Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.12.2013, 20:56:47
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit Modele de urmat

Cu totii avem nevoie in aceasta viata de modele. M-am gandit sa punem modele de oameni, mai mult laici ca duhovnicesti avem foarte multi, din care sa luam ceva bun. Lumea e plina de rautate, dar mai rasare cate un nebun si face ceva bun. As dori sa prezentam personaje din carti, filme, din toate ramurile sociale, si sa argumentam un pic, de ce i-am ales, ce calitati au, realizari etc. Sper ca acest topic sa nu ramana gol
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #2  
Vechi 10.12.2013, 12:50:47
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Vad ca nu se inghesuie lumea.

E greu de raspuns. Poti avea 1-2 modele, personalitati care iti spun multe, spre a caror calitati si fapte tinzi si tu.
Se poate si sa ai mai multi, sa preiei de la fiecare cate ceva bun.

Unii sunt fani ai cate unui artist (numai pentru ca este "cool"), altii a unui sportiv (mai ales fotbalist) etc.

Mai intai cred ca ar trebui definita notiunea de model. Criteriile dupa care il alegem. Si trebuie poate facute niste diferentieri. Ca notiunea de model de urmat este una, iar cea de fan, este altceva (nu-ti doresti sa fii ca el, ci mai degraba il admiri doar pentru anumite lucruri).

Si eu am intalnit mai multe personalitati care mi-au oferit ceva (sufleteste) si mi-as fi dorit sa le pot urma modelul. Dar de cele mai multe ori un model este ceva ideal. Nu prea poti sa faci ca el/ea, pentru ca tu nu ai conditiile necesare.

Concret:
- incredinta il am ca model pe parintele Galeriu (bun, bland, iertator, invatator, deschis oamenilor, stiintelor, iubitor de animale, rational si nu habotnic etc.) Rugaciuni profunde, credinta aratata prin fapte. Nu judeca oamenii (sau nu cu asprime), ca altii
- in lumea laica - imi vine in minte o scriitoare: Pearl S. Buck
Viata ei se poate in cateva cuvinte cam asa: scris superb,sensibil, iubire de culturi ale lumii deosebite (China, Japonia, India), iubire de copii (a avut un copil cu o boala genetica si a infiat mai multi, a lucrat mult in organizarea si sustinerea de orfelinate, mai ales ca erau multi copii orfani de razboi), a scris mult, a tradus
Va recomand sa-i cititi biografia (autbiografie exista) si romanele.
Parca ar fi fost sora mea (de suflet).
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.12.2013, 13:22:05
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ce nevoie ai de alte modele când îl ai pe Hristos Domnul?
Sau d'aia simte cineva nevoia să aibă model? Pentru că nu-L are pe Domnul de model?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.12.2013, 14:14:12
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Nu neaparat ca model in viata, dar ca fel de comportament, ca si caracter (vesel, tot timpul dispus a-i ajuta pe ceilalti) in viata, mi-a placut marele actor Amza Pellea, care- prin inegalabilul personaj ""Nea'' Marin""- a aratat cum ar trebui sa se comporte omul cu concetatenii sai.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.12.2013, 14:15:06
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Dragos, sti, suntem oameni, poti avea mai multe modele.
Da, e e preferat sa-l ai ca model pe/si pe Hristos, perfect de acord, dar daca ai alte/si alte moele nu inseamna ca gata, nu-l ai pe Dumnzeu in suflet.

Si nu e nevoia sa simti sa ai un model, poate nu simti sa ai un model, dar sigur exista pe undeva, cineva pe care macar il/o admiri pentru ceva si ti-ai dori sa fi ca el/ea, sa poti ajuta cum ajuta el/ea si exemplele pot continua mult si bine.

Uite, eu nu am un model, deoarece sunt multe persoane, chiar si anonime de la care vreau sa iau ceva ca exemplu de urmat in viata.
Chiar si actorul Paul Walker, cel care a decedat saptamana tecuta mi-era drag pentru ca s-a implicat in foarte multe actiuni caritabile.
O fata necunoscuta de pe strada mi-a facut ziua frumoasa acum cateva zile cu un simplu zambet; mi-as dori sa pot sa ii iau exemplu, sa imbunez si eu ziua cuiva fara a avea vreun motiv anume.
Exemple sunt cu gramada.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 10.12.2013, 14:31:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Eu cred că tu nu știi ce-i aia "model în viață" de-l pomenești pe iuteșifurios.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2013, 14:32:03
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce nevoie ai de alte modele când îl ai pe Hristos Domnul?
Sau d'aia simte cineva nevoia să aibă model? Pentru că nu-L are pe Domnul de model?
Un răspuns la care ader.
Putem învăța diverse lucruri de la diverși oameni, dar nu este constructiv să ne alegem alte modele. Mie mi s-ar părea o limitare a propriei personalități...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2013, 15:01:41
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locație: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Ce nevoie ai de alte modele când îl ai pe Hristos Domnul?
Sau d'aia simte cineva nevoia să aibă model? Pentru că nu-L are pe Domnul de model?
Si eu cred ca singurul model ar trebui sa fie Hristos Mantuitorul, cel putin pentru crestini.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2013, 19:59:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Mi se pare rautate ceea ce faceti voi pe firul asta.
Trebuie neaparat sa stricati orice discutie.
Autorul firului a intrebat despre modele de oameni, de laici.
Nimeni nu spune sa nu-l avem pe Iisus sau pe Maica sa pe alti sfinti de model.
In anumite privinte este posibil.
Si cred ca toti ii avem de model pe Acestia.

Dar nu putem sa-i avem model in toate. Putem si trebuie sa avem modele si printre oamenii obisnuiti. Iisus si Dumnezeu sunt un alt fel de model, mult prea departe de noi, as spune.
Si chiar si printre sfinti ne uitam si partea omeneasca din ei, cum au trait, cum au reusit niste lucruri.

Mi se pare ca nu trebuie sa ne ingradim in avea de model doar pe cei din Cer.
Aici vad eu ingradirea cu adevarat.
Noi nu trebuie sa uitam ca suntem oameni si avem o menire pe acest pamant, o existenta si unul sau mai multi talanti.
Si pentru asta putem sa ne uitam la altii cum au reusit in partea umana: in profesie, in familie, in talentul lor.

Chiar nu va inteleg. Sariti din nou: "Vai nu-l are pe Iisus!" Pentru ca avem si niste modele umane?

Adica nu avem voie sa admiram un scriitor, un om de stiinta, un artist?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2013, 22:16:28
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

De acord cu tine Sophia, si mie mi se pare o rautate sa faci ce au facut unii colegi de pe forum. Dar acum le-as pune o intrebare, voi il aveti pe Hristos? nu cred, cine l-ar avea pe Hristos nu cred ca ar mai sta foarte mult pe acest forum, e doar o parere personala, si s-ar putea sa-mi sara lumea in cap. In fine, revenind la subiect


Mi-a placut de Loretta Sinclair din filmul Down in the Delta pentru faptul ca a fost o mama buna, a plecat din cartierul in care statea ea si copii ei si s-au mutat la bunici, departe de pericolele orasului reusind sa isi creasca cum trebuie copii


Mi-a placut de Oskar Schindler din filmul Schindler's List, desi era membru al Partidului Nazist, un afemeiat și un profitor,reușește să salveze viețile a mai bine de 1100 de evrei în timpul Holocastului, ce sa mai, un erou. Filmul este dupa un caz real


Mi-a placut de Tyler Doherty din filmul Letters to God, care desi suferea de cancer, ii trimitea mereu scrisori lui Dumnezeu, un baiat minune, toti il iubeau, iar dupa ce a murit, mii de oameni i-au urmat exemplul. Tot asa filmul este dupa un caz real


Mi-a placut de Guido din filmul La vita e bella ( Life is beautiful ), nu stiu daca este dupa un caz real, dar filmul este magnific. De ce mi-a placut? pai personajul principal intanleste o femeie si se indragosteste pe loc de ea, dar modul cum o cucereste este foarte frumos, o iubire curata si frumoasa se naste intre cei 2. Apoi se naste si fiul sau, dar stati ca mai e, el si cu fiul sau sunt luati prizonieri pentru ca erau evrei, iar tatal ca sa-si apere copilul de cruda realitate ii spune ca totul e o joaca, in acest fel copilul trece usor peste necazuri. iar la final tatal isi sacrifica viata salvand-o pe a copilului


Mi-a mai placut de personajul principal din filmul Slumdog Millionare. Personajul principal este despartit de prietena sa din copilarie, acesta ii promite ca o va salva si reuseste castigand un concurs gen Vrei sa fii milionar, pentru el banii nu conteaza ci iubirea


Mi-a placut de familia din filmul The blind side. Michael Oher este un adolescent afro-american, analfabet, și supraponderal, din Memphis, provenit dintr-o familie cu 13 copii în care tatăl a fost ucis, iar mama este dependentă de droguri, care a fost plasat de 6 ori în familii adoptive și a fugit de fiecare dată pentru a duce o existență dificilă și periculoasă pe străzi. Norocul băiatului se schimbă atunci când este adoptat de către soții Leigh Anne și Sean Touhy, care îi oferă un cămin stabil și îmbelșugat, multă iubire și compasiune și o educație corespunzătoare, înscriindu-l la un colegiu la care obține o bursă sportivă. Îndrumat de către noii părinți, Michael Oher dobândește încredere în forțele proprii și este capabil să își valorifice potențialul, agilitatea, viteza, conștiinciozitatea și puterea de care dă dovadă impunându-l în atenția multor antrenori de fotbal de la colegiu. În cele din urmă, tânărul de culoare este selectat în echipa Baltimore Ravens și are șansa de a juca în campionatul american de fotbal profesionist. Descrierea nu am facut-o eu, din cauza ca am probleme in a ma exprima iar descrierea cred ca este de ajuns. Filmul este un caz real
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
Răspunde