Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2006, 07:44:34
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Se tot vorbeste de deochi. Spuneti, va rog, cei care stiti, care este parerea bisericii vizavi de acest fenomen? Pentru că fenomenul în sine există, sunt medici pedriatri care cred in asa ceva.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2006, 12:45:10
Tiberiu_Rusu Tiberiu_Rusu is offline
Member
 
Data înregistrării: 09.09.2006
Mesaje: 31
Implicit

parerile sunt impartite si in radul preotilor si in randul pediatrilor, in randul oamenilor adica.
Se spune ca daca te doare putenric capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn, daca iti curge sange din nas sau ai stari de voma fara motiv, daca ti se congestioneaza fata, iti tiuie urechile si ai temperatura din senin, ai putea fi deochiat.
Copiii nu trebuie lasati sa se uite in oglinda pana la varsta de un an, caci se pot deochia singuri.

Un usturoi prins cu o ata rosie la gatul sau la caciulita copilului fereste de deochi.

Ca sa fie ferit de deochi, copilul nou nascut trebuie cantarit inainte de a i se face prima baie. Dar atentie: nu trebuie spus nimanui greutatea copilului.

O ata rosie prinsa la incheietura mainii copilului sau chiar a unui animal alunga deochiul.

Orice obiect de aur purtat la gat, la ureche sau la mana atrage energia negativa a deochiului, deci are efectul de a feri.


... ce e scris mai sus sunt toate superstitiile legate de deochi ce au aparut acum foarte mult timp cand oamenii aveau o mult mai saraca intelegere a lumii.. si cum multe boli inca nu erau descoperite, nici despre simptome nu se stia prea mult.. s-a inventat aceasta superstitie. convenabil nu ? :) sa inventezi cate o explicatie de asta la fiecare lucru pe care nu-l intelegi. imatur totusi.

indiferent de profesie sau ocupatie, asa cum sunt oameni care cred in fantome si unii care nu cred, asa cum sunt unii care cred ca exista extraterestri, si altii care neaga vehement, asa cum sunt oameni care cred in varcolaci, sau in strigoi si altii care nu cred, cum unii cred in horoscopie si astrologie si altii nu, asa sunt oameni care cred in deochi si altii care nu. acum ti-as spune ca nu multitudinea de persoane care cred un lucru da veridicitate acelui lucru, si te-as sfatui sa cauti rational in mintea ta o explicatie. cerand de la ceilalti, iti vei starni dubii si incertitudini.

toata stima si respectul si multa sanatate!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2006, 17:20:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Vedeti, Dle Tiberiu, eu nu pot sa sustin ca fenomenul exista pentru ca nu am cu ce sa-l motivez. Dar, totodata, nici nu-l pot nega. Intamplarea a facut, ca in cateva randuri, sa vad, mai ales copii, prezentand o parte din simptomele enumerate de Dvs. copii despre care se spunea ca sunt deocheati. Intrebarea e de ce nu-i linistea decat un descantec sau o rugaciune? Un mister exista, nu pot eu sa-l patrund. Si-apoi, medicul pediatru, cel care mi-a ingrijit copilul, un medic de renume, un bun profesionist si-n final om de stiinta, credea in deochi. O spunea fara jena si recomanda mamelor sa puna copilului un fir rosu la mana care sa-l protejeze. Stiu ca o parte din simptomele enumerate de Dvs. sunt caracteristice spasmofiliei, crizelor de hipoglicemie, isteriei (dar in cazul copiilor in jur de 1 an exclus asa ceva). Evident ca in ultimii ani medicina a evoluat foarte mult, dar cred ca inca are domenii nepatrunse, neexplorate, care nu tin strict de medicina sau numai de medicina.
Superstitiile? Sigur ca au existat dintotdeauna, de cand e omul pe pamant si s-au nascut tocmai din ignoranta, din neputinta omului de a-si explica anumite fenomene ori din dorinta omului de a gasi un "tap ispasitor" (pisica neagra, galeata goala etc.) pentru esecurile sau neimplinirile sale.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2006, 19:07:11
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Dar acest fenomen exista peste tot, sau numai in Romania?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2006, 19:41:01
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Cred ca oamenii cu mintea lor creaza monstri. Unul dintre acesti monstri ar putea fi deochiul. Ce ziceti? N-ar fi mai aproape de adevar?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2006, 20:44:19
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

nu le-as spune monstri. desi unii oameni sunt afectati mult de aceste superstitii sau credinte de astea obscure si pentru ei s-ar potrivi denumirea asta.
eu, din partea mea, le-as spune.. copilarii. atitudine infantila. doar niste spirite tinere si nechibzuite ar putea crede in asa ceva. asta cred eu. voi credeti ce vreti :) (ei.. nu chiar ce vreti ca poate primiti BAN de pe forum cum mi s-a intamplat mine acum cateva ore si a trebuit sa-mi fac alt cont. multumesc din nou domnule admin.)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.09.2006, 22:11:17
mioara mioara is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.08.2006
Mesaje: 149
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Cred ca oamenii cu mintea lor creaza monstri. Unul dintre acesti monstri ar putea fi deochiul. Ce ziceti? N-ar fi mai aproape de adevar?
Din cate stiu eu exista rugaciuni pentru deochi,deci inseamna ca exista o putere malefica impotriva careia Biserica lupta cu armele cele mai puternice:rugaciunea,si nu cu descantece de babe si cu ate rosii pe la maini.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.09.2006, 03:21:32
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Cred ca oamenii cu mintea lor creaza monstri. Unul dintre acesti monstri ar putea fi deochiul. Ce ziceti? N-ar fi mai aproape de adevar?
Asta vroiam sa zic si eu, ca prin "puterea" autosugestiei aceste fenomene au loc.
Din cate stiu diavolul are putere numai cu complicitatea noastra, el doar "sugereaza" anumite lucruri, adica ne ispiteste, apoi depinde de noi sa le materializam sau nu.
La fel cred ca e si cu deochiul.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 23.09.2006, 15:39:20
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Fata de topicul "Parearea bisericii", ma simt nevoit sa fac urmatoarea precizare: Biserica nu are pareri, are certitudini. Ea nu considera, ci crede. Nu doresc sa supar pe nimeni, dar asa cred ca trebuie sa gandim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.09.2006, 15:50:21
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

nu pareri ci certitudini ?
infailibilitatea bisericii e utopie.
si apoi.. te-as intreba.. la ce anume te referi cand spui "Biserica". e foarte important sa aflu pe cine anume consideri tu infailibil. pe preoti ? cladirea in sine ? comunitatea crestin ortodoxa ? cine anume e infailibil ?

P.S. nimeni. sunt doar pareri.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
parerea mea Order66 Din Vechiul Testament 254 24.12.2009 00:35:13
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38