Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #401  
Vechi 27.10.2016, 19:42:43
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Ei, Copacele, ma tem ca subestimezi valoarea acelui gest. A semna un act cu implicatii sociale semnificative (ca sa nu mai zic de implicatiile duhovnicesti) este un demers valoros si o posibila jertfa. E drept ca iti ia 2 secunde, insa te poate costa ani, candva... De aceea e o jertfa.
Ceea ce te referi tu, s-a intamplat in regimul comunist.Caz in care picam peste:
Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Esti in pericol sa-ti pierzi jobul daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
Esti in pericol sa-ti pierzi viata daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
Esti in pericol sa-ti pierzi sanatatea daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
....
Exista posibilitatea sa jertfesti ceva din persoana ta sau avutiile pe care le ai daca il marturisesti pe Hristos ? Daca da, atunci este o marturisire de credinta.
Daca marturisirea nu implica o jertfa (cat de mica o fi nu conteaza) a propriei tale persoane, atunci nu faci nimica
ci doar de amagesti !
deoarece in timpul regimului comunist sa marturisesti orice era un act cu adevarat eroic, caci riscurile erau enorm de mari.

Doar ca acum Ioane, ia zi-mi tu mie, ce se intampla daca iti marturisesti credinta, gandurile, critica impotriva sistemului, ba chiar observat ca am dreptul sa-mi injur presedintele.

In ziua de azi, in acest timp, sa-ti marturisesti credinta sau gandurile nu mai este un act eroic, caci aceasta actiune nu-ti incarca balanta de risc.

In schimb aceasta actiune ar deveni eroica daca ai face-o pe teritoriile ISIS.
Reply With Quote
  #402  
Vechi 27.10.2016, 19:49:19
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.964
Implicit

.............................
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.04.2018 at 16:31:22.
Reply With Quote
  #403  
Vechi 27.10.2016, 19:59:48
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Da, Iorest, asa e. Problema de caracter. Fatarnicie, duh barfitor etc.
Unde nu e frica lui Dumnezeu nimic nu e. Decat balarii...
Reply With Quote
  #404  
Vechi 27.10.2016, 21:21:13
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Nu Iuliu, nu e bine ce spuneti si o stiti prea bine. Nu e adevarat ca in alte tari minoritatea gay dicteaza majoritatii. Asta e un neadevar si, inainte de toate, e un gand pueril.
Iar dvs. imi rastalmaciti vorbele in mod jenant. In fine, faceti cum doriti, daca asta va place sa faceti....

P.S. Da, initiativa e buna si faptul ca repet asta aici in public, inaintea tuturor, face mai mult decat semnaturile anonime ale altora.
Rau este modul ordinar in care jigodiile se folosesc de sentimentele oamenilor pentru a-si atinge scopurile marsave. Exact asa cum s-a facut si la alegerile prezidentiale.
Asta e pozitia mea! ce va tot faceti ca nu pricepeti?
Eu rastalmacesc vorbele ? Dar daca eu am scris ca in numele lor se petrec anumite nedreptati, de ce imi spui ca am zis ca minoritatea gay dicteaza ? :)
"Minoritatea gay" este folosita pentru a reeduca societati intregi. Demersul coalitiei respective nu este unul impotriva minoritatii gay ci impotriva reeducarii, impotrivaa lipsirii de sens si al spurcarii cuvintelor si credintelor.
Altfel, membrii "minoritatii gay" sunt liberi sa se casatoreasca oricand doresc, cu respectarea legii. Ca nu a semnat nimeni ca sa le interzica sa faca asta, am semnat pentru a pastra intelesul notiunii de casatorie.
Care e jigodia care s-a folosit in mod ordinar de sentimentele oamenilor si cum anume s-a folosit ? Ce anume i-a spus cineva lui Iohannis de trebuia sa aminteasca despre "fundamentalismul religios" ? I-a zis careva sa le spuna alora ca Romania nu-i Sodoma ? Sau sa-i jigneasca in vreun fel pe membrii " minoritatii gay" ?
Reply With Quote
  #405  
Vechi 27.10.2016, 22:20:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cu toată că România nu-i Sodoma.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #406  
Vechi 27.10.2016, 22:30:11
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Nici declarația președintelui nu face referire la strângerea semnăturilor. Se pare că a fost un dialog cu pastorul penticostal.
Reply With Quote
  #407  
Vechi 27.10.2016, 23:06:50
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Eu rastalmacesc vorbele ? Dar daca eu am scris ca in numele lor se petrec anumite nedreptati, de ce imi spui ca am zis ca minoritatea gay dicteaza ? :)
"Minoritatea gay" este folosita pentru a reeduca societati intregi. Demersul coalitiei respective nu este unul impotriva minoritatii gay ci impotriva reeducarii, impotrivaa lipsirii de sens si al spurcarii cuvintelor si credintelor.
Altfel, membrii "minoritatii gay" sunt liberi sa se casatoreasca oricand doresc, cu respectarea legii. Ca nu a semnat nimeni ca sa le interzica sa faca asta, am semnat pentru a pastra intelesul notiunii de casatorie.
Care e jigodia care s-a folosit in mod ordinar de sentimentele oamenilor si cum anume s-a folosit ? Ce anume i-a spus cineva lui Iohannis de trebuia sa aminteasca despre "fundamentalismul religios" ? I-a zis careva sa le spuna alora ca Romania nu-i Sodoma ? Sau sa-i jigneasca in vreun fel pe membrii " minoritatii gay" ?
Toate raspunsurile le gasiti in presa si in jurul dvs. Daca voiti sa le gasiti fara sa mai faceti atata taraboi pentru vorba spusa de Iohannis. Foarte bine i-a zis!

In tara asta orice smecheras, cu sau fara cas (la gura) are impresia ca poate vorbi orice, oricum si oricind cu oricine.
Treaba dvs. daca asta voiti! Poate aveti frustrari prea mari din comunism, cine stie, va inteleg la o adica...
Dar eu nu vreau sa traiesc intr-o tara unde chivutele si "credinciosii" fac legea. Nu am nevoie de o dictatura "crestina". Pricepeti ce va spun? De rusinea asta sa va spalati singuri, voi cei care credeti ca Hristos ii apara pe smecherasi pentru faradelegile lor.

Iar a face tot felul de manevre pentru interese de natura evident lumeasca, in dosul unor sloganuri "evlavioase" si manevrind (cu niste indivizi dubiosi, cu batjocorirea "Ciocarliei" si cu alte mizerii din gama manipularii fara nici o rusine) oameni curati la suflet pe care ii manevrati ca pe obiecte, cu dispret nesfarsit, si pe care apoi ii veti lasa cu curu'n balta asa cum ati procedat mereu - astea nu sunt pe gustul meu.

Pe mine sa nu va bazati in chestii d'astea! Ma veti avea ca adversar de cate ori veti sustine egalitatea unora mai egali ca altii. Cu atat mai mult cand veti face pe moralistul...
Reply With Quote
  #408  
Vechi 27.10.2016, 23:09:07
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cu toată că România nu-i Sodoma.
Romania a devenit tara hotilor si a prostilor vicleni. A lor este, fara doar si poate.
De aici mai scapa cine poate.
Reply With Quote
  #409  
Vechi 27.10.2016, 23:11:31
ortodoxia_e_Adevarul ortodoxia_e_Adevarul is offline
Banned
 
Data înregistrării: 27.10.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 70
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Altfel, membrii "minoritatii gay" sunt liberi sa se casatoreasca oricand doresc, cu respectarea legii.
legea le interzice sa se casatoreasca (si e foarte bine)

Art. 277 din CODUL CIVIL

" Este interzisă căsătoria dintre persoane de același sex."
Reply With Quote
  #410  
Vechi 27.10.2016, 23:11:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

@ioan67: Acum e rândul meu să observ că ești pesimist. Nu-i a lor. E și a ta, e și a mea, e și a lui Dragoș (de ceilalți nu știu ce să zic :).
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
Răspunde