Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 27.07.2011, 13:29:42
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de horatiu.miron Vezi mesajul
Andrei B., deschizand acest topic i-ai facut reclama acelui clovn si ai dat apa la moara sustinatorilor sai de pe acest forum, care-l percep ca pe un fel de guru.

Oreste este bufonul bufonilor, un semidoct trist care a sesizat ca e o paine de mancat pe seama romanilor "spirituali" si in acelasi timp prosti, ca nu le poti zice altfel.

Cand il vad cum amesteca totul intr-o ciorba relativista, plina de superstitii si mizerii "orientale", cum refuza sa invite oameni care sa-i conteste cu adevarat ideile si aduce exclusiv maimutoi care-i canta in struna, cum prezinta evenimente controversate (ca sa folosesc un eufemism) ca fiind adevarul adevarat - ei bine, ma enervez in ultimul hal.

Eu inteleg ca publicul e insetat de o emisiune care sa discute despre istoria religiilor. Acest public are nevoie de o emisiune coordonata de un om de stiinta, poate vreun academician.

Mai inteleg ca exista si un public insetat de laturi, de pseudostiinta, de misticism asiatic, de superstitii si de relativism religios. Acest public are deja ce-i trebuie, la emisiunea bezmeticului.

Problema apare cand oameni din primul grup iau de buna emisiunea lui Oreste, fie pentru ca sunt niste idioti, fie pentru ca il venereaza pe cretin in lipsa unei emisiuni asa cum trebuie.

Personal, gasesc ca putine emisiuni sunt mai nocive pe termen scurt pentru mintea romanului decat "Codul lui Oreste".

Am spus tot ce-am spus din perspectiva unui ateu - sper ca acest lucru sa mai dea de gandit unora care se declara crestini si totusi se uita saptamanal in gura lui.
Tu zici c-ai spus ca un ateu... eu zic c-ai spus bine.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.07.2011, 13:42:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Probabil un mod de gandire bazat pe principiile esentiale si imuabile ale religiei e considerat perimat, neinteresant pentru publicul avid de nou, de aceea Oreste face apologia demersului hermeneutic bazat pe melanjul intre artele divinatorii.

Citat:
Cunoscutul realizator de la Antena 2, Oreste Teodorescu, se declară un mare admirator al popoarelor arabe și al islamului. Susține că este un cercetător al Coranului, pe care îl descoperă zilnic ca pe un puzzle. „Am descoperit în Coran sensuri foarte profunde. Cred cu tărie că islamul vine ca o salvare pentru religia occidentală.
Si eu am descoperit sensuri extreme de profunde in "Miorita" :) Putem spune ca Occidentul se afla intr-un proces indelungat de secularizarea si desacralizarea a imaginii religioase, deci „ciocnirea” cu Islamul (adica convietuirea alaturi de musulmani ce in general sunt traditionalisti), ar putea fi o salvare pentru lumea occidentala, in sensul redescoperirii spiritualitatii originare a Crestinismului si practicarea religiei.

Last edited by ioanna; 27.07.2011 at 14:12:03.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.07.2011, 14:04:10
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Probabil un mod de gandire bazat pe principiile esentiale si imuabile ale religiei e considerat perimat, neinteresant pentru publicul avid de nou, de aceea Oreste face apologia demersului hermeneutic bazat pe melanjul intre artele divinatorii.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gibberish
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.07.2011, 14:21:13
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

"gibberish talking" te referi la mine sau la Oreste? :)
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.07.2011, 14:37:14
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

E vreo diferenta? Sigur ca ma refeream la tine, nu am spus-o cu rautate, era doar o concluzie :D
Reply With Quote
  #26  
Vechi 27.07.2011, 15:25:23
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uezenmud Vezi mesajul
E vreo diferenta? Sigur ca ma refeream la tine, nu am spus-o cu rautate, era doar o concluzie :D
teoretic ar trebui sa ma simt jignita, practic, ar trebui sa-ti pui tu intrebari daca nu esti capabil sa intelegi :)

Am spus ca Oreste niciodata nu gandeste in termenii dogmelor religioase pe care le prezinta, care sunt adevaruri permanente ale credintelor respective, el face o selectie a anumitor concepte, fara sa spuna explicit adevarata semnificatie si le amesteca pe toate "intr-o ciorba", propunand o noua interpretare a acestora, o abordare impregnata de obscurantism si superstitie. Cu alte cuvinte, subscriu la ce a spus anterior Horatiu.Miron

Last edited by ioanna; 27.07.2011 at 15:35:37.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 27.07.2011, 16:05:05
uezenmud uezenmud is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 25.07.2011
Locație: Botosani
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
nu gandeste in termenii dogmelor religioase pe care le prezinta, care sunt adevaruri permanente ale credintelor respective, el face o selectie a anumitor concepte
Nu ca ar fi ceva diferit fata de mesajul anterior, dar cum faci tu comparatia asta, adica cine gandeste in termenii dogmelor religioase si cine nu, care sunt aceste adevaruri permanente? Neaga Oreste aceste "adevaruri" si ce religios nu face o selectie a unor concepte ideologice? Daca vrei sa iti sustii un punct de vedere, imediat cauti un pasaj in biblie si s-a rezolvat. Daca nu-l gasesti in biblie, sigur e in scrierile sfintilor parinti.
Si desigur ca Oreste vorbeste in non-sensuri de fiecare data, minte sfruntat si nu intra niciodata in atentia CNA.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 27.07.2011, 17:14:17
misteria
Guest
 
Mesaje: n/a
Wink

Citat:
În prealabil postat de uezenmud Vezi mesajul
Nu te contrazic, insa tipul distorsioneaza teoriile stiintifice si baga tot felul de nonsensuri dand impresia de cult/intelectual. E destul de nociv sa il asculti.
Deloc dacă știi ce să alegi,deci trebuie ca cel ce il urmărește să aibe un volum anume de cunoștințe! Oricum este citit băiatul, însă uneori vorbește prea mult și în plus...Iar noi e indicat să nu judecăm precum ateii, care fac pe toși ceilalți idioți, făra a se fi uitat măcar o secundă in propria lor oglindă...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 27.07.2011, 17:22:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de uezenmud Vezi mesajul
Nu ca ar fi ceva diferit fata de mesajul anterior, dar cum faci tu comparatia asta, adica cine gandeste in termenii dogmelor religioase si cine nu, care sunt aceste adevaruri permanente? Neaga Oreste aceste "adevaruri" si ce religios nu face o selectie a unor concepte ideologice? Daca vrei sa iti sustii un punct de vedere, imediat cauti un pasaj in biblie si s-a rezolvat. Daca nu-l gasesti in biblie, sigur e in scrierile sfintilor parinti.
Si desigur ca Oreste vorbeste in non-sensuri de fiecare data, minte sfruntat si nu intra niciodata in atentia CNA.
Nu la asta m-am referit. El poate selecta si interpreta orice din diverse perspective, are tot dreptul, insa in momentul cand sustii un concept si-l atribui unei religii, ( de ex: Crestinismul/Islamul/Budismul etc spune ca .... ) atunci am pretentia sa prezinti punctul dogmatic corect,adevarat al acelei credinte si nu asa cum crezi tu ca e, acel "adevar" e imuabil, nu se schimba pentru credinta respectiva. El poate sa inteleaga Trinitatea intr-un anumit mod, insa sa nu afirme ca acel mod de gandire apartine crestinilor, care au o alta explicatie. Cand prezinta "adevarul" unei religii, trebuie sa-l prezinte pe cel dogmatic. In rest, poate interpreta si reinterpreta fenomene paranormale si religioase, povesti oculte si conspiratii, amestecate intr-un mare ghiveci mediatic cat doreste.

Last edited by ioanna; 27.07.2011 at 17:39:53.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.07.2011, 19:20:13
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Saracu' Oreste, se vedea pe fata lui ca se abtinea sa nu rada cand ii povestea Emil Strainu niste povesti psihotronice de-ale lui ...
"Domnu' general" e o alta prezenta sinistra, se ia de mana cu Oreste si se sustin reciproc. Cand n-au invitati se invita unul pe celalalt. Singura deosebire este ca "domnu' general" are eruditia unui militian, in timp ce Oreste vorbeste din auzite.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre emisiunea si cartea lui Oreste? alexdu Generalitati 47 22.01.2013 10:22:31
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 08:19:48