Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.09.2006, 22:49:55
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
...si inca nu am mentionat ce e cel mai frapant.
Vai! Dar cum ai putut sa faci asta? Spune-ne pe cel mai frapant si te vom crede si te vom urma oriunde ratiunea ta prizoniera ne va duce. Salveaza-ne!

P.S.: :p si :p
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.09.2006, 22:52:30
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de silverstar
Dar nu se poate spune ca Biblia este de inspiratie divina pentru ca Dumnezeu nu ar fi permis greseli.
pai asta e adevarul. ca nu se poate spune ca e de inspiratie divina.
si totusi intreaga religie crestina e BAZATA pe BIBLIE ca fiind cuvant divin.
si daca acum se vede clar ca NU are cum sa fie cuvant divin.. ce facem noi cu religia asta ? mai avem incredere in ea ?
eu.. asta incerc sa inteleg.. ca si eu caut.. nu sunt ateu.. caut... dar aici n-am ce sa gasesc, precum devine evident si pentru altii.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.09.2006, 22:56:31
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

theodor... te porti precum un copil mic.
desi anticipam raspunsul asta. e unul dintre cele 3 raspunsuri pe care le pot primi de la un crestin atunci cand ii pun in fata dovata ca el crede intr-o minciuna.
o varianta e sa ma ia la misto fara vreun argument asta faci tu. trezeste-te.

"Vai! Dar cum ai putut sa faci asta? Spune-ne pe cel mai frapant si te vom crede si te vom urma oriunde ratiunea ta prizoniera ne va duce. Salveaza-ne! "

ce naiba mai e si asta ?
eu vreau sa discut.. tu vad ca deja esti incapabili de asta. uimeste-ma si redevino capabil.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.09.2006, 22:56:33
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
ca si eu caut.. nu sunt ateu.. caut... dar aici n-am ce sa gasesc, precum devine evident si pentru altii.
Te rog sa vorbesti in numele tau. Ateu = persoana care respinge conceptia de divinitate. Deci ce esti in cazul acesta, fatarnic?
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.09.2006, 22:57:47
Rusu_Tiberiu Rusu_Tiberiu is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 55
Implicit

eu nu resping ideea de divinitate. doar pe Dumnezeul crestin il resping. si pe cel musulman de exemplu.
ideea de divinitate n-o resping, n-as avea cum.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.09.2006, 23:09:37
theodor theodor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2006
Mesaje: 128
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rusu_Tiberiu
eu nu resping ideea de divinitate. doar pe Dumnezeul crestin il resping.
Atunci ce mai cauti pe forum? Sa ne dovedesti ca Biblia nu trebuie interpretata cum o interpretezi tu? Asta o stiam. Esti asa de superficial in exemplele tale incat m-am gandit ca trebuie sa fiu copil ca se te pot intelege, deci de aceea m-am comportat astfel. Si apoi mandria ta e asa de evidenta incat m-am gandit sa te ironizez putin... mai mult, dar nu ai inteles. Imi pare rau pentru tine.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.09.2006, 23:12:29
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Eu cred ca trebuie facuta o distinctie intre religie, credinta si Biblie. La urma urmei nu sunt sinonime si poti fi un bun credincios fara sa ai Biblia capatai sau sa apartii neaparat unei anumite biserici. Cred ca multi oameni credinciosi au modul lor de a crede, de a se ruga. De aceea, stiu pe multi care nu merg la biserica pentru ca si-au format ori sau format intr-un anume fel si nu vor sa intre in polemica mai ales cu preotii.
Ca sa nu mai spun ca multi preoti se adapteaza obiceiurilor locului si-n cercuri restranse recunosc ca anumite reguli bisericesti //sa spunem// sunt impuse de oameni si nu de credinta sau cartile sfinte si chiar asa este. Multe reguli au fost impuse de oameni fara ca undeva sa scrie ca au existat dintotdeauna sau ca sunt specifice noua, crestin-ortodoxilor.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.09.2006, 23:41:49
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Tibi, pentru inceput am sa-ti raspund la intrebarea legata de odihna lui Dumnezeu.
Odihna lui Dumnezeu, nu are sensul odihnei pe care noi o traim. Atunci cand se spune ca S-a odihnit in ziua a 7 a, trebuie sa intelegem ca Dumnezeu a pus un hotar lumii create, ca nu a mers cu creatia lumii la nesfarsit.
Trebuie sa facem o distinctie intre creat si necreat, nu trebuie sa ne explicam existenta lui Dumnezeu asa cum o facem cu propria existenta.
In concluzie, El nu are nevoie de odihna. Scriptura spune "daca vei lua Duhul tau, toate in tarana se vor preface". Iata unde ar duce o odihna a lui Dumnezeu, daca ar fi ca a noastra.
Promit ca iti voi raspunde si la celelalte intrebari. Insa, nu o voi face atunci cand nu am nimic de spus.
Toate bune.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 13.08.2009, 22:05:08
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor Vezi mesajul
Atunci ce mai cauti pe forum? Sa ne dovedesti ca Biblia nu trebuie interpretata cum o interpretezi tu? Asta o stiam. Esti asa de superficial in exemplele tale incat m-am gandit ca trebuie sa fiu copil ca se te pot intelege, deci de aceea m-am comportat astfel. Si apoi mandria ta e asa de evidenta incat m-am gandit sa te ironizez putin... mai mult, dar nu ai inteles. Imi pare rau pentru tine.
Parerea mea este ca un asa zis 'ateu' nu are ce cauta aici. Am avut pe vremea cand eram mort [ a se citi necrestin cu adevarat ] un 'prieten' in facultate, ateu;
si era la fel de plin de ura, de agresiv, se credea cel mai inteligent, ca le stie pe toate... foarte opinionat, si batdjocoritor la adresa celorlalti;

Intrebare: aici exista administratori? Daca da, va rog citit posturile lui tiberiu, si o sa vedeti exact ce am enumerat eu;

Pe mine unul, ma doare; fix asta e cuvantul, ca o lovitura, ca o injuratura mai rau de mama sau cine stie ce sa vad chiar si aici cum sunt lasati oameni sa scrie ca omul asta ca "eu nu cred in Dumnezeu".

Si totusi noi ii lasam sa se desfasoare si sa isi scrie ratiunea aici.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 14.08.2009, 00:23:46
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tiberiu_Rusu Vezi mesajul
parerile sunt impartite si in radul preotilor si in randul pediatrilor, in randul oamenilor adica.
Se spune ca daca te doare putenric capul din senin, casti in continuu, fara sa-ti fie somn, daca iti curge sange din nas sau ai stari de voma fara motiv, daca ti se congestioneaza fata, iti tiuie urechile si ai temperatura din senin, ai putea fi deochiat.
Copiii nu trebuie lasati sa se uite in oglinda pana la varsta de un an, caci se pot deochia singuri.

Un usturoi prins cu o ata rosie la gatul sau la caciulita copilului fereste de deochi.

Ca sa fie ferit de deochi, copilul nou nascut trebuie cantarit inainte de a i se face prima baie. Dar atentie: nu trebuie spus nimanui greutatea copilului.

O ata rosie prinsa la incheietura mainii copilului sau chiar a unui animal alunga deochiul.

Orice obiect de aur purtat la gat, la ureche sau la mana atrage energia negativa a deochiului, deci are efectul de a feri.


... ce e scris mai sus sunt toate superstitiile legate de deochi ce au aparut acum foarte mult timp cand oamenii aveau o mult mai saraca intelegere a lumii.. si cum multe boli inca nu erau descoperite, nici despre simptome nu se stia prea mult.. s-a inventat aceasta superstitie. convenabil nu ? :) sa inventezi cate o explicatie de asta la fiecare lucru pe care nu-l intelegi. imatur totusi.

indiferent de profesie sau ocupatie, asa cum sunt oameni care cred in fantome si unii care nu cred, asa cum sunt unii care cred ca exista extraterestri, si altii care neaga vehement, asa cum sunt oameni care cred in varcolaci, sau in strigoi si altii care nu cred, cum unii cred in horoscopie si astrologie si altii nu, asa sunt oameni care cred in deochi si altii care nu. acum ti-as spune ca nu multitudinea de persoane care cred un lucru da veridicitate acelui lucru, si te-as sfatui sa cauti rational in mintea ta o explicatie. cerand de la ceilalti, iti vei starni dubii si incertitudini.

toata stima si respectul si multa sanatate!


Ma mir ca nu spuneti sa ne punem si pepeni in cap ca sa ne ferim de deochi.Poate avea multe cauze simptomele dvs.Cred in deochi dar cred si in sangele care curge din nas din cauza deviatiei de sept,tiuitul urechilor din cauza tensiunilor.Doar daca omul are rautate ,e ispitit de necurat ,doreste raul poate deochia. SI CA SA COMBATI,EVITI,ALUNGI DEOCHIUL E NECESAR O CRUCE! Nu o suta de fructe,legume si alte minunatii.Ca nu suntem pagani.

Last edited by tigerAvalo9; 14.08.2009 at 00:30:18.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parerea mea... iustin10 Generalitati 22 20.09.2010 11:18:01
parerea mea luciamanta Despre Biserica Ortodoxa in general 13 26.06.2010 22:52:17
parerea dumneavoastra Anamaria_anca Generalitati 12 11.03.2010 18:57:39
parerea mea Order66 Din Vechiul Testament 254 24.12.2009 00:35:13
spuneti-va parerea alexa.oni Generalitati 12 06.01.2008 15:40:38