Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2009, 21:16:35
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Unhappy prietenul meu mi-a cerut timp!

Buna tuturor,

As avea mare nevoie de un sfat.Sunt cu prietenul meu de 1 an impreuna si mi-a propus sa ne mutam impreuna.Eu am vrut sa stiu de ce vreau doar "casatorie de proba".El mi-a zis ca mai are nevoie timp, ca nu se simte pregatit,ca ce vreau eu?sa mergem acu' in momentul asta sau maine?ca fac presiuni si asa mai departe.Intr-un an,doi insa , imi cere doar timp si se uita cu ochii lui mari si albastri la mine.Problema mea e ca il iubesc tare mult si el ma iubeste,dar nu vede lucrurile asa ca mine;crede in Dumnezeu DAR considera ca multe dintre canoanele bisericii sunt invechite.Eu nu pot sa-i schimb parerea, stiu doar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Dar mi-e frica ca voi accepta sa ma mut cu el si casatoria nu se va ma intampla.A mai fost cineva in situatia asta?Ce sa fac? Vine impreuna cu mine la Biserica duminica,dar imi tot zice ca nu o face decat pentru ca vede ce fericita sunt cand vine cu mine.Un sfat,o vorba orice m-ar ajuta.Ma simt rupta in doua!


Va multumesc si Doamne Ajuta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2009, 21:43:26
MadalinaM MadalinaM is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 75
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

As avea mare nevoie de un sfat.Sunt cu prietenul meu de 1 an impreuna si mi-a propus sa ne mutam impreuna.Eu am vrut sa stiu de ce vreau doar "casatorie de proba".El mi-a zis ca mai are nevoie timp, ca nu se simte pregatit,ca ce vreau eu?sa mergem acu' in momentul asta sau maine?ca fac presiuni si asa mai departe.Intr-un an,doi insa , imi cere doar timp si se uita cu ochii lui mari si albastri la mine.Problema mea e ca il iubesc tare mult si el ma iubeste,dar nu vede lucrurile asa ca mine;crede in Dumnezeu DAR considera ca multe dintre canoanele bisericii sunt invechite.Eu nu pot sa-i schimb parerea, stiu doar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Dar mi-e frica ca voi accepta sa ma mut cu el si casatoria nu se va ma intampla.A mai fost cineva in situatia asta?Ce sa fac? Vine impreuna cu mine la Biserica duminica,dar imi tot zice ca nu o face decat pentru ca vede ce fericita sunt cand vine cu mine.Un sfat,o vorba orice m-ar ajuta.Ma simt rupta in doua!


Va multumesc si Doamne Ajuta !
1. Ai duhovnic? L-ai intrebat ce sa faci? Trebuie sa faci ce zice el.
2. Daca ai ceda si te-ai muta cu el, ai fi mai fericita? Care ar fi pretul pe care trebuie sa-l plateasca constiinta ta doar pentru ca el nu este pregatit? Oare ar fi mai pregatit atunci cand va vedea cu adevarat grutatile unui trai in doi sau doar se va speria si va fugi, lasandu-te cu o pierdere ireparabila?
3. Fecioria trebuie pastrata pana la casatorie. Nu zice nimeni ca este usor, insa nu este nici imposibil. Dar atunci cand stai sub acelasi acoperis...devine un pic( mai mult) imposibil. 4. Nu trebuie sa deznadajduiesti, ci sa faci ce-ti spune inima, dar si constiinta si credinta nestramutata in Domnul. Uneori ne mai inselam in privinta alesului si am fi gata sa oferim (cam) tot celui care ne pare "ales", insa Dumnezeu are un plan cu toti. Zici ca va iubiti, este minunat. Atunci cand iubesti trebuie sa te sacrifici, dar NU orbeste, nu dusa de val ci cu cap, cu raspundere/responsabilitate, luand in seama toate principiile cu care esti invatata si toate posibilitatile pana afli voia Domnului in ceea ce te/va priveste. In plus, acum este un moment propice pentru a vedea daca el te iubeste cu adevarat: este gata sa renunte la ideea sa pentru tine? Este gata sa inceapa se se pregateasca pe sine si de abia apoi pe voi, ca relatie? Este gata sa se schimbe pentru el, tine, Dumnezeu? Zici ca vine cu tine la biserica doar ca sa te faca fericita, este si asta un punct de vedere care-l poate aduce la Domnul, insa daca nu se schimba acum, inainte de casatorie, gen sa urmeze principiile crestine vechi de secole si pe care tu insati le aplici, cu greu o va face dupa casatorie cand deja vei fi deja sotia lui. El se spovedeste?
5. Orice moment, incercare isi are rostul ei, cauta sa vezi ce poti invata din asta, caci cu siguranta numai in intamplari se dovedeste adevaratul caracter al omului si al nostru personal( gen rezist sau nu tentatiei, ce patimi am etc) si al celui/celor de langa noi.

Acestea sunt doar propriile mele pareri, fara sa fi trecut printr-o situatie similara.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.09.2009, 00:16:51
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

As avea mare nevoie de un sfat.Sunt cu prietenul meu de 1 an impreuna si mi-a propus sa ne mutam impreuna.Eu am vrut sa stiu de ce vreau doar "casatorie de proba".El mi-a zis ca mai are nevoie timp, ca nu se simte pregatit,ca ce vreau eu?sa mergem acu' in momentul asta sau maine?ca fac presiuni si asa mai departe.Intr-un an,doi insa , imi cere doar timp si se uita cu ochii lui mari si albastri la mine.Problema mea e ca il iubesc tare mult si el ma iubeste,dar nu vede lucrurile asa ca mine;crede in Dumnezeu DAR considera ca multe dintre canoanele bisericii sunt invechite.Eu nu pot sa-i schimb parerea, stiu doar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Dar mi-e frica ca voi accepta sa ma mut cu el si casatoria nu se va ma intampla.A mai fost cineva in situatia asta?Ce sa fac? Vine impreuna cu mine la Biserica duminica,dar imi tot zice ca nu o face decat pentru ca vede ce fericita sunt cand vine cu mine.Un sfat,o vorba orice m-ar ajuta.Ma simt rupta in doua!


Va multumesc si Doamne Ajuta !
Eu nu cred ca este o situatie chiar foarte dificila. Pentru ca el nu este un tip foarte religios, as zice sa nu iti impui punctul de vedere foarte abrupt si sa incerci sa il faci sa inteleaga ca tu pur si simplu nu vrei sa locuiti impreuna. Daca vei motiva ca religia sau Biserica nu te lasa sa iti urmezi inima vei gresi foarte mult si nu vei prezenta siguranta de sine. Invataturile Bisericii nu trebuie decat sa te faca sa intelegi ca asa este cel mai bine pentru tine.
Repet...nu motiva toate alegerile tale numai pe considerente religioase, pentru ca va interpreta ca esti nesigura si inhibata si ca ratiunea iti spune sa respecti invataturile bisericesti in timp ce inima iti sopteste sa alegi convietuirea.
Fii sigura pe tine, nu ezita si nu il lasa sa te constranga sa alegi intre Biserica si EL.
Eu oricum am ales sa nu locuiesc impreuna cu sotul meu inainte de casatorie pentru faptul ca existau multe riscuri la care chiar nu avea sens sa ma supun inutil ( anticonceptionale, sarcini nedorite, termen nedeterminat, considerentul religios bineinteles....dar si ca o tipa aerisita ce sunt chiar nu aveam nici un chef si nici o motivatie sa imi asum rolul nevestei gospodine fara sa fiu nevasta cu acte in regula ). Spune-i ca nu esti genul care sa-si sacrifice conduita morala de pana acum de dragul unei relatii a carui viitor nu il stii inca si ca nu te-ai putea implica cu trup si suflet intr-o relatie de genul " casatorie de proba" .Daca vrei sa te respecte incearca sa aduci mai multe argumente si nu numai pe cele religioase, pentru ca astfel va veti situa in 2 tabere fara nici o punte de lagatura!
Mult succes si fii sigura pe tine, barbatii nu prea au ce respecta la o femeie indecisa si nesigura pe conceptiile proprii de viata. Va face asa cum vrei si va intelege de ce vrei asa si nu altfel numai daca vei dovedi ca stii exact ce vrei de la viata...ca o suma a tuturor invataturilor religioase, educatiei si mentalitatii tale.

Mult succes si iubiti-va mult! Doamne ajuta!

Last edited by AndruscaCIM; 01.09.2009 at 01:56:09.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.09.2009, 08:30:07
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit Nu, nu, nu, ar fi o gresala imensa!!!!!!!!!!!!!!

Am vazut de atatea ori fete care si-au consumat anii tineretii langa un tip, avand si indatoriri de nevasta suportand privirile si dojenile intemeiate ale matusilor si intrebarile mai mult sau mia putin binevoitoare "da'' tu cand te mariti", iar intr-un final sa fie lepadata ca un obiect consumat, ca un fagure caruia i s-a supt toata mierea... NU, sa nu faci gresala asta, sa nu o faci pentru tine. Sa stii ca Dumnezeu nu ne cere sa respectam niste reguli doar pentru ca asa vrea El. Aceste reguli sunt absolut toate spre paza fiintei noastre. El care ne-a facut ne cunoaste cel mai bine, stie ce ne trebuie, stie si slabiciunile noastre, sufera si lupta impreuna cu noi, ca un parinte pentru copilul lui.
Dincolo de exemple exista si niste explicatii logice. O astfel de relatie este o relatie de consum. Numai unul, sau ambii "parteneri" consuma din celalat, fara a isi impleti firele existentei lor, fara a crea ceva. In acest context viitorul este adesea compromis pentru ca relatia de consum formeaza niste reguli de convietuire care inabusa casnicia de mai tarziu (in cazul fericit in care ar avea loc). Mai exact, fiecare isi cauta de ale lui, sau amandoi pe ale unui singur. Atata timp cat esti liber nu vei suporta sa ti se ceara sa renunti la ceva al tau. Cand renunti totusi pentru ca iubesti prea mult si nu vrei sa-l pierzi pe celalat apare o frustrare... si frustrarile se aduna...
Un cuvant minunat al lui Antoine de Saint-Exupery din Citadela: "daca vrei sa se manance intre ei aruncale graunte, daca vrei sa fie frati pune-i sa cladeasca un turn".
Casnicia e o lucrare impreuna, un astfel de turn. Lupta cu viata pentru a-ti cladi vitorul sudeaza realtia, pe cand consumarea prezentului pentru satisfactia de moment duce la lehamite si nonsens.

Nu inteleg cum te poti uita in ochii iubitei si sa-i spui ca vrei sa-i iei tot ca sa te convingi daca ai nevoie de oferta ei. Ea, biata femeie, va trebui sa lupte din greu sa te convinga sa accepti oferta ei. Va sluji fara sa ceara plata, robita sufletului tau de barbat ce invata sa fie stapan hain.

Sexualitatea nu e o functie oarecare cum ar fi defecatia. Sexualitatea implica toata fiinta ta. Sexualitatea umana are doua directii: ori creeaza (moduleaza realtia din familie, alipeste doua trupuri si doua suflete si, mai ales, poarta in sine viata - poti crea viata), ori consuma (iti rapeste trairi, timp, energie si, mai ales, poarta in sine moarte - faci totul ca sa te opui vietii, pana la a ucide propriul prunc)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2009, 09:05:40
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Acum am sa-ti povestesc despre mine. Am 34 de ani, 4 copii, ieri am imlinit 12 ani de casnicie.
L-am cunoascut pe sotul meu intr-o tabara studenteasca. Pentru el am fost dragoste la prima vedre, pentru mine a mers totul mai lent... Frumos este ca, pentru amandoi, totul continua si creste.

Eu mergeam la biserica, el nu stia nici sa-si faca cruce cum trebuie. Cand l-am cunoscut, mie abia imi daduse papucii un tip cu care nu fusesem dispusa sa ma culc. In zilele acelea nu aveam chef de nimeni si nimic... si totusi... a fost sa fie.
Relatia a inaintat lent, din cauza mea. Odata i-am spus ca o sa ii spun ceva si probabil ca nu o sa mai fie interesat sa continuam. Am ajuns si la acea discutie si i-am zis ca eu nu vreau sa avem realtii intime pana la casatorie, nici nu vreau sa stam cu anii impreuna, suntem prieteni, ne plimbam, ne cunoastem si daca vedem ca ne intelegem ne casatorim si ne apucam sa ne construim viata, iar daca nu, nu. Nu are rost sa pierdem ani in tot felul de incercari. A fost uimit pe moment, ca un dus rece, apoi a zis ca el nu vrea sa distruga ceea ce apreciaza si ca pana la urma am dreptate si apoi m-a zis ca daca intr-o zi voi vrea sa fiu sotia lui el va fi foarte fericit. Asta se poate considera cererea mea in casatorie, fireasca, timida, fara cazut in genunchi, declaratii si inel cu nestemate.

In primii ani de casnicie am vazut amandoi ce buna a fost calea pe care am mers. Noi aveam familie, copii, ne faceam noi cu manutele noastre viata
noastra in timp ce prietenii lui isi faceau si se desparteau de prietene... pana la urma au inceput sa-i zica ca a avut noroc.

Odata, mi-a zis sotul meu ca ce desteapta am fost ca am fost asa de rea (in sensul ca nu am cedat) si mi-a zis cam cum discutau colegii lui despre prietenele lor, cum le inselau desi ele aveau relatii intime cu ei, cum se saturau si se debarasau de ele.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2009, 09:58:21
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Buna si tie! Parerea mea este ca ar fi cel mai bine sa consultati amandoi duhovnicul tau sau al lui, cu multa incredere, pace si rugaciune inainte. Te poti ruga numai tu inainte. Si spuneti duhovnicului problema voastra. Iar ca o parere a mea.. NU este bine ca ii propui tu casatoria! In Biblie scrie asa de frumos in Cartea Cantarilor sa nu starnim dragostea pana nu vine ea. Iti doresc succes si Domnul sa iti dea ce este folos pentru tine!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2009, 10:00:32
lorena29 lorena29 is offline
Member
 
Data înregistrării: 26.06.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit

Ce frumoasa este povestea ta de dragoste Cristina!!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 01.09.2009, 11:22:23
ciprian85 ciprian85 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de flyaway9112002 Vezi mesajul
Buna tuturor,

As avea mare nevoie de un sfat.Sunt cu prietenul meu de 1 an impreuna si mi-a propus sa ne mutam impreuna.Eu am vrut sa stiu de ce vreau doar "casatorie de proba".El mi-a zis ca mai are nevoie timp, ca nu se simte pregatit,ca ce vreau eu?sa mergem acu' in momentul asta sau maine?ca fac presiuni si asa mai departe.Intr-un an,doi insa , imi cere doar timp si se uita cu ochii lui mari si albastri la mine.Problema mea e ca il iubesc tare mult si el ma iubeste,dar nu vede lucrurile asa ca mine;crede in Dumnezeu DAR considera ca multe dintre canoanele bisericii sunt invechite.Eu nu pot sa-i schimb parerea, stiu doar ca il iubesc si nu vreau sa-l pierd.Dar mi-e frica ca voi accepta sa ma mut cu el si casatoria nu se va ma intampla.A mai fost cineva in situatia asta?Ce sa fac? Vine impreuna cu mine la Biserica duminica,dar imi tot zice ca nu o face decat pentru ca vede ce fericita sunt cand vine cu mine.Un sfat,o vorba orice m-ar ajuta.Ma simt rupta in doua!


Va multumesc si Doamne Ajuta !

Daca vrei sa-ti incepi viata de familie cu stangul mutata-te cu el. Daca te iubeste cu adevarat, si nu vei ceda, te va lua de nevasta.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.09.2009, 15:50:40
jonzy30 jonzy30 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Mesaje: 34
Implicit

te rog nu fac ceea ce iti cere el... daca te-ar iubi cu adevarat ar accepta situatia nu ar incerca sa te schimbe sa faci ceea ce vrea el... mutatul impreuna nu iti va aduce mai multa bucurie ci doar mai multa suferinta ....mutatul e doar un pretext ca sa mai traga de timp si eu am trecut prin ceva asemanator pe la 25 ani si acum privind in urma imi dau seama ca nu a meritat persoana respectiva de fapt el nu s-a gandit niciodata la casatorie a vrut doar sa aiba o viata comoda cu cineva care -l iubea enorm si apoi datoria noastra de crestini e sa-i aducem pe altii pe calea cea buna nu sa picam noi nu?(asa cum am facut si eu) asa ca gandeste-te bine si roaga-te mult
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.09.2009, 21:07:15
flyaway9112002 flyaway9112002 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Talking multumesc pt sfaturi

Va multumesc la toti pentru sfaturi! Cred ca si eu asta simteam inauntrul meu, dar aveam nevoie de incurajare :-) I-am spus in seara asta ,si a inteles, ba chiar a apreciat faptul ca tin la valorile mele si nu sunt adepta "spiritului de turma".
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, prieten, proba, relatie

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cat timp vom mai fi hoti? 2io Generalitati 55 24.02.2014 14:51:05
Cat timp acordam sufletului? Daniel777 Rugaciuni 9 27.09.2010 15:03:40
timp liber luminita- Intrebari utilizatori 9 08.06.2010 18:59:37
I-am cerut lui Dumnezeu... patinina34 Rugaciuni 15 12.05.2010 00:56:15
2% catre Asociatia "Prietenul sarmanilor- Sfantul Ioan Maximovici" georgeval Generalitati 0 22.03.2010 12:49:51