Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.04.2009, 18:49:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Din tot acest talmes-balmes creat de o contradictie care intriga intr-atat persoana care a deschis topicul,am inteles ca,de fapt,aceasta le are cu talcuirea bibliei atat de mult incat nu poate nici in ruptul capului sa-si vada de treaba ei,mai ales in situatia in care chiar este detasata de subiectul in sine.
O situatie de sterilitate poate avea multi factori,care nu este neaparat sa tina de femeile in cauza,cat si de sotii lor,care,chiar daca aparent sunt sanatosi,ei pot fi sterili din diferite cauze nutritionale,hormonale,genetice...ori spermatozoizi lenesi,etc.La inceput mi s-a parut Cristina o femeie destul de matura,insa cand a dat-o cu "pedeapsa" de sterilitate la care "neinfranarea" de-a astepta perioada casligiului pentru nunta,le-a supus,deja mi-am schimbat parerea,fiindca,eu consider ca atunci cand atribui o pedeapsa pentru niste situatii,practic,relative,atunci deja esti pe taramul habotniciei si-a primitivismului,care nu prea au legatura cu rationamentul ori credinta reala.
Nu inteleg de ce atata intriga pentru acest subiect,pentru ca s-a simtit infocarea descrierii lui,in asa masura incat sa fie inteles dispretul pentru o astfel de atitudine.Pana la urma,nu stiu care este problema dumneavoastra in aceasta situatie,oamenii traiesc precum doresc,mai ales atata timp cat nu lezeaza pe nimeni,iar,atata timp cat preotii respectivi au savarsit o astfel de dezlegare,atunci chiar nu sta in competenta unei "prietene" sa judece vehement aceasta atitudine.
Intotdeauna am fost de parere ca numai oamenii necredinciosi si mandri se smintesc,fiindca in subtilitatea asa zisei credinte a lor,sta pitita o mandrie evidenta care-i impiedica sa inteleaga lucrurile si dincolo de ei insisi.
Cat despre repetarea cununiei,doar pentru ca aceasta s-a savarsit in post....mai mare aberatie ca asta nici ca am auzit.Poate ca nu ati inteles ca preotul are un jug de dus,si anume acela al binecuvantarilor si dezlegarilor fata de sufletele care le coordoneaza,iar binecuvantarea lui este mai presus de fiinta,se sfinteste de la sine prin har.
Asadar,Cristina draga,stai linistita,nu-ti va cere nimeni socoteala pe lumea cealalta...de ce viata vecinului este altfel,iar daca iti pasa cu adevarat,roaga-te pentru acestia,poate ca sunt mai inconstienti,sau mai neputinciosi,prin maturitatea pe care o ai trebuie sa le ingadui sa existe si acestia sunb soare,sub soarele pe care ei insisi il percep,asa cum si individualitatea ta la fel,fiindca Bunul Dumnezeu le stie pe toate,si mai presus de orice,judeca lucrurile dincolo de imaginatia noastra.
Nu numai că Dumnezeu judecă dincolo de imaginația noastră, dar cred că și ignoră copilăriile noastre, cu un zâmbet dulce-amărui !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 04.04.2009, 19:26:57
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian, nu sunt de acord cu ce spui. Dumnezeu e acum un Dumnezeu nedrept, caci este Dumnezeul milei si nu ne da ce meritam. Iar cand ne va judeca, va tine cont de fiecare vina de-a noastra, caci atunci va fi un Judecator drept.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.04.2009, 19:32:20
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Cristian, nu sunt de acord cu ce spui. Dumnezeu e acum un Dumnezeu nedrept, caci este Dumnezeul milei si nu ne da ce meritam. Iar cand ne va judeca, va tine cont de fiecare vina de-a noastra, caci atunci va fi un Judecator drept.
Nici eu dragă Anca nu pot fi de acord cu tine. Noi il judecăm pe Dumnezeu ? ? ? Și încă ceva Anca : raiul ar fi loc pustiu ! Dar tocmai marea Milă a Lui ne dă speranță în nevrednicia noastră, în Marea noastră Ticăloșie ( hai să-i spunem copilărească ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 04.04.2009, 19:32:51
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Doresc sa stiu daca, din punctul de vedere al Bisericii si al Canoanelor, este sau nu valabila o casatorie religioasa efectuata "cu dezlegare de la preot" in Sfantul Post al Pastelui si in Sfantul Post al Nasterii Domnului ???
Am doua prietene : Cristina si Maria care s-au casatorit religios, acum citiva ani, cu dezlegare de la preot (cica), Maria facand nunta chiar in Sfanta Bisrrica.
Cristina (nu eu) s-a casatorit in Postul Pastelui (cu preot - dar acasa), iar Maria s-a casatorit in Postul Craciunului. Sunt ele in fatza lui Dumnezeu unite cu barbatii lor ? Ca ele asa sustin - ca nu are importanta faptul ca s-au casatorit in Post.
Astept parerile voastre, desi eu le-am spus ca in fazta lui Dumnezeu nu sunt unite cu barbatii lor. De ce ? - simplu : pentru ca in Post nu se fac Nunti. Scrie clar in orice calendar Bisericesc.
Le-am intrebat de ce asa graba de nu mai pot astepta sa treaca Postul respectiv (fiecare caz in parte) dar nu m-au ascultat.
Voi ce credeti ?????? Sunt Binecuvantate sau nu in fatza Domnului in unirea cu barbatii lor ???
Subiectul în sine este interesant de discutat în măsura în care este o temă de topic ca oricare alta. Atâta timp cât preotul care are puterea de a lega și dezlega pe pământ și în cer păcatele oamnilor cum pot eu sărman păcătos să judec și să consider nulă taina săvârștă de ei?
Puterea lui Dumnezeu de a ierta păcatele prin preoți este atât de mare încât nu putem noi face atâtea păcate câte Dumnezeu ne poate ierta.
Oare ce este mai grav:să trăiești ani de zile necununat sau să te cununi cu dezlegare în post?
Fac o mică abatere de la subiect povestindu-vă o scută convorbire a unui mirean cu părintele duhovnic.
" -Părinte eu nu pot să vin duminica la biserică până nu gust ceva -credeți că e păcat?
- Este păcat să mănânci și să nu vii la bieserică."
Cam așa este și în situația mai sus amintită.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 04.04.2009, 19:47:20
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Tata Ceresc !
Iisuse - frate !
Sfantule Duh !
...............Desarta a ajuns aceasta lume pentru care ai jertfit pe unicul tau fiu !
Toata lumea, pana si preotii rastalmacesc poruncile tale ! Oare mai pazeste cineva poruncile tale Doamne ???
E doar o constatare si e parerea mea.
Din tot ce s-a raspuns la aceasta intrebare, numai postarea nr.3 corespunde preceptelor Biblice.
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 04.04.2009, 19:51:31
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Dar oare preotii nu pot cade prada ispitei ? ca doar sunt oameni si ei......
Ei pot fi ispititi cu bani pentru a face cununii in Post si nu numai.
Va mai spun un caz de gen.
Nasa fetitei mele s-a cununat religios, in afara oricarui post, dar FARA A FI CASATORITA CIVIL. Doar cunoscandu-l pe preot.... prin marinimia acestuia si fara nici o shpaga.
Cu asta de ce oare sunt intru totul de acord ???
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 04.04.2009, 20:03:44
Anca-Miha
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nici eu dragă Anca nu pot fi de acord cu tine. Noi il judecăm pe Dumnezeu ? ? ? Și încă ceva Anca : raiul ar fi loc pustiu ! Dar tocmai marea Milă a Lui ne dă speranță în nevrednicia noastră, în Marea noastră Ticăloșie ( hai să-i spunem copilărească ) .
Imi pare rau, dar cred ca trebuie sa te mai documentezi, Cristian draga.
Nu-mi permit eu sa Il judec pe Dumnezeu. Am citat doar din ce am citit. Acum avem parte de mila lui Dumnezeu; iar dincolo de mila Maicii Domnului, caci Dumnezeu va fi Judecator drept.
Dar ai dreptate, mantuirea o primim ca har din partea lui Dumnezeu, nu pe merit, ca daca ar fi dupa merit chiar ca ar fi aproape gol raiul, si nu este.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 04.04.2009, 20:10:12
Adelinne's Avatar
Adelinne Adelinne is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Send a message via Skype™ to Adelinne
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinateodora11 Vezi mesajul
Da. Ai dreptate. Se scrie Iisus. Asta este insa o greseala minora, ortografica. Imi cer scuze pentru asta. Recunosc. In graba cu care am scris esenta si ideea, am osmis acest mic detaliu.
Hmmmm ok Cristina ...eu iti dau dreptate ca nu se fac nunti in post ,asa stiu si eu si asa stiu majoritatea ..pana si cei care nu tin posturi sa stii...ideea este ca parerea mea este ca pana si cei mai buni duhovnici nu vorbesc din versete si prin versete ..de teama sa nu induca in eroare uneori ...
in fine
eu nu pricep de ce te zbati tu sa indrepti pe cineva daca acele persoane nu vor..si nu vad...
nu se spune degeaba : vi se v-a spune si nu veti auzi...vi se v-a arata si nu veti vedea...
eu consider ca e inutil sa ma zbat daca ei nu fac o miscare ....eu stiu si am inteles ca exista liberul arbitru si fiecare alege cum traieste si daca vrea sa se schimbe ...si eu as vrea sa inteleaga si familia mea mai multe dar nu au deschidere....nu ti se pare inutil sa te zbati dar sa nu le pese???
Sigur Domnul are un plan pentru noi toti ..toate la timpul lor...sa ne uitam mai mult in ograda noastra ca le avem pe ale noastre(pacate) ...si eu acum zic de mine personal ..
post usor si cu folos duhovnicesc ...
__________________
"Iata, Eu va trimit pe voi ca pe niste oi in mijlocul lupilor;
fiti dar intelepti ca serpii si nevinovati ca porumbeii." - Matei 10:16

"Nadejdea mea este Tatal, Scaparea mea este Fiul, Acoperamântul meu este Sfântul Duh.
Treime Sfânta, slava Tie !" (Sfântul Ioanichie)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 04.04.2009, 20:15:05
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Anca-Miha Vezi mesajul
Imi pare rau, dar cred ca trebuie sa te mai documentezi, Cristian draga.
Nu-mi permit eu sa Il judec pe Dumnezeu. Am citat doar din ce am citit. Acum avem parte de mila lui Dumnezeu; iar dincolo de mila Maicii Domnului, caci Dumnezeu va fi Judecator drept.
Dar ai dreptate, mantuirea o primim ca har din partea lui Dumnezeu, nu pe merit, ca daca ar fi dupa merit chiar ca ar fi aproape gol raiul, si nu este.
Doamne ferește, dar nu suntem pe poziții diferite , nici pe departe. Concluzia e aceeași ! Da, dar nu putem spune că Dumnezeu e nedrept , precum ai zis , pentru a accentua multa milostivire a Lui. Dumnezeu e neschimbat , e multă iubire și iertare , continuă iubire și iertare . El nu poate fi milostiv azi și mâine neiertător ! Ințelegi ? Pentru asta sunt și voi rămâne alături de El, pentru că el nu mă judecă precum omul, El mâ judecă drept, dar mă iubește, mă-nțelege, mă smerește , mă doboară și iar mă ridică cu multă înțelepciune și nemărginită dragoste. Judecata mea, a ta și a orcui din astă lume e rea si nedreaptă. Cât despre documentarea mea , atât pot spune Anca dragă : Slavă lui Dumnezeu pentru toate !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #40  
Vechi 04.04.2009, 20:22:36
cristinateodora11's Avatar
cristinateodora11 cristinateodora11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2008
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 20
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adelinne Vezi mesajul
Hmmmm ok Cristina ...eu iti dau dreptate ca nu se fac nunti in post ,asa stiu si eu si asa stiu majoritatea ..pana si cei care nu tin posturi sa stii...ideea este ca parerea mea este ca pana si cei mai buni duhovnici nu vorbesc din versete si prin versete ..de teama sa nu induca in eroare uneori ...
in fine
eu nu pricep de ce te zbati tu sa indrepti pe cineva daca acele persoane nu vor..si nu vad...
nu se spune degeaba : vi se v-a spune si nu veti auzi...vi se v-a arata si nu veti vedea...
eu consider ca e inutil sa ma zbat daca ei nu fac o miscare ....eu stiu si am inteles ca exista liberul arbitru si fiecare alege cum traieste si daca vrea sa se schimbe ...si eu as vrea sa inteleaga si familia mea mai multe dar nu au deschidere....nu ti se pare inutil sa te zbati dar sa nu le pese???
Sigur Domnul are un plan pentru noi toti ..toate la timpul lor...sa ne uitam mai mult in ograda noastra ca le avem pe ale noastre(pacate) ...si eu acum zic de mine personal ..
post usor si cu folos duhovnicesc ...
Nici o zbatere de-a mea nu va fi inutila daca, prin intrebarea mea, voi opri si pe altii sa faca aceeasi greseala.
Cum am spus si in alt mesaj, consider ca a cunoaste ca cineva greseste si a nu-i semnala greseala, inseamna ca si eu gresesc impreuna cu acea persoana. Pentru simplul motiv ca eu, stiind anumite scrieri din Biblie nu le dezvalui necunoscatorilor.
__________________
"Rămâi cu noi Doamne, că este spre seară și s-a plecat ziua." - Luca 24, 29.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, intrebare, parere, post

Thread Tools
Moduri de afișare