Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.08.2008, 12:35:42
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
Nu este adevarat. adventistii nu neaga viata dupa moarte!dar spun ca numai ei vor fi mintuiti!
Nici asta nu este adevarat. Adventistii nu cred ca numai ei vor fi mantuiti. La judecata, nimeni nu va merge cu vre-o eticheta lipita pe frunte, pe care sa scrie "ortodox", sau "catolic" sau "adventist", etc. Dumnezeu va judeca cu dreptate pe fiecare, dupa cunostinta si inima lui.

Adventistii neaga viata trupului sau a sufletului, pe perioada mortii (de la moarte, pana la inviere). De aceea cred cu putere in inviere, la revenirea Domnului Iisus Hristos.
  #12  
Vechi 13.08.2008, 17:24:03
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Dar Hristos ne-a invatat sa-i judecam pe oameni dupa roadele lor. Care sunt roadele voastre ale sectarilor (adventisti, baptisi, penticostari)? Ati adus dezbinarea in tara noastra, despartind si dezbinand familii si comunitati intregi, de parca nu era suficient catolicismul in Ardeal. Si nu sunteti numai o secta care-si aroga detinerea adevarului si mantuirii, ci zeci de secte, fiecare cu talcuirea ei diferita a Bibliei si aberatiile ei. Ca pe fariseii fatarnici care inconjoara pamantul sa faca un prozelit si acela fiu al ghenei, asa va va judeca Hristos.

Fata de toate religiile lumii care cred in viata sufletului dupa moarte, voi sunteti mai de plans decat ei. Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar este forte clara in ceea ce se intampla cu sufletul dupa moarte care trece prin judecata particulara dupa cum spune si Sf. Pavel,,27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata, ,,(Evrei 9,27)
  #13  
Vechi 13.08.2008, 17:54:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Dar Hristos ne-a invatat sa-i judecam pe oameni dupa roadele lor. Care sunt roadele voastre ale sectarilor (adventisti, baptisi, penticostari)? Ati adus dezbinarea in tara noastra, despartind si dezbinand familii si comunitati intregi, de parca nu era suficient catolicismul in Ardeal. Si nu sunteti numai o secta care-si aroga detinerea adevarului si mantuirii, ci zeci de secte, fiecare cu talcuirea ei diferita a Bibliei si aberatiile ei. Ca pe fariseii fatarnici care inconjoara pamantul sa faca un prozelit si acela fiu al ghenei, asa va va judeca Hristos.

Fata de toate religiile lumii care cred in viata sufletului dupa moarte, voi sunteti mai de plans decat ei. Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar este forte clara in ceea ce se intampla cu sufletul dupa moarte care trece prin judecata particulara dupa cum spune si Sf. Pavel,,27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata, ,,(Evrei 9,27)
Nu draga Iustin, nu sa-i judecam ci sa deosibim duhurile shi sa le alungam pe cele rele folosind cuvinte duhovniceshti...

nu e voie sa judecam pe nimeni shi nu doar cand judecam shi cum judecam vom fi judecatzi ci oricecuvant deshert va fi scos in fatza noastra shi din cuvantul nostru vom fi gasitzi dreptzi sau ne vom osandi primind rasplata celor fatzarnici...

caci e acolo explicat ceea ce nu se va ierta shi intreba Dumnezeu vorbind despre Duhul despre Pomul cel BUN, despre Credintza-credincioshie intreband:

"Cum putetzi spune cuvinte frumoase, da povetze bune, a vorbi ca shi din prisosul inimii lucruri ale dreptatzii shi ale bunatatzii, ale luminii, iar voi suntetzi rai, suntetzi nedreptzi shi plini de patimi shi intuneric?" ceva de genul asta intreba Hristos, spundu-le acelor pui de vipera, deci pui ce cunosc adevarul dar nu-l fac ci ii mushca shi-i invenineaza pe cei ce merg spre Hristos... sherpii pustiului care te opresc de la a mai ajunge la pamantul fagaduintzei...

deci CUM Putetzi? shi nu e retoric decat pe sfert...
sau pentru ce vi se ridica in inimile voastre ganduri rele,
pentru ce va indoitzi putzin credincioshilor de v-a apucat frica? pentru ce?

iar prima intrebare la judecata va fi :

pentru ce n-atzi crezut?

shi Dumnezeu ashteapat shi raspuns ca nu pune intrebarile degeaba... vai de noi ca nu shtiu ce raspuns vom da...???
  #14  
Vechi 14.08.2008, 09:22:03
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

Ai dreptate, eu am gresit folosind cuvantul ,,a judeca,,, in loc de ,,a deosebi,,. Deci trebuie deosebiti dupa roadele lor.
  #15  
Vechi 14.08.2008, 09:56:19
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
Dar Hristos ne-a invatat sa-i judecam pe oameni dupa roadele lor. Care sunt roadele voastre ale sectarilor (adventisti, baptisi, penticostari)? Ati adus dezbinarea in tara noastra, despartind si dezbinand familii si comunitati intregi, de parca nu era suficient catolicismul in Ardeal. Si nu sunteti numai o secta care-si aroga detinerea adevarului si mantuirii, ci zeci de secte, fiecare cu talcuirea ei diferita a Bibliei si aberatiile ei. Ca pe fariseii fatarnici care inconjoara pamantul sa faca un prozelit si acela fiu al ghenei, asa va va judeca Hristos.

Fata de toate religiile lumii care cred in viata sufletului dupa moarte, voi sunteti mai de plans decat ei. Pilda bogatului nemilostiv si a saracului Lazar este forte clara in ceea ce se intampla cu sufletul dupa moarte care trece prin judecata particulara dupa cum spune si Sf. Pavel,,27. Și precum este rânduit oamenilor o dată să moară, iar după aceea să fie judecata, ,,(Evrei 9,27)
Roadele, sunt vizibile, in cadrul bisericii adventiste (si la alte biserici protestante). Biserica este ca un spital: vin tot felul de oameni bolnavi de patimi si pacate si incep sa se vindece. Vin oameni care beau, fumeaza, mint, fura,ucid(sunt si fosti detinuti), nu-si respecta familia, nu au dragoste de Dumnezeu, etc. Il cunosc pe Dumnezeu cu ajutorul Cuvantului lui Dumnezeu si viata lor se schimba. Astea sunt adevaratele minuni in care eu cred: schimbarea caracterului omului si pregatirea lui pentru Cer.

Revenind la subiectul nostru: viata sufletului dupa moarte. Pilda bogatului nemilostiv (Luca cap.16:19-31) nu spune ca sufletul, dupa moarte, are viata. S-ar contrazice flagrant cu multe alte versete din Biblie. Ori, Biblia nu se contrazice pe ea insasi. In plus, daca noi nu credem ca moartea inseamna moarte (lipsa de viata in totalitate), ce rost are sa mai vorbim despre inviere?

Sfanta Scriptura ne arata clar ca moartea (moartea intaia) este o odihna pana la vremea invierii si judecatii. In aceasta moarte nu exista cunostinta nici constienta. Nimeni din cei ce au fost inviati nu au putut spune nimic despre locul de unde s-au intors. Ce rost are sa ne agatam de niste versete ca sa demonstram ce credem? Nu ar fi mai simplu sa ascultam ce ne spune Cuvantul lui Dumnezeu?
  #16  
Vechi 14.08.2008, 12:14:27
Iustin32 Iustin32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2008
Mesaje: 815
Implicit

21. Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.
22. Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine;
24. Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc în trup.
25. Și având această încredințare, știu că voi rămâne și împreună voi petrece cu voi cu toți, spre sporirea voastră și spre bucuria credinței,(Filipeni 1,21-25)
Sf. Pavel arata clar ca ,,doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine,, iar Hristos referindu-se la Dumnezeul lui Avraam, Isac si Iacov a spus ca e un Dumnezeu al viilor nu al mortilor sau adormitilor

,,Pilda bogatului nemilostiv (Luca cap.16:19-31) nu spune ca sufletul, dupa moarte, are viata.,, Inseamna ca ori nu ai citit cum trebuie, ori esti orb. Hai sa vedem ca scrie ca si Lazar si Avraam si bogatul erau constienti, vii cu sufletul, aveau constiinta, ratiune, simtire, memorie. Atat ca erau in afara trupului.:
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
  #17  
Vechi 15.08.2008, 11:54:47
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
21. Căci pentru mine viață este Hristos și moartea un câștig.
22. Dacă însă a viețui în trup înseamnă a da roadă lucrului meu, nu știu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părți: doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine;
24. Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc în trup.
25. Și având această încredințare, știu că voi rămâne și împreună voi petrece cu voi cu toți, spre sporirea voastră și spre bucuria credinței,(Filipeni 1,21-25)
Sf. Pavel arata clar ca ,,doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine,, iar Hristos referindu-se la Dumnezeul lui Avraam, Isac si Iacov a spus ca e un Dumnezeu al viilor nu al mortilor sau adormitilor

,,Pilda bogatului nemilostiv (Luca cap.16:19-31) nu spune ca sufletul, dupa moarte, are viata.,, Inseamna ca ori nu ai citit cum trebuie, ori esti orb. Hai sa vedem ca scrie ca si Lazar si Avraam si bogatul erau constienti, vii cu sufletul, aveau constiinta, ratiune, simtire, memorie. Atat ca erau in afara trupului.:
22. Și a murit săracul și a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam. A murit și bogatul și a fost înmormântat.
23. Și în iad, ridicându-și ochii, fiind în chinuri, el a văzut de departe pe Avraam și pe Lazăr în sânul lui.
24. Și el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ți milă de mine și trimite pe Lazăr să-și ude vârful degetului în apă și să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc în această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ți aminte că ai primit cele bune ale tale în viața ta, și Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiești.
26. Și peste toate acestea, între noi și voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiți în casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frați, să le spună lor acestea, ca să nu vină și ei în acest loc de chin.
29. Și i-a zis Avraam: Au pe Moise și pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morți se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Și i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise și de prooroci, nu vor crede nici dacă ar învia cineva dintre morți.
Cateva versete care arata starea omului in moarte:
"Caci cel ce moare nu-si mai aduce aminte de Tine; si cine Te va lauda in locuinta mortilor"(Psalmul 6:5)
"Nu mortii lauda pe Domnul si nici vreunul din cei ce se pogoara in locul tacerii"(Psalmul 115:17)
"Caci nu locuinta mortilor Te lauda, nu moartea Te mareste si cei ce s-au pogorat in groapa nu mai nadajduiesc in crediciosia Ta."(Isaia 38:18)
"Cei vii, in adevar, macar stiu ca vor muri,; dar cei morti nu stiu nimic"(Eclesiastul 9:5)
"Tot ce gaseste mana ta sa faca, fa cu toata puterea ta! Caci in locuinta mortilor in care mergi, nu mai este nici lucrare, nici chibzuiala, nici stiinta, nici intelepciune!"(Eclesiastul 9:10).

Referitor la versetele postate de dvs.:
1. Apostolul Pavel stie ca nu va mai avea trupul acesta supus putrezirii. Nu vrea sa spuna ca va vietui fara trup.Va avea un alt trup, nesupus putrezirii si nemuritor. "Cãci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sã se îmbrace în neputrezire, si trupul acesta muritor sã se îmbrace în nemurire. Cînd trupul acesta supus putrezirii, se va îmbrãca în neputrezire, si trupul acesta muritor se va îmbrãca în nemurire, atunci se va împlini cuvîntul care este scris: "Moartea a fost înghititã de biruintã.Unde îti este biruinta, moarte? Unde îti este boldul, moarte?"(1 Corinteni 15:53-55). Nu exista biruinta asupra mortii fara ca trupul nostru sa fie schimbat intrun trup nemuritor. Ideea ca omul moare partial nu este de la Dumnezeu. Pentru cei morti, viata poate exista numai dupa inviere. Pana atunci, ei se odihnesc, fara sa constientizeze trecerea timpului. Ei vor sti doar ca au inchis ochii si in clipa urmatoare i-au deschis in fata Mantuitorului. Sunt lucruri spuse clar de Cuvantul lui Dumnezeu.

Pilda bogatului nemilostiv. Bogatul si Lazar au murit. Ne este prezentata o scena cu cei doi, dupa moartea lor. In ce stare se aflau bogatul si Lazar? In stare de trup sau in stare de suflet? Ca eu nu prea am inteles. Daca erau suflete, de ce aveau degete si limba? Daca erau trupuri, atunci inseamna ca de fapt nu murisera? Poate ma lamuriti dvs.
  #18  
Vechi 15.08.2008, 14:23:59
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iustin32
21. Căci pentru mine viată este Hristos si moartea un câstig.
22. Dacă insă a vietui in trup inseamnă a da roadă lucrului meu, nu stiu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părti: doresc să mă despart de trup si să fiu impreună cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine;
24. Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc in trup.
25. Si având această incredintare, stiu că voi rămâne si impreună voi petrece cu voi cu toti, spre sporirea voastră si spre bucuria credintei,(Filipeni 1,21-25)
Sf. Pavel arata clar ca ,,doresc să mă despart de trup si să fiu impreună cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine,, iar Hristos referindu-se la Dumnezeul lui Avraam, Isac si Iacov a spus ca e un Dumnezeu al viilor nu al mortilor sau adormitilor
,,Pilda bogatului nemilostiv (Luca cap.16:19-31) nu spune ca sufletul, dupa moarte, are viata.,, Inseamna ca ori nu ai citit cum trebuie, ori esti orb. Hai sa vedem ca scrie ca si Lazar si Avraam si bogatul erau constienti, vii cu sufletul, aveau constiinta, ratiune, simtire, memorie. Atat ca erau in afara trupului.:
22. Si a murit săracul si a fost dus de către ingeri in sânul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormântat.
23. Si in iad, ridicându-si ochii, fiind in chinuri, el a văzut de departe pe Avraam si pe Lazăr in sânul lui.
24. Si el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ti milă de mine si trimite pe Lazăr să-si ude vârful degetului in apă si să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc in această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte că ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiti in casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frati, să le spună lor acestea, ca să nu vină si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Si i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise si de prooroci, nu vor crede nici dacă ar invia cineva dintre morti.
Am discutat si eu cu sectantul respectiv de mai sus atunci când intra pe forum sub denumirea de Mariann, această problemă a inexistentei constiente a sufletului după moarte, caci ereticii adventistii nu cred nici in existenta constientă a sufletului după moarte nici in chinurile vesnice ale Iadului. Nu il interesează ce scriem noi de fapt, el e interesat să posteze versete desprinse din contextul biblic pe care le-a invătat să le reproducă mecanic ca să combată Biserica. I-am dat si eu pilda de la Luca 16 si nu mi-a răspuns nimic plauzibil, decât brambureli si eschivări, la fel cum nu a spus nimic nici de versetele de la:

1 Petru 3.18-19
El cel drept pentru cei nedrepti, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul, Cu care S-a coborât si a propovăduit si duhurilor tinute in inchisoare, Care fuseseră neascultătoare altădată, când indelunga-răbdare a lui Dumnezeu astepta, in zilele lui Noe.

1 Petru 4.5-6 Ei isi vor da seama inaintea Celui ce este gata să judece viii si mortii. Că spre aceasta s-a binevestit mortilor, ca să fie judecati ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul.

2 Cor.5.8-10 Avem incredere si voim mai bine să plecăm din trup si să petrecem la Domnul. De aceea ne si străduim ca, fie că petrecem in trup, fie că plecăm din el, să fim bineplăcuti Lui. Pentru că noi toti trebuie să ne infătisăm inaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.

Marcu 9.43-44 Si de te sminteste mâna ta, tai-o că mai bine iti este să intri ciung in viată, decât, amândouă mâinile având, să te duci in gheena, in focul cel nestins. Unde viermele lor nu moare si focul nu se stinge.
  #19  
Vechi 15.08.2008, 14:57:21
vasinec vasinec is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.08.2008
Locație: Brasov
Mesaje: 948
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu-s
Citat:
În prealabil postat de Iustin32
21. Căci pentru mine viată este Hristos si moartea un câstig.
22. Dacă insă a vietui in trup inseamnă a da roadă lucrului meu, nu stiu ce voi alege.
23. Sunt strâns din două părti: doresc să mă despart de trup si să fiu impreună cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine;
24. Dar este mai de folos pentru voi să zăbovesc in trup.
25. Si având această incredintare, stiu că voi rămâne si impreună voi petrece cu voi cu toti, spre sporirea voastră si spre bucuria credintei,(Filipeni 1,21-25)
Sf. Pavel arata clar ca ,,doresc să mă despart de trup si să fiu impreună cu Hristos, si aceasta e cu mult mai bine,, iar Hristos referindu-se la Dumnezeul lui Avraam, Isac si Iacov a spus ca e un Dumnezeu al viilor nu al mortilor sau adormitilor
,,Pilda bogatului nemilostiv (Luca cap.16:19-31) nu spune ca sufletul, dupa moarte, are viata.,, Inseamna ca ori nu ai citit cum trebuie, ori esti orb. Hai sa vedem ca scrie ca si Lazar si Avraam si bogatul erau constienti, vii cu sufletul, aveau constiinta, ratiune, simtire, memorie. Atat ca erau in afara trupului.:
22. Si a murit săracul si a fost dus de către ingeri in sânul lui Avraam. A murit si bogatul si a fost inmormântat.
23. Si in iad, ridicându-si ochii, fiind in chinuri, el a văzut de departe pe Avraam si pe Lazăr in sânul lui.
24. Si el, strigând, a zis: Părinte Avraame, fie-ti milă de mine si trimite pe Lazăr să-si ude vârful degetului in apă si să-mi răcorească limba, căci mă chinuiesc in această văpaie.
25. Dar Avraam a zis: Fiule, adu-ti aminte că ai primit cele bune ale tale in viata ta, si Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuiesti.
26. Si peste toate acestea, intre noi si voi s-a intărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.
27. Iar el a zis: Rogu-te, dar, părinte, să-l trimiti in casa tatălui meu,
28. Căci am cinci frati, să le spună lor acestea, ca să nu vină si ei in acest loc de chin.
29. Si i-a zis Avraam: Au pe Moise si pe prooroci; să asculte de ei.
30. Iar el a zis: Nu, părinte Avraam, ci, dacă cineva dintre morti se va duce la ei, se vor pocăi.
31. Si i-a zis Avraam: Dacă nu ascultă de Moise si de prooroci, nu vor crede nici dacă ar invia cineva dintre morti.
Am discutat si eu cu sectantul respectiv de mai sus atunci când intra pe forum sub denumirea de Mariann, această problemă a inexistentei constiente a sufletului după moarte, caci ereticii adventistii nu cred nici in existenta constientă a sufletului după moarte nici in chinurile vesnice ale Iadului. Nu il interesează ce scriem noi de fapt, el e interesat să posteze versete desprinse din contextul biblic pe care le-a invătat să le reproducă mecanic ca să combată Biserica. I-am dat si eu pilda de la Luca 16 si nu mi-a răspuns nimic plauzibil, decât brambureli si eschivări, la fel cum nu a spus nimic nici de versetele de la:

1 Petru 3.18-19
El cel drept pentru cei nedrepti, ca să ne aducă pe noi la Dumnezeu, omorât fiind cu trupul, dar viu făcut cu duhul, Cu care S-a coborât si a propovăduit si duhurilor tinute in inchisoare, Care fuseseră neascultătoare altădată, când indelunga-răbdare a lui Dumnezeu astepta, in zilele lui Noe.

1 Petru 4.5-6 Ei isi vor da seama inaintea Celui ce este gata să judece viii si mortii. Că spre aceasta s-a binevestit mortilor, ca să fie judecati ca oameni, după trup, dar să vieze, după Dumnezeu cu duhul.

2 Cor.5.8-10 Avem incredere si voim mai bine să plecăm din trup si să petrecem la Domnul. De aceea ne si străduim ca, fie că petrecem in trup, fie că plecăm din el, să fim bineplăcuti Lui. Pentru că noi toti trebuie să ne infătisăm inaintea scaunului de judecată al lui Hristos, ca să ia fiecare după cele ce a făcut prin trup, ori bine, ori rău.

Marcu 9.43-44 Si de te sminteste mâna ta, tai-o că mai bine iti este să intri ciung in viată, decât, amândouă mâinile având, să te duci in gheena, in focul cel nestins. Unde viermele lor nu moare si focul nu se stinge.
Spuneti ca nu vi s-a raspuns plauzibil la pilda din Luca 16. Vi s-a raspuns, dar nu strica sa vi se raspunda din nou. Am sa fac acest lucru, dupa ce dvs. sau Iustin imi spuneti in ce stare se aflau bogatul si Lazar, dupa ce au murit. Erau in stare trupeasca sau erau suflete? De ce va tot feriti sa raspundeti la intrebarea aceasta?

Vi s-a raspuns si la celelalte versete chiar de mai multe ori, la unele. Putem relua discutia.

Si dvs. si Iustin si eu am postat versete pe subiect: problema vietii dupa moarte. Nu ar fi mai simplu sa le luam pe toate in considerare si sa ajungem la o concluzie corecta?

Ar mai fi o tema de gandire pe acest subiect. Domnul Iisus Hristos i-a spus unui talhar de pe cruce "adevarat iti spun ca azi vei fi cu mine in Rai"(Luca 23:43). Si totusi nu a fost cu Domnul in Rai in aceeasi zi pentru ca Domnul Iisus Hristos s-a inaltat dupa 40 de zile de la inviere. Cum se explica acest lucru?
  #20  
Vechi 15.08.2008, 15:08:07
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

adventistii sunt niste cocalari, cred....:D
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (3) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 3 04.05.2010 21:29:27
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (4) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 1 04.05.2010 19:53:57
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (2) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:55:25
DRUMUL SUFLETULUI DUPĂ MOARTE (1) - Parintele Cleopa clujeanul33 Generalitati 0 04.05.2010 18:26:17