Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 22.02.2012, 23:53:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

[quote=Heurtebise;431290]
Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Sa nu fim prea optimisti.
In acelasi citat sustine ca vorbeste "despre acele putine constiinte de elita, care inteleg sa-si valorifice viata si sa o vietuiasca dupa un talc metafizic".
Deci este vorba de situatii mai degraba f rare.[/QUOT

Prea optimisti in legatura cu ce?
Cititi nuvela O fotografie veche de 14 ani si veti vedea ca Eliade e capabil de simtaminte foarte ortodoxe. Evident ca nu trebuie sa il luam ca reper in toate aspectele (mai ales in cele de moralitate), l-am luat ca exemplu pentru ca vorbim de ortodoxie si celelalte religii iar M.E. reprezinta o autoritate in domeniu.
La aceasta idee m-am referit cand am spus sa nu fin prea optimisti:
"Asadar, orice drum ar apuca, o constiinta contemporana ajunge la crestinismul ortodox. Poate lucrul acesta se va implini tarziu, spre sfarsit de viata trista. Dar se va implini."

In legatura cu simtamintele ortodoxe ale lui Mircea Eliade.. Eu nu m-as entuziasma asa tare.
Nu este prudent sa cautam invatatura ortodoxa in surse aiurea.
Chiar daca Eliade are o importanta contributie in cultura noastra, aceasta nu-i valideaza automat vreo opinie despre ortodoxie.
.. ca sa citesti si opinii despre ne-ortodoxia lui:
http://www.sfaturiortodoxe.ro/mircea_eliade.htm
Reply With Quote
  #42  
Vechi 23.02.2012, 00:43:35
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de freehugs Vezi mesajul
Slava Tatalui si Fiului si Sfantului Duh acum si pururea si in vecii vecilor.
Am 27 ani si as vrea sa va spun povestea vietii mele. Dau acest exemplu pentru a arata ca yoga/reiki/bioenergia/ samd pot indrepta un biet pacatos.
O sa fie un post relativ lung, dar incerc sa pun cat mai multa iubire in el.

Pe la 20 de ani faceam ce face orice alt om "obisnuit": mergeam la scoala, la discoteca, petreceam , obisnuiam sa beau sa ma "distrez" cu fete etc. Nu deschisesem Biblia decat sa vad cate pagini are - la biserica nu sunt sigur ca ma duceam nici macar cu ocazia sarbatorilor de nastere si inviere. Eram ateu convins si credeam ca toti credinciosii sunt caracterizati de un singur atribut "prostie incurabila".
Asa am reusit sa ma imbolnavesc incet dar sigur de : stomac , colon , colecist , prostata etc.
Nu am reusit timp de cativa ani sa ameliorez macar simptomele avute cu ajutorul medicinei clasice, nici prin gand nu mi-a dat sa ma rog lu Dumnezeu si asa m-am imbonavit din ce in ce mai rau ( gastrita eroziv -hemoragica / prostatita / colon iritabil). Nu mai reuseam sa dorm noaptea si nu mai aveam nici o speranta.
In aceasta stare am ajuns la un centru de bioterapie. Aici mi-am recapatat: sanatatea , speranta si bucuria de viata, iubirea pentru Dumnezeu. Asta s-a intamplat prin: bio-energo- terapie, yoga, reiki, pranic healing, tehnica radianta si rugaciune .

Nu mai sunt omul care eram. Acum merg la biserica ,ma spovedesc, am citit Biblia si citesc vietile sfintilor, ma rog cat de mult pot.
Mi-am intarit credinta in Iisus Hristos am invatat ce inseamna sa-L iubesti pe Dumnezeu , sa-ti iubesti aproapele ca pe tine insuti si mai ales sa fii smerit.

Va rog, iubitii mei frati intru Hristos sa aveti intelegere fata alte religii, fata de yoga, fata orice pacatos - oricine se poate indrepta si poate intelege adevarul.

Avem noi voie sa ocaram pe cei care fac yoga ? Avem noi voie sa-i indepartam de la Hristos ? Oare nu a spus El ca pentru pacatosi a venit ?

CUM NE CREDEM NOI DREPTI DACA NU AVEM PIC DE SMERENIE? Cine suntem noi sa-i judecam ?

Eu sunt si va spun ca fratii nostrii budisti si yoghini si hindusi pot fi mai smeriti si mai plini de iubire decat unii din noi "drept maritorii ortodocsi ".

Eu va spun:
- yoga este o invatatura cu mult mai veche decat Biblia
- yoga ajuta foarte mult trupului
- cum credeti voi ca poate un biet pacatos bolnav - care nu mai are aproape nici puterea sa traiasca - sa ajunga sa aibe puterea sa "creada" si sa se mantuiasca ?

Am citit acest forum si am vazut tot felul de exprimari de genul : "reiki , yoga , invocarea energiilor, spiritelor -spiritismul - mediumitate , clarviziunea etc toate sunt de la necurat" .

Mai fratilor pai eu daca ma rog la Sfantul Grigorie Decapolitul - Slavit fie Domnul - nu-i invoc spiritul ? nu zic roaga-te sfinte parinte pentru mine , vin si apara-ma ?
Asta inseamna ca sunt spiritist ?

Nu zic eu : IIsuse trimite lumina ta catre mine si ma curateste - nu invoc oare o energie ?

Sfintii parinti oare nu sunt clarvazatori ? Daca noi nu stim ce e ala corp energetic inseamna ca nu exista sau ca e necurat ?

Cine iubeste pe Dumnezeu poate folosi yoga ca pe o unealta buna. Cutitul ajuta si la taiatul painii si la ucis oameni - fiecare alege.

Stiti ce neglijam noi: faptul ca si crestinismul folosit prost tot rau ajunge !

Dumnezeu sa ma ierte si pe voi sa va binecuvinteze !
Doamne ajută!
Eu încă n-am împlinit 20 ani și nici n-am trecut prin experiențe asemănătoare cu cea relatată de tine. De aceea, nu știu de ce mă-ncumet acum să-ți dau sfaturi... :) Totuși, simt nevoia nu să-ți dau sfaturi, ci să-ți împărtășesc câteva gânduri, pentru că suntem frați întru Hristos.
Experiența ta este deosebit de interesantă pentru că, din ceea ce ai scris, înțeleg că Dumnezeu ne poate dărui credința chiar și pe cele mai neobișnuite căi, aducându-ne la adevăr chiar și din cele mai îndepărtate tărâmuri spirituale, așa cum pe magii astrologi de acum 2000 de ani chiar prin astrologia lor (chiar prin rătăcirea lor) i-a adus către Hristos, Izvorul adevărului și al existenței.
Da, Dumnezeu ne vorbește fiecăruia în limbajul tainic al inimilor noastre, așa cum putem înțelege din întreaga istorie a mântuirii. Pentru fiecare dintre noi El are o modalitate unică de a ne convinge, căci noi înșine suntem persoane unice.
De ce m-ar surprinde revenirea ta la creștinism prin practicarea ezoterismului, de vreme ce alți creștini înaintea noastră au fost "cuceriți" de Hristos prin filosofia antică, alții, prin mitologie chiar (prin acele mituri politeiste), iar Balaam, fiul lui Bosor, vrăjitor fiind, a fost luminat de Dumnezeu într-un asemenea grad, încât a putut formula o profeție mesianică?
Da, Dumnezeu ne vorbește și prin rătăcirile noastre, dar după ce cunoaștem Adevărul, suntem datori să renunțăm la rătăcire, fiindcă nu rătăcirea este sursa credinței nostre, ci Dumnezeu, Cel Care, în smerenia Sa, a binevoit să lucreze în noi chiar și prin acea rătăcire.
Nu yoga te-a adus la Hristos, ci El, Hristos, ți-a vorbit, a convins inima ta prin ceea ce tu considerai atunci a fi o cale dreaptă.
Yoga ți-a fost pedagog către Hristos, atunci când erai copil în viața spirituală.
Acum, după ce L-ai cunoscut pe Hristos Dumnezeu, nu mai ești copil și, din acest motiv, este normal ca rolul pedagogului să înceteze în viața ta. Legea Veche le-a fost evreilor "pedagog către Hristos" (cf. Epistola către Galateni), dar, după cuvântulul Apostolului, "dacă a venit credința, nu mai suntem sub călăuză/pedagog".
Magii de la Răsărit au urmat steaua cea minunată, până când L-au găsit pe Prunc, iar după aceea, ignorând acel semn ce-i condusese (și prin aceasta, desconsiderând întreaga astrologie), s-au bucurat "cu bucurie foarte mare" de întâlnirea cu Fiul lui Dumnezeu întrupat.
Este minunat, suflet drag, este minunat că te-ai întors la Mântuitorul nostru Hristos, unicul Dumnezeu, Sensul existenței noastre și Nădejdea inimilor noastre! El, împreună cu Tatăl și cu Duhul Sfânt, este unicul Dumnezeu adevărat și încrederea neclintită în dragostea Sa ne este suficientă pentru mântuire (mântuire, în sens creștin, spre deosebire de alte credințe, înseamnă comuniunea veșnică, în iubire, cu Dumnezeu).
Tu ești liber! Ești liber întru Hristos și, tocmai de aceea, nu-ți sunt necesare anumite practici fixe, rețete, pentru a-L întâlni pe Cel Care ți-a dăruit această libertate prin Jertfa Sa.
Dacă ți se pare interesantă propunerea mea, citește Epistola către Galateni a Sf. Apostol Pavel și încearcă să-ți imaginezi că tot ceea ce scrie acolo despre "faptele Legii" se referă și la practicile ce te-au adus pe tine la Hristos.
Ai ajuns la școală, unde vrei să te conducă mai departe pedagogul?
Ai ajuns la credința în Hristos, la ce-ți mai folosesc, în viața spirituală, practici străine de religia întemeiată de El?
E foarte interesant să cercetezi religii și practici diferite de a le noastre, pentru cultura ta generală și pentru a înțelege două aspecte:
1. cât de departe au putut ajunge cei de alte religii în căutările lor, prin simpla lor cunoaștere intuitivă și
2. faptul că din acele credințe - oricât de înțelepte ar fi - lipsește ceva... adică lipsește Cineva: Iisus Hristos, a doua Persoană a Sfintei Treimi, Cel Care Și-a dat viața pentru fiecare dintre noi. Și dacă Hristos a murit pentru mântuirea noastră, atunci oare Jertfa și Învierea Sa nu ne vor fi suficiente?
De ce să căutăm mântuirea prin puterile noastre, întristându-L pe Cel Care ne-a cerut să ne dăruim Lui cu toată ființa noastră, cu toată puterea noastră de încredere?
În Epistola sa către creștinii galateni, care doreau să realizeze un sincretism între credința creștină și practicile iudaice, Apostolul Pavel le scrie: "...de vă veți tăia împrejur, Hristos nu vă va folosi la nimic". Ce era rău în tăierea împrejur (circumcizie)? Absolut nimic. Greșită și periculoasă era, însă, ideea conform căreia acea practică ar fi avut o valoare soteriologică (mântuitoare) în sine și că, implicit, sacrificiul lui Hristos ar fi insuficient pentru mântuire. Cred că același raționament este valabil și pentru practicile despre care ne-ai relatat.
Domnul Hristos, Mântuitorul nostru, să fie cu tine și să umple inima ta de bucuria comuniunii cu El!

Hristos în mijlocul nostru!

P. S. Dacă ai întrebări și nelămuriri în privința credinței (și eu am multe), roagă-L pe Domnul Iisus să lumineze inima și mintea ta, astfel încât să înțelegi corect voia Lui.

Doamne ajută!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca

Last edited by laurastifter; 23.02.2012 at 01:42:35.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 14.03.2012, 14:47:56
GVOICHITA GVOICHITA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2010
Mesaje: 3
Implicit

Felicitari Laura, multa intelepciune la cei nici 20 de ani ai tai!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05
Despre yoga "crestina" mihailt Generalitati 10 08.07.2009 16:41:19