Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 24.01.2009, 02:53:56
ortodox4life's Avatar
ortodox4life ortodox4life is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.10.2008
Locație: undeva departe
Mesaje: 232
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Trist ? ? ? Cand un om moare din nesimtirea si inconstienta unor cadre medicale ? Chiar acum se deruleaza ancheta, care probabil va avea un singur vinovat : Mortul care a murit ! Am vazut tot filmul acestei grozavii petrecute la Sp. Urgenta din Slatina. Am vazut cum o amarata de asistenta de pe salvare , impreuna cu soferul, au umblat disperati patru ore prin spital, de la o sectie la alta pentru ca cineva sa se indure sa-l ia pe batran in evidenta . Au fost facute filmari cu camera ascunsa. Sadism si nesimtire cat cuprinde. In aceasta clipa Realitate Tv , transmite in direct toata povestea . Culmea, culmilor , in asta clipa ministrul sanatatii se agita in Spitalul morti. Culmea mortul este tratat acum cu multa atentie si respect pana la nivelul cel mai inalt. Trist ? ? ? Trist poate fi pasiunea maladiva a noastra pentru cipuri, coduri , semnul 666 ! Trist ca uitam de cel de langa noi .
Draga Cristi se pare ca ai inteles gresit ce se intampla in lume.Acel om care a murit la spital nu are legatura cu faptul ca unii crestini sau si de alte credinte vorbesc despre cipuri si despre semnul 666.Daca tu sti ca peste o saptamana sa zicem un urgan mare va lovi Romania si ca tu si inca catvia a-ti fi singuri care a-ti sti,ce ai face?Nu ai incerca cu disperare sa instiintezi cat mai multi oameni?Cam asa este si cu aceste cipuri ca daca si cei care stiu despre ele nu vorbesc,atunci cine va vorbi?Sau oare nu sti ca Dumnezeu lucreaza prin oameni?Ignoranta cadrelor medicale nu a putut salva viata unui om,dar acest cip despre care se vorbeste in apocalipsa va ucide miliarde de suflete.Apoi sa te gandesti cati oameni mor zilinic in Irac in Palestina,copii nevinovati,batrani,in Somalia mor de foame zilnic nu stiu inca ma cati,in Darfur se folosesc copii mici care sunt rapiti de la parinti lor si folositi pentru a sapa cu manutele pamantul din minele cu diamante ca apoi sa fie exportate si sa ajunga pe mana unei femei probabil tot crestina cu numele.Daca vrei sa sti cu adevarat cine l-a omorat pe acel batran este pacatul din noi,din mine,din tine,din toti cei care nu traiesc in curatie trupeasca si sufleteasca.Sa nu judecam,sa nu judecam pe nimeni,nu este a noastra judecata ci a Celui ce vede tot si stie tot.Noi vedem si judecam lumeste,prin prizma egoismului sau a mandriei noastre,vedem si intelegem prin latura noastra patimasa,caci cel care iubeste cu adevarat se roaga si pentru cei care fac raul.Zicea un sfant parinte ca daca vreti sa intelegeti gingasia Duhului Sfant priviti la un ghiocel sau la o pisicuta,cat de Gingas este Cel care a creat un ghiocel.Pai o floare miroase frumos si in prezenta unui om bun si in prezenta unui om rau.Soarele rasare si peste cei buni dar si peste cei rai,la fel si ploaia.Dumnezeu nu vrea moartea pacatosului ci indreptarea lui.Iata ce zice Sfantul Siluan Atonitul:



Duhul lui Dumnezeu povatuieste pe toti in chip deosebit: unul se linisteste (vietuieste in isihie) in singuratate, in pustie, altul se roaga pentru oameni; altul e chemat sa pastoreasca turma cuvantatoare a lui Hristos; altuia i s-a dat sa propovaduiasca sau sa mangaie pe cei ce sufera; altul slujeste pe aproapele din munca sau averea lui - toate acestea sunt daruri ale Duhului Sfant si toate sunt date in grade diferite: unuia treizeci, altuia saizeci, altuia o suta (Mc 4, 20).

Toti ne chinuim pe pamant si cautam libertatea, dar putini sunt cei ce stiu in ce anume sta libertatea si unde se gaseste ea. Si eu doresc libertatea si o caut zi si noapte. Am inteles ca ea este la Dumnezeu si e data de Dumnezeu inimilor smerite care s-au pocait si si-au taiat voia proprie inaintea Lui. Celor ce se pocaiesc Domnul le da pacea Lui si libertatea de a-L iubi.[COLOR=darkred] Si nu e nimic mai bun pe lume decat a iubi pe Dumnezeu si pe aproapele.In aceasta isi gaseste sufletul odihna si bucuria.[/COLOR]

Noroade ale pamantului, cad in genunchi inaintea voastra si va rog cu lacrimi: "Veniti la Hristos! Eu cunosc iubirea Lui pentru voi. O cunosc si de aceea strig intregului pamant. Daca nu cunosti ceva, cum vei vorbi despre aceasta?"

Voi spune adevarul in fata lumii intregi: sunt un ticalos inaintea lui Dumnezeu si as fi deznadajduit de mantuirea mea daca Dumnezeu nu mi-ar fi dat harul Sfantului Sau Duh. Si Duhul Sfant m-a invatat si de aceea scriu despre Dumnezeu fara osteneala, pentru ca El ma atrage sa scriu.

Mi-e mila si plang si suspin pentru oameni. Multi gandesc: "Am facut multe pacate: am ucis, am zburdat, am siluit, am defaimat, am desfranat si am facut multe alte lucruri", si de rusine nu vin la pocainta. Dar ei uita ca inaintea lui Dumnezeu toate pacatele lor sunt ca o picatura de apa in mare.

O, fratii mei din tot pamantul, caiti-va pana cand mai e vreme! Dumnezeu asteapta cu milostivire pocainta noastra. Si tot cerul, toti sfintii asteapta aceasta pocainta. Asa cum Dumnezeu este iubire (1, In 4, 8), asa si Duhul Sfant in sfinti e iubire. Cere iertare, si Dumnezeu te va ierta. Si cand vei primi iertarea pacatelor, atunci in sufletul tau va fi bucurie si veselie, si harul Duhului Sfant va intra in sufletul tau si vei zice: "Iata adevarata libertate; ea este in Dumnezeu si de la Dumnezeu".

Sfantul Siluan Antonitul

Despre judecarea aproapelui,Sfantul Ioan de Kronstadt:



Creștinul nu are nici un temei să țina în inimă ura împotriva cuiva, ura fiind lucrul diavolului. Creștinul se cuvine sa țina în inima numai dragoste. Și fiindca dragostea nu gandește raul, nu trebuie sa poarte gand rau împotriva nimanui. Cand nu am nici o dovada în această privința, nu se cuvine sa gândesc despre altul ca e rau, trufaș sau altcumva. Sa cred, bunaoară, ca daca îi voi arata respect, el va cadea în trufie, sau daca îi voi trece cu vederea o jignire, ma va jigni din nou sau își va bate joc de mine. Trebuie sa nu lasam raul sa se cuibarească în noi sub nici o forma. Iar raul pe care îl face ura poate fi,de cele mai multe ori, lesne descoperit.

Frate Cristi sa nu te superi sau sa te intristezi ca ti-am scris acest mesaj,nu a fost cu intentie rea.Daca eu gresesc si cand gresesc te rog sa ma atentionezi la fel,daca poti si daca vrei,Domnul sa te binecuvanteze!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 24.01.2009, 06:11:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]A murit un om dupa ce patru ore a fost plimbat de la o sectie la alta, de la un spital la altul. [/COLOR]
[COLOR=green]A murit pentru ca medicilor nu le-a pasat. A murit pentru ca, cica nu avea asigurare medicala. [/COLOR]

[COLOR=green]Nu e prima data cand la noi se intampla asa ceva. Dar nu am auzit pana acum sa se ia vreo masura dura, reala impotriva vinovatilor... [/COLOR]

[COLOR=green]Mie imi pasa! Dvs va pasa? In locul acelui suferind putea sa fie unul dintre noi, un parinte de-al nostru, un prieten sau o ruda draga. [/COLOR]

[COLOR=green]Nu cunosc punctul de vedere al bisericii pentru ca nici un preot n-a iesit pe TV-uri...[/COLOR]

In toata America de Nord e asa. N-ai asigurare, esti gata.
Sincer imi pare rau de acel biet om, Dumnezeu sa-i ierte pacatele si sa-l aseze in loc de odihna si cu verdeata!!! Amin.

Uite de ex. sotul meu are cancer la ficat, trebuia facut transplant, insa din cauza asigurarii care nu acopera, l-au taiat de pe lista.
Pe de alta parte, el nu primeste nici un fel de medicament, fiind oarecum destinat mortii oricum, din punctul de vedere al sistemului sanitar de aici.
Are si diabet, iar insulina cu acele si testele sangelui ne costa 800$/ luna, bani care trebuiesc dati din buzunar.

Aici avem nevoie de multe rugaciuni, multe slujbe de maslu, multe acatiste...altfel murim aici mai rau ca si cainii.

Interesant este faptul ca pentru caine exista o asistenta medicala nemaipomenita, medicamente etc.
__________________
Doamne, fie voia Ta, nu voia noastră!
http://sashaparagulla.blogspot.com/
Reply With Quote
  #13  
Vechi 24.01.2009, 07:14:48
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ortodox4life Vezi mesajul
Si in SUA se procedeaza la fel,daca nu ai asigurare medicala te lasa sa mori,iar pe cei care ii aduc la urgenta cand ajung acolo si medicii constata ca nu au asigurare medicala pur si simplu ii arunca in strada.Pe unii i-au scos din spital pe jumate cusuti iar pe altii pur si simplu au refuzat sa-i trateze cu mult timp inainte de sa se imbolnavi si mai grav,pe motiv ca asigurarea lor nu e suficineta pentru a acoperi costul tratametelor.Este trist dar adevarat.
[COLOR=green][SIZE=3]Minti, dezinformezi, compromiti![/SIZE] [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Am trimis la Realitatea doua intrebari si cred ca nu am fost singura. S-a raspuns la amandoua. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]1. in USA, pentru ceea ce s-a intamplat la noi, medicii ar fi fost arestati pe loc, fara nici un fel de judecata. America este tara in care animalele sunt adunate de pe unde zac bolnave si duse la medic. Numai cineva rau intentionat ii poate acuza pe americani de lipsa de omenie si profesionalism. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]2. bolnavului i se acorda ingrijiri si numai apoi i se cere, daca are, asigurare medicala. Sigur, in privinta asigurarii medicale, am dubii. Insusi directorul spitalului a spus ca medicul de garda nu da ingrijiri pentru ca nu vrea sa plateasca perfuzia din propriul buzunar... Asupra acestui aspect trebuie insistat si vom afla daca functioneaza aceasta lege nescrisa si care, inuman, se rasfrange asupra pacientilor.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.01.2009, 07:22:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Crestin? Dar mai bine ai intreba unde era preotul acelui spital caci toate spitalele din Romania au preoti care ar trebui sa se ocupe de cazurile sociale !!??? Daca acei care au alergat cu batranul adus la spital aproape mort de inanitie(de foame),ar fi cautat preotul spitalului poate acel om nu ar fi murit.Uite ca e trecut de miezul noptii si nu ma ia somnul atat sunt de revoltata!
[COLOR=green]Dorina, omul nu era caz social. Dupa ore i s-a trimis prin fax adeverinta de asigurat. Dar, pana sa vina adeverinta, trebuia tratat... Ma intreb cum s-ar fi purtat medicii daca ar fi avut bani sa le bage in buzunar. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Si eu am asteptat ieri pozitia bisericii vizavi de acest caz dar nici un preot n-a iesit pe TV-uri. N-am stiut ca spitalele au preoti. Da' degeaba au daca nu sunt acolo unde trebuie la momentul potrivit.[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.01.2009, 07:27:20
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Trist poate fi pasiunea maladiva a noastra pentru cipuri, coduri , semnul 666 ! Trist ca uitam de cel de langa noi .
[COLOR=green]Eu n-am asemenea pasiuni, nici macar temporare. Nu cred in asa ceva. Nu exista. Ai si tu un fix, dar asa e, cand stai cu lupii in padure trebuie sa urli ca lupii ca sa nu fii sfasiat... De ani de zile citesc dar e ca-n povestea cu drobul de sare. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Unii ajung sa le fie frica de ceea ce, cu siguranta, nu se va intampla niciodata![/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #16  
Vechi 24.01.2009, 07:38:10
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green][SIZE=3]Măsuri dure împotriva medicilor - pentru prima data in România![/SIZE] [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Măsuri dure luate la Spitalul Județean Slatina după ce ieri un bătrân a fost plimbat patru ore prin spital după care a murit. Ministrul Sănătății Ion Bazac a decis eliberarea din funcție a directorului executiv a Direcției de sănătate publică Olt, a managerului spitalului, a directorului medical al spitalului, a medicului șef dar și a celui de gardă. Ion Bazac a audiat azi noapte zeci de cadre medicale, după care, dimineata, a anunțat decizia în fața presei. [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Sursa: Realitatea.net[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #17  
Vechi 24.01.2009, 08:27:28
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]Sigur ca nu poate fi o consolare pentru mine, dar masurile luate in acest caz parca razbuna si moartea mamei mele care, in 2004, a murit ca un caine la numai cateva minute dupa ce a iesit din spital, cu toate asigurarile date de medicul de la UPU ca e bine... sanatoasa...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #18  
Vechi 24.01.2009, 08:34:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar Vezi mesajul
[COLOR=green]Sigur ca nu poate fi o consolare pentru mine, dar masurile luate in acest caz parca razbuna si moartea mamei mele care, in 2004, a murit ca un caine la numai cateva minute dupa ce a iesit din spital, cu toate asigurarile date de medicul de la UPU ca e bine... sanatoasa...[/COLOR]
Te rog sa ma ierti ca intervin, cu toate ca nu mai vroiam, sti Silvia ce nu a avut la timp batranul ce-a murit ? Nu asigurarea ce a venit ulterior prin fax, ci niste plicuri doldora cu bani pentru a le plasa acelor macelari ! Cu bani se cumpara sanatatea si viata in mintea intrata in putrefactie a hipocratienilor nostrii si nu numai.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 24.01.2009, 08:37:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

[COLOR=green]"Mai ramane un lucru pe care Dvs, jurnalistii il puteti afla, aveti obligatia sa-l aflati: medicul de la UPU - Fulga - ar fi spus ca nu-i pune perfuzie bolnavului pentru ca nu vrea s-o plateasca cu bani din buzunar. Trebuie sa aflam daca a existat/exista vreo "indicatie" in acest sens, adica sa nu se acorde asistenta medicala si tratament pacientilor care nu au asigurare. E foarte important de stiut acest lucru. S-ar ajunge astfel la cel care a cerut acest lucru sub amenintarea pedepsei cu plata, din buzunarul medicilor, a tratamentului aplicat." [/COLOR]
[COLOR=green][/COLOR]
[COLOR=green]Mesaj postat de mine pe site Realitatea.net[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
  #20  
Vechi 24.01.2009, 08:39:14
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Te rog sa ma ierti ca intervin, cu toate ca nu mai vroiam, sti Silvia ce nu a avut la timp batranul ce-a murit ? Nu asigurarea ce a venit ulterior prin fax, ci niste plicuri doldora cu bani pentru a le plasa acelor macelari ! Cu bani se cumpara sanatatea si viata in mintea intrata in putrefactie a hipocratienilor nostrii si nu numai.
[COLOR=green]Stiu Cristi, si asta stie toata lumea dar, ca si acum 20 de ani, oamenilor le e teama sa vorbeasca, sa spuna adevarul, sa spuna ca medicii actioneaza doar stimulati cu plicul...[/COLOR]
__________________
[COLOR=green]"În vremuri ale minciunii universale, a spune adevărul este un act revoluționar..."
George Orwell[/COLOR]
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Jurisprudenta: despagubire pentru crima ratata Mihnea Dragomir Stiri, actualitati, anunturi 15 21.08.2012 00:28:57
mai este crima un pacat in urmatoarele situatii? victortiti89 Generalitati 1 06.06.2011 08:23:39
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 10:02:13
Crima de onoare ladyanda Generalitati 33 05.12.2010 18:58:05