Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #2031  
Vechi 28.05.2010, 09:46:38
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
“Eu sunt Alfa și Omega. Am colindat pământul în lung și în lat, cu tot ce este curat, iar ce este întinat, am blestemat. Eu sunt Domnul ....” (citat după Cuvântul Pucios din 19 februarie 1975)

“…Pe unde am cutreierat pământul în lung și în lat nu am lăsat semne, nu am blestemat, ... pentru că așa a spus Tatăl, ...” (citat după Cuvântul Pucios din 23 februarie 1978.)

Deci cine este mincinosul? Dumnezeul Pucios sau nenia Vsovi? Deci cine este mincinosul? Dumnezeul Pucios Alfa, care a blestemat in lung si-n lat pe unde a umblat si a colindat, sau celalalt Dumnezeu Pucios (Omega) care n-a blestemat si nici n-a umblat pe unde a cutreierat in lung si-n lat?

Potoareoare ca să-ți răspund ca să nu hulesc și să-mi satisfac voia de a mă da apoi rotofei? Potoareoareoare să hulesc și să am impresia că nu o să mi se întâmple nimic? Potoareoareoare ca să nu-ți răspund și să rămân căldicel pe calea de mijloc fără Cruce? Potoareoareoare ca să cad sau să nu cad sau să cad sau să nu cad în ispisipita de a da curs avocăției din mine însumi însușiri alese care ar vrea să se ia la trântă cu oricine? Și îndreptățindu-se iară și iară, să ajung ''fericit'' pentru că cândva o să mă umplu de părerea bună de sine, aia bună și frumoasă despre mine, ce satisface nebunia de pe urmă crezând că iată ce grozav am ajuns lăudându-mă apoi mereu cu ''Singur ortodoxia'' căci am violat și furat rodul din pomul altuia?..

Deci ce să mă fac cu tine care ai ''darul'' mereu de a viceversa lucrurile și a răstălmăci răspunsurile îndrăznind la nesfârșit să tragi ispisisikaa de coadă?

Păi uite mă rog Domnului ca să-ți răspundă El, că eu nepricepându-mă de niciun răspuns...
''această puțină rugăciune aducem Ție... iubitorului de oameni''

Deci mincinosul este cel dintre cele două dobitoace care zice pace pace între două dobitoace... că dobitoacelor e clar că nu are sens ca să le spui să facă pace, căci înțeleptul te va asculta și se va face mai înțelept prin viața lui iar prostul și nătângul, prostul măgarul ghiță bucătarul, te va lua la bătaie căci se va simți rânjignit... orice i-ai face el tot rânjignit se va simți... chiar dacă-l mustri cu așa o mare blândețe încât nu-l mustri pe el ci pe tine însuți...

Deci draga mea lingoare a lui nenea savantul papantul, păi oricine ar fi priceput răspunsul anterior, dar dumneata te faci că n-ai înțeles?

Păi sigur ai înțeles doar că ai alt minteres, și cum minteresul poartă fesul ai învârtoșat înțelesul.

Deci dacă ai întrebat iată răspunsul:

''Din oceanul Pacific, a ieșit un pește mic, și pe coada lui scria: Ieși afara dum-nea-ta!''

Nu mă refer la tine ci la duhul rău care te stăpânește și mă ispitește ca să intru în păcat și în loc să te iubesc să mă apuc să te rânjignesc...

Deci Domnul nu minte și se ține de legământul făcut prin slujitorul Său Irineu, Martor al Său care nu cu inima a aruncat cu pietre scoțând pe gură broaștele altora ci a ascultat de maimari, și pe unde merge Domnul blesteamă ce este spurcat și necurat și rău și viclean și mincinos și binecuvântează pe credincioșii care Cred plinind cele 6 cerințe pentru a intra și ei cândva dacă vor voi spre a aduce jertfă de rugăciune în Sânta Cetate a Noului Ierusalim:

''-să păzească și să păstreze curățenia trupească, dimpreună cu puritatea simțurilor;
– să se oprească de la mâncare a orice fel de carne, în afară de pește, de la băutură alcoolică de orice fel, în afară de vinul din strugurii viței-de-vie și de la droguri de orice fel;
– să respecte ținuta portului creștinesc, după rânduiala sfintei Scripturi;
– să păzească rânduiala celor trei zile de post din săptămână (luni, miercuri și vineri), în afară de perioadele de post stabilite de biserică, fără untdelemn și vin, exceptând zilele în care sunt dezlegate acestea;
– să respecte legea canonică bisericească în stilul românesc și ortodox străvechi;
– să primească sfânta Împărtășanie cât mai des, după cuvenita pregătire;''

Înțeleptul se va face mai înțelept ascultând și smerind inima sa ca să creadă, iar savantul va intra în împuteroareoareoareoare...oare și nu se va opri niciodată din cădere... căci va intra în pălăcere... un fel de nirvana nimfomana...

Deci fiecare e liber să afle cine spune Adevărul, că doar se știe că vsovivi, ca mare păcătos mirean din poBor nu e credibil și că mai scapă câte o minciunică, mică, mică, dar nu te poticni de băiatu' de parcă ai fi văzut pe necuratu' că eu nu despre mine vorbesc ci despre Iisus Hristus, Cuvântul lui Dumnezeu... ca să credeți în El, în Sfânta Treime împreună cu toți îngerii luminoși și cu toți sfinții, mult mai mult ca mine... și ca să-i fiți credincioși trăind împreună cu El binele Lui și durerile Lui... până la sfârșit... totdeauna... căci altfel o să ajungeți să vă dedulciți cu cafiaua lui tanti grijania ca să plăceți lui nenia babanul cu ispisisikaa din lesă și cu eretele pe mănușa lui din piele de porc mistreț sau de pe epoletele de pe umărul drept, și apoi din zațul de cafia vă va ieși aberica și o să plutiți pe mare într-un măr sub formă de viermișor ca să vă întâlniți marea ''dragoste'' ce plutește sub formă de viermișor într-o pară ca împreună să formați omida universală integrându-vă prin această mișcare în absolut... nimic findcă între timp vor rămâne de voi doar coroarele... pe care le-am băut.

Cam asta.

Last edited by vsovivi; 28.05.2010 at 09:52:03.
  #2032  
Vechi 28.05.2010, 11:38:35
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Potoareoare ca să-ți răspund ca să nu hulesc și să-mi satisfac voia de a mă da apoi rotofei? Potoareoareoare să hulesc și să am impresia că nu o să mi se întâmple nimic? Potoareoareoare ca să nu-ți răspund și să rămân căldicel pe calea de mijloc fără Cruce? Potoareoareoare ca să cad sau să nu cad sau să cad sau să nu cad în ispisipita de a da curs avocăției din mine însumi însușiri alese care ar vrea să se ia la trântă cu oricine? Și îndreptățindu-se iară și iară, să ajung ''fericit'' pentru că cândva o să mă umplu de părerea bună de sine, aia bună și frumoasă despre mine, ce satisface nebunia de pe urmă crezând că iată ce grozav am ajuns lăudându-mă apoi mereu cu ''Singur ortodoxia'' căci am violat și furat rodul din pomul altuia?..

Deci ce să mă fac cu tine care ai ''darul'' mereu de a viceversa lucrurile și a răstălmăci răspunsurile îndrăznind la nesfârșit să tragi ispisisikaa de coadă?

Păi uite mă rog Domnului ca să-ți răspundă El, că eu nepricepându-mă de niciun răspuns...
''această puțină rugăciune aducem Ție... iubitorului de oameni''

Deci mincinosul este cel dintre cele două dobitoace care zice pace pace între două dobitoace... că dobitoacelor e clar că nu are sens ca să le spui să facă pace, căci înțeleptul te va asculta și se va face mai înțelept prin viața lui iar prostul și nătângul, prostul măgarul ghiță bucătarul, te va lua la bătaie căci se va simți rânjignit... orice i-ai face el tot rânjignit se va simți... chiar dacă-l mustri cu așa o mare blândețe încât nu-l mustri pe el ci pe tine însuți...

Deci draga mea lingoare a lui nenea savantul papantul, păi oricine ar fi priceput răspunsul anterior, dar dumneata te faci că n-ai înțeles?

Păi sigur ai înțeles doar că ai alt minteres, și cum minteresul poartă fesul ai învârtoșat înțelesul.

Deci dacă ai întrebat iată răspunsul:

''Din oceanul Pacific, a ieșit un pește mic, și pe coada lui scria: Ieși afara dum-nea-ta!''

Nu mă refer la tine ci la duhul rău care te stăpânește și mă ispitește ca să intru în păcat și în loc să te iubesc să mă apuc să te rânjignesc...

Deci Domnul nu minte și se ține de legământul făcut prin slujitorul Său Irineu, Martor al Său care nu cu inima a aruncat cu pietre scoțând pe gură broaștele altora ci a ascultat de maimari, și pe unde merge Domnul blesteamă ce este spurcat și necurat și rău și viclean și mincinos și binecuvântează pe credincioșii care Cred plinind cele 6 cerințe pentru a intra și ei cândva dacă vor voi spre a aduce jertfă de rugăciune în Sânta Cetate a Noului Ierusalim:

''-să păzească și să păstreze curățenia trupească, dimpreună cu puritatea simțurilor;
– să se oprească de la mâncare a orice fel de carne, în afară de pește, de la băutură alcoolică de orice fel, în afară de vinul din strugurii viței-de-vie și de la droguri de orice fel;
– să respecte ținuta portului creștinesc, după rânduiala sfintei Scripturi;
– să păzească rânduiala celor trei zile de post din săptămână (luni, miercuri și vineri), în afară de perioadele de post stabilite de biserică, fără untdelemn și vin, exceptând zilele în care sunt dezlegate acestea;
– să respecte legea canonică bisericească în stilul românesc și ortodox străvechi;
– să primească sfânta Împărtășanie cât mai des, după cuvenita pregătire;''

Înțeleptul se va face mai înțelept ascultând și smerind inima sa ca să creadă, iar savantul va intra în împuteroareoareoareoare...oare și nu se va opri niciodată din cădere... căci va intra în pălăcere... un fel de nirvana nimfomana...

Deci fiecare e liber să afle cine spune Adevărul, că doar se știe că vsovivi, ca mare păcătos mirean din poBor nu e credibil și că mai scapă câte o minciunică, mică, mică, dar nu te poticni de băiatu' de parcă ai fi văzut pe necuratu' că eu nu despre mine vorbesc ci despre Iisus Hristus, Cuvântul lui Dumnezeu... ca să credeți în El, în Sfânta Treime împreună cu toți îngerii luminoși și cu toți sfinții, mult mai mult ca mine... și ca să-i fiți credincioși trăind împreună cu El binele Lui și durerile Lui... până la sfârșit... totdeauna... căci altfel o să ajungeți să vă dedulciți cu cafiaua lui tanti grijania ca să plăceți lui nenia babanul cu ispisisikaa din lesă și cu eretele pe mănușa lui din piele de porc mistreț sau de pe epoletele de pe umărul drept, și apoi din zațul de cafia vă va ieși aberica și o să plutiți pe mare într-un măr sub formă de viermișor ca să vă întâlniți marea ''dragoste'' ce plutește sub formă de viermișor într-o pară ca împreună să formați omida universală integrându-vă prin această mișcare în absolut... nimic findcă între timp vor rămâne de voi doar coroarele... pe care le-am băut.

Cam asta.
Cam putin, si cam pe de laturi.
Intrebarea era simpla si clara: cand au mintit puciosii? cand au pretins ca Isus al lor dela Pucioasa a blestemat in lung si-n lat, sau cand au pretins ca n-a blestemat in lat si-n lung?
Repet aici cele doua temeiuri pucioase care se bat cap in cap, in speranta ca de data asta le vei analiza fara sa mai dai raspunsuri pe de laturi:

“Eu sunt Alfa și Omega. Am colindat pământul în lung și în lat, cu tot ce este curat, iar ce este întinat, am blestemat. Eu sunt Domnul ....” (citat după Cuvântul Pucios din 19 februarie 1975)

“…Pe unde am cutreierat pământul în lung și în lat nu am lăsat semne, nu am blestemat, ... pentru că așa a spus Tatăl, ...” (citat după Cuvântul Pucios din 23 februarie 1978.)
  #2033  
Vechi 28.05.2010, 12:02:40
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit O presupunere

Ai putea eventual sa pretinzi ca Isus dela Pucioasa a blestemat doar pana in 1975, mai precis pana la data de 19 februarie 1975. Apoi a trecut la sentimente mai bune, asa ca la 23 februarie 1978 putea pretinde fara jena ca nici blestem n-a proferat, nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase.
Dar vin si te-ntreb: nu erai matale acela care dadeai ca egzemplu cutremurul din '77, apoi veneai si cu greva de la Lupeni tot din '77, ca sa ne convingi cat de tare i-a blestemat Dumnezeu pe rumani pentru ca n-au fost cuminti? Inseamna ca blestemele puciosesti au continuat si dupa anul 1975.
Deci nici teoria asta (cu trecerea de la blestem la ne-blestem) nu are cum sa stea in picioare - presupunand ca ai avea de gand ca sa te acoperi cu ea, ca sa nu ti se vada goliciunea.
  #2034  
Vechi 28.05.2010, 15:26:12
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Cam putin, si cam pe de laturi.
Intrebarea era simpla si clara: cand au mintit puciosii? cand au pretins ca Isus al lor dela Pucioasa a blestemat in lung si-n lat, sau cand au pretins ca n-a blestemat in lat si-n lung?
Repet aici cele doua temeiuri pucioase care se bat cap in cap, in speranta ca de data asta le vei analiza fara sa mai dai raspunsuri pe de laturi:

“Eu sunt Alfa și Omega. Am colindat pământul în lung și în lat, cu tot ce este curat, iar ce este întinat, am blestemat. Eu sunt Domnul ....” (citat după Cuvântul Pucios din 19 februarie 1975)

“…Pe unde am cutreierat pământul în lung și în lat nu am lăsat semne, nu am blestemat, ... pentru că așa a spus Tatăl, ...” (citat după Cuvântul Pucios din 23 februarie 1978.)
Păi răspunsul nu l-am dat pe de lături așa cum minți mereu la nesfârșit, căci minți minți,........................... minți

minți minți minți minți minți minți minți minți

minți minți minți minți minți minți minți minți

minți minți minți minți minți minți minți minți minți

deci minți că nu ți-am răspuns ci vrei mereu să te crezi în lumea savanților papanților aristocrați care au umplut gLumea de pootoareoareoare? Că așa întrebi și tu mereu, exact ca ei, dacă nu cumva e vre-o împuteroareoareoare și dacă nu e atunci iar repeți ''- zi pietrelor să se preschimbe în pită...''

păi zi tu așa!, de ce mă tot ispitești pe mine la nesfârșit? Nu ți-a răspuns Domnul? ''Nu numai cu pită se hrănește omul ci cu tot Cuvântul lui Dumnezeu Carele va ieși din gura Lui Dumnezeu!''

deci ce răspunsuri mai vrei de la un sărman păcătos mirean din pobor?

și orbului nimic nu îi e lui clar așa că ce să-i fac eu lui, păi să-și deschidă el ochii, fiindcă nu e orb orb ci e un orb care se preface la nesfârșit!!! Zicând ''potoareoareoare ca să hulesc? Deci nu vreau să văd!''

Păi hulește dumneata cât vrei crezând că pooți dar nu mai susține la nesfârșit că nu ți-am răspuns cinstit ci pedelături... căci pedelături te dai dumneatat ca să poți împroșca cu ceea ce vrea nenia... cu cafia!

Last edited by vsovivi; 28.05.2010 at 15:31:00.
  #2035  
Vechi 28.05.2010, 15:44:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariamargareta Vezi mesajul
Ai putea eventual sa pretinzi ca Isus dela Pucioasa a blestemat doar pana in 1975, mai precis pana la data de 19 februarie 1975. Apoi a trecut la sentimente mai bune, asa ca la 23 februarie 1978 putea pretinde fara jena ca nici blestem n-a proferat, nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase.
Dar vin si te-ntreb: nu erai matale acela care dadeai ca egzemplu cutremurul din '77, apoi veneai si cu greva de la Lupeni tot din '77, ca sa ne convingi cat de tare i-a blestemat Dumnezeu pe rumani pentru ca n-au fost cuminti? Inseamna ca blestemele puciosesti au continuat si dupa anul 1975.
Deci nici teoria asta (cu trecerea de la blestem la ne-blestem) nu are cum sa stea in picioare - presupunand ca ai avea de gand ca sa te acoperi cu ea, ca sa nu ti se vada goliciunea.

Ce spuuuui? Ce concluzie tragi dumneata? Păi nu vezi că minteresul tău te duce de nas direct în părăpastie? Joci totul pe-o carte, pe păcăliciul din juhoooben... scoțînd pe guriță vorbe rele și dureroase căci iată că poți să hulești la nesfârșit... păi n-ai decât să hulești... dar eu nu-ți dau apă la moară ca să hulesc sau să mint ci iată m-am corectata că întâi a fost cutremurul și apoi revolta minerilor, deci ei poate că s-au mâniat că n-a fost cutremurul suficient de mare... căci răzvrătiții, fiii răzbunării strâmbe, ai răutății, ei pururea se hrănesc cu blestem și nemulțumire plină de teroare împuteroareoareoare... pentru pootoarea cea mai dulce... vicleșugul minciunii ce te aruncă în iad... în mândria neascultării...

Deci eu m-am corectatatata de minciună și tu te joci cu sentimentele mele ca să scoți la final un zero barat, mulțimea vidă, dar nu va fi vidă, ci la unii va fi plină cu senin iar la alții mulțimea va fi mplină cu venin...

Deci draga mea, poți fi sigură, că a Domnului este răzbunarea și tot a Lui și dreptatea căci El se milostivește de cine voiește...

Dar cum să se milostivească de tine ca să crezi din nou dacă tu minți și spui că ți s-a răspuns pe de lături! Nu! Ți s-a răspuns Dumnezeiește, dar nu vrei să recunoști, ci ca deobicei distrugi credibilitatea târând lucrurile spre circ...

Dacă nu vrei să crezi n-ai decît dar nu mințiii că nu ți s-a răspuns conform cu realitatea! și mai ales cu Adevărul, căci realitatea de aia e așa reală căci e înșelătoare... ca să te umpli mereu de pootoareoareoare...

Deci dacă n-ai credință nu mă învinovăți pe mine că nu ți-aș fi răspuns, că iată că au trecut 200 de pagini de când îți tot răspund!

Și dumneata continui circul... ca să dai impresia că nu aș fi fost suficient de clar... dar am mai8 răspuns:

orbii să audă ... cu ochii iar surzii să vadă... cu urechile și șchiopii să meargă... în limbă, findcă nu i se repetă babelor surde la nesfârșit... ci unde nu e, nici Dumnezeu nu cere... dar se va vedea cândva ce fel de avere are fiecare... în Cer... că pe pământ nici nu mai contează dacă pentru Cer ți-ai strâns blestem... ce mai contează? Păi o să vezi dumneata că contează chiar dacă acuma nu se vede că contează... Și ți se și pare că aici se glumește și se distrează cineva? Crezi că ești simpatică, că, că cineva se distrează? Păi cine crezi tu că se distreză și de cine anume? De mine n-au decât... nu mă supăr și încerc să nu mă simt rânjignit deși doare pe avocatul diavolului care mă păcălește să-l iau în serios... ispismuind și eu cu mânie ''vrednică'' dacă iar am fost păcălit de păcăliciul tău scos din jobenul lui nenia... cu iepurașii albibinoși...

Deci răspunsul este, dat de Domnul:

''Nu numai cu pită se hrănește omul ci cu tot Cuvântul lui Dumnezeu Carele iese din gura Lui Dumnezeu!''
''Este scris că numai Domnului Dumnezeului tău să I te închini și Lui să-I slujești!''
''Este scris că să nu ispitești pe Domnul Dumnezeul tău!''

Mai ai vre-o nelămurire? Lingoare dragă... mai ai? Mai ai oare vre-o întrebare încuietoare?

Deci dacă ai fi citit cinstit și ai fi citat corect poate n-ai mai avea dubii, căci așa trebuia să citezi:

''Eu sunt Alfa și Omega. Am colindat pământul în lung și în lat, cu tot ce este curat, iar ce este întinat, am blestemat. Eu sunt Domnul în chip curat. Umblu pe pământ și Mă întâlnesc cu omul și nu Mă vede. Nu Mă arăt, pentru că nu crede.'' (citat din Cuvântul lui Dumnezeu din 19 februarie 1975)

''... Pe unde am cutreierat pământul în lung și în lat, n-am lăsat semne, n-am blestemat, n-am scuturat praful de pe picioare ca să rămână în durere mare, pentru că așa a spus Tatăl, să las neghina cu grâul până la sfârșit. Dar a sosit ziua și a neghinei, și a grâului, să fie puse fiecare în al său hambar.''(citat din Cuvântul lui Dumnezeu din 23 februarie 1978)

Last edited by vsovivi; 28.05.2010 at 16:57:12.
  #2036  
Vechi 28.05.2010, 19:03:21
gibilan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit bai menumorut hai ca suna mai fain

ba tu esti ala cu biserica in forma de lotus cu 12 pietri ingropate reprezentind 12 semintii am vazut ceva dupa90'vroiam sa te intreb dupa ce ai facut dusurile alea faine da tu tea-i dilit de tot si sa intrerupt comunicatia postind numai lucruri nelegate parca vorbeai de sub apa.tu chear nu poti vorbi in limbi omenesti sa lasi toroiala la o parte si sa imi explici si mie care-i treaba ca sa stiu si eu.spune de unde vi si ce vrei sa faci ca eu nu prea stiu da sa scri ca si cind esti la telefon nu ma tot trimite pe unde nu prea am rabdare sa ascult,spune-o direct si raspicat daca ai curaj fa-o.daca te faci inteles poate mai schimbam o vorba impreuna da fi coerent nu fi narod ca de narozi e plina lumea.ba eu o tzira ,tin la tine tu nu, de la tine vine numa-i otrava preschimb-o in vin si pune-o pe ranele care le-ai pricinuit hai tamaduieste-ma vreau si un lucru bun de la tine.ba de nu vorbesti si frumos cu mine am sa fiu umbra ta,am sa stau la usa ta pina ce primesc premiul de la tine, ba eu te si cert te si iubesc in acelas timp ia incearca sa vezi si sa simti ca cineva te si iubeste nu toti te bat fara rost.uni doar pentru ca nu vrei sa comunici in limite normale.uite acum iti transmit un firicel de dragoste spune daca ai simtit ceva.
  #2037  
Vechi 29.05.2010, 00:02:58
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Mai ai vre-o nelămurire? Lingoare dragă... mai ai? Mai ai oare vre-o întrebare încuietoare?

Deci dacă ai fi citit cinstit și ai fi citat corect poate n-ai mai avea dubii, căci așa trebuia să citezi:

''Eu sunt Alfa și Omega. Am colindat pământul în lung și în lat, cu tot ce este curat, iar ce este întinat, am blestemat. Eu sunt Domnul în chip curat. Umblu pe pământ și Mă întâlnesc cu omul și nu Mă vede. Nu Mă arăt, pentru că nu crede.'' (citat din Cuvântul lui Dumnezeu din 19 februarie 1975)

''... Pe unde am cutreierat pământul în lung și în lat, n-am lăsat semne, n-am blestemat, n-am scuturat praful de pe picioare ca să rămână în durere mare, pentru că așa a spus Tatăl, să las neghina cu grâul până la sfârșit. Dar a sosit ziua și a neghinei, și a grâului, să fie puse fiecare în al său hambar.''(citat din Cuvântul lui Dumnezeu din 23 februarie 1978)
Păi întrebarea trebuia pusă scurt pe doi: a blestemat sau nu a blestemat? La asta să dai răspuns, puciosule Vsovivii! Da, sau nu?
Nu mai umbla cu cioara vopsită că nu ține.
  #2038  
Vechi 29.05.2010, 00:14:51
AngelicaKroner AngelicaKroner is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 57
Implicit Puciosule Vsovivi,

Sau nu-ți convine că te prinse fătuca asta cu minciuna: că voi pucioșii ziceți că ba e albă, ba e neagră. Și de-aia bați câmpii, ca să te abați intenționat de la subiect și să fugi de răspunsul la întrebare, pentru că îți e incomod să recunoști că te-ai înșelat susținând o cauză pierdută din start. Acolo unde e adevăr nu se umblă cu cioara vopsită, cu contraziceri și cu aberații prezentate ca mari minuni ale lumii.

Și mai controlează-ți limbajul, că mereu faci vivisecție de cuvinte, chiftele de propoziții și ghiveci de fraze.
Cică omul după semnătură se cunoaște. Numai dacă-ți citește cineva semnătura, și pe loc se convinge că ești dus cu pluta pe Dâmbovița, de la Pucioasa în jos (și-n sus, că faci naveta).
  #2039  
Vechi 29.05.2010, 22:42:34
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

221. Contradicțiile pucioșești de la “Noul Ierusalim” (I)



În afară de neconcordanțele grave cu unele texte le Sfintei Scripturi, Noua Evanghelie de la Pucioasa este împănată și cu o sumedenie de contradicții interne. De la un an la altul, de la o zi la alta sau uneori chiar în același mesaj se întâlnesc îndemnuri contradictorii, absolut derutante. Fără nici o justificare sau pregătire, albul devine negru și invers, pe neașteptate. Iată doar câteva exemple:



1. “Dumnezeul” Pucios l-a dat pe Gheorghiță în mâna oamenilor:


“Pe Gheorghiță de la București l-am dat în mâna oamenilor că el vorbea fără de rost din lucrurile Mele și dădea din lucrarea Mea…” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 11/24 aprilie 1967)


1bis. Gheorghiță s-a dat singur pe sine în mâna oamenilor:


“Pe Gheorghiță de la București l-am dat în mâna oamenilor că el vorbea fără de rost din lucrurile Mele și dădea din lucrarea Mea, și el singur s-a dat în mâinile lor.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 11/24 aprilie 1967)



2. “Dumnezeul” Pucios pretinde că este Domnul Iisus care a trecut deja prin două vremi, și acum a venit pentru ultima vreme, care este un timp extrem de scurt, o clipită:


“ Eu, Domnul Iisus Hristos M-am coborât din cerul sfânt pe acest pământ și am trecut prin două timpuri, prin două vremi. Odată am petrecut în trup și aceasta cu greu am petrecut și a doua oară am petrecut cu Duhul……Și mai este un timp, și știți cât e? Cât ai deschide ochii și i-ai închide…” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 22 decembrie 1975)


2bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că este Domnul Iisus care va veni din nou, după încă o vreme:


“ Mai este o vreme și vine a doua vreme, a Domnului Iisus, că vremea Sa se repetă.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 25 august/7 septembrie 1975)


2bis-bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că este Domnul Iisus care va veni din nou in a treia vreme, după alte două vremi:


“ Mai este o vreme și încă o vreme, și după aceste două vremi vine Domnul Iisus, cu toată suflarea Sa, cu toată slava Sa.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 25 august/7 septembrie 1975)



3. “Dumnezeul” Pucios pretinde că nu mai poate face îngeri pe pământ:


Și de aceea, dintr-un om nu mai poate Dumnezeu să facă înger al Său… (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 26 noiembrie 1976)


3bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că face îngeri pe pământ:


Sunteți socotiți să fiți îngeri pe pământ. Sunteți socotiți să fiți sfinți pe pământ…(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 26 noiembrie 1976)



4. “Dumnezeul” Pucios pretinde că Duhul S-a îmbrăcat în trup cu care S-a jertfit pentru om:


“Tată, Duhul Sfânt este înrolat asupra ta, căci a fost în lume și a dat trupul Său pentru tine, dar lumea și astăzi este în păcat” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 6 octombrie 1965)



4bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că Fiul S-a îmbrăcat în Duh cu care S-a făcut cunoscut către om:


M-am îmbrăcat din nou în Duh ca să spun celor rămași la ziua de apoi, aceste cuvinte mari” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 13 octombrie 1965)


4bis-bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că Fiul S-a despărțit din nou de trupul cu care S-a jertfit pentru om:


Dar sunt în Duh, nu sunt în trup. (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 17 noiembrie 1978.)


4bis-bis-bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că Fiul S-a întrupat din nou într-o Fecioară (Șfânta Fecioară Verginica) în care a binevoit Tatăl să fie:


Sunt într-un trup în care tatăl Meu a binevoit să fiu… (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 17 noiembrie 1978.)




5. “Dumnezeul” Pucios pretinde că a venit vremea lui Antihrist:


“Sfințiți-vă voi, că sfinții nu mai vin, că e vremea lui antichrist (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 2 iulie 1959)


5bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că a venit vremea Lui (așadar, precizează că vremea lui Antichrist despre care vorbea la 2 iulie 1959 este de fapt vremea Lui):


A venit vremea Mea. Nu este Noe, nu este Lot, ci Duhul lui Hristos. Pace vouă copiii Mei, amin.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 1 mai 1960)



6. Sfântul Ilie va veni în duh, nu în trup:


“…după Mine vine Ilie și nu este trup, ci este duh (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 1 mai 1960)


6bis. Sfântul Ilie va veni în trup, nu în duh:


În trup va veni un om ca și tine. Sfântul Ilie va veni” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 25 septembrie/8 octombrie 1972)

Last edited by mariamargareta; 29.05.2010 at 22:56:37.
  #2040  
Vechi 29.05.2010, 22:45:55
mariamargareta mariamargareta is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.12.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.366
Implicit

221. Contradicțiile pucioșești de la “Noul Ierusalim” (II)


7. Pucioșii mereu au urcat culmile duhovniciei, și totuși nu li s-a părut greu:


“ Nu fugiți de ce v-am spus. Mereu am urcat, și nu vi s-a părut greu …” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 28 iulie 1975)


7bis. Pucioșii mereu nu au urcat culmile duhovniciei, și de aceea nu li s-a părut greu. Dar acum a venit vremea ca să le urce:


“Vom urca nu pământește, ci duhovnicește. Nu fugiți de ce v-am spus. Mereu am urcat, și nu vi s-a părut greu, pentru că nu ați urcat. Vine vremea să urci…” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 28 iulie 1975)




8. Omul îi trebuie să fie mare la înțelepciune, căci e mare lipsă de înțelepciune pe pământ:


“Fiți rodul acestui cuvânt, fiți mari la înțelepciune, căci toți dușmanii acestui cuvânt vor sta pe nisip curând, curând și vor fi luați de val.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 9-08-2008 )


“ O, dacă ar înțelege omul taina împărăției lui Dumnezeu în el ar înțelege și taina fericirii lui, dar iată, este lipsă de înțelepciune, lipsă de învățătură este pe pământ și peste om.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 21-09-2008 )


8bis. Omului nu-i mai trebuie înțelepciune, dacă are ascultare de liderii lui religioși:


Omului nu-i trebuie înțelepciune, ci îi trebuie ascultare.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 27-09-2008 )




9. Omul îi trebuie mare iubire, căci e mare lipsă de iubire pe pământ:


“Să știi, fiule, că azi îți trebuie iubire mare, ca să-L ai pe Dumnezeu în tine și să fii îmbrăcat cu Dumnezeu, că vine vremea să-ți pun masă prin cuvânt, că pe pământul omului nu va mai fi de mâncare.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 3-6-95)


Fiți plini de iubire, dar fiți plini de atenție, că trebuie să răscumpărăm vremea.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 19-10-1990)


Ți se cere iubire curată, iubire cerească, iubire întreagă.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 15-11-1990 )


Învățați iubirea și apostolia ei!” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 28-08-2008 )


9bis. Omul nu-i mai trebuie nici iubire, dacă are ascultare de liderii lui religioși:


Nu-i trebuie omului iubire, ci ascultare îi trebuie.” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 27-09-2008 )



10. “Dumnezeul” Pucios pretinde că a blestemat în lung și-n lat tot ce era întinat:


“Eu sunt Alfa și Omega. Am colindat pământul în lung și în lat, cu tot ce este curat, iar ce este întinat, am blestemat. Eu sunt Domnul ….” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 19 februarie 1975)


10bis. “Dumnezeul” Pucios pretinde că nu a blestemat nimic:


“…Pe unde am cutreierat pământul în lung și în lat nu am lăsat semne, nu am blestemat, … pentru că așa a spus Tatăl, …” (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 23 februarie 1978.)



11. “Dumnezeul” Pucios îi învață pe ucenicii lui de la Pucioasa să fie pretențioși:


“ Așa am spus Eu, Domnul, [...]. Așa vă învăț și pe voi: [...], și fiți pretențioși la statura voastră și nu cereți celuilalt pentru ea ceea ce voi trebuie să lucrați și să aveți,[...]”(citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 23-05-2010)


11bis. “Dumnezeul” Pucios îi învață pe ucenicii lui de la Pucioasa să nu fie pretențioși:


Nu fiți pretențioși, ca să nu vă despartă această meteahnă! Fiți mulțumiți și mulțumitori! (citat din “Cuvântul lui Dumnezeu de la Pucioasa” din 23-05-2010)


Concluzia? Cam tot așa stă treaba și cu acest “Cuvânt” buclucaș de la Pucioasa: “Azi îl vedem, și nu e!”

Last edited by mariamargareta; 29.05.2010 at 22:49:13.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fenomenul Posaga poster Exorcismul 13 13.01.2015 14:22:59
Cetatea Noul Ierusalim idealist Calugarul 12 18.01.2013 11:13:01
Fenomenul Emo - o cultura a instabilitatii psihice si sufletesti geo.nektarios Secte si culte 3 01.04.2011 17:38:21
mesaj de la noul ierusalim anaana71 Secte si culte 417 31.01.2011 15:31:40