Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2010, 19:04:32
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit Plictiseala deriva din lene?

Care ar fi cauzele plictiselii?
Sta lenea la baza ei?
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2010, 19:28:11
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Care ar fi cauzele plictiselii?
Sta lenea la baza ei?
Si pe mine ma preocupa subiectul :)

__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2010, 19:38:39
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florinbrasov0 Vezi mesajul
Care ar fi cauzele plictiselii?
Sta lenea la baza ei?
Eu nu cred ca vine din lene, ci din neimplinire. Omul tanjeste dupa mai mult, s-a saturat sa faca zilnic aceleasi lucruri care nu-i aduc fericirea. Sufletul lui e gol si micile satisfactii de peste zi nu reusesc sa-l umple. Apropierea de Dumnezeu cred ca e solutia . Ea va face ca viata sa aiba sens si posibil sa-i dea si o noua directie.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2010, 19:42:42
Radu32 Radu32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit cel plictisit,

plictiseala privine numai si numai din lene !
Omul modern, primeste totul de-a gata,datorita avansului tehnologic care scurteaza timpul,si reduce cantitatea de munca prestata !
Ia sa merga omul asta plictisit la taiat de lemne in padure cu toporul pentru 8 ore,sau sa gletuiasca 100 mp de perete de casa pe zi .,si o sa vada cum ai ies aburii plicitselii din cap !!!
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2010, 19:54:17
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

Eu sunt de aceeasi parere cu Doriana. A fost o perioada cand munceam ( munca fizica mai mult) 12 de ore pe zi. Plecam dimineata la serviciu si ma intorceam seara acasa.12 -13ore de munca plus 2 ore pe drum. Nici nu mai vedeam soarele. Eram plictisita la serviciu pt. ca acasa nu mai aveam timp. Cum veneam acasa, mancam si adormeam instant.
Deci varianta cu munca pana la epuizare pica.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2010, 20:03:57
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Plictiseala isi are originea ori in lenea excesiva ori in rutina excesiva.

Omul nu poate fi nici trantor, nici robot. Trebuie sa gasim o cale de mijloc.

Normal, poti sa te ocupi si sa te distrezi ca tot omul, cu cititul, cu filme, cu muzica, cu jocurile pe calculator pentru cine mai simte nevoia.

Insa acum apare intrebarea: Care pacat este mai mare? Al lenii sau al pierderii de timp cu desertaciuni lumesti?
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2010, 20:31:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Sunt persoane care cauta sa fie comode. Lenea ascunsa sub masca comoditatii echivaleaza cu "a fi orientat", adica a avea abilitatea de a nu mai lucra, de a mima. Dar asa intoarcem spatele lui Dumnezeu si pierdem darurile primite. Indiferent ce facem nu trebuie sa fim lenesi.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2010, 20:56:49
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu am ajuns, cred, in latura opusa...am impresia ca ziua nu are suficiente ore ca sa fac tot ce imi doresc si mi-am propus.
Traiesc vesnic cu sentimentul ca nu mai este timp.Uneori sunt momente cand ma trezesc si noaptea si mi se deruleaza o serie de astfel de griji in cap.
Stiu,sunt si stresata...dar,totusi,sentimentul ca "nu mai este timp" ma bantuie de cam doi-trei ani foarte insistent,iar din experienta pe care o am cu anumite "feelinguri" ale mele,trebuie sa urmez ceea ce simt.Probabil,anumite raspunsuri imi vor fi date mai tarziu,cand va fi timpul.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2010, 21:03:41
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

O colega de-a mea referitor la plictiseala a zis asa:" numai un om prost se plictiseste, sunt atatea de facut!" Acum nu fac nicio aluzie, nu sariti!
Ei se pare ca nu ii ajunge timpul sa faca tot ce si-ar dori sa faca!
Poate ca plictiseala uneori are legatura si cu lenea sau poate nimic nu te implineste orice ai face pentru ca iti doresti ceva ce nu poti avea si de aici rezulta o delasare care duce la plictis...
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2010, 21:31:46
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Dar avem timp sa ne plictisim in vremurile acestea?
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ce poate oferi Raiul incat sa nu fie plictiseala? consuela Generalitati 131 14.02.2012 12:09:35
Confuzie, frica, deznadejde, lene etc. AGabriela Generalitati 8 21.12.2011 23:10:09
lene cristina mioara Spiritualitatea ortodoxa 13 28.07.2011 21:21:04
Plictiseala IonutS Generalitati 27 13.12.2010 21:26:19
Cum scapam de lene? alexdu Generalitati 17 07.09.2010 13:10:47