Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 06.07.2012, 11:21:24
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Deci fie că Băsescu este suspendat și demis de popor și CCR acceptă pe Bantonescu și Izgonea, fie că-i pune la loc pe Blaga și Anastase și Băsescu nu e demis, câștig de cauză electoral în toamnă va avea numai și numai USLeul căci a mers mereu la cacialma și rezultă că ei au fost mai jmecheri...
Daca o pun pe Anastase la loc, nici sa nu mai aud de pdl, noua republica, Razvan Mihai Ungureanu si toti care ii sustin

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In editia in limba germana Deutsche Welle ne compara cu o republica bananiera.
Exagereaza si nemtii. Vina usl-ului e ca n-au fost atat de subtili ca si pdl-ul, dar in fond fac acelasi lucru pe care l-au facut ei, cand si-au numit oamenii in toate functiile de conducere a institutiilor statului, controlandu-le. Abuzuri au facut si unii si altii, caci la noi asa e situatia, niciodata nu s-a guvernat normal, doar prin abuz si ordonante de urgenta.

Citat:
Iuliu, autorul e, desigur, Basescu. El controleaza si Deutsche Welle, el a ordonat si articolul din Nature cu plagiatul... doar ai auzit ce a zis Ponta...
Cu siguranta a fost ordonat articolul privind plagiatul. Mi se pare straniu ca dintr-o data, cand se pregateste debarcarea presedintelui, anumite publicatii internationale sa se ocupe de subiectul asta, tinand cont ca Ponta si-a dat doctoratul de cativa ani buni :) Intentia este cred de a denatura dezbaterea de la problemele reale cu care se confrunta Romania.

Last edited by ioanna; 06.07.2012 at 11:32:41.
  #202  
Vechi 06.07.2012, 11:29:44
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
In editia in limba germana Deutsche Welle ne compara cu o republica bananiera.

Iuliu, autorul e, desigur, Basescu. El controleaza si Deutsche Welle, el a ordonat si articolul din Nature cu plagiatul... doar ai auzit ce a zis Ponta...
O sa fi surprinsa dar multe din lucrurile pe care le citesti in "presa straina " sant lucruri scrise aici. Cum e si acel articol.
  #203  
Vechi 06.07.2012, 11:34:12
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca o pun pe Anastase la loc, nici sa nu mai aud de pdl, noua republica, Razvan Mihai Ungureanu si toti care ii sustin

Exagereaza si nemtii. Vina usl-ului e ca n-au fost atat de subtili ca si pdl-ul, dar in fond fac acelasi lucru pe care l-au facut ei, cand si-au numit oamenii in toate functiile de conducere a institutiilor statului, controlandu-le. Abuzuri au facut si unii si altii, caci la noi asa e situatia, niciodata nu s-a guvernat normal, doar prin abuz si ordonante de urgenta.


Cu siguranta a fost ordonat articolul privind plagiatul. Mi se pare straniu ca dintr-o data, cand se pregateste debarcarea presedintelui, anumite publicatii internationale sa se ocupe de subiectul asta, tinand cont ca Ponta si-a dat doctoratul de cativa ani buni :)

http://www.cotidianul.ro/ziaristul-d...er-icr-187907/

Si nu e singurul. De la scandalul Zavtra pentru cine isi aduce aminte asa se fac lucrurile.Sant platiti oameni care sa scrie articole la comanda. Iar articolul din "presa germana " este scris de cineva din Ro.
  #204  
Vechi 06.07.2012, 11:36:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Si nu e singurul. De la scandalul Zavtra pentru cine isi aduce aminte asa se fac lucrurile.Sant platiti oameni care sa scrie articole la comanda. Iar articolul din "presa germana " este scris de cineva din Ro.
Sunt ferm convinsa ca ai nostri scriu articolele, insa pentru Ponta e oricum o situatie jenanta. Eu as controla toate tezele de doctorat ale alesilor nostri, am un feeling ca 99% sunt inspirate prea mult :) Faptul ca Ponta a plagiat, nu sterge cu buretele abuzurile PD-Lului, cum inceaca ei sa faca, sa distraga atentia. Din pacate, romanii din strainatate nu-s conectati la realitatea din Romania, ca daca ar fi, probabil nu l-ar mai aplauda pe Traian Basescu, ci ar fi mai temperati. Probabil ei eu plecat cand Basescu era "pe val" si nu stiu ce a urmat, cum s-a comportat acesta. Am inteles ca la referendum si ei vor vota.

Last edited by ioanna; 06.07.2012 at 11:45:19.
  #205  
Vechi 06.07.2012, 11:45:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt ferm convinsa ca ai nostri scriu articolele, insa pentru Ponta e oricum o situatie jenanta. Eu as controla toate tezele de doctorat ale alesilor nostri, am un feeling ca 99% sunt inspirate prea mult :) Faptul ca Ponta a plagiat, nu sterge cu buretele abuzurile PD-Lului, cum inceaca ei sa faca, sa distraga atentia.
Eu sant convins ca "doctoratul " lui Ponta este facut in buna traditie romaneasca. Nu e furt pentru ca profesorii aia au fost indrumatorii lui dar cred ca e facut la repezeala sa aiba Ponta inca o diploma. Dar am impresia ca nu vrem sa vedem in ce tara traim, eu refuz sa ma las manipulat si cand vad cine se "indigneaza " imi este clar ca nu am nimic in comun cu ei.
Romania e intoarsa cu susul in jos, acum ma uit la Zoe Petre care probabil e "comunista " pentru ca nu e basista in vreme ce "ala mic cu capul mare " a fost reevaluat si acum e baiat bun. Si o gramada de lume inghite prostiile astea.
  #206  
Vechi 06.07.2012, 11:50:15
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu sant convins ca "doctoratul " lui Ponta este facut in buna traditie romaneasca..
Nici eu nu-s indignata de doctoratul lui Ponta, pentru ca stiu pe multi care asa si l-au obtinut :) La noi doctoratele se obtin foarte usor, e o formalitate, te inspiri dintr-o parte, din alta e voila! Daca nu s-ar cere sa ai doctorat pentru a putea ocupa anumite posturi in administratia publica sau in alte institutii, daca nu ar primi unii bugetarii mai mult la salar daca au doctorat, cu siguranta ar fi si doctoratele serioase, nu tratate superficial. Stiu destui angajati la Regionala CFR, care si-au facut doctoratul, pentru ca le da spor la salar. Asta a fost motivatia, nu dorinta autentica de cercetare, in consecinta asa au fost si "doctoratele". Ocupa acelasi post, fac aceeasi munca, dar au salar mai mare, doar pentru ca au trecut in CV un doctorat. E jenanta situatia pentru noi, ca tara, sa avem un PM pe prima pagina a presei internationale prezentat ca plagiator si e si mai jenant ca insasi clasa politica contribue la murdarirea imaginii tarii noastre.

Last edited by ioanna; 06.07.2012 at 11:57:51.
  #207  
Vechi 06.07.2012, 11:59:26
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nici eu nu-s indignata de doctoratul lui Ponta, pentru ca stiu pe multi care asa si l-au obtinut :) La noi doctoratele se obtin foarte usor, e o formalitate, te inspiri dintr-o parte, din alta e voila! Daca nu s-ar cere sa ai doctorat pentru a putea ocupa anumite posturi in administratia publica sau in alte institutii, cu siguranta ar fi si doctoratele serioase, nu tratate superficial. E jenanta situatia pentru noi, ca tara, sa avem un PM pe prima pagina a presei internationale prezentat ca plagiator si e si mai jenant ca insasi clasa politica contribue la murdarirea imaginii tarii noastre.
Da, e o mare vulnerabilitate pentru Ponta si in mare parte este vina lui.In mica parte este si vina noastra ca tara. La fel se intampla si in Republica Moldova, cred ca este singura tara din Europa unde sant mai multi doctori ca aici, eu am vorbit cu niste persoane de acolo si toate urmau o forma de studii post universitare.
Dar trebuie sa uit ca videanu scria mi-au ca pisica ? Sau sa-l uit pe Igas ? Sau ca Vanghelie a fost ales de 3-4 ori ? Sau ca presedintele nostru citeste aceeasi carte din 2004 ? Traim intr-o țara plina de țoape dar noi ne indignam numai atunci cand ne convine.
  #208  
Vechi 06.07.2012, 12:02:45
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Eu as controla toate tezele de doctorat ale alesilor nostri...
Intimplari la firma la care lucrez eu:
1. A fost angajata pentru vinzari o fata care a terminat nu stiu ce facultate, sectia marketing. Dupa o vreme a prezentat un raport referitor la vinzari, TVA, profit, iar seful nostru si-a dat seama ca fata nu stapinea aceste notini. A incercat sa-i explice si a ajuns la ecuatia:
100+x=119. Cu cit este egal x?
Absolventa de marketing nu stia sa raspunda.
2. A fost angajat un jurist, iar seful nostru i-a spus sa verifice nu stiu ce lege si daca noi procedam corect intr-o anumita situatie. "Juristul" i-a spus ca am avut control cu citeva zile in urma, iar daca nu s-a seziat controlul cu siguranta ca e ok; si oricum, daca nu sintem in regula se va sesiza controlul urmator!!!
... Iar astfel de exemple am cu zecile...

Din pacate, in acest moment, o diploma nu mai reflecta instruirea si valoarea celui care o poseda. Toata lumea e plina de diplome si hirtii fara valoare. Ministerul Invatamintului nu a facut nimic in acest sens, iar ministrii fosti si actuali s-au grabit sa acrediteze diverse universitati particulare, fara sa asigure ca aceste universitati au si suport pentru un invatamint de calitate! Un economist/jurist/profesor genial are aceiasi diploma ca un plagiator, ca tot e la moda cuvintul! Imi amintesc ca atunci cind am terminat eu facultatea s-a dat alarma printre colegi sa mergem sa ne dam doctoratul, daca vrem. Noi deja eram angajati si puteam vedea ce mare era discrepanta intre ceea ce am invatat si ceea ce aveam nevoie. Imi amintesc ca unul din colegii mei a spus "Chelului ii mai lipseste tichia de margaritar."

Asa ca, din pacate, trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca socitatea devine din ce in ce mai mediocra. Diplomele de doctor ale parlamentarilor nu pot fi verificate din simplul motiv ca cei care le-au eliberat sint asemenea celor care le-au obtinut: necinstiti. Unii au platit, altii au incasat.
  #209  
Vechi 06.07.2012, 12:04:04
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Dar trebuie sa uit ca videanu scria mi-au ca pisica ?
Videanu are doctorat in economie :)
  #210  
Vechi 06.07.2012, 12:09:04
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Videanu are doctorat in economie :)
http://www.gandul.info/politica/prim...ga-pmb-2554731

Primarul Capitalei Adriean Videanu a scris și semnat, într-o emisiune transmisă în direct la Antena2, că "PD-L, prin V.Blaga, v-a câștiga PMB!".
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
concurs national CMS 2012 scoala_brancoveneasca Sectiune dedicata profesorilor de religie 2 02.03.2012 13:54:31
Presedintele parlamentului din Republica Moldova:"Niciodată nu ne vom uni cu România" mihailt Generalitati 1 18.02.2010 19:45:03
Apel national C.tin Stiri, actualitati, anunturi 11 25.06.2009 07:46:15
REFERENDUM sa cerem! C.tin Stiri, actualitati, anunturi 48 07.04.2009 08:26:00
pt national vs. Saurian Generalitati 0 22.11.2007 12:31:18