Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.01.2006, 15:31:05
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca multimea acestor secte a aparut si din cauza racirii noastre fata de Dumnezeu. Nu trebuie sa-i judecam pt. ca Judecata este doar a Domnului Hristos,insa trebuie sa le aratam unde gresesc si sa ne aparam credinta. Sunt intradevar anumite secte agresive, dar cei mai multi dintre cei pe care ii racoleaza, sunt din cei care nu au o educatie religioasa sau sunt debusolati. Nu sunt de condamnat, in zilele acestea grele exista multi dezradacinati. Cred ca e necesar sa nevrugam pt. ei si sa-i ajutam sa vina la credinta cea dreapta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.01.2006, 22:56:48
Ion
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

cand eram un adolescent pe la 16 ani am fost intr-o secta timp de 2 ani.da, practicile lor erau intradevar foarte violente.impreuna cu ei profanam icoane, duceam cuvantul Domnului nostru in desert, consuman substante detestate de Dumnezeu.chiar am participat la niste ritualuri sexuale impreuna cu cei din secta, dar Dumnezeu mi-a aratat adevarata cale spre lumina si cu ajutorul prietenilor mei crestini am reusit sa plec din acea secta.Acum duc o viata corecta din punct de vedere duhovnicesc, si sper ca Domnul nostru sa ma ajute in continuare.
Un sfat pentru toti tinerii: Nu va lasati amagiti de aceste secte, care va otravesc mintea si sufletul cu sperante desarte si cuvinte ce par frumoase.Nu va lasati amagiti de aceasta imagine.Sectele sunt foarte violente si agresive, si cu greu scapati de aceste ispite.
Dumnezeu fie cu voi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.01.2006, 15:38:59
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ion
...am fost intr-o secta timp de 2 ani.da, practicile lor erau intradevar foarte violente...
Poti sa ne spui cum se chema acea secta pentru a sti de cine sa ne ferim.
Multumesc
Reply With Quote
  #14  
Vechi 13.04.2006, 10:01:05
olivia_dea olivia_dea is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

am intrat acuma prima data pe forumul asta si nu am citit chiar tot ce ati scris da primele le-am parcurs si ma roade o inrtebare credeti ca numa cei cu religia ortodoxa pot ajunge in rai iar toti ceilalti sunt condamnati?stiti crezul celorlalte credinte bazate pe BIBLIE?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 13.04.2006, 10:52:13
spinu spinu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2006
Mesaje: 140
Implicit

olivia...raspunsul la intebarea ta il gasesti intr-un topic cu numele ,,Necredinciosii se duc in Iad?" parca..sau ceva de genul....cat despre secte care ne atrag spre ele .. Biserica Ortodoxa nu ia masuri si nu va trebui sa ia masuri pt mentinerea credinciosilor ei pt ca Iisus Hristos sta in fruntea Bisericii Ortodoxe. Orodoxia este dreapta credinta si de aceea nu este nevoie sa facem ceva; pt ca oamenii sa poata sa aleaga ceea ce vor! Nu ii obligam sa vina la Biserica ci le aratam cum ar fi mai bine iar ei fac dupa cum vor! :D nu iti face prieteni printre cei nedrepti pe ca nu cumva tu drept fiind sa cazi in pact, ci fa-ti prieteni printre cei drepti ca atunci cand vei cadea in pacat sa te scoata ei.:D o zi buna
Reply With Quote
  #16  
Vechi 18.04.2006, 18:05:14
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Fratilor,
va deranjez si eu cu o problema: am vazut pe situl Pro-Vita -filiala Craiova niste brosuri exceptionale pentru apararea vietii. Sunt la obiect, usor de multiplicat si distribuit, pe teme specifice. Aceste brosuri au prins deja de minune (cel putin la noi in oras) in randul preotilor, profesorilor de religie, dar si a oamenilor "simpli", sa zicem. Ma gandeam la niste brosuri intr-un format asemanator, dar anti-secte si pentru apararea Ortodoxiei. Care pot fi puse chiar in cutia postala, asta asa, ca sa luam exemplu de la sectanti... Chiar daca n-avem noi conditiile lor grafice, ca pe noi nu ne sponsorizeaza Occidentul... Intrebarea este urmatoarea: ce carti bune cunoasteti impotriva sectelor?- ca sa ne inspiram. Era una ceva cu "Imparatia ereziilor..." dar nu-mi amintesc exact titlul - poate ma juta cineva.
Toate cele bune.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 18.04.2006, 19:27:09
Chriss-tian78 Chriss-tian78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2005
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Fratilor,
va deranjez si eu cu o problema: am vazut pe situl Pro-Vita -filiala Craiova niste brosuri exceptionale pentru apararea vietii. Sunt la obiect, usor de multiplicat si distribuit, pe teme specifice. Aceste brosuri au prins deja de minune (cel putin la noi in oras) in randul preotilor, profesorilor de religie, dar si a oamenilor "simpli", sa zicem. Ma gandeam la niste brosuri intr-un format asemanator, dar anti-secte si pentru apararea Ortodoxiei. Care pot fi puse chiar in cutia postala, asta asa, ca sa luam exemplu de la sectanti... Chiar daca n-avem noi conditiile lor grafice, ca pe noi nu ne sponsorizeaza Occidentul... Intrebarea este urmatoarea: ce carti bune cunoasteti impotriva sectelor?- ca sa ne inspiram. Era una ceva cu "Imparatia ereziilor..." dar nu-mi amintesc exact titlul - poate ma juta cineva.
Toate cele bune.
Invazia sectelor -Diac. P.I. David (are 3 volume)
Calauza crestina -Sectologia- Diac. P.I. David
Reply With Quote
  #18  
Vechi 18.04.2006, 22:39:19
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de olivia_dea
am intrat acuma prima data pe forumul asta si nu am citit chiar tot ce ati scris da primele le-am parcurs si ma roade o inrtebare credeti ca numa cei cu religia ortodoxa pot ajunge in rai iar toti ceilalti sunt condamnati?stiti crezul celorlalte credinte bazate pe BIBLIE?
Te poti duce f. bine in iad cu Biblia-n mana, oricat de fina ar fi hartia. Biserica Ortodoxa, prin faptul ca nu a taiat si nu adaugat nimic din cele primite direct de la Apostoli, este "...Biserica Dumnezeului Celui viu, stalp si temelie a adevarului" (1 Tim. 3,15) si nu s-a intemeiat pe Biblie si pe interpretarile ei. Cei care, din mandrie, si-au intemeiat credintele pe interpretarile Bibliei, ca si cei ce le urmeaza, sunt direct raspunzatori. Noi nu avem dreptul de a-i judeca si condamna, dar nu putem nici sa-i aprobam. Conditiile mantuirii, dupa conceptia ortodoxa, sunt:
1. Credinta dreapta, nedespartita, adica cea marturisita de catre toti, in toate timpurile si pretutindeni;
2. Faptele bune;
3. Conlucrarea cu harul sfintitor (din Sfintele Taine).
Noi credem ca in afara acestora, mantuirea este f. putin probabila, daca nu chiar imposibila. Cei care cred altfel, e treaba lor.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 19.04.2006, 11:17:34
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Multumesc frumos, Chriss-tian78, am sa vad despre ce e vorba. Mai astept si alte propuneri. Ma gandesc la ceva usor de inteles chiar si pentru un om fara scoala, ceva simplu, sincer, sensibil dar fara acea "toleranta ecumenica". Si citate din Sfintii Parinti... Multumesc inca o data.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 19.04.2006, 22:53:39
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina77
Fratilor,
va deranjez si eu cu o problema: am vazut pe situl Pro-Vita -filiala Craiova niste brosuri exceptionale pentru apararea vietii. Sunt la obiect, usor de multiplicat si distribuit, pe teme specifice. Aceste brosuri au prins deja de minune (cel putin la noi in oras) in randul preotilor, profesorilor de religie, dar si a oamenilor "simpli", sa zicem. Ma gandeam la niste brosuri intr-un format asemanator, dar anti-secte si pentru apararea Ortodoxiei. Care pot fi puse chiar in cutia postala, asta asa, ca sa luam exemplu de la sectanti... Chiar daca n-avem noi conditiile lor grafice, ca pe noi nu ne sponsorizeaza Occidentul... Intrebarea este urmatoarea: ce carti bune cunoasteti impotriva sectelor?- ca sa ne inspiram. Era una ceva cu "Imparatia ereziilor..." dar nu-mi amintesc exact titlul - poate ma juta cineva.
Toate cele bune.
Daca nu ma insel, parintele Arsenie Papacioc spunea ca sectele ne fac un mare serviciu, pentru ca aduna lemnele uscate ale Bisericii Ortodoxe, care si-asa sunt bune doar de foc. Asa ca, pana la pericolul sectar, ar trebui sa-si cunoasca si sa-si traiasca credinta. La ce foloseste avertizarea, daca traiesc in pacate cumplite pe care nu le fac nici paganii? Vor avea impresia ca religia lor e mai buna, pentru ca le permite sa traiasca in pacat. Cei care au mai fost pe la tara, poate au observat ca duminica se lucreaza cel mai bine pamantul, iar biserica e goala. Si apoi se vaita ca le-a luat apa agoniseala de-o viata.
Cred ca la asta ar fi bine sa ne gandim, la o brosura care sa contina principalele puncte de credinta si indatoririle lor de crestini ortodocsi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inselatoria sectelor Andy00 Secte si culte 13 18.11.2013 18:15:55
Studentii in biblie o alta ramura a sectelor none Alte Religii 9 16.10.2010 16:52:29