Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.08.2016, 22:27:37
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit sfat dragoste

De curand m-am indragostit de o fata care merge la acelasi duhovnic ca al meu. Eu sunt foarte timid si nu am resuit sa-mi fac curaj sa vorbesc cu ea si nici nu cred ca imi voi face. Sfatul duhovnicului a fost sa incerc totusi, ca el nu are cum sa ma ajute si sa am rabdare.

Cum as putea sa o cuceresc? Nu ma pricep deloc si sunt sensibil asa ca in caz de respingere nici nu stiu daca as mai putea trece pe la aceeasi biserica. Am citit acatiste (Efrem cel Nou, Nicolae, Xenia, etc. *cu binecuvantare), am fost la Sf. Maslu, am tinut post, ma impartasesc si nu fac pacate mari, dar nici macar nu se uita la mine.

Cum prima varianta nu cred ca o sa mearga as vrea macar sa-mi spuneti o rugaciune ceva ca sa nu ma mai gandesc la ea. Nu pot fii atent la slujba pentru ca imi fuge gandul la ea, chiar si daca spun rugaciunea inimii. De obicei chiar plang de durerea ca nu o am, stiu ca nu o mert, dar vreau macar sa o uit.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.08.2016, 22:32:09
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Scoate-mi Doamne alta-n drum. Amin"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.08.2016, 23:05:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai din cate se vede, nu prea esti de insurat, deci de ce sa-ti umble mintea la fete?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.08.2016, 23:44:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Știe Floricel de ce.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.08.2016, 00:12:20
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai din cate se vede, nu prea esti de insurat, deci de ce sa-ti umble mintea la fete?
Cum adica?

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Știe Floricel de ce.
Multumesc pentru primul mesaj, am sa il folosesc, dar cine este Floricel? :)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.08.2016, 01:19:54
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Cum adica?
Ideea este ca o persoana care gandeste asa nu e suficient de matura pentru o relatie serioasa cu o persoana de sex opus.

Pe de alta parte, unele lucuri se mai invata si din mers, dar pentru asta trebuie sa-ti scoti niste prostii din cap gen "nu o merit" sau "e prea buna pentru mine" sa te hotarasti daca vrei sa o cunosti sau sa o uiti.

Dreptate ai insa: ca e nevoie de un miracol ca ea sa se bage in seama cu tine in loc sa fie taman invers cum e normal.

Scurt pe doi: daca nu esti in stare sa abordezi o fata, atunci da, nu o meriti, si nu pentru ca esti cine stie ce pacatos, pur si simplu nu esti destul de copt pentru asa ceva.

Pana la urma cati ani ai? Te gandesti deja la casatorie?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 18.08.2016 at 01:24:51.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.08.2016, 00:43:27
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Cum as putea sa o cuceresc? (...) dar vreau macar sa o uit.
Mi se pare ca aceste doua parti ale mesajului sunt in dezacord. Trebuie limpezite lucrurile: vreti sa o cuceriti, sau vreti sa o uitati ?

Parerea mea este ca ar fi bine sa incercati prin a o cuceri. Uitarea ramane ca plan B.

Cel mai simplu este ca, intr-un moment potrivit, asa cum ar fi, de exemplu, iesirea de la slujba, sa o abordati si sa-i transmiteti ca ati avea ceva sa-i spuneti. Dar nu acum si nu aici. In acest fel ii veti starni, cel putin, curiozitatea. Este de asteptat sa va ofere o ocazie de intrevedere. Daca vedeti ca discutia patineaza, ca nu va ofera un prilej favorabil in care sa fiti numai cu ea, atunci spuneti-i ca ati ati avea ceva sa-i spuneti macar la telefon. Obtinerea numarului de telefon al fetei este o etapa cheie.

La intrevederea respectiva (sau, la rigoare, la telefon) spuneti-i ca simtiti pentru ea ceva special si ca ati vrea sa stati mai mult in preajma ei. Nu va lansati, in niciun caz, in declaratii prea fierbinti, care pot suna neserios pentru o prima intrevedere. Ceea ce va intereseaza este ca legatura sa progreseze de la o intalnire la alta. Veniti cu propuneri concrete, de exemplu invitatii la teatru. Inca si mai potrivit ar fi la o expozitie, fiindca veti putea sa va vorbiti mai mult. Sau, de ce nu, la o rugaciune facuta impreuna. In cazul in care accepta, profitati de prilej ca sa o conduceti cat mai aproape de casa, cel putin o bucata de drum.

Nu uitati ca cel mai lung mars incepe cu primul pas. Asadar, curaj! Aveti in vedere un singur lucru la acest prim pas: deocamdata, in niciun caz nu se pune problema sa o cuceriti. Obiectivul de etapa este, de fapt, sa intrati in vorba cu ea.
Astept vesti!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 18.08.2016 at 01:04:22.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.12.2016, 22:45:14
RaduRO RaduRO is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.08.2016
Mesaje: 19
Implicit

Va multumesc la toti pentru mesaje!

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Mi se pare ca aceste doua parti ...... Astept vesti!
Am salutat-o pana la urma de cateva ori si o mai intrebam ce face. Pana la urma am intrebat-o daca vrea sa ne cunoastem mai bine si fiind si ea timida a zis razand de emotie ca nu stie si ca o sa se mai gandeasca.


Acum ce fac? Cat timp astept si ce ii zic cand o mai vad?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.12.2016, 02:52:27
Anna Anna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 909
Implicit

Poate ai putea incepe prin a-i cunoaste si prietenii. Merge cu cineva la biserica, discuta cu cineva? Eu asa spun, prietenia e primul pas, o prietenie curata si dezinteresata, eu cred ca mai intai trebuie sa fiti prieteni si abia apoi sa vedeti daca urmeaza ceva. Cati ani ai? Cati ani crezi ca are fata? Crezi ca e disponibila? Se organizeaza anumite activitati in parohie in afara slujbelor? Nu cred ca Liturghia e momentul cel mai potrivit.
Iti spun din proprie experienta, de multe ori mergi la biserica pentru a te ruga in liniste si pace, te duci in fata lui Dumnezeu, a Maicii Domnului cu tot sufletul, problemele, framantarile, e un moment de mare delicatete sufleteasca, in nici un caz moment pentru a fi curtata. Cam de putine ori o fata cred ca se gandeste la baietii din biserica, decat in frageda tinerete, ca asa e tineretea...
__________________
"Daca cineva mi-ar fi dovedit ca Hristos sta in afara adevarului, si daca in realitate adevarul ar sta in afara de Hristos,atunci as prefera sa fiu cu Hristos si nu cu adevarul" (Dostoievski)

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.12.2016, 12:27:13
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RaduRO Vezi mesajul
Va multumesc la toti pentru mesaje!



Am salutat-o pana la urma de cateva ori si o mai intrebam ce face. Pana la urma am intrebat-o daca vrea sa ne cunoastem mai bine si fiind si ea timida a zis razand de emotie ca nu stie si ca o sa se mai gandeasca.


Acum ce fac? Cat timp astept si ce ii zic cand o mai vad?
In primul rand, este bine ca ati reusit sa va invingeti timiditatea, si sa-i spuneti acelei fete ca vreti sa o cunoasteti mai bine!

Acuma nici nu trebuie sa o presati- asteptati un timp, lasati-o sa se mai gandeasca si apoi intrebati-o din nou daca s-a mai gandit la propunerea dumneavoastra!

Sau intre timp incercati sa aflati ce pasiuni are, cum i place sa-si petreaca timpul liber, si incercati sa vedeti daca exista pasiuni sau preocupari comune!

Sau- cu o ocazie favorabila- incercati sa discutati cu ea pe o tema care stiti ca-i place, ca o pasioneza!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dragoste, rugaciune, sfat