Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.06.2012, 09:56:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Am remarcat faptul ca in viata de zi cu zi, in interactiunile cu semenii nostri, folosim romana la nivel mediu, in cel mai bun caz, la nivel basic de obicei..
Daca doriti sa va dezvoltati si imbogatiti vocabularul, sa va formati o cultura comunicationala, va recomand lectura unor creatii literare (si nu numai) valoroase. Oamenii se exprima rudimentar pentru ca nu mai citesc. Cultura se formeaza numai prin activitatea de cititor neintrerupta. Gramatica limbii romane te invata sa te exprimi corect, insa savoarea si bogatia limbajului tine de cultura fiecaruia. Multi ne exprimam corect gramatical, dar n-avem un limbaj suculent, erudit. Exista insa si extrem de multi care se exprima prost si scriu la fel de prost.



Last edited by ioanna; 06.06.2012 at 10:17:01.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.06.2012, 20:17:09
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Va multumesc pentru linkuri, chiar acum ma uita peste ele.
Dar in ceea ce priveste lectura, ce imi puteti recomanda, pentru ca nu pot sa citesc chiar orice, cum imi da de inteles colega de mai sus (Amintiri din copilarie, nu mi se pare o alegere buna, de exemplu).
Ideea este sa putem exprima idei mai complexe si idei abstracte, nu sa fim familiari cu neologismele sau cu termenii tehnici.
__________________
Cel mai tare schimb de replici de pe forum:
"Spune Biblia clar"
"Bblia zice clar si ca liliecii sunt pasari."
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.06.2012, 20:32:47
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Dar in ceea ce priveste lectura, ce imi puteti recomanda, pentru ca nu pot sa citesc chiar orice, cum imi da de inteles colega de mai sus (Amintiri din copilarie, nu mi se pare o alegere buna, de exemplu). Ideea este sa putem exprima idei mai complexe si idei abstracte, nu sa fim familiari cu neologismele sau cu termenii tehnici.
"Amintiri din copilarie" e o alegere buna daca aveti varsta adecvata.

Daca doriti migrene, nicio problema, va recomand:
FENOMENALITATEA LUI DUMNEZEU de Jean-Yves Lacoste , editura Deisis
( studiu filosofic-teologic despre frontiera absenta, aparitia si ireductibilul, fenomenalitatea anticiparii etc.)

Sau, incepeti cu scriitorii romani. Pe Cioran, pe Steinhardt i-ati citit?
Sunteti foarte vad in ceea ce doriti : "idei complexe si abstracte") adica? existentialism, categoria absurdului ?

Last edited by ioanna; 06.06.2012 at 20:54:58.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.06.2012, 21:22:13
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Sau 'Arici pogonici', după care 'Eterna si fascinanta Românie'
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lelia Bratu, femeia care vorbeste cu Tatal Ceresc Caroline_37 Alte Religii 169 13.12.2017 20:18:04
copilul minune care vorbeste ca un om mare alexandra28again Generalitati 26 01.01.2013 19:19:13
Cand Dumnezeu iti vorbeste prin oameni! miti29 Intamplari adevarate 13 03.02.2011 15:48:40
toata lumea vorbeste de un cutremur mare in 2010 annajanette Generalitati 17 27.05.2010 16:57:00