Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 26.10.2016, 20:33:04
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din cele 3 corpuri de biblioteca in care am carti de teologie, de pe ce raft vrei sa aleg o carte? Ca am citit suficient din cartile pe care le-am cumparat, am incercat sa nu le iau degeaba....
Spune-le pe cele ale Sfântului Grigorie Palama și ale altor Sfinți Părinți pe care le-ai citit. Acelea ce le-ai citit măcar peste 50%, peste jumate. Ca să știu ce pregătire ai și cum mă raportez la tine. Dacă vrei, bineînțeles. Nimic nu-i obligatoriu, suntem liberi.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
E tare de tot argumentatia ta.... nu raspunzi la ce esti intrebat, formulezi noi acuzatii.
Nu mai întrebat nimic, n-am avut la ce să răspund. Apoi, răspund dacă cred că e de folos la mântuirea ta. După cum cred, în măsura cu care iubesc pe Domnul și pe tine.
Și apoi nici mai sus nu mai întrebat nimic, ci ai continuat să mă înveți și să mă iei în șuturi. La ce ai nevoie de mine să-ți răspund? Și-apoi există riscul să nu știu răspunsul, de exemplu dacă mă întrebi din fizică cuantică. Dar din teologie, mai știu ce au uitat alții.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Si putina smerenie reala in posturile tale (care inseamna moderatie in toate) nu strica nimanui.
Ca tot tipi despre smerenie in toate posturile tale si ne-o bagi pe gat cu toata forta.
Te arde, așa-i?
Nu ți-a băgat nimeni nimic cu forța pe gât.
Nu te smeri, dacă nu vrei, nu-i obligatoriu.
Roagă-te înainte să postezi ceva pe forum. Preferabil înaintea fiecărei postări, măcar Tatăl nostru și o cerere personală, care să conțină cuvintele/virtuți dragoste, iertare, rugăciune, răbdare, discernământ, smerenie, neputințe, înțelepciune, și mai vezi frăția ta.

Mulțumesc pentru ce m-ai învățat.
De fiecare dată învăț atât de multe de la voi toți, de la fiecare, frumusețea inimilor voastre, e inexprimabilă în cuvinte, dar nu vă spun la fiecare ce și când, ca să nu vă mândriți, cu ce nu-i al vostru, practic.

Iartă-mă și pomenește-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #152  
Vechi 26.10.2016, 20:42:28
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sai sa-l vezi si cand baga pe langa Sfanta Scriptura. Duhul Sfant care intra in prosoape si magari,
Duhul Sfînt intră oriunde. Nimeni și nimic nu poate opri pe Duhul Sfînt!
Oare nu s-a sfințit tînăra măgăriță pe care a intrat Domnul în Ierusalim? Oare hainle pe care ședea El? Oare Umbra sf. Petru nu vindeca pe cei peste care trecea? Oare hainele și prosoapele sf. Pavel nu făceau minuni? Deci iar te distrezi lovind în Credință, în Scriptură... iar îi faci nebuni pe credincioși. De ce? Pentru că tu nu ai citit Faptele Apostolilor? Citește acolo și te lămurește.

Citat:
Sf. Ap. Pavel care taia crestini cu fierastraul in perioada de dinaintea persecutiei,
Saul din Tars doar a păzit niște haine... deci practic n-a făcut niciun păcat căci atunci cînd s-a făcut sluga persecutorilor a fost păzit de Domnul Hristos și lămurindu-se a devenit creștin, apoi sfînt Apostol. Tu însă dezinformezi și te distrezi. Nu cred că a zis Emilian așa ceva.

Citat:
cand un Fericit al Bisericii devine in gura lui, eretic, etc.
Păi ce să-i faci, lupta cu ereziile te duce în ispită și nu te mai oprești... calci totul în picioare fără să-ți pese crezînd că ''scopul scuză mijloacele''.

Se poate ajunge la mîntuire păcătuind peste măsură?
Citat:
Asta deja tine de o patologie mult mai grava decat cea pur duhovniceasca, IMHO.
Tu ești mereu medicul impostor de serviciu.

Crede-mă că nu are nicioboală... ci doar că atunci cînd îl ia valul cel bun, el sare la urmă de pe el mai înainte de țărm ca să se înnece ca țiganul la mal... mai avea un pas și brusc... s-a înnecat... în superstiții și prejudecăți pripite!

Deci dragul meu AlinB și Emilian ce ar fi să vă iubiți voi și să vă dați o îmbrățișare sfîntă?

V-ar cădea smalțul dacă v-ați săruta în Domnul și v-ați împăca în adîncul sufletului?

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 20:45:55.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 26.10.2016, 20:44:48
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Sai sa-l vezi si cand baga pe langa Sfanta Scriptura. Duhul Sfant care intra in prosoape si magari, Sf. Ap. Pavel care taia crestini cu fierastraul in perioada de dinaintea persecutiei, cand un Fericit al Bisericii devine in gura lui, eretic, etc.

Asta deja tine de o patologie mult mai grava decat cea pur duhovniceasca, IMHO.
Ce apropo bați ?
Să-mi ierte Dumnezeu exprimarea dar:

Duhul Sfânt e handicapat, e incapabil, e neputincios, să intre în oameni, animale și obiecte?
Ștergarele și șorțurile Sfântului Aspotol Pavel făceau minuni cu de la sine putere, sau cum? De la har?
Harul e separat de Duhul Sfânt?
E creat harul, nu?
Poate să plece unde vrea, singurel, nu? Asta-i minciună a romano-catolicismului, ei spun că harul și energiile sunt create, ca să susțină că harul îl trimite doar "papa", episcopul eretic al Romei.

Iar "Fericitul" Augustin, nu întâmplător, e unul din singurii doi "feri(ci)ți" din Calendarul Bisericii, pus acolo în anul 1982.
În calendarul mișcării romano-catolicismului, Augustin e sfânt și e un mare "sfânt" la ei, e și inventatorul ereziei Filioqve, și al ereziei scolasticismului, pronunțându-se dogmatic fără să cunoască greacă, despre Sfintele Dogme hotărâte în vremea lui de zecile de Sfinți Părinți greci și ierusalimiteni, și constantinopoliteni, și alexandrini, antiohieni, capadocieni.

Am vorbit despre cele 8 erezii ale "fericitului" Augustin, la Licența Teologiei Pastorale "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra ortodoxiei de astăzi" și am luat 10, fiindcă nu am mințit cu nimic, nici în licență, nici pe forum.

Și înainte de licența aceea am mai dat o licență în Teologie, dar Didactică "Învățătura despre diavol la părinții alexandrini, antiohieni și capadocieni", și am luat tot 10, și am dat și un Master în Teologie și la Disertația "Ortodoxia în fața doctrinelor neo-protestante", am luat tot 10.

Tu cine ești? Cu cine stau de vorbă? Ce cunoștiințe ai? Câtă teologie cunoști? Și-atunci mă acuzi pe mine? Mai exact de ce anume mă acuzi?

Întâmplător a fost pus în calendare, un eretic, abea în anii 1982 ? Și numit "fericit" și nu Sfânt ? Fiindcă nu e Sfânt, e eretic.
De ce nu a fost pus mai devreme ?
Oare nu se vede cum înclină Biserica, spre erezia ecumenismului ?
Nu-i destul de clar ?

Deci e patologic, nu? IMHO, nu?

Vai, vai, Biserica Ta, Doamne... Vai mie ticălosului...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.10.2016 at 20:50:07.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 26.10.2016, 20:47:07
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul


De ce-mi pui etichete și jigniri de genul "orgolios, inchipuit, fals si frustrat"?
Nu sunt etichete, sunt realitati. Din insasi faptul ca te-ai bulucit sa dai report post se vede ca esti orgolios si nu suporti criticile. Frumos ii sade unui viitor calugar. Vai de steaua aluia de-ti va fi staret.


Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Hristos a fost și el un orgolios, închipuit, fals și frustrat, nu? Apostolii la fel? Sfinții Părinți care au luptat cu ereziile, la fel?
Iar de aici se vede fara putinta de tagada cat esti de inchipuit si rupt de realitate. De cate ori te-ai comparat deja cu Hristos ?!

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Vai, vai, Biserica Ta, Doamne... Vai mie ticălosului...
Iar aceste nesfarsite cainari, imbratisari, cereri de iertare, marturisiri de iubire etc., pe care le bagi la sfarsitul fiecarei postari mustind de invective la adresa altora si de auto-indreptatiri, arata cat esti de fals.

In sfarsit, ura evidenta pe care o manifesti la adresa celorlalte confesiuni crestine si modul obsesiv in care repeti la fiecare doua fraze ca tu esti "FARA EREZIE, FARA EREZIE, FARA EREZIE, FARA EREZIE, FARA SERIE, FARA NUMAR" nu se puteau naste, apreciez eu, decat din vreo oarecare mare frustrare.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 26.10.2016 at 20:53:30.
Reply With Quote
  #155  
Vechi 26.10.2016, 20:55:53
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Nu sunt etichete, sunt realitati. Din insasi faptul ca te-ai bulucit sa dai report post se vede ca esti orgolios si nu suporti criticile. Frumos ii sade unui viitor calugar. Vai de steaua aluia de-ti va fi staret.

Iar de aici se vede fara putinta de tagada cat esti de inchipuit si rupt de realitate. De cate ori te-ai comparat deja cu Hristos ?!

Ier aceste nesfarsite cainari, imbratisari, cereri de iertare, marturisiri de iubire etc., pe care le bagi la sfarsitul fiecarei postari mustinde de invective la adresa altora si de auto-indreptatiri, arata cat esti de fals.

In sfarsit, ura evidenta pe care o manifesti la adresa celorlalte confesiuni crestine si modul obsesiv in care repeti la fiecare doua fraze ca tu esti "FARA EREZIE, FARA EREZIE, FARA EREZIE, FARA EREZIE, FARA SERIE, FARA NUMAR" nu se puteau naste, apreciez eu, decat din vreo oarecare mare frustrare.
Aaa, realități, așa-i?
În mintea ta, sau cum?
Vezi că ți s-a prins banda.
Ce autoritate ești? Ești medic psihiatru? Și-atunci cum poți să dai diagnosticuri?
Sau sunt pronosticuri? Nu, sunt jigniri.
Eu nu te-am jignit cu nimic, niciodată, afară că din punct de vedere dogmatic, te numesc eretic, e drept înaintea lui Hristos, chiar dacă ție nu îți convine, e spus cu scopul vindecării tale.

Trebuie să fim precum Hristos, Apostolii, Sfinții Părinți, Sfinții Mucenici, să-i avem exemple, să le urmăm lor. Și ne spune Hristos, că vom face lucruri chiar mai mari decât le-a făcut El. Și nu minte Domnul.
Dar nu cei îndărătnici și tari în cerbice, în eresuri.

Am făcut post report, că nu-i etic ce-ai făcut, nu-i moral, nu-i de bun simț să jignești, educația părintească, te-ai mâniat, te-ai enervat? Te pui la rugăciune, nu înjuri, nu jignești.

Sau monahii trebuie jigniți? Sau poate doar viitorii monahi, nu? Ei îndură, nu spun nimic, nu? Sunt proști.

Le duc gratuit pe toate, pleava societății, trântorii, cum spun evoluționiștii. Trebuie trecut prin eugenie, la eradicare cu ei, șterși de pe fața pământului, nu?

Răspund fiecăruia, după cum cred eu, în măsura mărturisirii mele, că trebuie să primească, spre o mai bună măsură a vindecării lui. Nu e pentru tine decât ce îți este special adresat ție, fiule risipitor, oiță rătăcită, drahmă pierdută...

O, vai nouă, Doamne, vai omenirii... Ce se alege de omenire, Doamne ?

Doamne miluiește...
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.10.2016 at 21:01:26.
Reply With Quote
  #156  
Vechi 26.10.2016, 21:01:10
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Ignorarea lui Igor cred că ar fi cel mai bun medicament atât pentru el cât și pentru ceilalți.
Reply With Quote
  #157  
Vechi 26.10.2016, 21:02:48
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Le duc gratuit pe toate, pleava societății, trântorii, cum spun evoluționiștii. Trebuie trecut prin eugenie, la eradicare cu ei, șterși de pe fața pământului, nu?

O, vai nouă, Doamne, vai omenirii...

Doamne miluiește...
Mai omule, eu am mai auzit de autovictimizare, dar asta chiar este prea de tot. Maine poimaine chiar o sa te crezi Hristos si o sa-i acuzi pe cei care nu-s de acord cu tine ca vor sa te crucifice.

Du-te si te cauta.

P.S. Pentru anumite cazuri nu e nevoie de nicio diploma ca sa pui diagnostice. Daca vad un om fara piciorul stang nu trebuie sa fac Medicina ca sa-i spun ca schioapata.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #158  
Vechi 26.10.2016, 21:02:55
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Mai omule, eu am mai auzit de autovictimizare, dar asta chiar este prea de tot. Maine poimaine chiar o sa te crezi Hristos si o sa-i acuzi pe cei care nu-s de acord cu tine ca vor sa te crucifice.

Du-te si te cauta.

P.S. Pentru anumite cazuri nu e nevoie de nicio diploma ca sa pui diagnostice. Daca vad un om fara piciorul stang nu trebuie sa fac Medicina ca sa-i spun ca schioapata.
Bravo, asta era. Tu vezi în mintea omului că-i lipsește... tot ce l-ar face normal, prin urmare, ai superputeri și îi arăți mare și clar problemele și îi pui și diagnosticul, așa-i?
Dar dă-mi și rețetă, nu?
Dacă tot te-ai apucat de treabă.
Poți să faci și-un profil la facultate: vederea în mintea umană. Cu masterat și doctorat.

Domnul să te miluiască, suflete...

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Ignorarea lui Igor cred că ar fi cel mai bun medicament atât pentru el cât și pentru ceilalți.
Mulțumesc, Adrian.
Întro măsură, ai dreptate.
Ignorarea problemelor omenirii însă, e condamnarea la moarte a umanității.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 26.10.2016 at 21:07:01.
Reply With Quote
  #159  
Vechi 26.10.2016, 21:06:47
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Ce apropo bați ?
Să-mi ierte Dumnezeu exprimarea dar:

Duhul Sfânt e handicapat, e incapabil, e neputincios, să intre în oameni, animale și obiecte?
Ștergarele și șorțurile Sfântului Aspotol Pavel făceau minuni cu de la sine putere, sau cum? De la har?
Harul e separat de Duhul Sfânt?
E creat harul, nu?
Poate să plece unde vrea, singurel, nu? Asta-i minciună a romano-catolicismului, ei spun că harul și energiile sunt create, ca să susțină că harul îl trimite doar "papa", episcopul eretic al Romei.
Ca să înțelegi ce e harul, privește puii păsării de găină, nici n-au ieșit bine din ou și știu să ceară, să piuie, să dea din aripi, să ciugule, sau uită-te la rățuște, și vei vedea cum imediat știu să se bălăcească... nici n-au iești bine din ou și știu. De unde? De la HAR. Cu cît stai mai mult sub Mîna cîte unui sfînt sau duhovnic îmbuinătățit, exact așa te molipsești și te trezești mare învățat fără ca respectivul să-ți fi spus ceva... tu doar l-ai ascultat la micile porunci date ție și peste puțin timp te trezești că știi fără să fii citit nimic și fără măcar să fii discutat cu el. Cum știi? Prin Credință, direct prin HAR.


Citat:
Iar "Fericitul" Augustin, nu întâmplător, e unul din singurii doi "feri(ci)ți" din Calendarul Bisericii, pus acolo în anul 1982.
În calendarul mișcării romano-catolicismului, Augustin e sfânt și e un mare "sfânt" la ei, e și inventatorul ereziei Filioqve, și al ereziei scolasticismului, pronunțându-se dogmatic fără să cunoască greacă, despre Sfintele Dogme hotărâte în vremea lui de zecile de Sfinți Părinți greci și ierusalimiteni, și constantinopoliteni, și alexandrini, antiohieni, capadocieni.
Toate greșelile lui nu-i închid drumul spre sfințenie și mîntuire.
''Iubește și fă ce vrei!'' Tu oare iubești mai mult ca sf. Augustin?
Dacă nu iubești ci osîndești atunci oare ești mai sus sau mai jos ca el?
Dacă Dumnezeu i-a iertat greșelile oare se cuvine ca tu să-l calci în picioare? Cine ești tu să judeci slugile Altuia? Păi oricine iubește cu Adevărat pe Dumnezeu și aproapele se sfințește și este liber... să facă ce vrea. Tot așa a spus și sf. Ap Ioan: Iubiți-vă... Iubiți-vă... căci restul era de la sine înțeles. Poate îl faci și pe el eretic și alea alea.


Citat:
Am vorbit despre cele 8 erezii ale "fericitului" Augustin, la Licența Teologiei Pastorale "Ereziile romano-catolice și influența lor asupra ortodoxiei de astăzi" și am luat 10, fiindcă nu am mințit cu nimic, nici în licență, nici pe forum.

Și înainte de licența aceea am mai dat o licență în Teologie, dar Didactică "Învățătura despre diavol la părinții alexandrini, antiohieni și capadocieni", și am luat tot 10, și am dat și un Master în Teologie și la Disertația "Ortodoxia în fața doctrinelor neo-protestante", am luat tot 10.

Tu cine ești? Cu cine stau de vorbă? Ce cunoștiințe ai? Câtă teologie cunoști? Și-atunci mă acuzi pe mine? Mai exact de ce anume mă acuzi?

Întâmplător a fost pus în calendare, un eretic, abea în anii 1982 ? Și numit "fericit" și nu Sfânt ? Fiindcă nu e Sfânt, e eretic.
De ce nu a fost pus mai devreme ?
Oare nu se vede cum înclină Biserica, spre erezia ecumenismului ?
Nu-i destul de clar ?

Deci e patologic, nu? IMHO, nu?

Vai, vai, Biserica Ta, Doamne... Vai mie ticălosului...
Deci care va să zică ești un tocilar și ca și toți tocilarii după ce prin mila Domnului ai ajuns de ai luat 10 cu felicitări, ai ajuns să-ți furi meritele ca să te lauzi și apoi să te erijezi la putere ca să te apuci să-ți bați supușii.

Păi vai de sluga aceea pe care Domnul o va găsi spunînd că nu mai vine Domnul ca să-l asculte fraierii numai pe el și dacă nu-l ascultă se pune de-și bate supușii. Vai de ea... slugă leneșe și vicleană.

Oare nu este scris: ''Și oare ce ai tu omule fără să-ți fi dat Dumnezeu tot ceea ce ai?''

Și eu care te credeam cucernic, pasionat, iubitor de sfinți. Cînd defapt tu erai un șoarece de bibliotecă cu patimi ascunse.

De ce mă înșeli tu pe mine Emiliane? Ce ți-am făcut?

Chiar și așa să știi că te iubesc fiindcă eu iubesc și tocilarii... dacă nu se mîndresc. Geniile și tocilarii sunt buni și aduc mult bine... cu condiția să nu-și fure căciula și să nu se mîndrească.

Te iubesc, deci scrie înainte dragă Emilian.

Așa, este, demonstrația e corectă, cu sf. fericitul Augustin vor să ne amestece cu toate eresurile și păgînsmele gLumii. Deci ai dreptate dragul meu prieten. Ai dreptate.

Închei cu vorbele tale:
Citat:
Nu e pentru tine decât ce îți este special adresat ție, fiule risipitor, oiță rătăcită, drahmă pierdută...
Nu e pentru tine Credința... fiindcă nu știi ce osîndești dar persiști să jignești și să osîndești...din prejudecăți pripite pe care le întărești și le auto-îndreptățești cu sfinții spre a ta pierzare. Răstălmăcești practic întărind minciuna.

Dacă ai fi citit și mesajul Celor 7 Sfinte trîmbițe Apocaliptice ai fi priceput cît de tare te-au înșelat demonii... ca în loc să iubești să te apuci să te lauzi.

Te iert iarăși dar aștept de la un mare tocilar și să-și caute în propriile păcate și erezii exact ca să priceapă bine un mesaj adresat ție, fiule: risipitor, oiță rătăcită, drahmă pierdută! Vai de biserica aia care ești!

Eu te iubesc mult și vreau să te vindeci și în loc să te lauzi te sfătuiesc iar să citești ce te-am rugat. Și apoi ca un mare tocilar bun de nota 10 să emiți o părere cinstită.... fără prejudecăți pripite, fără să reciți osîndirile altora!

Eu cred și în NIP... și în cele 7 sfinte Trîmbițe, tu nu! Așa că la ce-ți folosesc ție notele bune? Ca să te pui să osîndești și să judeci? Oprește-te pînă mai ai timp căci iată te iubesc și mă rog pentru tine... așa ca și pentru mine păcătosul... ORTODOX, NEERETIC!

Last edited by vsovi; 26.10.2016 at 21:26:18.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 26.10.2016, 21:21:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Întro măsură, ai dreptate.
Ignorarea problemelor omenirii însă, e condamnarea la moarte a umanității.
Poți să ignori fără să condamni, ci dimpotrivă să compătimești. Simplu.

Last edited by simpllu; 26.10.2016 at 21:53:40.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare