Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Exorcismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2014, 00:10:45
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit Am nevoie de sfart si de ajutor

Buna. Am 17 ani si mai nou m-am intors pe calea credintei, dupa ce am fost ateu o vreme. Credinta mea a recapatat mult sens cu cat mai mult citeam despre ateism cu cat mai mult deveneam mai credincios si credeam mult mai mult in cuvantul lui Iisus. Am sa fac subiectul scurt pentru ca am mare nevoie de ajutor.
De tot timpul, de cand sunt mic, mi-e foarte frica de intamplarile supranaturale, de fantome, de demoni, nici nu mai stiu cum sa le zic, mi-e frica sa dorm singur in casa si uneori chiar sa stau singur pe aici, mi-e foarte frica de lucrurile astea (Desi de multe ori am dormit singur acasa, adica complet singur si nu s-a intamplat absolut nimic). Chestia cea mai ciudata ii ca NICIODATA nu mi s-a intamplat ceva supranatural pe cat de mic ar fi asa ca da, pot spune ca frica mea este neintemeiata. Dar ce sa ma fac ca sa scap de frica asta, mi-e frica sa nu fiu atacat de vreun demon sau diavol sau fantoma si alte ganduri din astea, dar repet, inca nu mi s-o intamplat nimic, si nu stiu cum sa scap de aceasta frica neintemeiata.

Am scris aici la exorcisme pentru ca nu stiam altundeva unde sa incadrez tema asta, ce mi-ati sfatui?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2014, 00:38:02
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
De tot timpul, de cand sunt mic, mi-e foarte frica de intamplarile supranaturale, de fantome, de demoni, nici nu
Nu-ti mai face griji. Nimanui n-o sa i se intample vreodata ceva supranatural. Fantome nu exista. Demoni chiar foarte departe de vreo dovada.

Nu ti se poate intampla nimic supranatural. Impaca-te cu ideea si o sa scapi de frica.

In ce priveste "ateismul" tau, te superi daca iti pun niste intrebari? Daca da, ignora-le.

Cum ai devenit ateu? Ce te-a facut sa fii ateu? In ce consta ateismul tau? Ce te-a facut sa revii la credinta?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.12.2014, 01:44:13
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Nu ma supara deloc, cand am devenit ateu, pe clasa a 8-a, am fost convins de mai multi Youtuberi si persoane de pe internet, nu mi se parea logic ca Dumnezeu ar exista, toata credinta mi se parea un concept invechit si nefolositor, religia in sine mi se parea ilogica. Am mers pe calea "ratiunii" si am devenit complet ateu, dar nu dispretuind religiile, imi placea sa le studiez, cu respect, dar ca ceva cultural, adica ceva istoric. Totul s-a schimbat acum cateva saptamani, cand din senin, am devenit credincios din nou. Multe in mine trageau spre credinta, nu mi-am permis niciodata sa il jignesc pe Dumnezeu chiar si cand eram ateu sau sa fac comentarii jignitoare la adresa lui Dumnezeu. Ma abonasem la mai multe pagini despre ateism dar majoritatea isi bateau joc de crestini si de Dumnezeu si le-am abandonat deoarece nu mi se parea frumos sau educat sa faci asta, mai ales sa iti bati joc de o credinta precum cea crestina unde nu te invata absolut nimic de rau. Totul a capatat sens in capul meu, credinta a capatat sens, nu imi permit sa spun ca Iisus mi s-a aparut sau am avut parte de o revelatie, nu, doar dintr-o data am inceput sa cred din nou, si pe masura ce trece cred mai mult.

As vrea sa nu ne indepartam de la discutia centrala, daca te rog, totusi, am nevoie de un ajutor cu tema asta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.12.2014, 03:24:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna. Am 17 ani si mai nou m-am intors pe calea credintei, dupa ce am fost ateu o vreme. Credinta mea a recapatat mult sens cu cat mai mult citeam despre ateism cu cat mai mult deveneam mai credincios si credeam mult mai mult in cuvantul lui Iisus. Am sa fac subiectul scurt pentru ca am mare nevoie de ajutor.
De tot timpul, de cand sunt mic, mi-e foarte frica de intamplarile supranaturale, de fantome, de demoni, nici nu mai stiu cum sa le zic, mi-e frica sa dorm singur in casa si uneori chiar sa stau singur pe aici, mi-e foarte frica de lucrurile astea (Desi de multe ori am dormit singur acasa, adica complet singur si nu s-a intamplat absolut nimic). Chestia cea mai ciudata ii ca NICIODATA nu mi s-a intamplat ceva supranatural pe cat de mic ar fi asa ca da, pot spune ca frica mea este neintemeiata. Dar ce sa ma fac ca sa scap de frica asta, mi-e frica sa nu fiu atacat de vreun demon sau diavol sau fantoma si alte ganduri din astea, dar repet, inca nu mi s-o intamplat nimic, si nu stiu cum sa scap de aceasta frica neintemeiata.
Este oarecum întemeiată fiindcă izvores™te din modul tău de viat›ă, de vreo păt›anie pe care ai avut-o în copilăria fragedă s™i pe care poate n-ai cum să ti-o amintes™ti s™i de care n-ai reus™it să te debarasezi din cauza ateismului. Tot›i am avut în copilărie astfel de experient›e, dar au trecut odată cu vârsta.

Modul de viat›ă ( dormi de multe ori singur?) poate sugera un fel de €dezmembrare†a familiei, ceea ce presupune mai put›ină iubire (relat›ie umană) si deci unele interferente cu duhuri necurate.

Cel ma bun leac(dpmdv) este un duhovnic (spovadă neîntârziată, dacă se poate una generală), rugăciune cât încape(cât de multă) Èsi să te feres™ti de atract›iile des™arte ale tineretii.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 27.12.2014 at 03:33:42.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.12.2014, 08:39:56
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
As vrea sa nu ne indepartam de la discutia centrala, daca te rog, totusi, am nevoie de un ajutor cu tema asta.
Scuzati, eram curios de motivul tau de intoarcere spre credinta. Poate mi-ar fi folosit si mie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.12.2014, 09:59:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
De tot timpul, de cand sunt mic, mi-e foarte frica de intamplarile supranaturale, de fantome, de demoni, nici nu mai stiu cum sa le zic, mi-e frica sa dorm singur in casa si uneori chiar sa stau singur pe aici, mi-e foarte frica de lucrurile astea (Desi de multe ori am dormit singur acasa, adica complet singur si nu s-a intamplat absolut nimic).
Foarte rar diavolii ataca direct si, cand acest lucru se intampla totusi, se intampla sfintilor, categorie din care, deocamdata, nu faceti parte.
Ca regula generala, diavolii actioneaza prin sugestii. Ei nu pot face, singuri, nimic impotriva noastra, ci au nevoie, pentru ca sa ne ruineze, de acordul vointei noastre. Sarpele din Geneza ar fi putut foarte bine sa muste din mar el personal, dar acest lucru nu i-ar fi folosit la nimic. Trebuia, ca sa marcheze un succes, sa o convinga pe Eva sa muste din mar.

Prin urmare, teama dv este complet neintemeiata, fiindca nu asa actioneaza dusmanul lui Dumnezeu si al oamenilor. De ce sa zdrangane prin cratitele din camara, lucru care v-ar face, probabil, umplandu-va de teama, sa va apropiati si mai mult de credinta si practica ei ? Asta vrea el ? El vrea ca, daca ati luat hotararea sa mergeti duminica la biserica, sa va cada ochii pe un anunt al unui meci de fotbal, care are loc la aceeasi ora. Poate va vine ideea "slujba e in orice Duminica, dar meciul asta mare se joaca acum!".

Pentru a cunoaste mai mult despre cum lucreaza diavolul, cititi cartea (recent tradusa si in romana) "Sfaturile unui diavol batran catre unul mai tanar" de C.S. Lewis. E in acelasi timp spumoasa ca stil si plina de intelepciune Acest C.S. Lewis, prieten bun cu Tolkien (acela cu Stapanul Inelelor) a scris mai multe carti minunate.. O lectura obligatorie la inceput de drum!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.12.2014 at 10:05:41.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.12.2014, 12:09:52
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Il stiu pe Lewis, a scris Cronicile Narniei, unul dintre titlurile mele preferate :D Frica asta vine din copilarie probabil, unde ma uitam foarte mult la filme de groaza si de horror si de acolo imi vin, pe langa ca am fost pe multe forumuri de supranatural si multe lucruri din astea. Mi-e frica sa nu vina ca in filme, sa apara si sa atace si sa te zgarie pe spate sau etc, sau sa iti rupa lucruri prin casa si sa stea langa tine in timp ce dormi in pat si tot felul de prostii Hollywoodiene. Nu mi s-a intamplat niciodata nimic paranormal, deodata cu ateismul am inceput sa uit putin de tema asta, spunandu-mi ca e nedrept sa nu cred in Dumnezeu dar sa cred in prostiile astea. De fiecare data cand auzeam un sunet ma gandeam ca sigur ii ceva necurat in treaba asta si mi-e frica. Dar acum incet cu incet deschid ochii si vad ca e irational, pe langa ca eu cred ca ar trebui sa ne fie frica doar de Dumnezeu, nu de diavol.

Deci sa renunt la prostiile astea pentru ca nu o sa vina nici un demon sau spirit sa arunce cu lucruri prin casa sau sa apara in fata ochilor o creatura cu coarne si cu ochii rosii?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.12.2014, 12:14:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
eu cred ca ar trebui sa ne fie frica doar de Dumnezeu, nu de diavol.
Mai citeste un pic pe tema asta. Frica de Dumnezeu nu este o frica in sensul literal al cuvantului.

Si nu, n-o sa apara nimic supranatural in fata ta. Poate doar de Halloween :)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.12.2014, 12:33:02
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit

Inteleg ce este frica de Dumnezeu, insemnand respect si rusinare fata de El, dar inteleg si ca un om credincios nu are motive ca sa fie infricosat de chestii supranaturale si Hollywoodiene.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.12.2014, 15:14:13
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Inteleg ce este frica de Dumnezeu, insemnand respect si rusinare fata de El, dar inteleg si ca un om credincios nu are motive ca sa fie infricosat de chestii supranaturale si Hollywoodiene.
Citeste Psalmii !
Ai sa vezi acolo pana unde merge credinta ,chiar si in fata celor mai mari amenintari reale ,nu doar imaginare. Cine crede in Dumnezeu ,nu are a se teme de nimic, pentru ca acela pe care il iubeste Dumnezeu ,nimeni nu il mai poate smulge de la dragostea lui Hristos.
Hristos a coborat si in iad dupa noi ,a rabdat patima si moartea rusinoasa, cum crezi tu ca nu te va proteja de rau,indiferent ca vine chiar si din imaginatia ta ?


Pe de alta parte referitor la ateism ,daca ar veni cu ceva nou si atragator probabil ar avea ceva success. Dar atata timp cat vine cu "anti" ,anti-crestinism ,anti-viata , nu fac decat a te apropia mai mult de Dumnezeu,asa cum s-a intamplat cu tine
Sunt incercari disperate ale raului ,care stie ca nu are nici o sansa , pentru ca nu detine cheia sufletului uman , de a mai prosti pe unul sau altul ,macar temporar .
Raul acesta s-a bucurast prosteste ca a reusit sa ii faca pe Evrei sa il rastigneasca pe Domnul , dar acesta a inviat si a stralucit cu mai multa putere.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare