Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.06.2014, 23:19:33
Costea2014 Costea2014 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 16.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit Divort si recasatorie

Sunt divortata si recasatorita. Si prima data si a doua oara m-am casatorit religios. Acum citesc aici ca de fapt nu se poate sa te recasatoresti!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.06.2014, 23:40:25
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Biserica ortodoxă îngăduie a doua și chiar și a treia căsătorie. Este un pogorământ (iertare), căci, într-adevăr, căsătoria trebuie să fie una.
Dacă la a doua (sau a treia) căsătorie, unul dintre miri n-a mai fost căsătorit, atunci se face slujba rânduită pentru taina căsătoriei. Dacă ambii au mai fost căsătoriți înainte, nu mai este taină, iar slujba diferă.
În orice caz, sunteți căsătoriți religios și integrați în comunitatea Bisericii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.06.2014, 01:17:44
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Dat fiind faptul ca am citit ce-ai scris am datoria sa-ti spun sa nu ma fac vinovat de sangele tau. In primul rand ceea ce ai facut este un pacat inaintea lui Dumnezeu, anume ai preacurvit.

"32. Dar Eu va spun ca oricine isi va lasa nevasta, afara numai de pricina de curvie, ii da prilej sa preacurveasca; si cine va lua de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste."
Matei 5:32

"11. El le-a zis: "Oricine isi lasa nevasta si ia pe alta de nevasta preacurveste fata de ea;

12. si daca o nevasta isi lasa barbatul si ia pe altul de barbat preacurveste."
Marcu 10:11-12

Sunt cuvintele lui Dumnezeu nu ale mele. Nu-I nici o interpretare nimic, sunt atat de clare incat si un copil le-ar intelege.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.06.2014, 01:22:21
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Biserica ortodoxă îngăduie a doua și chiar și a treia căsătorie. Este un pogorământ (iertare), căci, într-adevăr, căsătoria trebuie să fie una.
Dacă la a doua (sau a treia) căsătorie, unul dintre miri n-a mai fost căsătorit, atunci se face slujba rânduită pentru taina căsătoriei. Dacă ambii au mai fost căsătoriți înainte, nu mai este taină, iar slujba diferă.
În orice caz, sunteți căsătoriți religios și integrați în comunitatea Bisericii.
Biserica ortodoxa da dar Dumnezeu nu. Dumnezeu nu ingaduie in primul rand despartirea,(afara de pricina de curvie) ce sa mai zicem de recasatorie(afara de vaduvie).

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Dat fiind faptul ca am citit ce-ai scris am datoria sa-ti spun sa nu ma fac vinovat de sangele tau. In primul rand ceea ce ai facut este un pacat inaintea lui Dumnezeu, anume ai preacurvit.

"32. Dar Eu va spun ca oricine isi va lasa nevasta, afara numai de pricina de curvie, ii da prilej sa preacurveasca; si cine va lua de nevasta pe cea lasata de barbat preacurveste."
Matei 5:32

"11. El le-a zis: "Oricine isi lasa nevasta si ia pe alta de nevasta preacurveste fata de ea;

12. si daca o nevasta isi lasa barbatul si ia pe altul de barbat preacurveste."
Marcu 10:11-12

Sunt cuvintele lui Dumnezeu nu ale mele. Nu-I nici o interpretare nimic, sunt atat de clare incat si un copil le-ar intelege.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.06.2014, 09:17:03
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

@Lucian494 :

1. Nu mai veni cu citate din biblia ta protestantă; daca vrei să citezi, ai bunul simt și citează din Biblia Ortodoxă.

2. Dacă Biserica Ortodoxă a hotărât să dea aceste pogorăminte - știe ea mai bine ce face decât voi ăștia cu Sola scriptura..
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.06.2014, 09:17:54
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian494 Vezi mesajul
Biserica ortodoxa da dar Dumnezeu nu. Dumnezeu nu ingaduie in primul rand despartirea,(afara de pricina de curvie) ce sa mai zicem de recasatorie(afara de vaduvie).
Cum demonstrezi asta exact? Ca versetele de mai sus nu ajung...

Costea, ce religie/confesiune ai? Ca sa poti primi raspunsurile centrate pe credinta ta. Daca esti ortodox, atunci raspunsul lui CristianR e cel bun...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.06.2014, 09:25:36
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Si la neoprotestanti se recasatoresc.

Diferenta este cat de bine esti privit in comunitate.
Daca esti un oarecare, s-ar putea ca divortul sa ti se considere neintemeiat si sa fii exclus.

Daca esti o persoana de varf (a se citi "cu dare de mana"), atunci poti fi scos nevinovat de divort (vina e plasata eventual pe celalalt) si ti se ingaduire recasatorirea.

Lucian, uite o dovada ca voi nu aveti habar de Sf. Scriptura si interpretati aiurea dupa capul vostru.

Uite cum Sf. Ap. Pavel vede lucrurile:

Citat:
12. Celorlalți le grăiesc eu, nu Domnul: Dacă un frate are o femeie necredincioasă, și ea voiește să viețuiască cu el, să nu o lase.
13. Și o femeie, dacă are bărbat necredincios, și el binevoiește să locuiască cu ea, să nu-și lase bărbatul.
14. Căci bărbatul necredincios se sfințește prin femeia credincioasă și femeia necredincioasă se sfințește prin bărbatul credincios. Altminterea, copiii voștri ar fi necurați, dar acum ei sunt sfinți.
15. Dacă însă cel necredincios se desparte, să se despartă. În astfel de împrejurare, fratele sau sora nu sunt legați; căci Dumnezeu ne-a chemat spre pace.
1 Cor. cap. 7

Ei, cum e, se contrazice Sf. Ap. Pavel cu Hristos? Nu m-ar mira la cei ca voi sa avansati o astfel de idee, ca unii dintre voi ati mers atat de departe cu "Sola Scriptura" incat ati desfiintat pana si Scriptura ca sa faceti placere mintilor voastre.

Iar Biserica, care are ca si cap pe Hristos si intru Duhul Sfant, isi permite sa interpreteze Sf. Scriptura intr-un sens mai larg decat te duce pe tine capul fara sprijin de Sus, avand in vedere mantuirea omului, chiar dupa cuvintele aceluiasi Sf. Ap. Pavel: "Dacă însă nu pot să se înfrâneze, să se căsătorească. Fiindcă mai bine este să se căsătorească, decât să ardă." 1 Cor 7:9
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.06.2014 at 09:40:41.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 17.06.2014, 09:58:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Dacă ambii au mai fost căsătoriți înainte, nu mai este taină, (...)
În orice caz, sunteți căsătoriți religios
Si nu vi se pare aici o contradictie ? Cum adica "nu mai e Taina", dar, in acelasi timp, "sunteti casatoriti religios" ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 17.06.2014, 10:51:32
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Înainte de a vă răspunde, aș vrea să vă întreb care este realitatea în privința catolicilor care, deși Biserica nu permite, totuși divorțează masiv, știută fiind rata divorțurilor în occident.
Ce face Biserica Catolică în privința celor care se recăsătoresc? Îi excomunică?
Nu doresc o polemică. Este o întrebare sinceră.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.06.2014, 10:55:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Din cate stiu da, practica comuna este excomunicarea.
Dar nu reusesc sa excomunice nici pe departe cat se "excomunica" singuri, in ciuda tuturor "discounturilor" acordate in materie de practica si credinta.
Sau poate tocmai de aceea.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare