Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.12.2013, 16:21:00
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit Moastele sf Efrem cel Nou in Bucuresti la Manastirea Chiajna

Buna ziua,
M-am gandit sa impartasesc si altor credinciosi care il iubesc pe Sf Efrem cel Nou ca exista in sfarsit si in Bucuresti o particica din moastele sale, si anume la Manastirea Chiajna.
Langa locul acestei manastiri, un preot de la Manastirea Radu Voda, s-a incumetat si a ridicat o mica bisericuta in stil maramuresan care adaposteste acum o mica racla cu moastele acestui sfant.
Ca si locatie, acolo se poate ajunge de la metrou de la Crangasi cu o masina, nu stiu exact daca 162 sau 163 ( ma interesez si va spun) pana la statia Condax-ultima de pe traseu, iar de acolo se mai merge putin pe un drum de camp, pana la ruina manastirii.
Doamne ajuta, tuturor!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 14.12.2013, 21:04:55
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Buna ziua,
M-am gandit sa impartasesc si altor credinciosi care il iubesc pe Sf Efrem cel Nou ca exista in sfarsit si in Bucuresti o particica din moastele sale, si anume la Manastirea Chiajna.
Langa locul acestei manastiri, un preot de la Manastirea Radu Voda, s-a incumetat si a ridicat o mica bisericuta in stil maramuresan care adaposteste acum o mica racla cu moastele acestui sfant.
Ca si locatie, acolo se poate ajunge de la metrou de la Crangasi cu o masina, nu stiu exact daca 162 sau 163 ( ma interesez si va spun) pana la statia Condax-ultima de pe traseu, iar de acolo se mai merge putin pe un drum de camp, pana la ruina manastirii.
Doamne ajuta, tuturor!
Iti multumim pentru aceasta veste buna. Astept sa vii si cu precizarile promise. Ii multumim lui Dumnezeu pentru acest dar.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.12.2013, 22:33:50
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Implicit

Este vorba de masina 162, care se ia de la iesirea din metroul Crangasi dinspre Bdul Constructorilor. Se merg cateva statii bune, nu stiu exact numarul, stiu ca statia la care se coboara este penultima si se numeste Condax ( sau statia de betoane Erbasu). De acolo se merge prin curtea statiei de betoane si se urmeaza singurul drum care se vede. Atentie la caini, este bine sa aveti ceva de mancare sa le dati. Manastirea se vede imediat cum intrati in curtea statiei de betoane si este usor de ajuns, mai sunt cateva sute de metri, cel mult.
Eu de obicei iau un taxi de la iesirea de la metrou, e cel mult 10 lei si ma lasa chiar la poarta manastiri.
Parintele Atanasie este acolo aproape mereu, pleaca doar dupa chestii administrative. Bisericuta inca nu este pictata, nu stiu exact daca oficiaza slujbe acolo. Eu azi am fost la spovedit la dansul si am vazut racla cu moaste.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.12.2013, 15:34:54
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de onyx235 Vezi mesajul
Este vorba de masina 162, care se ia de la iesirea din metroul Crangasi dinspre Bdul Constructorilor. Se merg cateva statii bune, nu stiu exact numarul, stiu ca statia la care se coboara este penultima si se numeste Condax ( sau statia de betoane Erbasu). De acolo se merge prin curtea statiei de betoane si se urmeaza singurul drum care se vede. Atentie la caini, este bine sa aveti ceva de mancare sa le dati. Manastirea se vede imediat cum intrati in curtea statiei de betoane si este usor de ajuns, mai sunt cateva sute de metri, cel mult.
Eu de obicei iau un taxi de la iesirea de la metrou, e cel mult 10 lei si ma lasa chiar la poarta manastiri.
Parintele Atanasie este acolo aproape mereu, pleaca doar dupa chestii administrative. Bisericuta inca nu este pictata, nu stiu exact daca oficiaza slujbe acolo. Eu azi am fost la spovedit la dansul si am vazut racla cu moaste.
Ii multumim lui Dumnezeu pentru toate.
"Binecuvântat ești Hristoase, Dumnezeul nostru, Cela ce prea înțelepți pe pescari ai arătat, trimițându-le lor Duhul Sfânt; și printr-înșii lumea ai vânat, iubitorule de oameni, mărire Ție!".

Iti multumim frumos pentru precizarile utile postate.

Doamne ajuta.

Last edited by antoniap; 15.12.2013 at 15:37:01.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.03.2014, 14:21:35
laurae laurae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2014
Mesaje: 1
Implicit particica din moastele Sf Efrem cel Nou la Bucuresti

Multumesc mult pentru ca ati postat acest mesaj. Imi doream foarte mult sa ajung la Sf Efrem cel Nou. Am fost astazi la manastire si m am inchinat la Sf Efrem cel Nou. Am urmat indicatiile dvs si am ajuns foarte usor. Multumesc inca o data!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2014, 16:06:16
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Daca e cineva interesat, papucul Sfantului Efrem cel Nou se afla parca si intr-o biserica din Cluj - Napoca :)
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.03.2014, 11:39:27
ciprian22 ciprian22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 201
Implicit

La manastirea Chiajna se afla o mica racla cu moastele Sf.Efrem cel Nou si o icoana care contine moaste ale Sf.Ioan Iacob Romanul.Parintele staret Atanasie oficiaza Sf Liturghie de Luni pana Duminica de la ora 9.Este uimitor cum a reusti alaturi de parintele Gavriil initial si apoi singur acel loc.Dintr-o ruina zice-se bantuita de stafii si ingropata in gunoaie a facut un loc pentru suflet care raspandeste liniste si har.Sper doar sa nu devina un loc infestat de acel gen de "turisti pelerini" care se inbrancesc si arunca vorbe grele in sf biserica.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.05.2014, 18:47:46
Lala76 Lala76 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Mesaje: 4
Implicit Contact

Doamne Ajuta si multumim de aceasta veste putin stiuta de cei iubitori de Sfinti. Aveti cumva un contact al parintelui Atanasie pentru cei din provincie?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.12.2014, 01:51:23
alexpusca16 alexpusca16 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2014
Mesaje: 2
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Mia Mia Vezi mesajul
Daca e cineva interesat, papucul Sfantului Efrem cel Nou se afla parca si intr-o biserica din Cluj - Napoca :)

Papucul Sf.Efem cel Nou, unul din ei, se afla si la Biserica Icoanei din Bucuresti ! sa va duceti acolo ! sunt si moaste ale mai multor sfinti plus o icoana mare cu Sfantul Efrem unde aveti acatistul si-l puteti citi in liniste, singuri sau cu altii care vin acolo. de obicei e mereu cate un preot ! sa va duceti bucurestenilor !
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.12.2014, 01:57:13
alexpusca16 alexpusca16 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2014
Mesaje: 2
Smile Sfantului Efrem cel Nou !

Moastele Sfantului Efrem cel Nou se mai afla si la Biserica Stefan Voda de la Izvor !

Fie ca aveti posibilitatea sa va duceti sau nu pe la aceste biserici, sa va rugati mereu sfantului Efrem ! si daca va permiteti, luati o iconita cat de mica o puneti-o in camera. Va va ajuta Enorm ! din experienta va spun fratilor...
Fa asta si vei intelege dupa ce si cum si de ce :)

Oricand, sa va rugati la Sfantul ! Nu doar ca e grabnic ajutator; e INSTANT ajutator !

Sfantul va iubeste; iubiti-l si voi si legati prietenii. Merita !
Reply With Quote
Răspunde