Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.06.2007, 20:32:40
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit Cum sa ne rugam?

-"Cela ce se roaga numai cand se roaga,acela nu se roaga!"
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.06.2007, 20:49:35
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
-Cat si cum sa ne rugam?Ne facem canonul dupa care suntem "liberi"? Seara , dimineata si peste zi mai avem timp de rugaciune?Stim cand ne rugam cum trebuie?Suntem ispititi la rugaciune?
-Cei care stiu cate ceva despre rugaciune pot spune aici un cuvant de folos.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.06.2007, 10:33:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
-Cat si cum sa ne rugam?Ne facem canonul dupa care suntem "liberi"? Seara , dimineata si peste zi mai avem timp de rugaciune?Stim cand ne rugam cum trebuie?Suntem ispititi la rugaciune?
-Cei care stiu cate ceva despre rugaciune pot spune aici un cuvant de folos.
Modul de a ne ruga, timpul si ce rugaciuni spunem ,difera de la credincios la credincios. Nu exista sabloane pentru asa ceva. Rugaciunea poti tot timpul sa o ai in minte,dar mai important sa o ai in suflet , sa o traiesti. A spune rugaciunea mecanic, fara traire interioara e un lucru in zadar. Rugciunile sin cele personale( cu proprile cuvinte) si cele consacrate di cartile de rugciuni (dimineata, seara, acatiste, paraclise etc). Pina la urma nu cantitatea conteaza ci, repet, trairea si puterea de concentrare. Eu de exemplu aloc rugciunilor cam 2 - 3 ore pe zi. Sint zile cind ma rog mai mult, alte zile mai putin, oricum atunci cind nu pot sa ma concentrez, sau sint obosit peste masura, ma opresc pentru a nu irosi rugaciunea aiurea. Fiecare isi orgnizeaza rugciunea dupa nevointe si dupa sfatul duhovnicului. Rugaciunea trebuie inteleasa, traita intens pentru a avea efectul dorit. Aceasta se realizeaza in timp si avind autocntrolul nostru dus spre perfectiune. Este un exercitiu dificil dar nu imposibil de realizat, atunci cind dragostea si credinta in Bunul Dumnezeu cresc in intensitate si smerenia noastra devine o constanta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 07.06.2007, 17:27:09
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Cum sa ne rugam?? In duh de umilinta.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.06.2007, 18:57:12
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Zile senine pentru Sebastiana al carui nume este sarbatorit astazi, colega de forum, si altzi Sebastieni si Sebastiene... Zenaizi si Antimi :) mai mult din complezentza ca mai mult ma refer la Sebastiana... si sa ne ajute Dumnezeu...

Doamne-iarta-ma ca mult am scris azi... sa nu fie cu pacat. ???
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.07.2007, 21:58:59
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cosmin_lovin
!"
-Deci rugaciunea trebuie sa aiba ca scop final mantuirea si ca sa fie bineprimita e nevoie de pocainta,de regretul pentru starea de pacat in care ne gasim de"duh umilit,inima infranta si smerita" ca orice am cere oricum nu ni se cuvine, constientizand ca suntem doar tarana in care ne vom intoarce peste putin timp,dar folosit cu intelepciune acest putin timp ne va permite sa scapam de rau si suferinta si sa ne intoarcem la Dumnezeu,sa implinim astfel scopul pentru care am fost creati si sa nu-L intristam pe Dumnezeu alegand suferinta vesnica in locul bucuriei vesnice.
-Sf.Parinti si duhovnicii de astazi recomanda mai intai trezvia,conectarea pemanenta la Dumnezeu,de fapt o stare de permanenta rugaciune, incununata cu rugaciunea inimii si a mintii:"Doamne Iisuse Hristoase fiul lui Dumnezeu,miluieste-ma pe mine pacatosul"pe care
suntem datori s-o zicem toti dupa putere din clipa in care am auzit despre ea,si
consultarea LUI permanenta(este placut lui Dumnezeu ceea ce fac eu in aceasta clipa?), si
apoi canonul care consta in rugaciunile zilnice,paraclise,acatiste metanii si postul de
toate felurile,toate acestea constituind o rugaciune catre Dumnezeu pentru a-si revarsa harul si mila sa peste noi.
-Cand incepem sa intelegem ce este rugaciunea realizam ca trebuie neaparat sa ne rugam si pentru cei din jurul nostru,incepand cu duhovnicul si incheind cu cea mai recenta persoana despre care am aflatare nevoie de ajutorul lui Dumnezeu,precum si pentru raposatii nostri.
-"Cel ce se roaga numai cand se roaga,acela nu se roaga."
-"De voiesc de nu voiesc Doamne mantuieste-ma!"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.07.2007, 22:34:05
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumesc, cosmin_lovin, pentru aceasta minunata rugaciune, pe care nu am auzit-o pana azi: "De voiesc de nu voiesc Doamne mantuieste-ma!"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.07.2007, 23:33:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Nu exista o reteta in a rugaciunii. Totusi trebuie amintit ca rugaciunea trebuie spusa cu multa,multa dragoste, convingere, dezinteresat in obtinerea unor foloase imediate. Rugciunea trebuie spusa rar, fara bolboroseala inutila. Rugaciunea trebuie inteleasa, traita si de ce nu iubita, indragita. Sunt extrem de importante rugaciunile consacrate, acatistele,paraclisele,psaltira, dar sint foarte bine venite, rugciunile personale, cu cuvintele noastre, izvorite din inima si suflet. Sa ne rugam neincetat, de cite ori avem ocazia, iar invocarea lipsei timpului, sa dispara totalmente. Rugaciunea este unul din elementele cele mai importante ce definesc calea noastra spre pocainta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 15.07.2007, 23:51:59
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Rugaciunea inainte de a ne face sa ne intalnim cu Dumnezeu, inainte de a ne aduce constiinta legaturii cu Dumnezeu, ne aduce intalnirea cu noi insine, ne descopera pe noi insine noua insine. Cum esti, asa ti-e rugaciunea, cum te porti, asa te rogi. Nu te rogi, scazi in rugaciune, te rogi, inaintezi in rugaciune. Chiar exista un indemn: "Roaga-te cum poti, ca sa ajungi sa te rogi cum trebuie!". Deci, trebuie retinut ca rugandu-te, inveti sa te rogi.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2007, 21:05:01
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

am citit azi ca rugaciunea este un dar de la DUMNEZEU.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum sa ne rugam? Langu Rugaciuni 49 13.03.2013 12:13:33
Sa ne rugam! Legionarul Generalitati 6 08.01.2011 17:06:33
Sa ne rugam anirod Umanitare 2 21.06.2010 21:57:22
Sa ne rugam ! cristiboss56 Umanitare 3 16.11.2008 23:21:26
cum sa ne rugam andorueca Rugaciuni 1 09.09.2008 20:34:39