Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2009, 16:34:08
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit interpretari

Daca aveti amabilitatea sa imi explicati cateva lucruri.
Din evanghelia lui Matei este citatul:
22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!

Ce anume inseamna?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2009, 17:41:05
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Dupa cum luminatorul trupului este ochiul, luminatorul sufletului este mintea. Daca din diferite motive ochiul sufera, el nu mai poate primi lumina si prin urmare ne aflam in intuneric. In acelasi fel, mintea patimasa pierde lumina harului si se coboara in bezna sau intunericul pacatului.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2009, 19:54:41
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Prin ochii trupesti vin tot felul de ispite .. Cu ce fel de ochi iti privesti apropele ? oare nu vazand judecam ? Este ochiul nostru mereu curat ? daca da ..si inima-i curata si sufletul luminat .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !

Last edited by sia; 31.08.2009 at 19:58:49.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2009, 20:19:52
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pe de altă parte Sfinții Părinți ne spun că atunci când ochiul te face să păcătuiești să-l scoți...Aceasta nu înseamnă că este mai bine să nu ai vedere decât să o ai și prin ochi să primești ispitirea spre păcat.
Acele cuvinte citate mai sus nu cred că se referă la vederea propriuzisă(simțul văzului) ci la perceperea realității materiale și spirituale cu ajutorul ochiului ca oglindă a sufletului.
Dacă lucrurile ar fi atât de simple am putea trage concluzia (greșită de altfel) că toți oamenii orbi din naștere sau care sunt bolnavi de ochi sunt răi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.09.2009, 01:10:27
The_Fallen The_Fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.06.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Pe de altă parte Sfinții Părinți ne spun că atunci când ochiul te face să păcătuiești să-l scoți...Aceasta nu înseamnă că este mai bine să nu ai vedere decât să o ai și prin ochi să primești ispitirea spre păcat.
Acele cuvinte citate mai sus nu cred că se referă la vederea propriuzisă(simțul văzului) ci la perceperea realității materiale și spirituale cu ajutorul ochiului ca oglindă a sufletului.
Dacă lucrurile ar fi atât de simple am putea trage concluzia (greșită de altfel) că toți oamenii orbi din naștere sau care sunt bolnavi de ochi sunt răi.
Tocmai asta nu inteleg.Ochii sunt fereastra sufletului si acesta se vede prin ei, dar face referire la trup.Trupul ce simbolizeaza aici?Atat ochii cat si restul corpului sunt materie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 01.09.2009, 02:07:08
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit lumina si intunericul sunt metafore in Biblie ...

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Daca aveti amabilitatea sa imi explicati cateva lucruri.
Din evanghelia lui Matei este citatul:
22. Luminătorul trupului este ochiul; de va fi ochiul tău curat, tot trupul tău va fi luminat.
23. Iar de va fi ochiul tău rău, tot trupul tău va fi întunecat. Deci, dacă lumina care e în tine este întuneric, dar întunericul cu cât mai mult!

Ce anume inseamna?
1. De-i vom privi pe cei din jurul nostru cu lumina (dragoste, blandete, toleranta, bunavointa), atunci in trupul nostru se va salaslui duhul blandetii, al dragostei, al bunavointei. Vom avea parte de o buna privire a lumii.

2. De-i privim pe cei din jur cu suspiciune, asprime, intoleranta, egoism, invidie - atunci vom lasa sa intre in noi acest duh al rautatii si omul va fi vesnic nemultumit de tot ce i se intampla, se va considera mereu o victima, intruna nedreptatit. Deci va fi mereu nefericit.

"Lumina care e in tine este intuneric" = omul nu mai are perceptie reala asupra lui insusi si se va crede intotdeauna

indreptatit de a comite pacate pentru ca mereu va gasi o ratiune pentru a pacatui fara sa fie pe deplin constient ca

se afla departe de Dumnezeu (asadar, fara dragoste si toleranta, nu va mai putea distinge intre pacat si virtute

crestina). E o stare care va lua ani multi pentru indreptare si curatire pentru ca in el s-a instalat confuzia, bajbaiala.

Isi va spune "Lasa, ca nu e asa de grav sa mint putin, sa curvesc sau sa sap groapa altuia, pentru ca toti o fac.

Domnul ne iarta pe toti, ca doar e omeneste a gresi!" ... si, uite-asa, cu ganduri din acestea se departeaza, se

departeaza de Dumnezeu si nu-si da seama ca tocmai de aceea e vesnic nemultumit si nefericit.



Doamne ajuta!

Last edited by LapetiteMoc; 01.09.2009 at 02:10:01.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 01.09.2009, 17:52:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citind postarea inițială a topicului acestuia am mers cu gândul la părintele Teofil Pârâianu.Cred că domnia sa este răspunsul la această întrebare.
Lumina care îi călăuzește viața este lumina ce vine din lăuntrul său căci este orb din naștere.

Și totuși atunci când cineva orbește se spune că acea persoană are păcate mari.!
Sunt și mulți sfinți făcători de minuni ale căror rugăciuni spuse cu credință aduc vindecarea de orbire:sfântul Mucenic Longhin(16 octombrie),Sfântul Mucenic Pantilimon din Nicomedia(27 iulie),Sfântul Mucenic Epimah(31 octombrie),Sfântul Mucenic Iulian(8 ianuarie),Sfinții Chir și Ioan Doctorii cei fără de arginți,Sfântul Mucenic Filimon(14 decembrie),Cuviosul Ioan Postitorul(2 septembrie),Sfânta Callistena și mulți alții cu ale căror rugăciuni Doamne Iisuse Hristoase fă să fie ochiul nostru sănătos și sufletul curat.
Sfintele Evanghelii fac dese referiri la minunea redării vederii de către Iisus Hristos multor orbi.
Vindecării unui orb din naștere biserica i-a consacrat o duminică(duminica a șasea după Paști).
Orbirea este o boală cumplită (spun aceasta deoarece am lângă mine o mamă care a orbit) și pe lângă neputința de a te bucura de toate frumusețile din jurul tău mai porți și povara gândului că sunt în tine păcate grele care nu au fost curățite.

RUGĂCIUNE CĂTRE MÂNTUITORUL HRISTOS
Hristoase,Lumina cea adevărată.Care luminezi și sfințești pe tot omul care vine în lume,să se însemneze peste noi lumina feței Tale,ca într-însa să vedem lumina cea neapropiată.Îndreptează pașii noștri spre lucrarea poruncilor Tale,pentru rugăciunile Preacuratei Tale Maici și ale tuturor sfinților Tăi.Amin,
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Interpretari The_Fallen Despre Biserica Ortodoxa in general 4 03.10.2009 22:41:57