Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 15.05.2010, 12:31:33
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit Dictionar vicleano-roman

Omul in zilele de astazi a ajuns să confunde libertatea cu libertinajul, păcatul cu virtutea, relativizând totul, în concluzie a început să-și permită orice, fără a se gândi că există și consecințe pentru ceea ce face.
Limbajul a devenit extrem de subtil, ascunzând sub masca cuvântului “frumos”, realități sumbre, lucruri de neconceput, la scara mare.
Deoarece “zilele sunt rele” și păcatul este ascuns ca și cum n-ar exista, iar de Dumnezeu nu se mai vorbește, am considerat necesară relizarea Dicționarului explicativ vicleano-român ca ajutor pentru perceperea realității așa cum este. Noi singuri nu putem percepe realitatea corect căci trăim în “cutia” experiențelor și păcatelor noastre, și doar Dumnezeu prin harul Duhul Său ne poate lumina din exterior realitatea pentru a o percepe așa cum este într-adevăr.

Asigurare de viață (sau de oricare alt tip)

Defapt ar trebui să i se spună despăgubire în bani pentru anumite daune suferite. Termenul de asigurare duce cu gândul imediat la protejare în caz de pericole, creând falsa impresia că te păzește de ce ți se poate întâmpla rău. De accidente, de necazuri și de toate întâmplările rele mă păzește Dumnezeu în fiecare secundă a vieții, El având grijă să fim atenți la volan, să fim sănătoși, să nu pățim nimic. Nu sunt asigurat ci despăgubit în caz că se produce ceva neplăcut. Asigurarea îmi poate da doar bani, nu-mi salvează viața sau familia.

A-mi clăti ochii

Este o expresie care acoperă subtil greșeala sau păcatul de a te uita la o femeie, câteodată poftind-o. Pentru că Dumnezeu ne-a lăsat porunca: “oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.” Iar adulterul este un păcat de moarte.

A trece in nefiinta/ in neant

Omul are chipul lui Dumnezeu și nu moare niciodată, persoana umană e veșnică așa cum sunt și Persoanele dumnezeiești (Tatăl, Fiul și Duhul Sfânt). A trece în neființă înseamnă să nu mai exiști deloc, înseamnă că viața aceasta de pe pământ e totul, înseamnă că după moarte nu mai e nimic. Dar de ce a înviat Hristos Domnul ? ca să înviem și noi toți cu El. Dacă noi credem în Dumnezeu doar pentru viața aceasta suntem mai de râs de cât toți oamenii, așa cum spune Sfântul Apostol Pavel.

Botezul (folosit in expresii lumesti)

Aici este vorba despre folosirea cuvantului “botez” in afara adevaratului sens, atunci cand spunem ca ne-am botezat cainele, pisica…animalul preferat. Tainta botezului, prin care ni se iarta pacatul stramosesc, are o valoare greu de cuprins in cuvinte, pentru ca sufletul nostru primeste o noua viață, viața în Dumnezeu alături de Dumnezeu.Pe unii români ii auzim cum spun “vinul acesta este botezat” sau altele asemenea. Toate aceste expresii sunt o ofensa rusinoasa adusa la adresa lui Dumnezeu prin ridiculizarea tainei botezului.

Carieră

E un cuvânt care ascunde cultul personalității. De multe ori cariera exclude sau neglijează familia, urmărind doar faimă și bani. Cariera a ajuns să fie mai de dorit decât familia, deși bucuriile familiei sunt mii de ori mai mari decât satisfacțiile trecătoare ale serviciului.

Condoleanțe

Iată un îndemn păgân, total străin realității și adevărului dumnezeiesc. Noi românii de când suntem, din moși strămoși n-am zis niciodată “Condoleanțe!” ci mereu am zis “Dumnezeu să-l ierte” pentru că fiecare urare e personală, nu e vorbă aruncată în vânt. Când mă duc la cineva care e trist că i-a murit cineva drag și zic “Dumnezeu să-l ierte” mă rog împreună cu el pentru mântuirea celui adormit, îi dau nădejde și speranță că toți ne vom vedea în Împărăția Cerurilor bucuroși alături de Dumnezeu, și că moartea trupească nu este totul, și ar trebuie mai degrabă să ne rugăm pentru cel ce pleacă dintre noi decât să ne întristăm peste măsură.

Dragoste cu iubita

Dragoste este atunci când o faci cu soțul, sau soția (a ta nu a altuia), iar cu prietena sau iubita este desfrâu, sex…și nu dragoste. Dragostea în afara căsătoriei implică egoism și iresponsabilitate, evitând și nebăgând în seamă ce ne spune Dumnezeu.

Experiența sexuală

A ajuns curvia să fie ridicată la rang de virtute, la așa nebunie a ajuns omul. A fi virgin a ajuns o rușine și a avea experiență personală este un imperativ. A ajuns binele să fie numit rău și răul bine. Sfârșitul e aproape.

Expropriere

Este un termen academic inventat de mai-marii statului care defapt înseamnă furt contra unei așa zise donații.

Fă ce spune popa, nu ce face popa

In acest mod il judec pe preot. Stim noi oare daca este mai pacatos decat noi? Sfantul Apostol Pavel ne-a atentionat asa: “Cine ești tu, ca să judeci pe sluga altuia? Pentru stăpânul său stă sau cade. Dar va sta, căci Domnul are putere ca să-l facă să stea.” (Rom. 14:4). Sa nu judecam ca sa nu fim judecati, ci mai degraba sa ne rugam pentru cel cazut.

Întrerupere de sarcina

Expresia ascunde viclean și finuț unul dintre cele mai mari păcate ale lumii. Avort, crima, uciderea propriului copil, asta este de fapt, nu întrerupere că doar nu este vorba de întrerupt lumina apăsând întrerupătorul.

Îți țin pumnii

Dacă cineva are un examen sau are o problemă mai importantă de rezolvat și se teme că-i va fi greu, prietenul îi urează: “îți țin pumnii” în sensul că e alături de el și că-l sprijină. Dacă cel care are nevoie de ajutor nu e lângă mine, cum pot eu să-l ajut ținând pumnii strânși ? Eu n-am nici o putere… nu pot face nimic să-l ajut dacă nu sunt lângă el. Dar Dumnezeu e mereu lângă el, știe mereu ce face și de ce are nevoie. Noi românii creștini de 2000 de ani n-am zis niciodată “Îți țin pumnii” ci mereu am zis “Doamne ajută” sau ne-am rugat pentru cel care are nevoie. Legătura mea cu cel în nevoie este mereu Domnul Hristos.

Iert, dar nu uit

Nu exista iertare conditionata, ori ierți și ai șters tot ori nu ai iertat cu adevărat și încă păstrezi răutatea față de celălalt în suflet.

Mama natură

Una dinte expresiile cele mai des întâlnite și una dinte cele mai grave. În loc să spunem că așa ne-a făcut Dumnezeu, că Dumnezeu a creat toate, spunem că așa ne-a făcut mama natură, că natura așa le-a lăsăt pe toate. Am ajuns să-l excludem ușor ușor pe Dumnezeu din toate aspectele vieții.

Noroc

Mulți oameni își urează noroc când se salută sau când se despart. “Voi stiti cine a fost noroc ? Cel mai mare demon, care a secerat milioane de suflete….Voi nu vedeti ce zice Isaia ? ” Vai de cei ce fac masa dracilor si aduc jertfa lui Noroc “. Si voi, crestinilor, scrieti noroc pe pomelnic. Vai de mine ! Mare nebunie, mare ratacire ! N-ai pe Dumnezeu ? Pui pe dracul Noroc ?” (Pr. Cleopa)

Orientare sexuală

Dumnezeu nu a dat opțiuni sexuale, ci a făcut omul bărbat - femeie. Când omul a început să confunde creația cu Creatorul atunci l-a lăsat Dumnezeu la nebunia lui, să confunde chiar și lucrul cel mai clar.

Planning familial

De când și până când ne planificam când să facem copii? La asemenea curaj numai omul a ajuns, ca în loc să-L roage pe Dumnezeu să-i dea copii, își planifică relațiile intime crezând că el guvernează tot. Bărbatul pune sămânța sa în pământul fertil al femeieii, dar Dumnezeu este Cel care face să crească, El este Cel care dă viață.

Sex alternativ

Ce interesant sună…ca și cum generațiile de până acum erau înapoiate și noi am descoperit elixirul vieții. Este perversiune sexuală, preacurvie defapt și de drept. Iar preacurvarii nepocăiți merg în adâncul iadului pentru nesațul lor și pentru pofta lor bolnavă.

Sex appeal

Această atitudine este promovată de multe reviste pentru tineri și este pusă alături de virtuți cum ar fi gingășia, charisma si zâmbetul curat. Nimic mai perfid. Mandrie, iubire de sine, infatuare, și o doză de desfrânare este defapt sexappeal-ul. Cum să-ți dorești să te privească băieții (fetele) salivând după imaginea ta mai ceva decât niște animale în călduri?

Shopping

Patima cumpăraturilor făra minte. Omul nu mai cumpară pentru că are nevoie ci pentru că-i place să cumpere și-atât, ajungând să exagereze în așa măsură încât sunt unii care n-au nici o cană cu apă sau o pătură să se-nvelească iar alții au mult, mult preamult, destul să le ajungă 10 vieți.

Viciu

Cuvantul „păcat” este demodat dar ce păcat ca viciul este chiar păcat.

Preluat de pe site-ul ortodoxiatinerilor
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.05.2010, 13:02:17
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Se urmareste, de asemenea, in ziua de astazi, inlocuirea unor termeni ce au existat de mii de ani, cu altii creati de masoni si jidani.

"Au folosit cuvantul toleranta, intercomuniune, diplomatie, inlocuind termeni cum ar fi dreapta-socoteala, care-i maica virtutiilor, sau sfanta apostoleasca si ortodoxa biserica cea tamaduitoare. Diplomatie, in loc de cuvantul vostru sa fie da, da si ce este nu, nu. Ce-i mai mult de la cel protivnic este.

Au inlocuit termeni duhovnicesti cu alti termeni, au indus in eroare ca sa-si atinga scopul, pozand in oameni care ne vor binele, vor pacea. Mincinosi, farisei." (Ier. Amfilohie in http://www.youtube.com/watch?v=35O28...next=1&index=8 0:47)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.05.2010, 13:11:58
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Se urmareste, de asemenea, in ziua de astazi, inlocuirea unor termeni ce au existat de mii de ani, cu altii creati de masoni si jidani.

"Au folosit cuvantul toleranta, intercomuniune, diplomatie, inlocuind termeni cum ar fi dreapta-socoteala, care-i maica virtutiilor, sau sfanta apostoleasca si ortodoxa biserica cea tamaduitoare. Diplomatie, in loc de cuvantul vostru sa fie da, da si ce este nu, nu. Ce-i mai mult de la cel protivnic este.

Au inlocuit termeni duhovnicesti cu alti termeni, au indus in eroare ca sa-si atinga scopul, pozand in oameni care ne vor binele, vor pacea. Mincinosi, farisei." (Ier. Amfilohie in http://www.youtube.com/watch?v=35O28...next=1&index=8 0:47)
Dom'le Colaps, sunteti antisemit? Sfat prietenesc: Nu va mai "fariseiti" atata pe-aici, incercati sa fiti om.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.05.2010, 13:24:16
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Dictionarul nebunilor: unele cuvinte, cu sens in sine bun, sunt convertite de unii "pseudo-credinciosi", intr-o alta forma negativa, pentru a li se da sensul intereselor dumnealor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.05.2010, 14:50:16
Daciana Daciana is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 15.05.2010
Mesaje: 1
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Dictionarul nebunilor: unele cuvinte, cu sens in sine bun, sunt convertite de unii "pseudo-credinciosi", intr-o alta forma negativa, pentru a li se da sensul intereselor dumnealor.
Ce are bun in sine "toleranta" in contextul discutat? Nimic! A fi tolerant inseamna azi a accepta intolerabilul. Pederastii si lesbienele forteaza sistematic limitele tolerantei prin pretentiile pe care le au la casatorie si la infierea si cresterea copiilor. Asta ca sa dau un singur exemplu.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.05.2010, 14:59:14
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daciana Vezi mesajul
Ce are bun in sine "toleranta" in contextul discutat? Nimic! A fi tolerant inseamna azi a accepta intolerabilul. Pederastii si lesbienele forteaza sistematic limitele tolerantei prin pretentiile pe care le au la casatorie si la infierea si cresterea copiilor. Asta ca sa dau un singur exemplu.
Cuvantul "toleranta" este in sine un cuvant cu sens bun. Faptul ca se abuzeaza de el, intr-un fel sau altul, pentru a folosi anumitor interese, il denatureaza.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.05.2010, 15:07:30
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Dom'le Colaps, sunteti antisemit? Sfat prietenesc: Nu va mai "fariseiti" atata pe-aici, incercati sa fiti om.
Ce e Maria, deranjeaza cuvintele mele confesiunea ta?
Adica ce? Vrei ca noi sa toleram inamicii Crestinismului? In nici un caz nu vom face asa ceva.
Ma iei tu cu termenul asta 'antisemit'.

Eu sunt impotriva inamicilor lui Hristos, deci sunt impotriva iudeilor indraciti. Nu vorbesc aici de omul de rand care habar n-are ca iudaismul proslaveste pe drac.

De unde am scos asta cu inamicii lui Hristos? Pai nu eu am scos-o, ci Hristos. Citeste Ioan 8:30-59, dar mai ales Ioan 8:42-47 si ai sa te lamuresti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.05.2010, 15:13:39
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Ce e Maria, deranjeaza cuvintele mele confesiunea ta?
Adica ce? Vrei ca noi sa toleram inamicii Crestinismului? In nici un caz nu vom face asa ceva.
Ma iei tu cu termenul asta 'antisemit'.

Eu sunt impotriva inamicilor lui Hristos, deci sunt impotriva iudeilor indraciti. Nu vorbesc aici de omul de rand care habar n-are ca iudaismul proslaveste pe drac.

De unde am scos asta cu inamicii lui Hristos? Pai nu eu am scos-o, ci Hristos. Citeste Ioan 8:30-59, dar mai ales Ioan 8:42-47 si ai sa te lamuresti.
Domnule Colaps, pentru faptul ca poporul evreu tine la credinta lui pe care o are de atata timp si nu vrea sa renunte la ea, ii numesti dumneata inamicii crestinismului? Din cate cunosc eu, din istorie, ei au fost cei macelariti de crestini, nu invers.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.05.2010, 15:20:54
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Domnule Colaps, pentru faptul ca poporul evreu tine la credinta lui pe care o are de atata timp si nu vrea sa renunte la ea, ii numesti dumneata inamicii crestinismului? Din cate cunosc eu, din istorie, ei au fost cei macelariti de crestini, nu invers.
Repet, nu ma refer la omul de rand evreu care nu stie de fapt ce inseamna Iudaismul si ce hule sunt scrise in Talmudul adevarat (care li se desluseste doar atunci cand ating un grad inalt).

Ma refer aici la jidanii cei indraciti, ce se tin de mana cu Masoneria.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.05.2010, 15:26:18
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Repet, nu ma refer la omul de rand evreu care nu stie de fapt ce inseamna Iudaismul si ce hule sunt scrise in Talmudul adevarat (care li se desluseste doar atunci cand ating un grad inalt).

Ma refer aici la jidanii cei indraciti, ce se tin de mana cu Masoneria.
Ar trebui sa va puneti intrebarea ce interese au aceia care au scris astfel de lucruri despre Talmud, apoi sa luati frumusel Talmudul in brate si sa cititi si sa va convingeti singur daca gasiti hule in el sau nu. Spalati-va vorbele si inima si nu jigniti fara rost, ca Dumnezeu vede tot.
Ceea ce spuneti dvs acuma despre Talmud e ca si cum ati spune despre scrierile Sfintilor Parinti.
Stati linistit, ca orice evreu stie ce inseamna iudaismul.

Last edited by maria-luisa; 15.05.2010 at 15:32:20.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 20:52:15
Dictionar forum Melissa Generalitati 38 10.02.2011 11:26:18
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32
Dictionar al scriitorilor romani (pentru cei interesati) LapetiteMoc Generalitati 0 27.04.2010 12:38:20
Episcop roman rapit de k.G.B. praxis Intamplari adevarate 2 18.11.2008 02:48:05