Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 31.07.2010, 02:53:23
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adela toaca Vezi mesajul
Daca Dumnezeu este in ceruri eu cred ca dracii ar trebui a fie sub pamant. Nu pot sa inteleg cum poti fi atat de ignorant incat sa afirmi ca dracii sunt in vazduh. Daca dracii sunt in vazduh atunci Dumnezeu unde mai sta? Trebuie sa intelegem ca lucrurile sunt atat de bine oranduite de mana lui Dumnezeu incat oricat ai incerca tu sa vezi draci sau sa ii cauti in pamant sau sub pamant nu ii vei vedea pana la judecata de apoi. Stii de ce?
Pentru ca dracii sunt invizibili. Dar cand injuri sau cand te manii pe aproapele tau sau cand asculti muzica rock (acele ragete infernale care se aud chiar din Iad, spun sfintii parinti), sa stii ca dracul e in tine, nu aproape de tine. Recent Diavolul a intrat in Madalina Manole si a facut-o sa se sinucida. Stii de ce? Pentru ca ii voia sufletul. Asa ca gandeste de doua ori cand il chemi pe cel cu coada, fa cruce cu limba si scuipa in piept. Ti se poate intampla si tie.

Si eu ma mai intreb cateodata ce o fi cu dracii astia, ce or manca, cum s-or imbraca, daca se machiaza - ca atunci chiar ca e mare pacat si noi femeile nu stim ce pacate facem...dar stii ceva, imi e frica... Asa ar trebui sa iti fie si tie.
pai ei de ii vroia sufletul, a facut vraji ceva, asa ne poate vrea sufletul la toti ce facem ne sinucidem toti?
eu nu cert dar vreau sa-mi explici ca m-a speriat ce ai scris tu mai sus
Reply With Quote
  #42  
Vechi 31.07.2010, 03:49:42
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Si ti se pare ca Adam si Eva au constientizat greseala facuta pentru a fi iertati,sau doar din frica de a nu fi pedepsiti si din rusine...?Unde au spus ei "Doamne,iarta-ne pentru pacatele facute"??? Pentru ca daca ar fi vrut CU ADEVARAT sa fie iertati si-ar fi cerut iertare,si poate ca Dumnezeu le-ar fi trecut pana la urma cu vederea greseala.dar LA FEL ca si cu Satan,Omul NU si-a cerut iertere pentru greseala facuta,singura diferenta fata de Diavol este ca i-a fost FRICA si RUSINE,sentimente lase,nicidecum inaltatoare.Asta e tot.Ei se tot ascundeau de Dumnezeu,si El i-a vazut si i-a intrebat de ce se ascund,NU ei au marturisit de buna voie.Daca era dupa ei,se ascundeau la nesfarsit.Singura diferenta fata de Diavol este ca ei au fost lasi si fricosi.Atat.
poate au cerut si iertare, nu stie nimeni ce s-a petrecut exact acolo, de unde stim ca biblia este tradusa complet si corect?
Reply With Quote
  #43  
Vechi 31.07.2010, 11:20:54
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Am o curiozitate foarte mare: unde scrie in Biblie de Lucifer si de ingerii care s-au razvratit?
PS. am citit NT si VT pana la Psalmi, poate ca am omis eu ceva.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 31.07.2010, 12:27:45
Laur28's Avatar
Laur28 Laur28 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.06.2010
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zoridezi Vezi mesajul
Am o curiozitate foarte mare: unde scrie in Biblie de Lucifer si de ingerii care s-au razvratit?
PS. am citit NT si VT pana la Psalmi, poate ca am omis eu ceva.
10 Toți iau cuvântul ca să-ți spună: ,Și tu ai ajuns fără putere ca noi, și tu ai ajuns ca noi!'
11 Strălucirea ta s-a pogorât și ea în locuința morților, cu sunetul alăutelor tale; așternut de viermi vei avea, și viermii te vor acoperi.
12 Cum ai căzut din cer, Luceafăr strălucitor, fiu al zorilor! Cum ai fost doborât la pământ, tu, biruitorul neamurilor!
13 Tu ziceai în inima ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu; voi ședea pe muntele adunării dumnezeilor, la capătul miazănoaptei;
14 mă voi sui pe vârful norilor, voi fi ca Cel Prea Înalt.'

15 Dar ai fost aruncat în locuința morților, în adâncimile mormântului!

Aceste versete fac referire la Babilon si la imparatul acestuia, dar pot fi pirvite ca o asemanare intre acest imparat si Luceafar in ceea ce priveste motivul caderii amandurora:
Tu ziceai în inima ta: ,Mă voi sui în cer, îmi voi ridica scaunul de domnie mai presus de stelele lui Dumnezeu

De ce? Pentru ca si Apostolul Pavel scrie in II Tesaloniceni 2: 4. Potrivnicul, care se înalță mai presus de tot ce se numește Dumnezeu, sau se cinstește cu închinare, așa încât să se așeze el în templul lui Dumnezeu, dându-se pe sine drept dumnezeu.
Iar Hristos spune: "Am văzut pe Satana căzând ca un fulger din cer."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 31.07.2010, 12:39:34
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Doamne iarta-ma!!!
Dar ce departe ati ajuns cu viata voastra duhovniceasca sa va preocupe acum dracii si viata lor!!!

Saracul Pr.Argatu...daca ar mai fi trait si ar fi auzit ce preocupari aveti s-ar fi crucit...
Daca voi credeti ca aceastea sunt doar niste discutii nevinovate sau informative, va inselati amarnic...dracul nu sta niciodata degeaba, este acum chiar langa voi sa vada ce ganditi despre el si cam in ce ape va scaldati ca sa stie si el ce are de facut cu voi...

Continuati si sa nu va mirati....
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #46  
Vechi 31.07.2010, 14:05:09
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriel 30 Vezi mesajul
Si ti se pare ca Adam si Eva au constientizat greseala facuta pentru a fi iertati,sau doar din frica de a nu fi pedepsiti si din rusine...?Unde au spus ei "Doamne,iarta-ne pentru pacatele facute"??? Pentru ca daca ar fi vrut CU ADEVARAT sa fie iertati si-ar fi cerut iertare,si poate ca Dumnezeu le-ar fi trecut pana la urma cu vederea greseala.dar LA FEL ca si cu Satan,Omul NU si-a cerut iertere pentru greseala facuta,singura diferenta fata de Diavol este ca i-a fost FRICA si RUSINE,sentimente lase,nicidecum inaltatoare.Asta e tot.Ei se tot ascundeau de Dumnezeu,si El i-a vazut si i-a intrebat de ce se ascund,NU ei au marturisit de buna voie.Daca era dupa ei,se ascundeau la nesfarsit.Singura diferenta fata de Diavol este ca ei au fost lasi si fricosi.Atat.

Tocmai frica si rusinea de care tu spui ca sunt sentimente lase, tocmai acestea doua reprezinta constientizarea pacatului. Daca omul nu ar fi constientizat ca e gol, atunci el nu si-ar fi dat seama ca a pacatuit si ca l-a suparat pe Dumnezeu nesocotindu-i porunca de a nu manca din pomul cunostintei binelui si raului. Adam nici macar nu a mai suportat lumina dumnezeiasca si s-a ascuns la umbra unei tufe; daca ar mai fi umblat in fata lui Dumnezeu cu nonsalanta nesimtita atunci ar fi insemnat ca e ipocrit si arogant(precum diavolul). Intr-adevar, cei doi nu s-au marturisit de bunavoie, ci au incercat sa amane cat mai mult tragerea la raspundere...da, asta e lasitate si lipsa de responsabilitate dar rusinea nu e ceva josnic; e din contra, dovada ca ai cunostinta binelui si a raului(ai discernamant).
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum impacam viata duhovniceasca si viata lumeasca? sophia Biserica Ortodoxa Romana 40 28.12.2012 19:53:52
Viata mea Daiana Morala Crestina 6 29.10.2011 11:04:57
Viata duhovniceasca vs Viata sanatoasa razvan90 Generalitati 4 08.12.2010 23:54:23
cum e viata....... simi Generalitati 7 08.07.2008 21:34:17
viata monahala irinarel Generalitati 11 20.03.2008 16:35:25