Science Laboratories
Religia: Ortodox
Mesaje: 538
Post

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu ești sub arme, nu e războiul tău. Nu ai o datorie față de acei nemți care te întreabă. Dimpotrivă, ai datoria să-i aperi pe musafirii pe care i-ai acceptat. Ei se bazează pe protecția ta.
Deci, taci.
Daca "aliatii" sunt nemtii, banuiesc ca si superior numeric pe teritoriul "aliat"... pentru ca nu e razboiul tau si nu vrei sa fie mai bine nu ii trimiti in treaba lor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.08.2011, 21:28:47
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sanduu Vezi mesajul
Buna la toti, am niste intrebari si va rog sa ma ajutati cum trebuie corect de facut principalu, cum ne invata biserica noastra.
1. Cum trebuie sa-i spunem unui frate s-au apropiat dex sa faca curat, sau alte lucruri care duc la orinduiala buna in casa fara al supara pe Dumnezeu, adica fara al ocari si ce trebuie sa facem daca nu sintem ascultati ?
2. Daca dex cineva i-mi spune: ,,Spunei ca eu nu sint, ca am plecat ca nu-s acasa" s-au cind esti la liceu si ai vazut cine a spart dex geamul si profesoara te intreaba, adica sa minti pentru el, cum trebuie sa procedam?
sa spunem adevarul ? ca nu el este aici (astfel se va supara pe mine ) s-au sa mintim si astfel il suparam pe Dumnezeu?
MErsi Anticipat
Iata inca un exemplu in care trebuie sa uzam si de dragostea mult cintata si blagoslovita pe acest forum dar mai inainte de toate noi trebuie sa marturisim adevarul si sa implinim dreptatea iar lucrurile care le avem de facut trebuie sa le facem dupa regulile bunei rinduieli si a dreptei socoteli.
Daca dragostea mult trimbitata si neconditionata, atit de ,,cintata" si aparata de majoritatea forumistilor ,,legati la ochi"(care nu cunosc ca principiu de viata crestina decit iubirea), te impinge sa faci lucruri necugetate, lucruri care nu sunt ale firii si ale bunei cuviinte sau ale bunei rinduieli, atunci ai sa vezi cine este defapt in spatele acestei dragoste necugetate .
Deci, ca regula generala de vietuire : crestinul cu viata dreapta si in adevar , marturiseste intotdeauna adevarul , indiferent ca celuilalt ii convine sau nu, ca ii place sau nu , implineste buna rinduiala si dreapta socoteala a lucrurilor si nu se asociaza cu nimeni si in nimic, la lucruri care il imping astfel in pacat .
Spune clar, in fata, si raspicat adevarul caci cine este de inteles si este crestin drept va intelege si va implini la rindul lui dreptatea dar cel care a cazut in pacate atunci se va da pe fata si va face ca toti .... nesuferind dreptatea si adevarul .
Nu te teme niciodata sa marturisesti si sa implinesti adevarul . Sunt f. putini oameni pe pamint care iubesc adevarul , cei mai multi traiesc adevarul conditionat si nu etern !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 30.08.2011 at 21:44:26.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.08.2011, 21:44:05
Man Teo Man Teo is offline
Banned
 
Data înregistrării: 15.07.2011
Locație: Dincolo
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 191
Implicit Tacerea nu implineste, cuvantul da, are putere

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu ești sub arme, nu e războiul tău. Nu ai o datorie față de acei nemți care te întreabă. Dimpotrivă, ai datoria să-i aperi pe musafirii pe care i-ai acceptat. Ei se bazează pe protecția ta.
Deci, taci.
Daca le taci, atunci ei vor iscodi, crezand ca ai ceva de ascuns.
Cum si este!

Caci singura arma a mamei din acea casa e cuvantul credintei.

Ce credeti ca se va intampla daca se tace? Va fi liniste?

Last edited by Man Teo; 30.08.2011 at 21:46:45.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Indrumare va rog! Sanduu Generalitati 6 29.03.2011 09:51:37
Am nevoie de o indrumare ancaanca Nunta 42 06.11.2009 16:11:19
am nevoie de indrumare cristy Nunta 11 07.09.2007 22:46:25