Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 19.10.2016, 19:43:45
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Păi n-am femeie ci nevastă... deci sunt un călugăr mirean cu nevastă. Ok?
Nevasta e mireana sau si ea calugarita?
E mireană mai mult... dar se străduie și ea să devină călugăriță astfel încă împreună ne călugărim viața ascultînd de Cuvîntul lui Dumnezeu... care a spus ca tot creștinul să-și călugărească viață și să mai lase mîndrele și nevestele... dacă nu pot nicicum, atunci să doarmă separat.

Practic împreună am lepădat orice problemă și orice idee ce ține de sex și de organe socotind-o josnică! Acum însă nu prea fac față ideilor sexuale de prin filme și de prin gLume care mi se amestecă în limbaj și în închipuiri ca prin bordeluri. Deci păcătuiesc în minte și în poftă și în suflet sau inimă mai mult ca pe vremea cînd aveam raporturi sexuale obijnuite și normale cu nevasta însă cu toate astea prefer să lupt sperînd că atacurile poftelor și plăcerilor josnice vor înceta.

Citat:
Iti inghite povestile cu luna de ghiata macar asa formal, sau te-a lasat cu ele in plata Domnului, renuntand sa te mai cicaleasca sa-ti iei medicamentele?
Nu i-am spus, nu i-am mărturisit fiindcă nu-i interesată. Practic celor care le-am spus nu au putut pricepe oricît de simplu le-am arătat deci nu am putut decît să le înțeleg pînă la urmă neputința deși nu e greu de priceput. Cred că nu pot să-și depășească condiția umană și se mulțumesc să creadă așa cum crede toată gLumea... în teorii false și deșarte.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 19.10.2016, 20:07:49
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Mai bine să nu glumim cu lucrurile așa mari. Vedem că în mândria lor (mândria e și bucurie demonică, mincinoasă) care-i ține legați în secta de la pucioasa, nu vor să se vindece,
Eu am fost astă vară pentru prima dată pe la NIp și i-am cunoscut. Nu sunt deloc mîndrii ci foarte, foarte smeriți. Tu i-ai cunoscut? Ai fost vreodată pe acolo? Dacă nu atunci precis satana ți-a deschis ochii căci eu i-am văzut și i-am cunoscut și sigur sunt foarte foarte smeriți și cuminți și drăguți și frumoși și buni.

Deci NIP nu e sectă și poporul Domnului este smerit.

Citat:
nu ne este de ajuns, atâția care se rătăcesc acolo ?
Păi sunt o mînă de oameni și mulți dintre cei chemați au dat bir cu fugiții ajungînd să osîndească așa ca tine pe Domnul. De exemplu, pe net, cel care a scris toate minciunile despre NIP că e sectă și altele e defapt unul care a fost acolo, unul dintre ei și nemaiputînd asculta și răbda și făcîndu-i-se poftă de gLume s-a răzvrătit și a fugit și apoi a lansat atîtea denigrări justificative dîndu-se mare apărător al ortodoxiei iar aici pe forum și-a luat nume de fată: Maria-Margareta. Toate, toate pe care le-a scris sunt numai minciuni și aberații, răstălmăciri ale Cuvîntului. Adică te ajută el să pricepi așa cum vrea el să pricepi, adică taman absurd și pe dos. Poate ai citit și tu de acolo și de aia vorbești fără să cunoști... despre mîndrie și despre sectă... că altfel, dacă ai fi citit cinstit și i-ai fi cercetat atunci i-ai fi cunoscut cu adevărat că sunt foarte buni și smeriți și plini de duh sfînt. Eu așa i-am găsit azi vară.


Citat:
Să nu căutăm cu glume vindecarea lor. Doamne miluiește. E suficient că o să vină și-o să-și verse minciunile pe aici, ca de fiecare dată, să nu ne batem joc de neputințele lor, dacă nu putem să-l ajutăm, mai bine să plecăm, să-l lăsăm în pace, că și-așa suferă cumplit din cauza răzvrătirii, să ne fie de ajuns durerea ce o au de la lanțurile cu care s-au legat.
Tu te auzi ce scrii și ce vorbești?
Ce minciuni o să verse ca de fiecare dată? Păi ei n-au intrat și n-au scris nimic aici ci doar eu am scris care nu sunt un locuitor al NIP. Vorbește gura fără tine, fără dreptate și fără Adevăr.

Nu sunt ei răzvrătiți și nu suferă deloc ci locuiesc în pace și dragoste unii de alții și întru sfințenie. Lanțurile respective sunt defapt ''jugul Meu cel bun și ușor care duce la fericire veșnică dacă-L luați asupra voastră.''

Practic dragul meu prieten, dacă vrei să te lămurești cu adevărat de ce nu citești tu măcar un an sau cîțiva ani de pe site-ul lor și abea apoi să vi să-ți exprimi o părere cinstită? Tu nu faci altceva decît să dezinformezi crezînd că ești de folos ortodoxiei sau mîntuirii cuiva. Ei sunt Cuvîntul ORTODOXIEI care Trîmbițează de la Dumnezeu!

Citește, viziteză-i, cunoaște-i cu bună credință și apoi vino de emite vreo părere pe forum. Tu stai cu nasul în cărțile de dogmatică și patristică și emiți sentințe despre unii și alții? Păi drept ești tu să procedezi în felul acesta lovind în sfinți? Știu că nu-ți dai seama ce faci. Așa eram și eu la început. M-am luat după Cleopa și Papacioc și după Brancianinov și alți ruși sau greci și totul era rău și sectă și erezie... știau ei mai bine ca Dumnezeu cine se înșală și cine nu, cine e mîndru, cine e în neascultare sau cine e în necredință. Nu pricepi că toți erau purtați de interese? Interesul poartă fesul turcesc! Deci în loc să osîndești fără să ai habar de vreo judecată dreaptă nu mai bine ai cerceta tu și te-ai lămuri singur sau împreună cu cine vrei tu? De ce știi tu mereu mai bine ca Dumnezeu că cică Domnul Iisus e sectă sau lucsiferic sau șerpilian sau pitoneasă? De unde te informezi tu așa de bine? Cine-ți transmite ție toate ''știrile'' astea? Asculți radio Erevan sau ești abonatla revista arici pogogonici?

Te rog deci să nu mai calomniezi și nici să denigrezi sau să înjosești ci te informează citind, vizitînd, stînd de vorbă... și așa te vei lămuri și ți se va curăți credinnța de minciună și de influențele lucsiferice ale bogaților în tot felul de ''ortodoxii''.

Mai creștin ortodox ca și Domnul din NIP nu e nimeni... deci nu este nimeni mai ortodox ca Iisus Hristos și Cuvîntul lui Dumnezeu... așa că nu mai faceți voi pe ortodocșii fiindcă e clar că nu sunteți.

Last edited by vsovi; 19.10.2016 at 20:19:48.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 19.10.2016, 23:54:39
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Ți-am răspuns la tine pe topic, te rog să-mi răspunzi acolo. Chiar am mare nevoie de răspunsuri... Te rog nu mă abandona.

Aștept cu drag:

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...=10271&page=74
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia
Reply With Quote
  #64  
Vechi 20.10.2016, 22:28:45
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Astea nu par motive pentru care sa vrei sa te calugaresti. Par motivele pentru care te miri ca nu esti inca trecut in calendarul ortodox. :)

Nu cred ca iti este potrivita calugaria, mai degraba un pic de smerenie, si un car de minte. Sa-ti intelegi exact care e locul si talantul tau si sa nu te mai crezi mult mai mare decat esti si indreptatit sa-i indrumi pe altii. Cred ca suferi de pacatul lui Narcis de care suferim multi dintre noi (inclusiv eu) dar la tine este o faza foarte avansata a acestei suferinte. Sa dea Domnul sa scapi si sa devii intr-o zi crestinul simplu care ar trebui sa devii.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 20.10.2016, 23:14:27
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Mulțumesc pentru gânduri, frate iuliu.

Aceași întrebare : Hristos a fost și El... narcisist? Apostolii? Sfinții Părinți? Sfinții Mucenici?
Deci n-au fost. Dar au avut măsura care o vedem în Sfânta Scriptură.
Nu oare, noi toți creștinii, trebuie să imităm pe Hristos? Pe Apostoli? Să mărturisim? Să fim ca ei, să-i avem exemple de urmat? Și să-i urmăm cât mai fidel? Și chiar să-i depășim. Că spune: "mai mari decât cele ce le-am săvârșit Eu, veți săvârși voi". N-am pretenții. Vreau doar să fiu creștin, că în lumea lipsită de Hristos, e tot mai greu.

Și-apoi : narcisistul e cel cu atenție excesivă și dragoste față de propria persoană, care degenerează în psihopatii, depresii, anxietăți, etc. Fiindcă omul nu se smerește, nu iubește, nu e mulțumit.
Așa mai văzut tu pe mine, narcisist? În fine, oricum ar fi, îți respect opinia. Monahul (și orice creștin) la ocări și laude, să fie ca un mort (adică să nu-l afecteze).

Și-apoi mai e o taină: "iubește-l pe aproapele tău, ca pe tine însuți". Deci te ispitesc acum: ne invită Biblia să ne iubim pe noi înșine? Încurajează Biblia la patologii, la narcisism? :) În fine, nu-ți răspund, firesc că știi răspunsurile duhovnicești.

Deci așa văd eu măsura mântuirii: când vrei să știi dacă tu sau alt om a făcut bine un lucru, sau l-a făcut rău, întreabă-te:
Hristos ar fi făcut la fel acest lucru? (ce fac și zic eu, sau ce face și zice omul ăla, x) Sau Apostolii? Părinții? Mucenicii? ar fi făcut și ar fi spus la fel?
Dacă da, hai să-l fac și eu. E bine. Înseamnă că și omul acela face bine și spune bine.
Și-așa îți dai seama și dacă altul greșește sau nu. Așa lucrezi, întro măsură copilărească, cu harul Duhului Sfânt. Punându-L pe Hristos în toate, pe Sfinți, Biserica, vei primi mai repede dragoste, rugăciune, smerenie, discernământ, asceză și orice contruiește persoana ta, către Hristos. Și vei primi cu unicul scop: să dai tot ce-ai primit, la alții.
Și nu, nu-l judeci, ci apoi știi să alergi în ajutorarea lui, poate a-l apropia de Hristos și de Biserică mai mult.

Ce m-a întristat enorm, e că sora "crincrin" a postat acele "persoane pseudo-duhovnicești", "tipuri de patologii", "fals misticism", când eu practic n-am cerut nimic de la nimeni. N-a fost creștinește ce-a făcut. Nu mă afectează răutatea ei, dar vin cei mai mici ca noi, neputincioși, neștiutori, fără poate, nici măcar fundamentul de creștini și citesc câteva rânduri din prima postare, apoi trec la a lui "crincrin" și vor zice: "a, igor ăsta-i nebun, e patologic, e psihopat." Și i-a smintit. I-a îndepărtat. Pe ei. Asta a făcut cu acele postări. Și în loc să se întărească, se pierd. Știu că cei de bună credință, nu vor gusta din veninul ei, (neputința ei, neînțelegerea, necceptarea ei, poate aceași luptă a ei, ca a tuturora, cu mândria) dar pentru ceilalți mici și slabi, mă îngrijorez.

În fine, forumul e un loc pentru multe și mulți, întuneric sau lumină. Fiecare vede și înțelege, una din două. Mereu.

Poemenște-mă și iartă-mă, frate iuliu. La sfârșitul lunii acesteia, voi fi plecat, cu mila Domnului.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 20.10.2016 at 23:26:51.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 20.10.2016, 23:45:28
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Pai bineinteles ca ii putem imita pe sfinti si pe Hristos in multe dar nu inseamna ca trebuie sa devenim toti invatatori. Ca altfel oricum nu o sa mai avem pe cine invata, o sa stam sa flecarim toata ziua si o sa ne miram ca nu ne asculta nimeni invatatura noastra inalta. :)

De aia am vorbit despre talant. Fiecare dintre noi crede ca este mai bun decat este - mai destept, mai frumos, mai inalt si asa mai departe. Cat timp ne pastram in niste limite rezonabile nu ar fi nici o problema, dar tu deja ai depasit cu mult masura. Si nu doar ca iti irosesti talantul tau dar s-ar putea sa-l cheltui si pe al altora. De aia iti spun inca o data - incearca sa fii mult mai modest decat esti si intelege ca nu esti potrivit ca sa-i inveti pe altii si ca are cine sa faca acest lucru.
Tu cauta sa-ti faci particica ta si prin asta cauta sa devii un bun crestin. Nu te ingriji de zecile de mii de hectare ale altora ci cauta sa muncesti, sa dobandesti tu 10 si doneaza 5 unor saraci. La fel si cu milioanele si cu multe altele. Si in felul asta ii imiti pe sfinti mult mai bine decat sa flecaresti ce ai face tu cu banii si cu pamantul altora. Lasa aia pe seama politicienilor si tu vezi-ti lungul nasului. :)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 21.10.2016, 00:54:29
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Așa spunea taică-meu: cunoașteți lungul nasului :)
Frumoasă pledoaria, iuliu.
Mulțumesc sincer.
Totuși, niciodată nu m-am considerat învățător, doar mărturisitor, cum suntem chemați de Hristos, toți, care ne numim creștini, să mărturisim pe Domnul înaintea oamenilor, fără să ne rușinăm și va mărturisi și Domnul pentru noi înaintea Tatălui.

Tocmai de aia mă călugăresc, printre multe alte motive, că văd că nu sunt bun să învăț pe alții și trebuie să mă opresc. Până nu e prea târziu. Nu pot și nu trebuie să devin preot. Nici ca monah, nici preot de mir. Fiindcă nu dau randament, nu sunt bun de preoție. Mă văd pe mine că nu știu să fiu preot. Nu sunt bun, nu sunt capabil, nu pot, efectiv și simt asta, mă văd că sunt dezastru și numai rău aș face ca preot, vai mie, de nicio slujire în Sfântul Altar, de nicio ghidare, nicio învățare. Și-atunci decât să fac rău oițelor, Doamne ferește, mai bine să mor de mii de ori. Deci nu sunt bun de preot, categoric.
Și fiindcă și sufăr cumplit, din toată nimica, nu de răutatea oamenilor față de mine, că o merit din plin, nu-i răutate, e pedagogie, sunt trimiși de Domnul să mă vindece, dar sufăr cumplit de răutatea ce și-o fac unii altora, nu pot efectiv, să particip la așa ceva...
Dar îl rog pe Domnul, cum am spus, să mă lase și să mă ajute să reușesc să devin creștin. Atât vreau: să fiu creștin. Să fiu pe placul Domnului, că pe placul oamenilor văd că nu pot fi, știu că sunt foarte mândru și nu vreau să fac rău altora, destul și prea mult smintesc.
Îmi doresc o chiliuță mică, undeva, în isihie și liniștire, să mă vindec de mândrie, cu rugăciune, ducându-mi zilele și poate se va milostivi Domnul, măcar în ceasul morții să reușesc să fiu creștin, să nu mai smintesc, să nu mai fac rău. Mult rău am făcut și fac tuturora.
Iar dacă va veni cineva, ispitit și căzut și trimis de satana, să mă caute la chilie, să caute un cuvânt de înțelepciune de la mine, o să-l alung, să nu-l smintesc, are destui episcopi, preoți, diaconi, aceia să-i fie învățători și Părinți, nu eu, stricatul în toate, care nu caut decât vindecare și mântuire, nu să învăț pe alții.

Iartă-mă și pomenește-mă.
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 21.10.2016 at 01:08:39.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 21.10.2016, 01:45:07
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Bre Emilian, un calugar bun nu are o parere asa de grozava despre el, spune 2-3 fraze si se retrage, nu scrie pagini intregi. Aia face ori cineva care se crede invatator ori profet. :)
Reply With Quote
  #69  
Vechi 21.10.2016, 02:08:45
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Omul vroia sa devina actor, n-a renuntat la visul lui :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 21.10.2016, 11:39:42
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Am regăsit o bună postare a fratelui Mihail cu privire la călugărie, care ar putea să-i fie de folos și lui Igor. Se află aici.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde