Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 25.08.2011, 22:49:08
ella81 ella81 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 21
Implicit

Draga Maria, spune-ne, te rog: ai emotii pentru ziua nuntii?
Reply With Quote
  #102  
Vechi 26.08.2011, 12:41:34
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

dar nu trebuie sa cumperi cele mai scumpe flori,care se gasesc in florarii.....eu la nunta celei de-a doua fete a mele ,am cumparat din piata crizanteme albe si lila si am pus in doua vaze mari in biserica la icoana Maicii Domnului si una la a Mantuitorului ....si au ramas acolo cred ca vreo 2 saptamini , acele flori,le vedeam cind mergeam la slujba duminica...si erau superbe.....si la lumanari poti folosi singura florile care=ti plac ......eu la o nunta din luna august,cind am cununat ,singura am impodobit lumanarile cu garoafe rosii si albe ,feriga si fundite albe din dantela.....si nu au fost deloc scumpe....(nu ma scald nici eu in bani,sa stii)....iar la una din fete lumanarile au fost cu crizanteme multicolore(noiembrie),iar la cealalta(mai)au vrut nasii sa puna flori sofisticate=orhidee,trandafiri micuti albi si inca un fel f,scumpe=....dar sa stii ca mi-au placut mai mult cele cu crizanteme colorate.....si nu numai mie....mai multor persoane....tu faci cum vrei si iti place.....eu sunt cu "sfaturi".....
Reply With Quote
  #103  
Vechi 26.08.2011, 14:58:53
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am fost pe Lipscani si am vazut niste rochii de mireasa cu crinolina
Dar mai erau si unele de-a dreptul urate, cu funde imense si cu poalele crete, precum salata creata, altele foarte transparente in partea din fata...
Greu sa alegi o rochie de mireasa, dar ferice de cele care si-au ales mirele si au fost alese mirese! Toate la timpul lor pentru fiecare.
asa e, Ana-MAria, draga, Domnul le randuieste pe toate in cel mai frumos mod. Atunci cand stie ca suntem pregatiti ptr asta. Si omului care are rabdare ii randuie Domnul ceva frumos, special, anume pentru El.

In defintiv, El stie ce e mai bine pentru noi.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 26.08.2011, 17:42:29
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Am fost pe Lipscani si am vazut niste rochii de mireasa cu crinolina
Dar mai erau si unele de-a dreptul urate, cu funde imense si cu poalele crete, precum salata creata, altele foarte transparente in partea din fata...
Greu sa alegi o rochie de mireasa, dar ferice de cele care si-au ales mirele si au fost alese mirese! Toate la timpul lor pentru fiecare.
intr-adevar majoritatea rochiilor de mireasa mie mi se par extrem de incarcate cu pampoane, volane si trandafiri dar unele sunt frumoase si deosebite.

Nici nu-mi vine sa cred ca a venit si timpul sa-mi imbrac si eu rochia de mireasa

Doamne ajuta sa fie totul bine!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #105  
Vechi 26.08.2011, 17:43:58
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ella81 Vezi mesajul
Draga Maria, spune-ne, te rog: ai emotii pentru ziua nuntii?
ohhhhh DAAAAAAAAAA!! si inca ce emotii..... zilnic ma gandesc la asta si parca din ce se apropie ziua din ce cresc si emotiile. Este cea mai importanta zi din viata mea de pana acum, zi pe care o traiesc fiind constienta de ea (caci a fost si ziua botezului, dar pe aceea nu mi-o amintesc).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #106  
Vechi 26.08.2011, 17:45:49
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
asa e, Ana-MAria, draga, Domnul le randuieste pe toate in cel mai frumos mod. Atunci cand stie ca suntem pregatiti ptr asta. Si omului care are rabdare ii randuie Domnul ceva frumos, special, anume pentru El.

In defintiv, El stie ce e mai bine pentru noi.
Intr-adevar.... nu e aici locul si momentul dar candva am sa caut un topic mai vechi deschis de mine si am sa va povestesc acolo cum a oranduit Dumnezeu si in cazul meu, cu totul altfel decat am crezut si sperat eu vreodata insa cu muuuuuult mai bine decat ceea ce gandeam si voiam eu la un moment dat.

si partea cu rabdarea este extrem, extrem de adevarata.

Sa ne ajute Bunul Dumnezeu sa putem zice din tot sufletul Doamne faca-se voia ta!
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #107  
Vechi 26.08.2011, 17:51:30
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IOLANDA Vezi mesajul
dar nu trebuie sa cumperi cele mai scumpe flori,care se gasesc in florarii.....eu la nunta celei de-a doua fete a mele ,am cumparat din piata crizanteme albe si lila si am pus in doua vaze mari in biserica la icoana Maicii Domnului si una la a Mantuitorului ....si au ramas acolo cred ca vreo 2 saptamini , acele flori,le vedeam cind mergeam la slujba duminica...si erau superbe.....si la lumanari poti folosi singura florile care=ti plac ......eu la o nunta din luna august,cind am cununat ,singura am impodobit lumanarile cu garoafe rosii si albe ,feriga si fundite albe din dantela.....si nu au fost deloc scumpe....(nu ma scald nici eu in bani,sa stii)....iar la una din fete lumanarile au fost cu crizanteme multicolore(noiembrie),iar la cealalta(mai)au vrut nasii sa puna flori sofisticate=orhidee,trandafiri micuti albi si inca un fel f,scumpe=....dar sa stii ca mi-au placut mai mult cele cu crizanteme colorate.....si nu numai mie....mai multor persoane....tu faci cum vrei si iti place.....eu sunt cu "sfaturi".....
si eu imi doresc buchetul si lumanarile decorate cu crizanteme insa tot sunt destul de scumpe. chiar daca e toamna nunta tot ajung la 3-4 lei firul crizantemele ... ei, vom vedea ce vom reusi sa decoram. Pana la urma lumanarea e un simbol si daca am grija sa fie ea in sine frumoasa, si mai ales sa existe, nu stiu cat de important va fi sa fie si impodobite cu flori. Mi-ar placea mult sa le impodobesc dar daca va fi o cheltuiala de peste 150 de lei cred ca vom renunta. Conform traditiei lumanarile sunt "cheltuiala" nasilor si chiar nu vrem sa le facem obligatii financiare prea mari. Si-asa vor lasa niste bani la biserica pentru preoti si cor.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #108  
Vechi 26.08.2011, 19:10:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si eu imi doresc buchetul si lumanarile decorate cu crizanteme insa tot sunt destul de scumpe. chiar daca e toamna nunta tot ajung la 3-4 lei firul crizantemele ... ei, vom vedea ce vom reusi sa decoram. Pana la urma lumanarea e un simbol si daca am grija sa fie ea in sine frumoasa, si mai ales sa existe, nu stiu cat de important va fi sa fie si impodobite cu flori. Mi-ar placea mult sa le impodobesc dar daca va fi o cheltuiala de peste 150 de lei cred ca vom renunta. Conform traditiei lumanarile sunt "cheltuiala" nasilor si chiar nu vrem sa le facem obligatii financiare prea mari. Si-asa vor lasa niste bani la biserica pentru preoti si cor.
Eu cred ca pretul florilor poti incerca sa il negociezi,mai ales ca vei lua o cantitate mai mare.
Iti doresc si eu casa de piatra,binecuvintata de Bunul Dumnezeu si sa ai o nunta frumoasa,de la care te asteptam sa ne impartasesti si noua impresii minunate!Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #109  
Vechi 26.08.2011, 21:59:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Eu cred ca pretul florilor poti incerca sa il negociezi,mai ales ca vei lua o cantitate mai mare.
Iti doresc si eu casa de piatra,binecuvintata de Bunul Dumnezeu si sa ai o nunta frumoasa,de la care te asteptam sa ne impartasesti si noua impresii minunate!Felicitari si sa fie intr-un ceas bun!
multumesc din tot sufletul. sigur am sa va povestesc cu mare drag. mai am o luna si putin pana la cununie.

asa m-am gandit si eu sa merg la piata de flori si sa iau flori la pachet de acolo atat pentru buchetul meu cat si pentru al nasei si pentru lumanari si sper sa ies mai ieftin astfel.

conteaza f mult si decoratiune astea dar totusi nu vreau sa le atribui o importanta exagerat de mare. ma vor face sa ma simt bine dar nu vreau nici sa cheltuim excesiv cu ele, mai ales cu florile care se ofilesc si le arunci. mai bine gasim intrebuintari mai bune pentru bani, mai ales pe vremurile astea atat de grele si cu atatia oameni saraci in jur.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #110  
Vechi 11.09.2011, 23:36:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

am si eu nevoie de un sfat, o parere.
v-am povestit ca mi-am cumparat rochita de mireasa la "mana a doua", adica a mai fost purtata inaintea mea de cineva (nu stiu cine).
recent m-a sfatuit o prietena ca ar fi bine s-o duc la parintele s-o sfintesc inainte s-o port.

voi ce ziceti? este necesar sa fac acest lucru? sau este doar o superstitie careia nu ar trebui sa-i dau importanta?

multumesc
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nunta honney Nunta 27 27.04.2011 19:25:22
nunta crestina catalinabalhui Nunta 6 05.09.2010 12:02:08
nunta killerandrew Nunta 5 07.07.2009 12:55:29
nunta rizeab Nunta 1 23.09.2007 16:19:11
nunta copilu Nunta 1 25.07.2007 19:46:24