Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserici Protestante
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 12.02.2010, 20:00:14
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Citat:
În prealabil postat de copacel Vezi mesajul
Dupa cum se vede din parabola, in "iad" (in acceptiunea ortodoxa) se afla, in stare constienta, bogatul (nu "sufletul lui nemuritor"). Este un adevar biblic ca omul este constient doar cand este cu trup si duh de viata (adica intreg).

Asa ca, teoria "sufletului nemuritor" nu poate fi sustinuta cu aceasta parabola (nici cu altceva din Sfanta Scriptura).




Putem vedea, din parabola, ca si Lazar era prezent cu trup si duh de viata. Din nou, teoria "sufletului nemuritor" trebuie demonstrata cu altceva (poate cu basme).



Danyel, tu pareai un forumist mai cerebral. Ce s-a intamplat? Ti-a suflat si tie "Andrusca"(sau altii ca ea) in gura de ai inceput sa o dai cu "E White". Eu habar nu am cum interpreteaza E.W. parabola in discutie. In schimb, cunosc destul de bine ce spune Sfanta Scriptura referitor la starea omului in moarte (pana la inviere). Hai sa discutam numai pe baza Cuvantului lui Dumnezeu. Sau, daca ai tendinta sa devii obsedat de E.W. (ca alti cativa forumisti), macar da citate din lucrarile ei (ca sa arati ca stii ce spui).

Mda acuma io cred ca pilda e destul de clara, da normal ca daca luam elemente secundare si le ridicam la rang de adevar absolut normal ca asa se intampla
Hristos nu facea aici o analiza teologica asupra vietii sau mortii sufletului , pur si simplu le spunea o pilda ca sa inteleaga ce-i asteapta pe pacatosi,

Refritor la White, am amintit-o intr-un context si fie ca accepti sau nu, interpretarea biblica in care crezi tu o ai de la ea, chiar nici eu nu inteleg de ce va e rusine cu E White din moment ce-i impartasiti invataturile?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #72  
Vechi 12.02.2010, 20:37:49
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

[quote=copacel;211434]

Asa ca, teoria "sufletului nemuritor" nu poate fi sustinuta cu aceasta parabola (nici cu altceva din Sfanta Scriptura).





Interesanta opinie
da uite ca eu am deschis cartea Apocalipsei la capitolu 6 si am gasit urmatoarea descriere " Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o. . Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ?
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #73  
Vechi 12.02.2010, 23:35:52
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Offf, dar de ce as citi niste aberatii, cine are nevoie de asa ceva??? Femeia aia a scris multe, plagiaturi, a furat...a mintit
Dar cine te-a pus să citești? Nu citi stimată doamnă, dar nici nu-ți da cu părerea despre ce nu ai citit, că te faci doar de râs.

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
la ce mi-ar folosi mie crestin ortodox sa citesc asemenea lucruri, nu mai bine sa imi fac timp pentru lucruri folositoare si reale???
Mi se pare corect, mai bine te ocupi de lucruri folositoare (era să zic: "succes atunci la shopping", dar m-am oprit la timp)

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
de asta existati si va numiti Adventisti de ziua a 7 a, ce mai la deal la vale, ne dam pe dupa visin acum? E ca si cum as afirma ca sunt crestin ortodox...dar ca nu vreau sa se vorbeasca despre Hristos, ca nu e relevant...se poate asa ceva???
Nu e nici o problema, însă nu acesta este subiectul. Nu cred că e cazul să începem o nouă divagație, în timp ce oricum suntem off-topic (se continuă aici topicul prea devreme închis despre "nemurirea sufletului"). Și când S-a declarat Hristos ortodox dacă-I invoci relevanța în contextul de mai sus?

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
O zi frumoasa!
Mulțumesc, a fost chiar plăcută (chiar și fără cafea)
Îți urez o noapte liniștită!
Reply With Quote
  #74  
Vechi 12.02.2010, 23:38:04
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Cum sa fie cu tot cu trup daca inainte sa ajunga in Iad bogatul a fost inmormantat, si in timp ce era in Iad se preocupa de fratii lui de pe pamant?
Păi fă-ne să înțelegem, în mormânt nu intră trupul? Căci Iad provine de la Hades, care înseamnă Locuința Morților.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 13.02.2010, 00:13:47
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Dar cine te-a pus să citești? Nu citi stimată doamnă, dar nici nu-ți da cu părerea despre ce nu ai citit, că te faci doar de râs.

Mi se pare corect, mai bine te ocupi de lucruri folositoare (era să zic: "succes atunci la shopping", dar m-am oprit la timp)

Nu e nici o problema, însă nu acesta este subiectul. Nu cred că e cazul să începem o nouă divagație, în timp ce oricum suntem off-topic (se continuă aici topicul prea devreme închis despre "nemurirea sufletului"). Și când S-a declarat Hristos ortodox dacă-I invoci relevanța în contextul de mai sus?

Mulțumesc, a fost chiar plăcută (chiar și fără cafea)
Îți urez o noapte liniștită!
Chiar ma bucur ca ai avut o zi placuta!!

Cat despre aspectul asta legat de shopping de care va tot impiedicati, chiar ma mira faptul ca nu poti vedea toate aspectele acestei activitati...si o iei exact mot a mot, ceeeeea ceeeeeeee nu se intampla neam in legatura cu ceea ce cititi in Noul testament!!!!


En fin, nu stiu la ce te-ai gandit tu, si nici de ce ai considerat ca te-ai oprit la timp...insa da, chiar am fost la shopping, o activitate foarte folositoare intr-adevar...de ce?...pentru ca am cumparat paine, ulei, legume...etc, ca doar nu e indicat sa ne dorim sa murim emaciati, si sa ne neglijam trupul...dar na, asta o fi numai parerea mea!!!

Noapte buna!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 13.02.2010, 02:01:40
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Chiar ma bucur ca ai avut o zi placuta!!

Cat despre aspectul asta legat de shopping de care va tot impiedicati, chiar ma mira faptul ca nu poti vedea toate aspectele acestei activitati...si o iei exact mot a mot, ceeeeea ceeeeeeee nu se intampla neam in legatura cu ceea ce cititi in Noul testament!!!!


En fin, nu stiu la ce te-ai gandit tu, si nici de ce ai considerat ca te-ai oprit la timp...insa da, chiar am fost la shopping, o activitate foarte folositoare intr-adevar...de ce?...pentru ca am cumparat paine, ulei, legume...etc, ca doar nu e indicat sa ne dorim sa murim emaciati, si sa ne neglijam trupul...dar na, asta o fi numai parerea mea!!!

Noapte buna!
Acum lăsând deoparte excursul acesta inutil și revenind întrucâtva pe făgașul topicului, lămurește-ne dacă ai bunăvoință cât de relevantă este imaginea aceasta a lui Iisus ca ortodox, căci Evangheliile Îl prezintă mai degrabă ca pe un "protestant".
Reply With Quote
  #77  
Vechi 13.02.2010, 13:31:13
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Păi fă-ne să înțelegem, în mormânt nu intră trupul? Căci Iad provine de la Hades, care înseamnă Locuința Morților.
Nu pot sa te fac sa intelegi nimic daca tu nu vrei sa intelegi.
Reply With Quote
  #78  
Vechi 13.02.2010, 16:04:18
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Nu pot sa te fac sa intelegi nimic daca tu nu vrei sa intelegi.
E mai simplu să te crezi un neînțeles decât să faci un minim efort în a accepta logica simplă a Scripturii cu privire la natura omului. Atâta vreme cât susții că morții trăiesc înainte de a fi înviați, ori că "sufletul" bogatului arde în chinurile trupului într-un loc unde intră trupul (locuința morților, mormântul) nu te aștepta să te înțeleagă cineva.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 13.02.2010, 20:26:10
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Acum lăsând deoparte excursul acesta inutil și revenind întrucâtva pe făgașul topicului, lămurește-ne dacă ai bunăvoință cât de relevantă este imaginea aceasta a lui Iisus ca ortodox, căci Evangheliile Îl prezintă mai degrabă ca pe un "protestant".
Am sa incerc sa iti expun ceea ce stiu si ce cred de asemenea, insa nu depinde de mine daca va fi si relevant ceea ce am de spus...dar incerc!

Nu mi se pare deloc ca Hristos ar putea fi prezentat sau perceput ca fiind " protestant". Dumnezeu a pregatit lumea constant pentru venirea Lui pe pamant, si nu pentru a anula ceva, ci tocmai...pentru a implini. Ca si protestant a fost perceput doar de cei care nu au putut intelege mesajul lui Dumnezeu si in consecinta nici rolul Intruparii Mantuitorului...sau au inteles asa cum au putut ei si isi doreau de fapt.

Cred ca e de prisos sa afirmam ca aceasta ar fi imaginea Mantuitorului, cand cele spuse de El au adus la crestinism pe loc atat evrei cat si romani, dar acestia fiind acei oameni cu sufletele vii si neumbrite de patimi si deci ajutati de Dumnezeu...deci eu cred ca e fara doar si poate o perceptie eronata a celor care atat or fi inteles, ca va fi un rege, adica un razboinic conducator-eliberator...si le va evidentia "superioritatea" in fata tuturor popoarelor!

Cat despre Cuvantul lui Dumnezeu cred ca a fost doar cristalizat sub inspiratia Duhului Sfant, dar in comuniune si unitate de Credinta doar pentru cei care inca nu ajunsesera la starea duhovniceasca care sa ii faca apti pentru a-L putea intelege, si pentru a dezamorsa in acelasi timp tendintele eretice cu care Biserica Crestina se lovea constant inca din primele secte crestine...dar toate acestea numai in comuniune, si nicidecum singular...asa cum s-a intamplat absolut in cazul tuturor fondatorilor sectari. Pentru mine acest ultim aspect este unul extrem de graitor...pentru ca vad acelasi pattern in toti liderii religiosi sectari, fara deosebire...si de aceea consider ca nici unul nu vine cu nimic nou-pozitiv, ci doar nou-ratacit... din mandrie si protest, si care va conduce mereu si mereu...la alte si alte proteste, secte, interpretari, contestari si tot asa!
Reply With Quote
  #80  
Vechi 13.02.2010, 20:40:06
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Am sa incerc sa iti expun ceea ce stiu si ce cred de asemenea, insa nu depinde de mine daca va fi si relevant ceea ce am de spus...dar incerc!

Nu mi se pare deloc ca Hristos ar putea fi prezentat sau perceput ca fiind " protestant". Dumnezeu a pregatit lumea constant pentru venirea Lui pe pamant, si nu pentru a anula ceva, ci tocmai...pentru a implini. Ca si protestant a fost perceput doar de cei care nu au putut intelege mesajul lui Dumnezeu si in consecinta nici rolul Intruparii Mantuitorului...sau au inteles asa cum au putut ei si isi doreau de fapt.

Cred ca e de prisos sa afirmam ca aceasta ar fi imaginea Mantuitorului, cand cele spuse de El au adus la crestinism pe loc atat evrei cat si romani, dar acestia fiind acei oameni cu sufletele vii si neumbrite de patimi si deci ajutati de Dumnezeu...deci eu cred ca e fara doar si poate o perceptie eronata a celor care atat or fi inteles, ca va fi un rege, adica un razboinic conducator-eliberator...si le va evidentia "superioritatea" in fata tuturor popoarelor!

Cat despre Cuvantul lui Dumnezeu cred ca a fost doar cristalizat sub inspiratia Duhului Sfant, dar in comuniune si unitate de Credinta doar pentru cei care inca nu ajunsesera la starea duhovniceasca care sa ii faca apti pentru a-L putea intelege, si pentru a dezamorsa in acelasi timp tendintele eretice cu care Biserica Crestina se lovea constant inca din primele secte crestine...dar toate acestea numai in comuniune, si nicidecum singular...asa cum s-a intamplat absolut in cazul tuturor fondatorilor sectari. Pentru mine acest ultim aspect este unul extrem de graitor...pentru ca vad acelasi pattern in toti liderii religiosi sectari, fara deosebire...si de aceea consider ca nici unul nu vine cu nimic nou-pozitiv, ci doar nou-ratacit... din mandrie si protest, si care va conduce mereu si mereu...la alte si alte proteste, secte, interpretari, contestari si tot asa!
Mulțumesc pentru eseu, dar tot n-ai răspuns la întrebarea mea. Care de altfel era opțională, dacă deranjează, ori nu ai un răspuns convingător pot renunța la ea.
O seară plăcută!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biblia protestanta sau Bibila ''Cornilescu'' Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 22 13.03.2015 18:43:49
Sinod pentru reforma BC posibil?! mihaiB Biserica Romano-Catolica 8 27.09.2012 15:32:03
Casa protestanta nicolae_nicolae Biserici Protestante 51 27.06.2010 20:39:55